Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

W trybie zgodności z XP działa!!

Hahaha. Cóż za banalne i idiotyczne zarazem w swojej prostocie rozwiązanie :lol: Grunt że pozytywne jednak. Potwierdza się teza że XP było beznadziejne bo się zawieszało ale każda kolejna Winda jest jeszcze gorsza :rofl:

 

 

ps: Tomek słowo klucz dla Ciebie - t-shirt ;)

 

merti >> z GE jest o niebo łatwiej niż z Kaszmirem jak widać.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Na wstępie proszę o wyrozumiałość.

 

Na prawdę nie wiem, gdzie szukać plików htg lub podobnych do Kashmira lub Microdema dla Polski, czy też centralnej Europy. Spędziłem na tym kilka dni, otworzyłem tysiące odnośników w googlach i ręce mi już opadają. Jedyne co znalazłem, to bazy dla Polski z 96 plikami lub Europy z jeszcze większą ilością tych plików. Nie ma łatwiejszego sposobu? Tzn konkretny link z konkretnym 1 plikiem do pobrania?

 

Lubię dalekie obserwacje i taki program bardzo by mi pomógł. Mieszkam w Strzelcach Opolskich, więc do Góry Św. Anny mam ok. 15 km. Widziałem już stamtąd Tatry (chyba, wiem, że Beskid jest pierwszy) przez lornetkę. Proszę więc o pomoc. Jestem już trochę poirytowany tym szukaniem.

 

 

Pozdrawiam.

Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz, minutka na Googlu ;)Katalog map STM-3 oraz sajt z mapami SRTM-1 :Salut:

 

Kurcze no... widziałem te linki, ale nie wiem, czy przeczytałeś dokładnie to, co napisałem. Nie ma nigdzie 1 konkretnego linka z 1 konkretnym plikiem do pobrania? Czy używanie tych programów oznacza przymus ściągania 200 plików i ręcznego sklejania???

 

Jeśli tak, to ja wolę stronę hey what's that.

 

Choć może ja nie wiem, może te programy jakoś automatycznie korzystają z tych baz danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no... widziałem te linki, ale nie wiem, czy przeczytałeś dokładnie to, co napisałem. Nie ma nigdzie 1 konkretnego linka z 1 konkretnym plikiem do pobrania? Czy używanie tych programów oznacza przymus ściągania 200 plików i ręcznego sklejania???

 

Jeśli tak, to ja wolę stronę hey what's that.

 

Choć może ja nie wiem, może te programy jakoś automatycznie korzystają z tych baz danych?

Spokojnie, to trochę nie tak. Mapy jak to mapy, mają pewien podział. Te niezliczone ilości plików to poszczególne kwadraty które po załadowaniu w Kashmirze same się łączą i zczytują z określonego folderu.

Trzeba je tylko wszystkie pobrać, o ile to są srtm1 bo jeśli srtm3 to dochodzi jeszcze kwestia konwersji na wersję 1 aby mieć lepszą jakość. Uprzedzam pytanie. Nie ma w wersji 1 całej europy. Sam właśnie zabieram się za skompletowanie np Ukrainy w "trójce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to trochę nie tak. Mapy jak to mapy, mają pewien podział. Te niezliczone ilości plików to poszczególne kwadraty które po załadowaniu w Kashmirze same się łączą i zczytują z określonego folderu.

Trzeba je tylko wszystkie pobrać, o ile to są srtm1 bo jeśli srtm3 to dochodzi jeszcze kwestia konwersji na wersję 1 aby mieć lepszą jakość. Uprzedzam pytanie. Nie ma w wersji 1 całej europy. Sam właśnie zabieram się za skompletowanie np Ukrainy w "trójce".

 

 

Ok, i to jest pełna i elokwentna odpowiedź, której oczekiwałem. Dzięki :)

Pokombinuję z tym Kashmirem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zaraz wam ręce opadną jak coś powiem...

 

Nigdy jakoś nie przywiązywałem wagi do dokładności danych SRTM. W MicroDEMie używałem pliki łączone z .hgt i z .asc ze stronki podanej przez Adama, ale jego zapytanie nie mogło pozostać bez odpowiedzi. Wiec ładuję wcześniej wspomniane pliki do MD by wygenerować widok, powiększam mapy by "osiąść" na szczycie i zgrzyt. Popatrzcie na zrzut gdzie wypada szczyt w jednym i drugim pliku.

Zrzut ekranu-Turbacz.jpg

 

Dla nie siedzących w MD powiem że gdy są załadowane różne mapy ale pokrywające się, to mimo myszkowania po jednej, na drugiej pokazuje się punkt odniesienia tego myszkowania.

I co tu widzimy. Całkowicie inny punkt szczytu Turbacza :( I teraz której mapie wierzyć? Mało tego, mapa z pytanej przez Maćka strony jest bardziej szczegółowa, tu na dołączonym kolejnym zrzucie

SYM_TURBACZ_POROWNANIE.jpg

 

Jednak tej szczegółowości nie widać na załączonej symulacji wysokich gór, chociaż plik .hgt to mapa SRTM-3 czyli ta słabsza, w terenie jest na odwrót - szczegółów więcej.

 

A martwi mnie to i nurtuje pytanie która manufaktura jest właściwa co do odwzorowania terenu, bo żeby takie przesunięcie terenu to coś śmierdzi mi specjalnym mataczeniem przez amerykańców (to by dotyczyło się plików .hgt) Ale to tylko gdybanie bo nie ma punktu odniesienia... Z drugiej strony obawiam się że nakład włożony przez twMichała we wklepywanie korków, co by Kashmir pokazywał więcej znaczników, może iść na marne. Chyba do właściwego rozeznania potrzebne by były punkty z GPS ale chyba od geodetów, wgrać do MD i sprawdzić gdzie wypadają. Muszę poszukać jakiś POI górskich, a w między czasie proponuję stawić czoła problemowi i czekam na Wasze zdanie w kwestii rozstrzygnięcia gdzie leży prawda.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli mapy są podobne zasięgiem i pokrywają się po części to wodzenie po jednej mapie pokazuje odnośnik (krzyżyk) na drugiej. Porównanie pokazuje przesunięcie map między sobą, bo szczyty nie wypadają tak samo, a więc która jest właściwa? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli mapy są podobne zasięgiem i pokrywają się po części to wodzenie po jednej mapie pokazuje odnośnik (krzyżyk) na drugiej. Porównanie pokazuje przesunięcie map między sobą, bo szczyty nie wypadają tak samo, a więc która jest właściwa? :g:

 

Już jako użytkownik forum wrzucę trzy grosze. Wydaje mi się, że położenie szczytu z uwagi na niską rozdzieloczość danych ( około 60 - 90m) może być losowe a właściwie to zależeć przede wszystkim od rodzaju interpolacji stosowanej przy wygładzaniu surowych danych SRTM.

Zaciekawiło mnie to przesunięcie z innego powodu, na stronie FAQ piszą, że w wersji 4 dokonano przesunięcia o pół piksela czyli 45 metrów, cytując z tej strony Version 4 differs from Version 3 with a ½ grid pixel shift which definitively solves this confusion. W GlobalMapperze można sprawdzić zakres współrzędnych pliku ASC i HGT i rzeczywiście okazuje się, że jeśli taki HGT składa się z macierzy 1201x1201 punktów z przedziału współrzędnych 49N18E do 50N19E (n49e018.hgt) to przykładowy plik SRTM4 srtm_40_03.asc ma ten zakres współrzędnych przeunięty o 0.000833 stopnia czyli właśnie 45 metrów. Może właśnie to przesunięcie jest przyczyną tych różnic?

 

Osobiście bardziej do mnie przemawia podejście z wersji 4 opisane na tej stronie FAQ. Punkt o danych współrzędnych stanowi środek ciężkości obszaru dla którego dokonano uśrednienia wysokości w danej komórce SRTM.

chociaż plik .hgt to mapa SRTM-3 czyli ta słabsza, w terenie jest na odwrót - szczegółów więcej.

Wg mnie to, że jest więcej szczegółów nie musi oznaczać, że jest lepsza - te szczegóły mogą być przysłowiowym szumem, który w wersji 4 lepiej odfiltrowano. Trzeba by porównać symulację z rzeczywistym widokiem i wtedy wyciągać wnioski ale sam opowiadałbym się raczej za wersją 4 i plikami ASC. Lepsi od nas poświęcili parę lat na poprawienie surowych danych SRTM. Można było nawet zaobserwować góry na powierzchni jezior i oceanów jako skutek błędów pomiarowych SRTM. Te nowsze wersje chyba wyeliminowały takie zabawne efekty.

 

Odnośnie POI gór pozwolę sobie dołączyć wygenerowany przeze mnie plik z większością szczytów Polski i Słowacji - dane pochodzą z map TOPO pod Garmina (zmienić rar na 7z). Dane te niemal idealnie trafiają w szczyty na podkładzie TOPO z Geoportalu ale widać przesunięcie pomiędzy rzeczywistym położeniem szczytu a najwyższym punktem wg danych SRTM. Większość szczytów ma wysokości zaniżone względem prawdziwych ( z powodu uśredniania w SRTM). Wg mnie w pliku PlaceName pod Kashmira należy wstawiać PRAWDZIWE położenie szczytów a nie to wynikające z maksimum danych srtm. Błąd ten można sobie skorygować przy symulacji widoku 3D podnosząc się o odpowiednią liczbę metrów nad terenem.

Pozdrawiam

Adam

test.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu zastanawialiśmy się czy byłaby możliwość mobilnego generowania symulacji. Wiem, że to kombinowanie ale poczytajcie na anglojęzycznych forach czy istnieje support Wine z Liska na Androida. Dzisiejsze smart-fony mają już nawet procki 1GHz, a to kupa mocy :) No chyba że napisało by się do autora programu by go przeportował na Andka, to jak by był nawet płatny, w Android Market, to bym go sam kupił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę szczytów alpejskich w moim pliku, jednak nie jestem w stanie ich wyselekcjonować spośród innych, więc wrzucam na chomika kompletny plik .NDB. Może się przyda.

Dolomitów niestety brakło, zerknij tutaj - bardzo duża baza danych szczytów słoweńskich, ale i inne się znajdą :).

 

Jak ktoś posiada linka do map albo wykazu szczytów alpejskich z współrzędnymi to chętnie się zapoznam :).

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę.

Czy dysponuje ktoś plikiem ze szczytami w alpach i dolomitach? Najlepiej w formacie kashmira, ale za inne też będę wdzięczny.

Proszę oto spakowane pliki: GPS i NDB z Dolomitów. Około 1500 szczytów ale czy trafiają i jak to nie wiem, w tej chwili nie mam żadnego skanu Dolomitów aby sprawdzić. Powinno być na 99% OK. Wysokość wszystkich szczytów jest ustawiona na 0m - (nie miałem plików hgt z tego rejonu). Wystarczy pod Kashmirem hurtowo przypisać wysokość z danych mapy do waypointów (nazw).

Rozszerzenie zmienić na 7z przed dekompresją.

Pozdrawiam

Dolomity.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę szczytów alpejskich w moim pliku, jednak nie jestem w stanie ich wyselekcjonować spośród innych, więc wrzucam na chomika kompletny plik .NDB. Może się przyda.

Dolomitów niestety brakło, zerknij tutaj - bardzo duża baza danych szczytów słoweńskich, ale i inne się znajdą :).

 

Jak ktoś posiada linka do map albo wykazu szczytów alpejskich z współrzędnymi to chętnie się zapoznam :).

 

Bardzo dziękuję. Nie widzę tam wiele szczytów, które mam w zasięgu mojej panoramy, ale zawsze się przydadzą.

 

Moje niedoskonałe przymiarki do stworzenia bazy szczytów w Dolomitach są tutaj:

 

http://dl.dropbox.com/u/3294675/italy.NDB

 

Niestety dokładność jest mizerna. Trzeba by ręcznie pozycjonować każdy szczyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę oto spakowane pliki: GPS i NDB z Dolomitów. Około 1500 szczytów ale czy trafiają i jak to nie wiem, w tej chwili nie mam żadnego skanu Dolomitów aby sprawdzić. Powinno być na 99% OK.

...

 

 

Super. Teraz mamy już dużą bazę szczytów.

Pozostaje żmudna praca z uporządkowaniem tego. Dzięki dorobkowi Krzyśka_S sądzę, że można będzie ją zautomatyzować.

Zajmę się tym pewnie jutro, ale nie mogę obiecać kiedy skończę, bo już i tak powinienem robić coś innego niż analizować panoramy z Plose i Gitchberga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiemy, że osób, które stać na program Adobe Photoshop jest naprawdę niewiele.

 

Z dobrodziejstw PSa przeciętny użytkownik jest wstanie skorzystać w najwyżej jednym procencie, więc naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sobie jakiś tani, za 200, 300 zł. program, oferujący wszystko, co do obróbki fotografii amatorskiej potrzebne.

 

Ale przecież jest co najmniej kilka dobrych programów, które dla celów niekomercyjnych są zupełnie darmowe.

Ale my proponujemy rozwiązanie kompromisowe - darmowe, a posiadajace ogromne możliwości i zbliżone bardzo funkcjami i obsługą właśnie do Photoshopa.

 

EDYTOR PIXLR ON-LINE

 

Aplikacja ta powinna zaspokoić potrzeby 90 % fotografujących, jest bardzo szybka, lekka, po polsku, a co najciekawsze pracująca ON-LINE - to znaczy, że nie trzeba jej instalować na komputerze. Może być przydatna dla bardzo wymagających fotografów - amatorów - posiada wiele filtrów, możliwość pracy na warstwach, redukcję czerwonych oczu, bardzo wygodne kadrowanie, dostosowywanie barw, kontrastu, poziomów itp.

Ponadto w programie jest opcja bezpośredniego pobierania i wysyłania poprawionych przez siebie zdjęć na Facebook, Picasa czy Flickr ! .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kashmira można odinstalować ? http://www.udeuschle.de/

 

Wg tego softwaeru z Lubszy widać Susinę koło Śnieżnika ;-O, Zbyszek działaj

http://tnij.org/km3o

 

Jak chcesz powiększyć to klikasz lewym z myszy przytrzymujesz i przesuwasz mysz, pojawia się prostokąt, a potem w jego prawym dolnym rogu naciskamy OK.

Edytowane przez Rafał ZOOM
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.