Skocz do zawartości
Rafał ZOOM

Software do symulacji terenu lub widoków

Rekomendowane odpowiedzi

Miałbym pytanie do Rafała jak przy pomocy programu BILxSRTM skonwertować Pliki BIL. na SRTM-1. Widzę, że program chce by wskazać dwie ścieżki, tylko nie wiem czy w w polu SRTM directory mam wskazać folder do którego ten plik BIL będzie skonwertowany? Inną niewiadomą dla mnie jest to czy w Global Mapper`ze mam otwierać pojedynczy pliki hgt. i eksportować do BIL, czy też mogę otworzyć je grupowo i tak eksportować jako całość?

P.S. Właśnie zauważyłem, że pełnej odpowiedzi na moje pytania Rafał już czas temu udzielił w wątku głównym, podał tam więcej informacji, które mi w zupełności starczają, by sobie z problemem poradzić.

Edytowane przez elcupa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałbym pytanie odnośnie programu BILxSRTM. Po czym poznać że program już zaczął pracować? Czekam po kilkanaście minut i nie widać żadnych tego "objawów". A pliki SRTM nie powstają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Miałbym pytanie odnośnie programu BILxSRTM. Po czym poznać że program już zaczął pracować? Czekam po kilkanaście minut i nie widać żadnych tego "objawów". A pliki SRTM nie powstają.

na poprzedniej stronie też o to pytałem, nikt nie odpisał, to myślałem, że to wina mojego kompa i nawet juz zapomniałem o tym...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czemu wam to nie chce działać ale akurat mnie przed chwila rozbił *.bila na oddzielne pliki 1arcsec .hgt. Pomyślał chwilę i zaczął zapisywać.

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może to kwestia tego, skąd się tego BIL`a pozyskało? Ja używam Global Mapper`a. A może trzeba wskazać konkretne lokalizacje? Na przykład ten sam folder dla pliku źródłowego i wyjściowego? Ja właściwe potrzebuje SRTM-1 dla N49E018, może metri mógłbyś stworzyć taki plik i go gdzieś umieścić w internecie, jeśli to nie jest dla Ciebie duży problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od pewnego czasu strona Geoportalu przechodzi gruntowną przebudowę. W związku z tym, dodany tu pliczek Serwer WMS Geoportal do Google Earth, zaprzestał wyświetlać ortomap. Co należy zrobić?

W lewej kolumnie programu wyświetlają się wasze Miejsca i widnieje tam ów pliczek. Z prawokliku wybieramy Właściwości i wymazujemy cały adres z okienka Link i wklejamy poniższy:

http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_orto/wmservice.aspx?VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTOFOTO&SRS=EPSG:4326&WIDTH=1024&HEIGHT=1024&TRANSPARENT=FALSE&FORMAT=image/jpeg&styles=Default

UWAGI:

W większości przypadków otrzymuje się, niestety, pusty kwadrat z czerwonym X. Wystarczy delikatnie przesunąć mapę i poczekać na efekt. Jeśli ponownie pojawił się X to znowu lekko przesuń mapę lub odjechać, dojechać nią.

Zauważyłem że ortomapy ładuje się dłużej z tego linku w porównaniu do poprzeniego - taka niemiła niedogodność <_<

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

.... no i powyższy link nie pożył długo :) Dodaję aktualizację:

http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_orto/wmservice.aspx?VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTOFOTO&SRS=EPSG:4326&WIDTH=1024&HEIGHT=1024&TRANSPARENT=FALSE&FORMAT=image/jpeg&styles=

UWAGI: Tylko jedna - działa szybciej.... :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mam problem, bawiłem sie GE jakiś czas temu i coś pokiełbasiłem i wcieło mi panel sterowania, a konkretnie ten:

bez_tytu_u.JPG

czy ktoś wie jak go przywrócić, pojawia sie przy uruchamianiu, ale zaraz znika.

W GE wybierasz widok --> pokaż drogę ->> automatycznie/zawsze

Powinno działać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym Wam gorąco polecić, przypadkowo znaleziony w sieci, program do panoram firmy M$ :)Image Composite Editor . A żeby nie było gromów, że proponuję coś niesprawdzonego, to wypróbowałem go w boju na zdjęciach, które złożone w innych programach albo wypluwają skośną lub pofalowaną panorkę albo wogóle nie łączą bo nie potrafią znależć wspólnych punktów (foty ORJa Jeseników z Morawskiego). To właśnie jest jego przewagą że potrafi złożyć zdjęcia zrobione z ręki bez zastosowania statywu :D

Po wgraniu zdjęć widzimy podgląd i teraz klikamy na ikonę sześciokąta u góry czyli prostowanie i centrowanie panoramy. W tym miejscu macie pole do popisu w prostowaniu panorki - ta opcja jest zarąbista, to jest silna stron TEGO SOFTU :D Potem tylko Crop, tu polecam Autocrop co dotnie do optymalnych rozmiarów bez różnych udziwnień na brzegach, a obok w oknie Export dobieramy ostateczne parametry. Potem tylko Export na dysk i możemy podziwiać wyprostowaną panorkę :)

Co do zdjęć gdzie program się wykłada, bo brak punktów wspólnych, to nie ma siły - ten też się wyłożył :) Więc opcję ręcznego doboru w Huginie trzeba miećw zanadrzu jako koło ratunkowe.

Program potrafi składać też sferyczne panoramy. Gotowy poradnik, do zapoznania się, znalazłem na Forum Olympus.

Panowie do boju ... :sterb029: ... z siłami jasności.... :lol:

Edytowane przez merti
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym Wam gorąco polecić, przypadkowo znaleziony w sieci, program do panoram firmy M$ :)Image Composite Editor . A żeby nie było gromów, że proponuję coś niesprawdzonego, to wypróbowałem go w boju na zdjęciach, które złożone w innych programach albo wypluwają skośną lub pofalowaną panorkę albo wogóle nie łączą bo nie potrafią znależć wspólnych punktów (foty ORJa Jeseników z Morawskiego). To właśnie jest jego przewagą że potrafi złożyć zdjęcia zrobione z ręki bez zastosowania statywu :D

Za Twoją namową przetestowałem go... Jest niezły, dużo opcji, możliwość modyfikacji geometrii.

Rzuciłem go na głęboką wodę - załadowałem mu wszystkie zdjęcia z których powstała niedawna panorama 360' z Oberży w Czeladzi. W przeciwieństwie do Hugina nie wysypał się i zrobił to szybko ale nie wiem ile znalazł punktów wspólnych, stanowczo zbyt dużo. Oto efekt coby nie było że przesadzam.

1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja natomiast żeby było łatwiej rozpoznawać wysokie obiekty na zdjęciach, tworze sobie w Google Earth pinezki z zaznaczonymi wysokimi obiektami :)po.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja natomiast żeby było łatwiej rozpoznawać wysokie obiekty na zdjęciach, tworze sobie w Google Earth pinezki z zaznaczonymi wysokimi obiektami :)

patrykos, chyba merti wrzucił link do pliku z chyba wszystkimi obiektami przemyslowymi itp w regionie (plik do GE chyba *kml), tam to wszystko masz już zaznaczone

edit. no nawet jest kilkanascie postów wyżej :)

Edytowane przez tc_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem że jest późno ale już nie mam siły walczyć dalej z MD.

Mam jedno zasadnicze pytanie: jak znaleźć interesujący mnie punkt do wygenerowania panoramy ? Mapę sobie mogę powiększyć ale to chyba nie polega na tym żeby zgadywać gdzie jest interesujące mnie wzniesienie. Istnieje możliwość podania współrzędnych albo coś w tym stylu ? Albo naniesienia jakiejś innej warstwy mapy ?

Proszę o instrukcje w dalszej obsłudze Microdema. Chcę w końcu samemu obsługiwać to bydle!

1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Odpowiedź masz tu. Co do MD to w guglaczu poszukaj bo wypluwa sporo odnośników. Bardzo pomocne jest uruchomienie w MD Google Map. Tak, tak dobrze czytasz, istnieje tam taka opcja. Dodatkowo można wyeksportować obszar roboczy pliku .dem, na którym w danej chwili mamy powiększenie, do Google Earth, co może być pomocne na obszarach o słabej jakości zdjęć satelitarnych. A jeszcze lepszy efekt jest jak ubierzesz w mapkę rastrową .dema i podeślesz GE. Jedyne czego mi się jeszcze nie udało rozpracować to uruchomienie usługi WMS (lub ASR) Geoportalu w MD :) .... Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem że jest późno ale już nie mam siły walczyć dalej z MD.

...

Proszę o instrukcje w dalszej obsłudze Microdema. Chcę w końcu samemu obsługiwać to bydle!

Mam podobny problem. Panoramki potrafie zrobic, ale jeszcze dluuuuuga droga przede mna. Tym bardziej, ze do PCta siadam bardzo rzadko, a nie znalazlem jeszcze maczkowego softu bedacego, przynajmniej w przyblizeniu, odpowiednikiem MicroDEMa.

Przekopuje w wolnych chwilach neta i szukam czegos pomocnego do MD. Znalazlem np. cos takiego.

Szerzej o MD. Fajne sa animacje przelotow nad Sudetami :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapraszam do zapoznania się z ciekawym programem pokazującym dokładnie gdzie wzejdzie lub zajdzie słońce lub księżyc - The Photographer's Ephemeris 0.9

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie do Ekspertow MD :)

Jaka wartosc pozycji obserwatora nad gruntem ustawiacie tworzac symulacje (panorame)?

Nie jestem pewny, ale jak ustawiam 2 m, to otrzymana panorama nie bardzo pasuje do faktycznego widoku z danego miejsca. Gory w symulacji wychodza jakby nizsze. Nie wiem co mam ustawione "nie tak" :(

Jesli porownuje symulacje z MD do wynikow Hey, to nie pasuja mi wlasnie wysokosci nad gruntem obserwatora. Jakby Hey pokazywal z wiekszej wysokosci. W niektorych przypadkach roznica jest naprawde duza.

Na podstawie Hey znalazlem miejsce w Rudzie Sl., skad moge polowac na Snieznik. Niestety wg MD byloby to mozliwe chyba tylko z balonu :)

I czemu tu wierzyc...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko Micro Dem'owi, mimo że dane z plików SRTM mają błąd nawet do 18m różnicy, co można nadrobić "podnosząc się" przy generowaniu symulki. Błąd ten najbardziej uwidacznia się właśnie, jak sam zauważyłeś, na mapach górskich.

Pamiętaj że to tylko symulacja poglądowa mająca nam ułatwić obserwację i powiedzieć czy możemy się czegoś spodziewać na horyzoncie, więc nie porównuj tego za bardzo do zdjęć, bo sobie włosy powyrywasz :)

Co do Heya wypowiadałem się już w głównym wątku - to tylko ciekawostka i nie dorasta nawet do pięt takim programom jak RadioMobile, Kashmir czy właśnie MicroDEM.

PS Działają wam ortomapy w GE ?

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi