Skocz do zawartości
Rafał ZOOM

Software do symulacji terenu lub widoków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieje że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Czytam wszystkie posty w tym temacie i niestety wiem tyle ze nic nie wiem :Boink: Od razu napiszę że wiedza komputerowa u mnie na poziomie delikatnie mówiąc podstawowym, a z angielskim jeszcze słabiej. Dlatego proszę jakiegoś uczynnego i cierpliwego użytkownika, który wytłumaczyłby mi "jak dziecku" jak obliczyć obszar teoretycznej widzialności z konkretnego punktu (konkretnie chodzi mi o miejscowość Poręba Górna koło Wolbromia). Czyli gdzie mam wejść, co ściągnąć i krok po kroku co mam zrobić. Proszę o wyrozumiałość bo tak jak wcześniej pisałem moja wiedza komputerowa nie jest zbyt duża. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam Wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieje że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Czytam wszystkie posty w tym temacie i niestety wiem tyle ze nic nie wiem :Boink: Od razu napiszę że wiedza komputerowa u mnie na poziomie delikatnie mówiąc podstawowym, a z angielskim jeszcze słabiej. Dlatego proszę jakiegoś uczynnego i cierpliwego użytkownika, który wytłumaczyłby mi "jak dziecku" jak obliczyć obszar teoretycznej widzialności z konkretnego punktu (konkretnie chodzi mi o miejscowość Poręba Górna koło Wolbromia). Czyli gdzie mam wejść, co ściągnąć i krok po kroku co mam zrobić. Proszę o wyrozumiałość bo tak jak wcześniej pisałem moja wiedza komputerowa nie jest zbyt duża. Dzięki.

Na początek powinna Ci wystarczyć strona na której za pomocą guglowej mamy generuje się obszary widoczności z wybranego punktu. Podaję link z wygenerowaną pzykładową symulacją:

http://www.heywhatsthat.com/?view=G32NUTVN

Kliknij na mapie terenowej przycisk Visibility cloak i pojawią Ci się czerwone obszary widoczne z danego punktu.

Jak chcesz wygenerować nową symulacje to u góry New panorama i wybierz swój punkt i kilka innych opcji po lewej stronie takich jak nazwa symulacji no i "Submit request" aby wygenerować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

vrg serdeczne dzięki. O to mi chodziło i wreszcie mam potwierdzenie że jak trafię na pogodę to Tatry zobaczę:) Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciesze się że udało mi się Ci pomóc. Jakby co to wal śmiało z pytaniami. Też wiele dzięki ludziom z tego fora się dowiedziałem :)

To Ty nie wiedziałeś że okolice Wolbromia to bardzo fajne miejsce na panorame tatr ? :D

Looknij :

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4882

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5963

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciesze się że udało mi się Ci pomóc. Jakby co to wal śmiało z pytaniami. Też wiele dzięki ludziom z tego fora się dowiedziałem :)

To Ty nie wiedziałeś że okolice Wolbromia to bardzo fajne miejsce na panorame tatr ? :D

Looknij :

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4882

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5963

Jak pewnie zauważyłeś jestem tutaj nowy także dopiero ze wszystkim się zapoznaje. Słyszałem że można zobaczyć ale nigdy nie miałem dowodów. Ten drugi link jest dosyć świeży widziałem go i to głównie on nie dawał mi spokoju. Co do pierwszego linku to czapki z głów... aż się nie chce wierzyć że można taką fotkę zrobić z taaaakiej odległości. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A teraz coś z naszego podwórka. SNS-HDR jest programem, który nie wymaga od użytkownika żadnej wiedzy co do używania suwaczków i jak nazwa wskazuje robi gotowy obraz HDR wykonując za nas automatycznie całą czarną robotę :)

Więcej n/t projektu SNS-HDR na forum Nikosia

I jeszcze przykład co wyszło ze słabego RAWa:

_A083282-HDR.jpg

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A teraz coś z naszego podwórka.

Ja bym ten program nazwał generator szumów ;-P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A teraz coś z naszego podwórka. SNS-HDR (...)

Program tak nieskomplikowany że to aż wkurza, trochę powolny ale jego dużą zaletą jest tak jak mówisz to, że nie wymaga do użytkownika znajomości ... czegokolwiek :szczerbaty:

Efekty są wg mnie znośne jak na full automat :rolleyes: Dzięki merti za polecenie go.

Edytowane przez vrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam koleżanki i kolegów,

Wrzuciłem na moją widokową stronę WWW aktualną wersję programu do obliczania drogi światła w atmosferze. Wciąż nie mogę zebrać się w sobie i wyczyścić kodu z resztek pionu geometrycznego, tak więc nie jest to jeszcze wersja 1.0.

Gdyby pomimo tego ktoś chciał coś obliczyć, to zapraszam.

Edytowane przez Krzysiek_S

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Znalazłem dane SRTM41, zasysać można z nakładki na GE

www.ambiotek.com/topoview

a te dane *.asc lub tif z georeferencją można w jakiś sposób wykorzystać? kashmir chyba nie otwiera tego?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest nakładka bajer, na GE.Fakt, wizualnie ciekawiej wygląda teren w GE. Jednak chyba prościej te dane ściągać bezpośrednio ze stronki serwisu. Co do przeróbki, to chyba niestety TC_ pozostaje konwersja na piechotę, za pomocą przedstawionych sposobów w tym dziale...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyszła nowa wersja programu do HDR'ów który jakiś czas temu polecam nam Merti. Mowa o SNS-HDR. Wyszła wersja PRO z rozbudowanym aczkolwiek intuicyjnym interfejsem użytkownika :)

Nie miałem okazji sprawdzić plików RAW ale z moimi niskoskompresowanymi jotpegami radzi sobie świetnie i efekty (jak na program do tworzenia szumów :szczerbaty: ) są całkiem całkiem przyzwoite.

Takie małe porównanie:

Kolejno: 1) zdjęcie oryginalne (oczywiście pomniejszone), 2) po obróbce w PSie, 3) po obróbce w SNS-HDR Pro

100_7075.JPG 100_7075_m.jpg 100_7075-HDR Pro2.jpg

Ze składanymi panoramami też sobie nieźle radzi.

Kolejno: 1) zdjęcie oryginalne (oczywiście pomniejszone), 2) po obróbce w PSie, 3) po obróbce w SNS-HDR Pro

100_7106_stitch.jpg 100_7106_stitch_m.jpg 100_7106_stitch_m-HDR.jpg

Różnica jak widać spora. I jak dla mnie mimo szumów bardzo pozytywna ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i znalazłem sposób na przeróbkę .HGT SRTM-3 na .HGT SRTM-1. Po części to trochę moja wina, bo kręciłem się wokół tego programu prawie od półtora roku :blink: Ale usprawiedliwiam się brakiem znajomości języka Szekspira. Na razie mogę napisać o jednej wadzie - "interpolacja" do SRTM-1 trwa trochę długo...

Problemem większości programów GIS-owskich jest brak powłoki graficznej ułatwiającej bezproblemową komunikację z użytkownikiem, a jak jest to taki soft warty jest majątek. To było przyczyną, że omijałem takie programy. Okazuje się jednak, że są też autorskie programy realizujące pewne założenia twórcy.

Przechodząc do meritum: Potrzebny program FWTools po instalacji uruchamiamy i ładujemy komendą Open plik .DT2 wcześniej przerobiony z SRTM-3, po czym zapisujemy z menu File/Export. Tu mamy możliwość wybrania formatu wyjściowego Output Format pośród których jest interesujący nas SRTMHGT. Niestety, zgrywanie trwa prawie 20 min u mnie. Jednak największy zawód spotkał mnie w Kashmirze. Jak wiemy wystarczy załadować jeden plik by się reszta ukazała. Niestety, po raz drugi - Kashmir nie czyta mi tak przerobionych plików :unsure: Więc moje starania można traktować jako ciekawostkę...

PS. A jednak nie :D moim błędem byłe ładowanie tylko jednego przerobionego pliku HGT do Kashmira co powodawało błąd wgrywania. A wystarczy mieć więcej plików SRTM-1 w katalogu i voila... B)

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fryta >> pytanie do Ciebie. Robiłeś m.in. dla mnie jakiś czas temu symulacje w Kasmirze. Jesteś pewny że masz dobrze oznaczony komin EC Zabrze ? Pytam bo mam coś takiego:

pradziad_hipoteza copy.jpg

Fotka robiona była w ostatnią sobotę kiedy widoczność była niezła. Są to prawdopodobnie chmury ale czekam na te Jeseniki z Czeladzi już drugi sezon :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sądzę że to są chmury, więc musisz się jeszcze wstrzymać z tym pytaniem, dopóki nie będziesz miał lepszego zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

merti, takie pytanko..ten FW tools działa Ci bez żadnych problemów? mi po wybraniu exportu się zawiesza i mój ulubiony komunikat "program przestał działać".jakiego systemu Używasz? bo może u mnie to problem z win7.. pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fryta >> pytanie do Ciebie. Robiłeś m.in. dla mnie jakiś czas temu symulacje w Kasmirze. Jesteś pewny że masz dobrze oznaczony komin EC Zabrze ? Pytam bo mam coś takiego:

pradziad_hipoteza copy.jpg

Fotka robiona była w ostatnią sobotę kiedy widoczność była niezła. Są to prawdopodobnie chmury ale czekam na te Jeseniki z Czeladzi już drugi sezon :rolleyes:

Współrzędne komina brałem z GE u jego podstawy (50°17'56.37''N, 18°48'44.63''E). Nawet biorąc pod uwagę rozbieżności w obrazie naniesionym w tym programie do faktycznych współrzędnych, przesunięcie nie byłoby tak duże, abyś miał go w tak odległym miejscu. Myślę podobnie do Mertiego, to tylko chmury.

Edit:

Sprawdziłem również w GE ciągnąc linię z miejsca obserwacji do samego Pradziada, komin wychodzi na północ od tej linii, czyli musi się pojawić na zdjęciu po jego prawej.

Vrg, a czy jesteś na 100% pewny, że podałeś dobre współrzędne Twojej miejscówki? Pytam, bo wg GE to szczere pole.

Edytowane przez Fryta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

_tc, rozumie że uruchamiasz program ikoną OpenEV_FW ? Może uruchom go w trybie zgodności z WinXP, który to ja mam z SP3.

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi