Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie programu Kashmir 3D związane ze współpracą z GPS Garmin. W jaki sposób, jeśli to w ogóle możliwe, połączyć się z odbiornikiem Garmin 60 csx i wysłać do niego lub też pobrać waypointy, ślady i trasy? Próbowałem użyć aplikacji Garmin Spanner ale niestety nic z tego. Drugi problem to czy istnieje możliwość wczytania do Kashmira waypointów z programu Garmin Mapsource? Próbowałem wczytywać pliki gdb, gpx, przerabiałem na format Oziego i zawsze Kashmir pisał, że nieznany format danych.

Posiadam wersję 8.0.9 z 2004 roku.

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie programu Kashmir 3D związane ze współpracą z GPS Garmin...

 

Panie Adamie, proponuję poczytać nt komunikacji tej nawi z kompem na forum Garniak. Potem doradzimy jak to połączyć z Kashmirem. Na razie powiem że pomocny może być Global Mapper do konwersji .gpx na inny format, ale to niestety trzeba popróbować metodą na chybił-trafił. Jak dobrze pamiętam to może pomóc konwerter GPSBabel... Mnie Kashmir nie ładuje ścieżek z TrekBudd więc muszę pobawić się wspomnianymi programami by znaleźć to o co pytał pan...

 

Edit

Znalazłem, Kasmir podobno widzi Garmina jak on jest połączony z MapSource...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie, proponuję poczytać nt komunikacji tej nawi z kompem na forum Garniak. Potem doradzimy jak to połączyć z Kashmirem. Na razie powiem że pomocny może być Global Mapper do konwersji .gpx na inny format, ale to niestety trzeba popróbować metodą na chybił-trafił. Jak dobrze pamiętam to może pomóc konwerter GPSBabel... Mnie Kashmir nie ładuje ścieżek z TrekBudd więc muszę pobawić się wspomnianymi programami by znaleźć to o co pytał pan...

 

Edit

Znalazłem, Kasmir podobno widzi Garmina jak on jest połączony z MapSource...

Komunikacja pomiędzy Mapsource a Garminem działa mi bezproblemowo. Forum Garniaka znam od paru lat, GPSBabel też ale niestety próbowałem konwersji na kilka różnych formatów i nic. Kashmir nie widzi Garmina gdy jest połączony z Mapsource - przynajmniej mi nie widział. Mapsource używa transmisji poprzez USB a Kashmir wymaga połączenia poprzez port szeregowy - stąd też ta aplikacja Spanner do wirtualnego stworzenia portów. Ta angielska wersja Kashmira jest niestety bardzo stara - w wersjach japońskich pewnie działa to bezproblemowo ale ja nie znam Kanji ani Hiragany:-)

 

No nic.... myślałem, że może ktoś z Was wie. Mam dużo własnych danych (ślady, waypointy) i myślałem, że da się je jakoś do Kashmira wrzucić.

Inna sprawa, która chodziła mi po głowie to hurtowe wrzucenie waypointów ze źródeł mapy UMP i innych jak GPMapa czy Topo Slovakia (otwarta pod GPSmapedit) do Kasmhira. Zakładając, że pozycje szczytów na tych mapach są dokładne to można stosunkowo szybko bo w jakąś godzinkę, dwie załatwić problem wszystkich szczytów Czech i Słowacji a także Polski, które są na tych mapach zaznaczone. Warunek jaki te mapy musiałyby spełniać to tylko tyle aby NIE BYŁY w formacie NT Garmina - bo tego GPSmapedit nie wczytuje.

BTW.....forum bardzo ciekawe, trochę nowych rzeczy się dowiedziałem a wszystko zaczęło się od artykułu w Nowinach Gliwickich o Tatrach z radiostacji.

Pozdrawiam

Adam

Ps. Dodaję jeszcze małą panoramkę symulację - widok z mojego domku, kto by pomyślał, że przy dobrej pogodzie powinienem widzieć okolice Pradziada.

Panoramka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Dodaję jeszcze małą panoramkę symulację - widok z mojego domku, kto by pomyślał, że przy dobrej pogodzie powinienem widzieć okolice Pradziada.

Panoramka

O widzisz! Przez przypadek dotknąłeś ciekawego tematu. Mianowicie - jak wgrać jako warstwę terenu jakąś mapę albo np zdjęcia z google maps ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz! Przez przypadek dotknąłeś ciekawego tematu. Mianowicie - jak wgrać jako warstwę terenu jakąś mapę albo np zdjęcia z google maps ?

 

Wczytujemy do Kashmira mapę rastrową - Menu File - Open Map - Raster Map

(Warunek - mapa musi być w układzie WGS 84 lat/lon czyli EPSG 4326, wczytanie mapy w PUWG 92 czyli EPSG 2180 będzie skutkować złą synchronizacją z plikami hgt.

 

Menu Edit - Setup Overlay on Dem (Mat File) - dalej - wybieramy odpowiedni dla naszego rastra Elevation File czyli plik hgt - dalej - określamy nazwę pliku MAT i KONIEC

 

W celu sprawdzenia czy działa - zamykamy wszystkie mapy - File - Close - ....

Otwieramy plik Mat - File - Open - All - wybieramy nasz plik MAT

Klikamy byle gdzie na mapie, prawy klawisz - Kashbird Position - w menu OVERLAY MAP musi być ustawione Auto Mappping (when using MAT) i to tyle.

 

Uwagi: Mapa w EPSG 4326 skonwertowana z PUWG 92 wygląda troszkę nieciekawie bo jest rozciągnięta w poziomie ale z tym się nic zrobić nie da - siatka w kilometrach jest zamieniana na w stopniach i tak być musi.

 

Jak skonwertować - GlobalMapper lub ściągnąć sobie za pomocą Geoxa Viewer z Geoportalu od razu w EPSG 4326.

Google Maps ma o ile mnie pamięć nie myli Datum WGS84 ale Transverse Mercator - więc też trzeba skonwertować do lat/lon.

Ozi explorer tego niestety nie robi - prosto i szybko to chyba jedynie w Globalmapperze.

 

A jak skalibrować raster w Kashmir - niestety prosto nie jest, plików z Oziego nie czyta ani GeoTiffów - Menu File - Open Map - Open New Map - wczytujemy nasz raster (sam jpeg) - i kalibrujemy (pojawia się Map Information Setup) - podajemy współrzędne dwóch rogów mapy i koniec.

Może udało się mi pomóc.

Pozdrawiam

Adam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w przyszłym życiu to opanuję :uhm:

 

eee.... no aż takie trudne to chyba nie jest, opis długi bo łopatologiczny

Dla Beskidu Śląskiego i okolic właściwy pliki hgt to n49e018.hgt, zresztą lepiej w katalogu DEPOT Kashmira mieć wszystkie pliki hgt dla Polski.

Najtrudniej jest z rastrem - tu kłania się

Geoxa Viewer

ważne aby pobrać dane z warstw w EPSG 4326 - mapy, ortofotomapy będą porozciągane w poziomie.

Kalibracja już jest prosta pod Kashmirem - podaje się współrzędne dwóch rogów i tyle.

 

Inna możliwość to Mobile Atlas Creator:

MOBAC

Ściągamy nim mapki z Google Maps i zapisujemy w formacie Ozi Explorera. Mamy dwa pliki: jpeg i map.

Wczytujemy do GlobalMappera (niestety tu tylko wersja płatna pomoże), Menu TOOLS - Configure - Projection - zmieniamy w okienku Projection z Mercator/Transverse Mercator na Geographic (Latitude/Longtitude) i OK -

Menu File - EXPORT Raster Image Format - GeoTiff

Wczytujemy do Ozi Explorera - Meny FILE - IMport Map - Single DRG Map - i klikamy dalej aż sie mapka pojawi.

Teraz oprócz tiffa mamy plik map ze współrzędnymi rogów mapy potrzebnymi do kalibracji w Kashmir 3D.

 

 

Pozdrawiam

 

Ps. Może jednak komuś udało się wczytać do Kashmira dane z GPS Garmina? Bo jak się nie da - to ten program jest trochę do bani. W nowych wersjach to na 100% działa ale nie znam japońskiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Dodaję jeszcze małą panoramkę symulację - widok z mojego domku, kto by pomyślał, że przy dobrej pogodzie powinienem widzieć okolice Pradziada.

Panoramka

Do dyskusji o Kashmirze nic nie wniosę, ale perspektywa panoramki jest mi dosyć bliska. Robiona z okolic Górek Wielkich lub Skoczowa?

 

 

Wolwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało się:-) WIEM jak wczytać dane z Mapsource do Kashmira. Co więcej zaimportowałem dla zabawy wszystkie kościoły z GPMAPY w woj. Śląskim do Kashmira jako plik gps a później skonwertowałem na plik ndb z nazwami. Całość zajęłą mi jakieś 20 minut.

PO co kościoły ano na nic - ale na GPMAPIE nie ma szczytów. NIe mniej nie powinno być problemu z konwersją szczytów z GPMAPY TOPO na plik z nazwami.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany to napiszę co i jak ale na razie idę testować swoje nikomu niepotrzebne odkrycie:-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Adamie

Czekamy na kolejny opis nt konwersji danych :)

Witam ponownie. Dziś na raczej krótko - jestem niewyspany po wczorajszym grzebaniu w mapkach.....

O tym jak stworzyć plik MAT z mapką nałożoną na pliki hgt już pisałem. Jakieś przykładowe pliki może później. Dziś o tym jak wczytać ślad z gpsa do Kashmira.

Wersja prostsza - działająca zawsze - z użyciem GlobalMappera.

Wczytujemy do Globalmappera nasz ślad lub trasę wygenerowaną w Mapsource (pliki gpx gdyż gdb chyba ten program nie rozumie).

Menu File- Export Vector Format --- wybieramy format: Garmin TRK (PCX5) File dla śladów i tras lub Garmin WPT (PCX5) File dla waypointów. Wybieramy co chcemy wyeksportować (całość śladu czy też kawałek - można użyć Draw a Box), OK i zapisujemy pod dowolną nazwą.

Plik powinien mieć rozszerzenie TRK lub WPT.

Uruchamiamy Kashmir3D

Wczytujemy plik gps - Menu File - Open GPS File - wybieramy nasz zplik TRK lub WPT (dla waypointów) i OK - powinno widać ślad na ekranie.

Jeśli nie, to jest chwilowo niewidoczny.

Menu EDIT - Edit GPS - otwiera się edytor GPS - przechodzimy odpowiednio do waypoint, route lub track - prawy klawisz wybieramy VISIBLE ( i już widać)

WAŻNE Jeśli mamy jakiś podkład mapowy to jest nam smutno gdyż ślad NIE TRAFIA w mapę, błędy rzędu 100 m i więcej ------- skutek błędnego DATUM przyjmowanego przez KASHMIR.

Prawy klawisz - PROPERTY DATUM ATRIBUTE z Adindan Ethiopia zamieniamy na WGS 84 i OK.

Ślad trafia idealnie (niemal)

Polecam pobawić się opcją PLayback GPS (też pod prawym klawiszem) i Altitude from Map.

 

 

Wersja druga - GPSBABABEL

Tu zauważyłem, że działa poprawnie konwersja tylko wtedy gdy plik gpx lub gdb z Mapsource jest rzeczywiście zapisem śladu. Trasa wyklikana na mapce pod Mapsource nie konwertuje się poprawnie na plik widziany przez Kasmira. Rada jest taka aby zamienić trasę na ślad za pomocą jakiegoś programiku, np. WINGDB (TEGO jeszcze nie przetestowałem czy działa).

W programie GPSBABEL wybieramy jako format wyjściowy Garmin PCX5 i zapisujemy plik z rozszerzeniem pcx5.

Po konwersji zmieniamy rozszerzenie na odpowiednio TRK lub WPT i wczytujemy do Kashmira - pamiętając o zmianie DATUM na WGS 84!! (pod GPS editor w menu EDIT). Chociaż zauważyłem, że GPSBabel od razu poprawnie wstawia właściwe Datum - w pliku tekstowym TRK lub WPT poprawne datum WGS 84 ma IDX = 121 - taka dygresja.

To tyle pozdrawiam.

 

Na razie do końca nie przetestowane czy działa zawsze i wszędzie - można sobie film wygenerować na podstawie śladu. Można hurtowo przerobić waypointy dostępne w internecie albo skopiować je z map UMP albo innych. Może się komuś przyda.

Dobranoc

Ps. Mała panoramka ze śladem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomóżcie, kupiłem nowego laptopa niestety Kashmir - a dokładnie Kashbird nie rusza. Sygnalizuje za mało pamięci (?) co jest raczej niemożliwe. Chyba jest problem z DirectX. Poza tym to mój pierwszy komp z Windą 7 więc może tu jest gdzieś problem. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chyba jest problem z DirectX. Poza tym to mój pierwszy komp z Windą 7 więc może tu jest gdzieś problem. Jakieś pomysły?

 

Ja też mam siódemkę i u mnie śmiga Kashbird. Spróbuj zerknąć w menu 3D -> Setup Preview for KashBird. Mam tam ustawione "Using DirectX 9".

 

BTW. Wciąż nie mogę się zalogować, interweniowałem u właściciela forum i wciąż czekam na odpowiedź... Czyszczenie cookies i wszelkie inne zabiegi nie pomogły :swear: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie skutkuje, chyba mój nowy komp nie polubi Kashmira. No cóż, identyfikowanie szczytów z mapą w ręce jest bardziej edukacyjne :)

Jakby coś komuś wpadło do głowy to proszę o pomysły.

 

Fryta - jaką masz wersję DirectX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj uruchomić w trybie zgodności z Właściwości ikony. Zakładam że DX jest zainstalowany, i to ver.11 ale dla pewności możesz jeszcze doinstalować DX11sdk choć nie wiem czy to coś pomoże Czasami gry doinstalowują swoje Deixy, tu po głowie chodzi mi bodajże NFSC. Zobacz też czy winda w trybie awaryjnym puści Kaszke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj uruchomić w trybie zgodności z Właściwości ikony. Zakładam że DX jest zainstalowany, i to ver.11 ale dla pewności możesz jeszcze doinstalować DX11sdk choć nie wiem czy to coś pomoże Czasami gry doinstalowują swoje Deixy, tu po głowie chodzi mi bodajże NFSC. Zobacz też czy winda w trybie awaryjnym puści Kaszke...

 

Merti dzięki! Upomnij się o piwo przy jakiejś okazji :) W trybie zgodności z XP działa!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.