Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety przesunięcie nie jest standardowe i nie da się go zniwelować automatycznie, już bym to w excelu poprawił. Chodzi o niedokładność współrzędnych w Robertowym pliku w stosunku do kashmira, gdzie każdy wpis powinien być "przyklejony", w innym przypadku z róznych perspektyw nie będzie widoczny albo "nóżka" na symulacji nie będzie celować w szczyt...

Czyli wspomniane niedokładności to losowy rozrzut, czy tak? A czy zawierają się w jakichś granicach? Bo rozumiem, że chciałbyś wziąść z pliku Roberta te szczyty, których Ci brakuje?

W ogóle to przenieśmy tę dyskusję na wątek o sofcie, bo widzę, że tam też się toczy, a nie ma sensu tak się rozdwajać.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

zagadnienie wyłowienia tych szczytów, które się powtarzają/nie powtarzają wydaje się być dość proste i jeśli wystawicie mi drugi plik NDB, to do jutra powinienem sprawę rozwiązać. Przecież 2 szczyty nie mogą być, dajmy na to, 5 metrów od siebie i jeżeli rozbieżności pomiędzy współrzędnymi z różnych plików nie są za duże (bo już wiem, że nie jest to stałe przesunięcie), to wyłapanie takich przypadków nie powinno być obarczone poważnymi błędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wspomniane niedokładności to losowy rozrzut, czy tak? A czy zawierają się w jakichś granicach? Bo rozumiem, że chciałbyś wziąść z pliku Roberta te szczyty, których Ci brakuje?

 

Szczyty są przesunięte trochę na południe (co widać na screenshocie Krzysia w temacie Software), jak widać przesunięcie jest nieznaczne. Niestety nawet jakby przesunąć je o jakąś wartość na północ to i tak (przynajmniej moim zdaniem) trzeba będzie je potem "przykleić" do szczytu z powodów, które przedstawiłem w poprzednim poście, dodatkowo dodam, że dotyczy to wszystkich trzech wymiarów, bo wysokość też należy przypasować.

 

Edit: przenosimy do działu software, bo to się Sudetów w ogóle nie tyczy, robimy spory off-top.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

zagadnienie wyłowienia tych szczytów, które się powtarzają/nie powtarzają wydaje się być dość proste i jeśli wystawicie mi drugi plik NDB, to do jutra powinienem sprawę rozwiązać. Przecież 2 szczyty nie mogą być, dajmy na to, 5 metrów od siebie i jeżeli rozbieżności pomiędzy współrzędnymi z różnych plików nie są za duże (bo już wiem, że nie jest to stałe przesunięcie), to wyłapanie takich przypadków nie powinno być obarczone poważnymi błędami.

 

Właśnie podsunąłeś mi pomysł :Salut:, jak je wyłowić w excelu, wystarczy porównywać współrzędne i wyfiltrować te, które mają bardzo małe odchylenie obu wartości równocześnie. Potem usunąć wpisy nieprzypasowane :). Jak znajdę chwilkę wieczorem to wypróbuję tej metody.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... tylko że zauważyłem inny kwiatek, który może skomplikować sprawy. No, chyba że zapis współrzędnych w plikach NDB jest bardziej skomplikowany, niż mi się wydawało.

Oto np. Boubin - według pliku Roberta ma współrzędne 48.592890 N, 13.490307 E, a według mojego odczytu z mapy (stopnie, minuty i sekundy) 48 59 38 N, 13 48 54 E.

Widzicie? Tak, jakby w miejsce minut i sekund wstawiono kropkę dziesiętną, zapominając o tym, że minuta kątowa to 1/60 stopnia a nie 1/100. Podobnie jest ze wszystkimi innymi szczytami, które sprawdziłem. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... tylko że zauważyłem inny kwiatek, który może skomplikować sprawy. No, chyba że zapis współrzędnych w plikach NDB jest bardziej skomplikowany, niż mi się wydawało.

Oto np. Boubin - według pliku Roberta ma współrzędne 48.592890 N, 13.490307 E, a według mojego odczytu z mapy (stopnie, minuty i sekundy) 48 59 38 N, 13 48 54 E.

Widzicie? Tak, jakby w miejsce minut i sekund wstawiono kropkę dziesiętną, zapominając o tym, że minuta kątowa to 1/60 stopnia a nie 1/100. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?

 

Jest kilka formatów zapisu współrzędnych:

 

 

 

Stosuje się trzy powszechne formaty zapisu współrzędnych geograficznych:

 

  • hddd.dddddº - stopnie dziesiętne.
  • hdddº mm.mmm' - stopnie i minuty dziesiętne - najczęściej używane w zabawie geocache.
  • hdddº mm' ss.s" - stopnie, minuty i sekundy dziesiętne - używane ogólnie w nawigacji, głównie nawigacji morskiej.

Sposób przeliczania współrzędnych geograficzne pomiędzy poszczególnymi formatami zapisu opisany jest tutaj

 

 

Źródło

 

Na szczęscie w kashmirze jest dzisiętny, więc można go użyć w obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest kilka zapisów. U mnie jest ten trzeci, tylko że nie podałem symboli stopni, minut i sekund. Chodzi mi o to, że jeżeli w NDB Roberta jest zapis dziesiętny, to liczby są złe, bo np. 48 stopni i 59 minut to w zapisie dziesiętnym 48.983, a nie 48.59. U Roberta wygląda to tak, jakby zrobiono z 59 minut kątowych 0.59 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest kilka zapisów. U mnie jest ten trzeci, tylko że nie podałem symboli stopni, minut i sekund. Chodzi mi o to, że jeżeli w NDB Roberta jest zapis dziesiętny, to liczby są złe, bo np. 48 stopni i 59 minut to w zapisie dziesiętnym 48.983, a nie 48.59. U Roberta wygląda to tak, jakby zrobiono z 59 minut kątowych 0.59 stopnia.

 

Aha, teraz widzę o co Ci chodziło :). Nie wiem jak kashmir to zapisuje, musiałbym zerknąć, a nie mam dostępu, ale chyba nie powinno to mieć znaczenia przy porównywaniu współrzędnych szczytów, jak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, teraz widzę o co Ci chodziło :). Nie wiem jak kashmir to zapisuje, musiałbym zerknąć, a nie mam dostępu, ale chyba nie powinno to mieć znaczenia przy porównywaniu współrzędnych szczytów, jak sądzisz?

Jeśli w tym pliku faktycznie są błędy formatu zapisu współrzędnych, a w drugim ich nie ma, to różnice będą kolosalne. Jeśli masz 2 pliki, to znajdź jakiś "pewny" duplikat i porównaj zapisy współrzędnych.

Z lektury postów domyślam się, że pliki NDB produkuje kashmir, czy tak? Jeśli we wszystkich plikach jest tak samo (tzn. stopnie-minuty-sekundy sprawiające wrażenie zapisu dziesiętnego), to należy to potraktować jako bug w kashmirze i powiadomić o tym autora. Nawet jeśli w samym programie jest obejście, to taki kwiatek w formacie pięknie utrudnia wymianę danych z innymi programami.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na zapytanie Roberta zamieniałem na plik do GPS, mniej więcej to co zrobił Rafał. Co do otwierania w Excelu to w Kreatorze importu tekstu jako Ograniczniki za fajkujemy tylko Spacja, a plik obrobiony trzeba zapisywać jako Tekst sformatowany z rozdzielaniem spacjami - Kashmir mi otworzył tak obrobiony plik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przesunięcie nie jest standardowe i nie da się go zniwelować automatycznie, już bym to w excelu poprawił. Chodzi o niedokładność współrzędnych w Robertowym pliku w stosunku do kashmira, gdzie każdy wpis powinien być "przyklejony", w innym przypadku z róznych perspektyw nie będzie widoczny albo "nóżka" na symulacji nie będzie celować w szczyt...

 

No to może zamiast przyklejać szczyty do mapy DEM, wystarczy podnieść wysokość wszystkich szczytów o 10-30m w górę aby były widoczne z każdej perspektywy ?

Przecież chodzi tutaj głównie o to aby przy wygenerowanym widoku pojawił się opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

zagadnienie wyłowienia tych szczytów, które się powtarzają/nie powtarzają wydaje się być dość proste i jeśli wystawicie mi drugi plik NDB, to do jutra powinienem sprawę rozwiązać.

plik ze szczytami Roberta jako Place Name File *NDB: http://wyslijto.pl/download/hhmmzp4bzq

plik ze szczytami Fryty mojej modyfikcji *NDB: http://wyslijto.pl/download/ecdh38cqy8

 

działaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, VRG. Plik Roberta już miałem, teraz ściągnąłem Twój, i co widzę - to samo! Zapis współrzędnych w kashmirze to ściema - wygląda na dziesiętny, a tak naprawdę dwie pierwsze cyfry po kropce dziesiętnej oznaczają minuty kątowe, dwie kolejne - sekundy, a dalej to już diabli wiedzą co.

Przykład: Diablak, w pliku od VRG mamy 49.342400 N, 19.315400 E, a u mnie 49 34 27 N, 19 31 52 E. Różnice kilku sekund kątowych mogą się przytrafić, ale w zapisie dziesiętnym Diablak powinien mieć współrzędne 49.5742 N, 19.5311 E. Zresztą żadna współrzędna nie osiąga/przekracza 0.6 po kropce dziesiętnej.

Ponieważ kashmir rysuje prawidłowe krajobrazy, to w programie na pewno jest to obsługiwane. Moim zdaniem mamy do czynienia ze starą pluskwą, która żyła na tyle długo, że ludziom zdążyło się nazbierać plików w błędnym zapisie, więc tak już zostawiono.

W każdym razie uwaga z używaniem tych plików w innych programach.

A duplikaty spróbuję wyłapać.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robert, skąd w ogóle wziąłeś te dane? Ja, gdy czegoś potrzebuję, to żmudnie klikam po mapach google i odczytuję współrzędne.

 

Już wcześniej podawałem adres strony(wątek "Sudety"), z której pobierałem współrzędne szczytów na terytorium Czech ale podam jeszcze raz:

 

http://expedice.rps.cz/lokality.php?typ=6&stranka=1&oblast=&jmeno=&kraj=&razenix=

 

314 podstron, a na każdej po 30 szczytów :)

 

Klikasz na interesujący ciebie szczyt, następnie po prawej stronie jest miniaturowa mapa Czech z zaznaczonym położeniem szczytu. Klikasz na mapę i otwiera się tobie nowe okno z lokalizacją szczytu w mapy.cz. Natomiast w pasku u góry masz współrzędne ;)

 

I właśnie w ten sposób uzyskiwałem współrzędne, które następnie nanosiłem w Google Earth(oczywiście z korektą czeskiej czcionki). Trwa to od około półtora roku :szczerbaty: Plik .KML jest ciągle modyfikowany poprzez dodawanie kolejnych punktów(od ostatniej publikacji przybyło około 100 kolejnych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, czyli też żmudna dłubanina, tylko że przynajmniej masz nazwy. Czasem siedziałem z papierową mapą obok i z niej brałem nazwę i wysokość (bo ta ostatnia bywa niedokładna na mapach google).

Skrypt wyłapujący duplikaty już w zasadzie mam, tylko że zrobiłem go "po chamsku" (bez wstępnego sortowania współrzędnych) i bardzo długo przez to chodzi. Wyjściem siłowym byłoby przerobienie na C i kompilacja, ale nie bardzo mi się chce to robić, bo takie wyławianie duplikatów to nie jest codzienna robota.

Program w awku możecie sobie wziąść z mojej strony, wyniki będą jutro (sorry, ale muszę już iść).

UPDATE: chyba jednak zrobię to sortowanie, bo już pół godziny minęło, a jeszcze nie skończył porównywać. Do jutra!

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bonusik ode mnie:

 

-uzupełnienie słowackich i węgierskich szczytów.

 

Południowa i Środkowa Słowacja - głównie Rudawy Słowackie, Veporske Vrchy, Kras Słowacki, Góry Tokajsko-Slanske, pasma na północy Węgier i w okolicach Budapesztu. (łącznie 128szczytów)

 

bonusik.rar

 

Instrukcja:

 

1)zmienić rozszerzenie do ndb

2)otworzyć plik w notatniku

3)skopiować i wkleić do poprzedniego pliku ndb.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja:

 

1)zmienić rozszerzenie do ndb

2)otworzyć plik w notatniku

3)skopiować i wkleić do poprzedniego pliku ndb.

Można prościej: otworzyć w Kashmirze swój stary plik, kliknąć File > Import Place Name File > wybrać Twój nowy pliczek i voila ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawa załatwiona. W tym samym miejscu, co wczoraj umieściłem usprawniony skrypt w awku i wywołujący go skrypt powłoki. Posortowanie według długości geograficznej pozwoliło na zejście z pół godziny do kilku-kilkunastu sekund, zależnie od zadanej odległości, tak więc można się trochę pobawić parametrami.

Do pobrania zamieściłem też wyniki porównania plików NDB Roberta i VRG, przy odległości 200 m. Po wczorajszych próbach zalecam kilka przebiegów wyszukiwania duplikatów, z coraz większymi odległościami.

Po każdym przebiegu dobrze jest przejrzeć plik z duplikatami, czy nie ma w nich fałszywych trafień, natomiast do kolejnego przebiegu wziąść plik z pozycjami wybranymi w przebiegu poprzednim. Liczba fałszywych trafień oczywiście rośnie z odległością, ale to nieuniknione - rekordowy duplikat wystąpił przy ponad 500 m.

Pytanie do użytkowników kashmira: co robimy z wysokościami? Zauważyłem, że w jednym z plików jest górka (już nie pamiętam, jaka), a w drugim RTCN na tejże górce, wyższy o ponad 150 m. Czy powinno się traktować je jako duplikaty (tak jest teraz), czy jako oddzielne pozycje? Jakby co, to nie problemu z dodaniem jeszcze jednego testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prościej: otworzyć w Kashmirze swój stary plik, kliknąć File > Import Place Name File > wybrać Twój nowy pliczek i voila ;)

 

Tylko że w moim pliku nie ma nagłówka. Z oryginalnego pliku skopiowałem utworzone przez siebie elementy, żeby nie było duplikatów.

Powtarza się jedynie Krizava i Velka Luka, ale widzę że już ktoś znalazł sposób na duplikaty.

Zdaje się, że Czesi też kiedyś mieli stronę, gdzie były podane współrzędne obiektów nadawczych - i to bardzo dokładnie. A że sporo nich stoi na wysokich szczytach, taka strona bardzo by się przydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeszcze jedno odnośnie znajdowania duplikatów.

Do wykonania mojego programu potrzebna jest jakaś implementacja języka awk. Z uwag o używanych przez Was programach wnoszę, że większość pracuje z systemem windows, z którym (chyba, bo nie znam) żaden awk nie przychodzi. Proponuję zajrzeć pod adres http://gnuwin32.sourceforge.net/packages.html i zainstalować pakiet gawk, a jeżeli w windows nie ma także programu sort potrafiącego sortować według wartości liczbowej w zadanej kolumnie, to dodatkowo coreutils.

Skrypt powłoki jest tak prosty, że po usunięciu komentarzy (ze znakiem # na początku) i być może zmianie nazwy na ndbdif.bat powinien go bez problemu wykonać windowsowy cmd.exe lub stary command.com.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeszcze jedno odnośnie znajdowania duplikatów.

Do wykonania mojego skryptu potrzebna jest jakaś implementacja języka awk. Z uwag o używanych przez Was programach wnoszę, że większość pracuje z systemem windows, z którym (chyba, bo nie znam) żaden awk nie przychodzi. Proponuję zajrzeć pod adres http://gnuwin32.sour...t/packages.html i zainstalować pakiet gawk, a jeżeli w windows nie ma także programu sort potrafiącego sortować według wartości liczbowej w zadanej kolumnie, to dodatkowo coreutils.

Skrypt powłoki jest tak prosty, że po usunięciu komentarzy (ze znakiem # na początku) i być może zmianie nazwy na ndbdif.bat powinien go bez problemu wykonać windowsowy cmd.exe lub stary command.com.

O czym Ty do mnie rozmawiasz ? :szczerbaty: W jakim celu to wszystko powyższe ? Nie masz Windy i trzeba sobie to samemu przerobić ? Ja tego nie ogarniam :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG, nie mam windy i nigdy jej do niczego nie potrzebowałem. Poszedłem w tym kierunku tak daleko, że windy nie mam także w budynku, w którym mieszkam.

Ponieważ jestem jednak świadom, że większość użytkowników windę ma, to staram się udzielić wskazówek, czego będą potrzebowali do odpalenia mojego programu.

Sądzę, że jeżeli ktoś umie zainstalować kashmira, to chyba poradzi sobie też z gawkiem czy coreutils...

Jeśli nie chcesz niczego przerabiać, to żaden problem, tylko dodatkowo będziesz potrzebować bash pod windows. Znajdziesz pod adresem http://win-bash.sourceforge.net. Przypomniałem sobie właśnie, że dostęp do zmiennych w command.com odbywał się trochę inaczej, nie przez $, tylko przez % i nie wiem, jak to jest w cmd. W dodatku rm bez coreutils trzeba by było zamienić na del. Tak więc uruchomienie pod windowsowym interpreterem poleceń faktycznie wymagałoby przeróbki. Tylko proszę, nie demonizujmy sprawy - bez komentarzy to raptem 3 linijki. Każdy ma poza tym wybór - albo przerabia skrypt, albo instaluje dodatkowe programy.

A może teraz w windows wszystko, co potrzebne już jest, tylko ja jestem wczorajszy?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej stronie z programem wyszukującym duplikaty w plikach NDB wystawiłem dodatkowo plik wsadowy ndbdif.bat, który powinien być strawny dla windowsowego cmd.exe - żeby nie trzeba było instalować basha. Uwaga jednak - pisałem go (a właściwie przerabiałem) na podstawie starej wiedzy z czasów, gdy używałem DOSa i z oczywistych przyczyn nie przetestowałem.

Na pewno trzeba zainstalować gawk i coreutils, tak jak podawałem, ponieważ z dostępnej w sieci dokumentacji wynika, że program sort dostarczany z systemem windows nie potrafi tego, co jest w tym przypadku potrzebne.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna porcja dodatkowych lokalizacji - tym razem ponad 280.

 

W pliku m.in

-Rudawy Słowackie

-Kras Słowacki

-Góry Tokajsko-Slanske

-Góry Lewockie

-Góry Czerhowskie

-Trybecz

-Vtacnik

-Veporskie Vrchy

-Branisko

-Bachureń

-Kremnickie Vrchy

i in.

-Węgry: wzgórza Pesztańskie, Góry: Pilis, Las Bakoński, Csertak, Csovanyos-Borsony, Matra, Góry Bukowe i inne.

-najwyższe budynki w Warszawie

-najwyższe maszty w Polsce.

-krakowskie kopce

-maszty i kominy w Radomiu, Łodzi i Lublinie.

 

bonusik2.rar

 

Wreszcie patrząc wgłąb Słowacji nie ma już tylu "bezimiennych" szczytów

Kralova Hola:

kralova_hola_50.jpg

 

Nie mogłem się powstrzymać :D

Otóż na Węgrzech znalazłem szczyt o wdzięcznej nazwie Kakastarej a na Słowacji sporą górę o nazwie Pipitka :D

 

EDIT: Dodaje jeszcze parę brakujących szczytów, które w jakiś dziwny sposób mi zniknęły - zauważyłem że gdy używa się jakis dodatkowych znaków to współrzędne się zerują (choć nie jest to regułą).

Nie ma obawy duplikaty - te wcześniejsze pliki są pozbawione tych "wyzerowanych" obiektów - na wszelki wypadek zmieniłem nazwy na takie bez polskich znaków:

patch.rar

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna porcja dodatkowych lokalizacji - tym razem ponad 280.

 

W pliku m.in

-Rudawy Słowackie

-Kras Słowacki

-Góry Tokajsko-Slanske

-Góry Lewockie

-Góry Czerhowskie

-Vtacnik

-Veporskie Vrchy

-Branisko

-Bachureń

-Kremnickie Vrchy

i in.

-Węgry: wzgórza Pesztańskie, Góry: Pilis, Las Bakoński, Csertak, Csovanyos-Borsony, Matra, Góry Bukowe i inne.

-najwyższe budynki w Warszawie

-najwyższe maszty w Polsce.

-krakowskie kopce

-maszty i kominy w Radomiu, Łodzi i Lublinie.

 

bonusik2.rar

 

Wreszcie patrząc wgłąb Słowacji nie ma już tylu "bezimiennych" szczytów

Kralova Hola:

kralova_hola_50.jpg

 

Nie mogłem się powstrzymać :D

Otóż na Węgrzech znalazłem szczyt o wdzięcznej nazwie Kakastarej a na Słowacji sporą górę o nazwie Pipitka :D

 

Jestem pod wrażeniem :), ostatnio nie mam kompletnie czasu na zajmowanie się kashmirem, ale w przyszłym tygodniu jak się rozluźni to będę sobie konsolidował plik. Swoją drogą, w takim tempie, niedługo nasz wspólnymi siłami stworzony plik będzie obejmował całą Europę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.