Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Wam gorąco polecić, przypadkowo znaleziony w sieci, program do panoram firmy M$ :)Image Composite Editor . A żeby nie było gromów, że proponuję coś niesprawdzonego, to wypróbowałem go w boju na zdjęciach, które złożone w innych programach albo wypluwają skośną lub pofalowaną panorkę albo wogóle nie łączą bo nie potrafią znależć wspólnych punktów (foty ORJa Jeseników z Morawskiego). To właśnie jest jego przewagą że potrafi złożyć zdjęcia zrobione z ręki bez zastosowania statywu :D

 

Po wgraniu zdjęć widzimy podgląd i teraz klikamy na ikonę sześciokąta u góry czyli prostowanie i centrowanie panoramy. W tym miejscu macie pole do popisu w prostowaniu panorki - ta opcja jest zarąbista, to jest silna stron TEGO SOFTU :D Potem tylko Crop, tu polecam Autocrop co dotnie do optymalnych rozmiarów bez różnych udziwnień na brzegach, a obok w oknie Export dobieramy ostateczne parametry. Potem tylko Export na dysk i możemy podziwiać wyprostowaną panorkę :)

 

Co do zdjęć gdzie program się wykłada, bo brak punktów wspólnych, to nie ma siły - ten też się wyłożył :) Więc opcję ręcznego doboru w Huginie trzeba miećw zanadrzu jako koło ratunkowe.

 

Program potrafi składać też sferyczne panoramy. Gotowy poradnik, do zapoznania się, znalazłem na Forum Olympus.

 

Panowie do boju ... :sterb029: ... z siłami jasności.... :lol:

Edytowane przez merti
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Wam gorąco polecić, przypadkowo znaleziony w sieci, program do panoram firmy M$ :)Image Composite Editor . A żeby nie było gromów, że proponuję coś niesprawdzonego, to wypróbowałem go w boju na zdjęciach, które złożone w innych programach albo wypluwają skośną lub pofalowaną panorkę albo wogóle nie łączą bo nie potrafią znależć wspólnych punktów (foty ORJa Jeseników z Morawskiego). To właśnie jest jego przewagą że potrafi złożyć zdjęcia zrobione z ręki bez zastosowania statywu :D

 

Za Twoją namową przetestowałem go... Jest niezły, dużo opcji, możliwość modyfikacji geometrii.

Rzuciłem go na głęboką wodę - załadowałem mu wszystkie zdjęcia z których powstała niedawna panorama 360' z Oberży w Czeladzi. W przeciwieństwie do Hugina nie wysypał się i zrobił to szybko ale nie wiem ile znalazł punktów wspólnych, stanowczo zbyt dużo. Oto efekt coby nie było że przesadzam.

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast żeby było łatwiej rozpoznawać wysokie obiekty na zdjęciach, tworze sobie w Google Earth pinezki z zaznaczonymi wysokimi obiektami :)

 

patrykos, chyba merti wrzucił link do pliku z chyba wszystkimi obiektami przemyslowymi itp w regionie (plik do GE chyba *kml), tam to wszystko masz już zaznaczone

 

edit. no nawet jest kilkanascie postów wyżej :)

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja wiem że jest późno ale już nie mam siły walczyć dalej z MD.

 

Mam jedno zasadnicze pytanie: jak znaleźć interesujący mnie punkt do wygenerowania panoramy ? Mapę sobie mogę powiększyć ale to chyba nie polega na tym żeby zgadywać gdzie jest interesujące mnie wzniesienie. Istnieje możliwość podania współrzędnych albo coś w tym stylu ? Albo naniesienia jakiejś innej warstwy mapy ?

Proszę o instrukcje w dalszej obsłudze Microdema. Chcę w końcu samemu obsługiwać to bydle!

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź masz tu. Co do MD to w guglaczu poszukaj bo wypluwa sporo odnośników. Bardzo pomocne jest uruchomienie w MD Google Map. Tak, tak dobrze czytasz, istnieje tam taka opcja. Dodatkowo można wyeksportować obszar roboczy pliku .dem, na którym w danej chwili mamy powiększenie, do Google Earth, co może być pomocne na obszarach o słabej jakości zdjęć satelitarnych. A jeszcze lepszy efekt jest jak ubierzesz w mapkę rastrową .dema i podeślesz GE. Jedyne czego mi się jeszcze nie udało rozpracować to uruchomienie usługi WMS (lub ASR) Geoportalu w MD :) .... Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że jest późno ale już nie mam siły walczyć dalej z MD.

...

Proszę o instrukcje w dalszej obsłudze Microdema. Chcę w końcu samemu obsługiwać to bydle!

 

 

Mam podobny problem. Panoramki potrafie zrobic, ale jeszcze dluuuuuga droga przede mna. Tym bardziej, ze do PCta siadam bardzo rzadko, a nie znalazlem jeszcze maczkowego softu bedacego, przynajmniej w przyblizeniu, odpowiednikiem MicroDEMa.

 

Przekopuje w wolnych chwilach neta i szukam czegos pomocnego do MD. Znalazlem np. cos takiego.

 

Szerzej o MD. Fajne sa animacje przelotow nad Sudetami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ekspertow MD :)

 

Jaka wartosc pozycji obserwatora nad gruntem ustawiacie tworzac symulacje (panorame)?

Nie jestem pewny, ale jak ustawiam 2 m, to otrzymana panorama nie bardzo pasuje do faktycznego widoku z danego miejsca. Gory w symulacji wychodza jakby nizsze. Nie wiem co mam ustawione "nie tak" :(

 

Jesli porownuje symulacje z MD do wynikow Hey, to nie pasuja mi wlasnie wysokosci nad gruntem obserwatora. Jakby Hey pokazywal z wiekszej wysokosci. W niektorych przypadkach roznica jest naprawde duza.

Na podstawie Hey znalazlem miejsce w Rudzie Sl., skad moge polowac na Snieznik. Niestety wg MD byloby to mozliwe chyba tylko z balonu :)

 

 

I czemu tu wierzyc...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Micro Dem'owi, mimo że dane z plików SRTM mają błąd nawet do 18m różnicy, co można nadrobić "podnosząc się" przy generowaniu symulki. Błąd ten najbardziej uwidacznia się właśnie, jak sam zauważyłeś, na mapach górskich.

 

Pamiętaj że to tylko symulacja poglądowa mająca nam ułatwić obserwację i powiedzieć czy możemy się czegoś spodziewać na horyzoncie, więc nie porównuj tego za bardzo do zdjęć, bo sobie włosy powyrywasz :)

 

Co do Heya wypowiadałem się już w głównym wątku - to tylko ciekawostka i nie dorasta nawet do pięt takim programom jak RadioMobile, Kashmir czy właśnie MicroDEM.

 

PS Działają wam ortomapy w GE ?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

HDR Darkroom prosty i darmowy (na razie bo nie wiem kiedy wygaśnie) program do zabawy w HDR.

Forum nt Darkroom

Dział Flickra ze zdjęciami przerabianymi w DR.

Inne ciekawe i kolorowe, jak cukierki, zdjęcia wykonane w tej technice

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieje że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Czytam wszystkie posty w tym temacie i niestety wiem tyle ze nic nie wiem :Boink: Od razu napiszę że wiedza komputerowa u mnie na poziomie delikatnie mówiąc podstawowym, a z angielskim jeszcze słabiej. Dlatego proszę jakiegoś uczynnego i cierpliwego użytkownika, który wytłumaczyłby mi "jak dziecku" jak obliczyć obszar teoretycznej widzialności z konkretnego punktu (konkretnie chodzi mi o miejscowość Poręba Górna koło Wolbromia). Czyli gdzie mam wejść, co ściągnąć i krok po kroku co mam zrobić. Proszę o wyrozumiałość bo tak jak wcześniej pisałem moja wiedza komputerowa nie jest zbyt duża. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieje że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Czytam wszystkie posty w tym temacie i niestety wiem tyle ze nic nie wiem :Boink: Od razu napiszę że wiedza komputerowa u mnie na poziomie delikatnie mówiąc podstawowym, a z angielskim jeszcze słabiej. Dlatego proszę jakiegoś uczynnego i cierpliwego użytkownika, który wytłumaczyłby mi "jak dziecku" jak obliczyć obszar teoretycznej widzialności z konkretnego punktu (konkretnie chodzi mi o miejscowość Poręba Górna koło Wolbromia). Czyli gdzie mam wejść, co ściągnąć i krok po kroku co mam zrobić. Proszę o wyrozumiałość bo tak jak wcześniej pisałem moja wiedza komputerowa nie jest zbyt duża. Dzięki.

 

Na początek powinna Ci wystarczyć strona na której za pomocą guglowej mamy generuje się obszary widoczności z wybranego punktu. Podaję link z wygenerowaną pzykładową symulacją:

http://www.heywhatsthat.com/?view=G32NUTVN

 

Kliknij na mapie terenowej przycisk Visibility cloak i pojawią Ci się czerwone obszary widoczne z danego punktu.

 

Jak chcesz wygenerować nową symulacje to u góry New panorama i wybierz swój punkt i kilka innych opcji po lewej stronie takich jak nazwa symulacji no i "Submit request" aby wygenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że udało mi się Ci pomóc. Jakby co to wal śmiało z pytaniami. Też wiele dzięki ludziom z tego fora się dowiedziałem :)

 

To Ty nie wiedziałeś że okolice Wolbromia to bardzo fajne miejsce na panorame tatr ? :D

Looknij :

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4882

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5963

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że udało mi się Ci pomóc. Jakby co to wal śmiało z pytaniami. Też wiele dzięki ludziom z tego fora się dowiedziałem :)

 

To Ty nie wiedziałeś że okolice Wolbromia to bardzo fajne miejsce na panorame tatr ? :D

Looknij :

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4882

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5963

Jak pewnie zauważyłeś jestem tutaj nowy także dopiero ze wszystkim się zapoznaje. Słyszałem że można zobaczyć ale nigdy nie miałem dowodów. Ten drugi link jest dosyć świeży widziałem go i to głównie on nie dawał mi spokoju. Co do pierwszego linku to czapki z głów... aż się nie chce wierzyć że można taką fotkę zrobić z taaaakiej odległości. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A teraz coś z naszego podwórka. SNS-HDR jest programem, który nie wymaga od użytkownika żadnej wiedzy co do używania suwaczków i jak nazwa wskazuje robi gotowy obraz HDR wykonując za nas automatycznie całą czarną robotę :)

Więcej n/t projektu SNS-HDR na forum Nikosia

 

I jeszcze przykład co wyszło ze słabego RAWa:

_A083282-HDR.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś z naszego podwórka. SNS-HDR (...)

 

Program tak nieskomplikowany że to aż wkurza, trochę powolny ale jego dużą zaletą jest tak jak mówisz to, że nie wymaga do użytkownika znajomości ... czegokolwiek :szczerbaty:

Efekty są wg mnie znośne jak na full automat :rolleyes: Dzięki merti za polecenie go.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżanki i kolegów,

Wrzuciłem na moją widokową stronę WWW aktualną wersję programu do obliczania drogi światła w atmosferze. Wciąż nie mogę zebrać się w sobie i wyczyścić kodu z resztek pionu geometrycznego, tak więc nie jest to jeszcze wersja 1.0.

Gdyby pomimo tego ktoś chciał coś obliczyć, to zapraszam.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Znalazłem dane SRTM41, zasysać można z nakładki na GE

www.ambiotek.com/topoview

 

a te dane *.asc lub tif z georeferencją można w jakiś sposób wykorzystać? kashmir chyba nie otwiera tego?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nakładka bajer, na GE.Fakt, wizualnie ciekawiej wygląda teren w GE. Jednak chyba prościej te dane ściągać bezpośrednio ze stronki serwisu. Co do przeróbki, to chyba niestety TC_ pozostaje konwersja na piechotę, za pomocą przedstawionych sposobów w tym dziale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszła nowa wersja programu do HDR'ów który jakiś czas temu polecam nam Merti. Mowa o SNS-HDR. Wyszła wersja PRO z rozbudowanym aczkolwiek intuicyjnym interfejsem użytkownika :)

 

Nie miałem okazji sprawdzić plików RAW ale z moimi niskoskompresowanymi jotpegami radzi sobie świetnie i efekty (jak na program do tworzenia szumów :szczerbaty: ) są całkiem całkiem przyzwoite.

 

Takie małe porównanie:

Kolejno: 1) zdjęcie oryginalne (oczywiście pomniejszone), 2) po obróbce w PSie, 3) po obróbce w SNS-HDR Pro

100_7075.JPG 100_7075_m.jpg 100_7075-HDR Pro2.jpg

 

Ze składanymi panoramami też sobie nieźle radzi.

Kolejno: 1) zdjęcie oryginalne (oczywiście pomniejszone), 2) po obróbce w PSie, 3) po obróbce w SNS-HDR Pro

100_7106_stitch.jpg 100_7106_stitch_m.jpg 100_7106_stitch_m-HDR.jpg

 

Różnica jak widać spora. I jak dla mnie mimo szumów bardzo pozytywna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znalazłem sposób na przeróbkę .HGT SRTM-3 na .HGT SRTM-1. Po części to trochę moja wina, bo kręciłem się wokół tego programu prawie od półtora roku :blink: Ale usprawiedliwiam się brakiem znajomości języka Szekspira. Na razie mogę napisać o jednej wadzie - "interpolacja" do SRTM-1 trwa trochę długo...

 

Problemem większości programów GIS-owskich jest brak powłoki graficznej ułatwiającej bezproblemową komunikację z użytkownikiem, a jak jest to taki soft warty jest majątek. To było przyczyną, że omijałem takie programy. Okazuje się jednak, że są też autorskie programy realizujące pewne założenia twórcy.

Przechodząc do meritum: Potrzebny program FWTools po instalacji uruchamiamy i ładujemy komendą Open plik .DT2 wcześniej przerobiony z SRTM-3, po czym zapisujemy z menu File/Export. Tu mamy możliwość wybrania formatu wyjściowego Output Format pośród których jest interesujący nas SRTMHGT. Niestety, zgrywanie trwa prawie 20 min u mnie. Jednak największy zawód spotkał mnie w Kashmirze. Jak wiemy wystarczy załadować jeden plik by się reszta ukazała. Niestety, po raz drugi - Kashmir nie czyta mi tak przerobionych plików :unsure: Więc moje starania można traktować jako ciekawostkę...

 

PS. A jednak nie :D moim błędem byłe ładowanie tylko jednego przerobionego pliku HGT do Kashmira co powodawało błąd wgrywania. A wystarczy mieć więcej plików SRTM-1 w katalogu i voila... B)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.