Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze ktoś miał doczynienia z innymi netbookami??

 

----------------------------------------------------------------

 

...Ostatnio w Kashmirze spodobała mi się mozliwość dodawania jezior...

 

... też fajna opcja ale to pikuś. Gdybyś miał dostęp do pliku bazo-danych występowania lasów w kraju to generowane symulacje dopiero wtedy były by bliższe realności, oczywiście pomijając niedokładność map SRTM...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie znajdziesz dopóki nie zapłacisz ;) To tak jak z lepszymi danymi SRTM - płatne...

 

Ale ten konwerter od zawsze był v2. To tą wersją posługujemy się przy zamianie. Tutaj do pobrania. Program proponuję umieścić w katalogu gdzie są dane źródłowe do konwersji i zapisywać w tym samym folderze plik wynikowy :)

 

bilxsrtm.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skonwertować dane SRTM-3 do SRTM-1? o tym dowiecie się za kilka chwil :)

 

Poszukiwałem programu do hurtowej zamiany plików .hgt na srtm-1 na potrzeby Kashmira lecz nic z tego. Przejrzałem ten wątek i inne na zagranicznych forach związanych z symulatorami samolotów czy pociągów, dodatkowo zestawiłem sobie problemy z jakimi się spotkaliście. Jakoś tak, nie chciałem zahaczać o Globala, bo to łatwizna więc wróciłem do mojego ulubionego programu czyli MicroDema. No i w jednym momencie wszystko się poukładało.

 

Metoda ta jest pracochłonna ale efekt jest natychmiastowy, nie trzeba czekać tak długo jak przy opisanej wcześniej konwersji FWtoolsem i nie trzeba się uciekać do tej co przerabia na jeden wielki plik - opis Piotrka

 

Jak ja to zrobiłem? Dane .hgt ściągamy w postaci paczuszki .zip co każdemu wiadome. Ja rozpakowałem je do imiennych katalogów.

 

Teraz najczarniejsza robota. Opiszę w punktach na przykładzie jednego pliku:

 

1. Ładujemy do MicroDema mapę .hgt i zapisujemy wybierając z menu File /Save DEM /BIL czyli to o co nam chodzi.

2. W katalogu mamy dodatkowo cztery pliki powiązanych z już zapisanym bilem :) Oryginalny plik .hgt kasujemy.

3. Teraz uruchamiamy BILxSRTM, nie musi być w tym samym folderze, wybieramy źródło i cel, fajka na "1 arcsecond" i start.

4. Program, co jest trochę dla mnie nie zrozumiałe, bo nie ma jakiegoś manuala, tworzy cztery mapy .hgt różniące się tylko wartością większą o jeden. W moim przypadku wyjściowego bila zapisywałem tak jak wzór czyli np NxyE0qz więc kolejne miały wartość +1 czy to przy xy czy to przy qz.

5. Z tych czterech pozostawiamy ten dla którego robiliśmy konwersję na .Bila a pozostałe pliki .hgt kasujemy, bo są puste, zapisane wartością zero ($00).

6. Kolejny plik - wróć punkt 1 :)

 

Nie proponuję wypakowywać wszystkich plików .hgt do jednego katalogu aby potem je hurtem przerobić. Program daje możliwość wybrania katalogu z Bilem to konwersja kończy się przerobieniem tylko jednego pliku, reszta to marnotrawstwo czasu procka :) patrz pkt 5. Jeśli wgrasz z powrotem tak przerobioną mapę .hgt do MicroDema to zobaczysz czarny ekran. Wystarczy wybrać z menu prawo-klika Display parameter/ Reflectance i OK. Mapa się uwidoczni po odświeżeniu.

 

Na koniec zostawiłem sobie najlepsze. Mapy .bil tego samego formatu czyli np SRTM-3, są tożsame z mapami .hgt więc tym ostatnim wystarczy zmienić końcówkę na .Bil :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie dodawałem żadnych lokalizacji.

 

extra.txt

 

W pliku są

 

- szczyty rumuńskie - przynajmniej te widoczne z Polski i Słowacji

- uzupełnienie Vyhorlat i Gór Tokajsko-Slańskicj

- trochę słowackich Bieszczad

- wzgórza zemplińskie

- kilka szczytów przy granicy słowacko-ukraińskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merti odwaliłeś kawał roboty. Powiedz mi jednak co daje nam konwersja SRTM3 do SRTM1? Na pewno to , że jak pozyskamy lepsze mapy SRTM1 np Sudetów to nie musimy ich już dopasowywać do SRTM3, bo całość mamy już pod SRTM1. Czy konwersja map SRTM3 do SRTM1 daje nam lepszą jakość symulacji?

 

twmichal co bysmy bez Ciebie zrobili ;)? Systematycznie korzystam z Twoich opisów. Dzieki!!

 

Teraz patrzę, przecież sam konwertowałem SRTM3 do SRTM1 :). Więc w sumie już odpowiedziałem sobie na pytania.

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei ja bym potrzebował jakiegoś dobrego opisu wzgórz i skałek na Jurze K-cz. Jak na razie ten obszar w Kashmirze to biała plama. Mam mapę, ale tylko najbliższych dolinek podkrakowskich.

Hmmm... pobierz mój plik który był połączeniem dawnych plików Roberta i Fryty + mase moich własnych opisów a na Jurze trochę terenu opisanego mieć będziesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, a Geoportal to cio :szczerbaty:

 

Całkiem zapomniałem, że jest tam opcja "skany map topograficznych". Może dlatego, że nie bardzo lubię z ich stron korzystać - jak na mój gust jest wyjątkowo mało funkcjonalna, a wyszukiwarka to totalna porażka.

 

Vrg, mógłbyś jeszcze raz podesłać ten plik?

Bo pisze, że jest usunięty z serwera.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twmichal>> mapy na ukrainę i rumunię mógłbyś podlinkować ?

 

Niestety nigdzie nie znalazłem takich.

 

My mamy Geoportal, ja sam mam dużą ilość map ze względu na to że sporo po górach chodzę.

Słowacja, Czechy i Węgry mają bardzo dobre serwisy (polecam np. hiking.sk).

Nie znalazłem niestety żadnej mapy Ukrainy, natomiast w Rumunii ponoć jest z mapami ogromny problem - nawet te papierowe jest ciężko dostać. Gdybym tylko miał takie mapy, już bym uzupełnił nazwy szczytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem taki portal z mapami Rumunii, tam tak fajnie z mapy wybierało się, który teren się chce i cholera zapomniałem zapisać link i jeszcze mi Opera sfiksowała i potraciła się cała historia, o ja głupi :Boink: Poszukam je i dam cynka, eh ja głupi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, to jest spoko ale te mapy lepiej pobrać ze strony z WIG'ówkami :) Ale mnie dalej męczy tamta strona, pamiętam że były też mapy SRTM. Przypomniałem sobie też o czeskim serwerze mapowym. No i się trafiło. Przecież tam jest dużo map górskich, a dodatkowo jest zestaw map topo 1:100k z plikami kalibracyjnymi .map do oziego, a te można sobie przerobić w globalu na .klm lub archiwum .kmz do GE :D Ale to pikuś. Wyklikałem na rumuńskich stronkach że są jeszcze dokładniejsze mapy 1:25k ale tu trza więcej czasu poświęcić na poszukiwania...

Jest jeszcze program OziMapToKMZ do przerabiania, a tutaj przepis jak przerobić...

ALLinOne.JPG

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do stwierdzenia Benjiego że wrzucone przez Was, panowie, pliki z lokalizacjami nie ładują się w Kashmirze :(

 

Może trzeba zmienić rozszerzenie na .ndb?

 

NDB to zwykły plik tekstowy, tylko że oprócz nazw szczytów zawiera tekst, dzieki któremu Kashmir go otwiera.

Najlepiej te szczyty skopiować i wkleić do pliku NDB z którego korzysta Kashmir.

 

EDIT - wrzucam też oryginalny plik NDB, który ściągnałem stąd dawno temu, uzupełniony o wszystkie moje lokalizacje, jakie wrzucałem do tej pory:

szczytySRTM-1 HI.rar

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.