Skocz do zawartości

Tatry


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dwa zdjęcia Tatr ze świętokrzyskiego

 

Pierwsze z widokiem na Kielce i Tatry. Robione ok. 1200-1400m npm nad węzłem na S7 w Wiśniówce.

https://www.instagram.com/p/CJ_4GzQJh3N/

 

tego miejsca mam jeszcze zdjęcie obejmujące Kielce, Tatry i Babią Górę.

 

Drugie robione z podobnej wysokości w okolicach Zawichostu

https://www.instagram.com/p/CJmfruypUbL/

 

Fotki były robione na dopingu (tj. z paralotni a nie z ziemi ; )

 

Pozdrawiam

GT

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 22.02.2021 o 17:36, Mateusz.G napisał:

Jakość marna ale zawsze coś:original:. Z nowego Sącza Canon 100d z kitowym 18-55mm. Była bardzo dobra przejrzystość powietrza bo zazwyczaj tatr nie widać wogóle

 

 

Zazwyczaj gdy jest sezon grzewczy i gdy temperatura spadnie poniżej temp. punktu rosy. Tak to raczej widać często i to nawet w średnio przejrzyste, letnie dni. Tam w końcu nie jest daleko. Do pierwszych szczytów Tatr Bielskich raptem ~50 km.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zdjęcie z czwartku 06.05. Z głupa wpadłem pierwszy raz z aparatem w znaną mi miejscówkę skąd pięknie widać Tatry. Zdjęcie z ręki, bez statywu i pierwszy raz w moim wykonaniu więc uznaję za sukces. 

 

Canon 1100d + tair 3s 300mm + moja ręka jak statyw :P

 

Dystans to ok ~105km w linii prostej. Szkoda, że tak rzadko zdarza się widoczność na takie odległości. 

 

 

 

_MG_8227.jpg

Edytowane przez californiakid
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moja pierwsza próba (po 3 dniach szukania wzniesienia w okolicy) Skleiłem taką oto panoramę. Ledwo widać tatry ale to ponad 160km. Zdjęcie z Pińczyc na Śląsku. Robione po południu więc chyba warunki średnie, nie wiem jeszcze jak robić takie zdjęcia, opis skopiowany z https://www.udeuschle.de Może kiedyś będą lepiej widoczne, albo znajdę lepsze miejsce :D I tak jestem pod wrażeniem że dojrzałem Tatry.

 

 

Samyang135mm Fuji X-T30 26.05.2021

pano2Resized.thumb.jpg.60a42bdeb067a23a280c0b5ac32d0c29.jpg

Edytowane przez TomekDw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, łukaszw napisał:

Panorama Tatr i Beskidów z wieży zamku Pilcza w Smoleniu. Maksymalna odległość 146,2 km do Sławkowskiego Szczytu.

Można wiedzieć kiedy zrobione zdjęcie? Do Smolenia trochę kilometrów mam, ale widoki pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 7.11.2021 o 20:36, łukaszw napisał:

Tatry widziane 6.11.2021 z Karkówki na skraju Wyżyny Lubelskiej, w woj. podkarpackim

Rewelacja. Zwróciłbym jeszcze uwagę, że w symulacjach, przy typowej refrakcji, z tego miejsca nic nie wychodzi. Tymczasem widać całkiem sporo, a to znaczy, że miejsc, które kiedyś uznaliśmy za nie rokujące, może być w tamtej okolicy jeszcze trochę. Wystarczy wsparcie inwersyjne (w południe jeszcze nie było, o północy już tak) i dzieją się cuda.

22 godziny temu, mar_czar napisał:

A korzystacie może z aparatu Iphone?

A nie korzystamy. Ale jeśli zarejestrujesz nim jakąś ciekawą, daleką obserwację, to nie omieszkaj jej tu opublikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Rewelacja. Zwróciłbym jeszcze uwagę, że w symulacjach, przy typowej refrakcji, z tego miejsca nic nie wychodzi.

Zwiększenie refrakcji po zachodzie słońca wydaje się dość powtarzalne, Tatry były z tych okolic fotografowane 3 razy i wyglądały podobnie. Również Bieszczady z Roztocza lepiej się pokazały o tej porze dnia. Możliwe, że to za sprawą przygruntowej inwersji spowodowanej zmianą temperatury gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, łukaszw napisał:

Możliwe, że to za sprawą przygruntowej inwersji

Trudno mi ocenić zasługi inwersji przygruntowej, bo brakuje konkretnych danych. Natomiast obserwatorium w Popradzie zawsze notowało inwersję nad Tatrami, towarzyszącą takim obserwacjom. Tym razem dopiero w nocy (wieczorem żaden balon nie jest wypuszczany, więc można się tylko domyślać), na wysokości 900-1000 m n.p.m.

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2021&MONTH=11&FROM=0612&TO=0700&STNM=11952

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów w Tatrach, za dużo tych wyżów mnie ominęło. Ten z wczoraj był za słaby na Sudety, ale i tak jestem zadowolony z tej panoramy: Beskid Morawsko-Śląski, Śląski, Żywiecki i skrawki Małego (z obu stron Babiej Góry) ze Skrajnej Turni. Na lewym skraju Lysa Hora i Malchor, 117-118 km:

1254924493_IMG_5527_stitch-Kopia.thumb.jpg.50f74b720c92d84da1ab1bb21b4fc057.jpg

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 28.12.2021 o 00:49, PawełKłak napisał:

Niestety nie ma Gerlacha (byłoby  232,7 km ) - czyli  rekordu Tatr z Polski nie ma.

Ale jest miejscówka, z której prędzej czy później się pokaże. W tej sytuacji, najważniejsze jest pytanie, jak daleko masz do niej? Jaka tam jest wysokość? Niedaleko są Stany Nowe - gdyby znalazło się miejsce z otwartym widokiem, w okolicach 50.82164°N, 22.25568°E, 257 m n.p.m., to w warunkach okołofenowych, z inwersją poniżej wysokości tatrzańskich szczytów, powinien paść jeszcze lepszy wynik. Do Lodowego 233.5 km.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Niedaleko są Stany Nowe - gdyby znalazło się miejsce z otwartym widokiem, w okolicach 50.82164°N, 22.25568°E, 257 m n.p.m., to w warunkach okołofenowych, z inwersją poniżej wysokości tatrzańskich szczytów, powinien paść jeszcze lepszy wynik. Do Lodowego 233.5 km.

Sprawdziłem widoczność Łomnicy z wykorzystaniem modelu NMPT w kluczowych miejscach - powinna zacząć się pokazywać przy refrakcji o współczynniku w okolicach 0,2. Na Lodowy trzeba jeszcze więcej. Możliwe, że jakieś bliższe drzewa dodatkowo przeszkadzają - trudno to wychwycić bez programu wyznaczającego obszar widoczności na podstawie modelu NPMT, więc pozostaje wizja lokalna.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Ale jest miejscówka, z której prędzej czy później się pokaże. W tej sytuacji, najważniejsze jest pytanie, jak daleko masz do niej? Jaka tam jest wysokość? Niedaleko są Stany Nowe - gdyby znalazło się miejsce z otwartym widokiem, w okolicach 50.82164°N, 22.25568°E, 257 m n.p.m., to w warunkach okołofenowych, z inwersją poniżej wysokości tatrzańskich szczytów, powinien paść jeszcze lepszy wynik. Do Lodowego 233.5 km.

 

@Krzysiek_S tak Gerlach z Potoka to kwestia czasu , ja niestety mieszkam w okolicach Kielc wiec trochę daleko. wysokość obserwatora w Potoku to 245 m n.p.m. -> https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/2021/12/tatry-z-woj-lubelskiego.html

Co do miejsca, które wskazałeś byłem kilkaset metrów w pobliżu -  Popielarnia  https://goo.gl/maps/w6fsys9udGr5kDeh6

Wrzucam zdjęcia z tego miejsca i punkt gdzie powinna się pojawić Łomnica z Popielarni . Aby "umieścić " Tatry w odpowiednim miejscu na zdjęciu trzeba właśnie "przenieść je"  razem z obserwatorem idąc bardziej w lewo. 

 

 

 

 

A_MG_6105-opis.jpg

O_MG_6104.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 20:58, PawełKłak napisał:

byłem kilkaset metrów w pobliżu

Właśnie o ten skraj lasu mi chodziło. Myślałem o znalezieniu jak najwyżej położonego punktu, z otwartym widokiem. Wydawało mi się, ze bliżej Stanów Nowych jest trochę wyżej, ale zdaje się, że już wszystko sprawdziłeś.

W dniu 1.01.2022 o 20:58, PawełKłak napisał:

ja niestety mieszkam w okolicach Kielc wiec trochę daleko

A ja we Wrocławiu, więc w tamtej okolicy zostaje mi tylko wirtualne poszukiwanie.

W dniu 1.01.2022 o 19:26, łukaszw napisał:

Sprawdziłem widoczność Łomnicy z wykorzystaniem modelu NMPT w kluczowych miejscach - powinna zacząć się pokazywać przy refrakcji o współczynniku w okolicach 0,2.

Dużo. To już tak daleko, że góry, gdy się od nich oddalamy, bardzo szybko chowają się za krzywizną Ziemi. Mniej więcej tyle samo wyszło u Ulricha. Na pewno rzadkość, ale nie beznadzieja.

W dniu 1.01.2022 o 21:45, lemarc napisał:

Leży na wąskim pasie widoczności.

No to w zasadzie wszystko jasne. Jeśli z Salomina będzie widać Kończystą (Michał kiedyś widział?), to trzeba koniecznie jechać do Stanów Nowych / Popielarni i szukać tam szczęścia, albo raczej rekordowej obserwacji Tatr.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.