Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Uzupełniłem plik z danymi szczytów do Kashmira.

 

Uzupełnienie dotyczy

 

- wzgórza na terenie Krakowa oraz kilka szczytów Pogórzy (Wielickiego, Bocheńskiego, Strzyżowskiego)

- usunąłem kilka lokalizacji, które pochodziły z dawnych czasów. Współrzędne i nazwy pochodziły zapewne z Google Earth i nie pokrywały się z rzeczywistością. Niektóre z nich zostaly poprawione i przeniesione we właściwe miejsca.

- wschodnie Roztocze

- Ukraina: Góry Sanocko-Turczańskie, Beskidy Skolskie, Połonina Równa, Połonina Borżawa, Połonina Kraśna, szczty przy granicy ze Słowacją, wzgórza we Lwowie.

- Aktualnie uzupełniam: Połoniny Hrywniańskie i Karpaty Marmaroskie, ale nie mam zbyt dużo czasu więc jakiś wspólnik by się przydał :)

 

Jako źródło wykorzystuję openstreetmap.org - biorę stąd współrzędne szczytów.

 

Jako że podane są wyłącznie w formie dziesiętnej wykorzystuje konwerter on-line, chyba że na podstawie mapy da się określić gdzie jest wierzchołek. Znacznym ułatwieniem jest przełączenie na "mapę rowerową"

 

Nazwy szczytów są cyrylicą, w Kashmirze umieszczam nazwy w polskiej transkrypcji - używam do tego takiego konwertera

 

 

 

 

list.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie dotyczące Kashmira (liczę, że ktoś jeszcze tego używa!).

 

Chodzi o to, że w pliku ndb (o który kiedyś prosiłem na Forum) część szczytów (ich nazwy były pisane wielkimi literami) miała zły system współrzędnych - otworzyłem plik w Excelu i zastąpiłem te wszystkie błędne współrzędne frazą "WGS-84" aby uzyskać prawidłowe współrzędne, bo inaczej miałem mnóstwo przesuniętych punktów.

 

Kashmir odczytuje plik, ale problem, jaki pojawił się to to, że zamiast znaków diaktrycznych mam "krzaczki". Czy da się to w jakiś sposób naprawić, zamiast poprawiania każdej nazwy po kolei?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^^ Nie rozumie jednego. Jeżeli zastąpiłeś wsz współrzędne frazą "WGS-84" to jakim cudem Kashmir pokazuje ci opisy jeżeli nie ma współrzędnych szczytów??

 

Drugie pytanie jak zapisywałeś ten plik z Excela, bo jeśli jako .CSV to pytanie czy nie ma tam możliwości ustawienia kodowania?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Od jakiegoś czasu na udeuschle jest błąd wyświetlania lokalizacji wybranego punktu na mapie. Po kliknięciu na symulacji otwiera się mapa odpowiedniego terenu, ale bez zaznaczonego punktu. Aby na chwilę pokazało się oznaczenie, trzeba wybrać "wyznacz trasę" i anulować wyznaczanie. Ten sposób działa w wersji komputerowej, natomiast nie na Androidzie. Czy jest jakiś sprytny myk na Androida?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Peakfinder raczej nie zastąpi udeuschle - pobawiłem się tym kiedyś parę razy i brakuje m.in. opcji wyświetlania na mapie położenia dowolnego punktu panoramy. Dla mnie jest to niezastąpiona funkcja - po nałożeniu symulacji na zdjęcie można dzięki niej rozpoznać prawie wszystko, nawet pojedyncze odległe budynki. Udeuschle ma też więcej możliwości konfiguracji symulacji (np. w celu dopasowania do zdjęcia bez konieczności skalowania) i większe powiększenia.

Peakfinder ma swoje zalety w pewnych zastosowaniach, ale nie nadaje się do identyfikacji obiektów innych niż szczyty górskie (i to nie wszystkie i nie z każdego miejsca).

Edytowane przez litacz
uzup.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładam nie opis, a całą symulację. Wygląda to mniej więcej tak: link, z tym że tutaj zmieniłem kolor z czarnego na biały dla lepszej widoczności. Trzeba obliczyć, ile pikseli na zdjęciu odpowiada 1 stopniowi i wygenerować symulację z taką rozdzielczością (z uwzględnieniem skalowania w ustawieniach Windowsa, jeśli jest inne niż 100%). Następnie kopiujemy ją za pomocą wtyczki typu Screengrab i wklejamy w programie graficznym w pliku ze zdjęciem jako nową warstwę. Potem trzeba ustawić przezroczystość - ja robię to zamieniając kolor biały na kanał alfa, a następnie przesunąć tak, aby pokrywała się ze zdjęciem.

Opisy robię ręcznie - na udeuschle jest ich mało i zdarzają się błędy, więc raczej się nimi nie sugeruję.

 

Edytowane przez litacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Rozszerzyłem opis metod wykorzystania symulacji do opisywania zdjęć.
Możliwe, że niektóre techniki nie są szerzej znane - te sposoby zastosowania symulacji Ulricha pozwalają na dokładne zidentyfikowanie nie tylko gór, ale również niektórych budynków i innych obiektów.

https://panoramyroztocza.wordpress.com/symulacje/

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Co kilka miesięcy tak się zdarza z tą stroną.

Podobne panoramy ma Peakfinder, ale jest kłopot z identyfikacją niepodpisanych szczytów i obiektów. Panorama z Howerli: https://www.peakfinder.org/?lat=48.1602&lng=24.5&azi=315&zoom=5&ele=2039&date=2019-08-19T15:29Z&name=howerla

Ukraińskie nazwy są przeważnie w oryginale, część jest jednak w języku angielskim.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pojawiło się nowe narzędzie, dzięki któremu można zrzucić wygenerowany horyzont Heywhatsthat.com do notatnika, a dalej wygenerować dla niego horyzont w Stellarium dla wersji 0.2 i wyższej.
Opcja niezwykle przydatna dla fanów wschodów i zachodów ciał niebieskich. Peakfinder dysponuje jedynie Słońcem i Ksikężycem. Fakt faktem ekstynkcja atmosferyczna nie pozwala na wiele, ale dla planet takich jak Wenus, Jowisz, Saturn czy Mars mogłaby być świetna obserwacja gdy zachodza one na tle Tatr lub nadajników telefonicznych.

Szczegóły tutaj:

http://www.mkrgeo-blog.com/rendering-the-heywhatsthat-com-horizon-in-stellarium/

Pozdrawiam


 

Head-1024x594.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
5 godzin temu, merti napisał:

Czasami przydałoby się coś zmierzyć w mapach więc Google dało nam linijkę. Na pierwszym punkcie dajemy Zmierz odległość i na celu Zmierz odległość do tego miejsca. Linijkę można też łamać ;)
EgHXWL.jpg

To już było chyba kilka lat temu. Narzędzie bardzo dobre np. do identyfikacji budynków, do panoram miast itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.