Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Kashmira można odinstalować ? http://www.udeuschle.de/

 

 

 

Mam pytanie, czy można w tym programie zrobić symulację z budynku czy jakiejś konstrukcji i gdzie ewentualnie wpisujemy wysokość budynku? zaznaczamy coś dodatkowo, bo nie jestem pewien? wpisuję wysokość w rubrykę Camera height.

dzieki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, Rafał44 pytał, a nikt się nie kwapi pomóc mimo, że siedzicie pewnie od tej 18 :)

Nic nie musisz zaznaczać, na resztę już sobie odpowiedziałeś :)

 

A tak wogóle to co tam można zepsuć. To nie jest typowy program komputerowy więc próbować do woli, nic nie zepsujecie :yahoo:

 

_____________________________________________________________________________________________

Co do TPE pisałem ostatnio do autora że program źle pokazuje, powiedzmy zachód słońca jeśli jesteśmy w górach, czyli dużo wyżej niż poziom morza. W odpowiedzi dostałem:

I see what you mean. In response:

 

- The times of sunrise and sunset are not changed (as the sun descending below a mountain is not the same as sunset)

- However, you can use the secondary (grey) map marker to determine the elevation angle to a mountain top and compare that with the elevation of the sun or moon through the day.

 

See here for more details: http://stephentrainor.com/2009/08/11/using-tpe-part-3-geodesy

 

Best regards,

 

Stephen

 

No i tutaj moja przygoda kończy się bo z tego zrozumiałem tyle, o ile, reszta jest w odnośniku ale tego to już nie ugryzę bo ja "no englisz". Może ktoś pociągnie temat z autorem jeśli w linku nie ma interesujących nas odpowiedzi?....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiadomo, że trzeba być 2 dni przed tym, co pokazuje symulacja.

 

ale to z czego wynika aż taka różnica w dokładności - ja w sierpniu byłem na tej równicy 2 dni z rzędu i symulacja zachodu zgadzała się z rzeczywistością, może to że byłem na 800mnpm a nie niżej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to z czego wynika aż taka różnica w dokładności - ja w sierpniu byłem na tej równicy 2 dni z rzędu i symulacja zachodu zgadzała się z rzeczywistością, może to że byłem na 800mnpm a nie niżej??

Ja jestem zdania że symulacje się zgadzają. Trzeba brać poprawkę nie w dniach ale tylko to że słońce nie zachodzi za płaskim horyzontem (a symulacja wyznacza teoretyczny styk tarczy słońca z ziemią bez uwzględnienia ukształtowania terenu), więc od wyniku symulacji trzeba trochę "odiąć" w kierunku południowym. Zresztą chyba o tym też pisał autor do Mertiego w mailu o ile dobrze zrozumiałem. Nie wiem czy to jest stopień, jedna minuta kątowa, nie znam się na tym, ale patrząc na symulacje dla pradziada z poprzedniej strony to jest kilka centymetrów na tych maksymalnych powiększeniach. Czyli niewiele.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nowy MOST WANTED.

 

Alpy widać z Knechyne!!!

 

Tutaj symulacja z Klosterwappen w stronę PL

http://tnij.org/kp6e

 

Tutaj widok Radhosta z Klosterwappen

http://tnij.org/kp6f

 

Okazuje się, że wcale nie trzeba cisnąć pod Kapliczkę, a najgorszym punktem są okolice Schroniska, bo przysłania http://maps.google.de/maps?hl=de&q=49.14918,17.72885%28548%20m%29&t=p&z=13&ll=49.14918,17.72885

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nowy MOST WANTED.

 

Alpy widać z Knechyne!!!

 

Tutaj symulacja z Klosterwappen w stronę PL

http://tnij.org/kp6e

 

Tutaj widok Radhosta z Klosterwappen

http://tnij.org/kp6f

 

Okazuje się, że wcale nie trzeba cisnąć pod Kapliczkę, a najgorszym punktem są okolice Schroniska, bo przysłania http://maps.google.d....14918,17.72885

 

Kluczowe jest rzucenie okiem w drugą stronę:

- z Radhosta widać tyle - zauważcie że fragment masywu wystaje po lewej stronie tego pagura

- z Knehyne widać tyle - wystaje jedynie sam czubek

 

Ktoś potrafi przeliczyć stopnie kątowe na ogniskową ? Nie wiemy jakie powiększenie właściwie generujemy.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od Ulrich po wysłaniu paczki ze szczytami od Roberta.

 

Mniej więcej tak to rozumiem.

 

Bardzo dziękuję Robertowi i Tobie za pozwolenie ze skorzystania z waszych danych polskich szczytów! To jest naprawdę wspaniałe!!. Jestem zaszczycony że mogę używać ich w moim programie. Trochę to potrwa, muszę zaznajomić się z danymi KML. Nigdy do tej pory nie używałem KML. W pierwszym etapie, dane zostaną zintegrowane do panoram generowanych przez moje narzędzie, dam znać kiedy to skończę. Trochę więcej czasu zajmie przeniesienie danych do bazy Summit ponieważ najpierw muszę zmienić bazę danych, której używam do tego celu.

 

--------------------------

Dear Rafal,

 

thanks a lot to Robert and you for allowing to use your data of Polish peaks!! That's really great. I am pleased to make them available in my tool. It will take some time, however, as I have to get acquainted with KML data at first. I never handled KML data up to now. In a first step, the data will be integrated in the panoramas generated by my tool. I will notify you when this is finished. It will take longer still to make the data available in the summit search, since I first have to change the database that I am using for this.

 

Thanks a lot again!

 

Best regards,

Ulrich

------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pozycje do kalendarium zachodów na kolejne dni:

 

7.03 - Pradziad z Olkusza

7.03 - Śnieżnik z Kopca

8.03 - Keprnik z Dorotki

8.03 - Śnieżnik z Siewierskiej

11.03 - Śnieżnik z Dorotki

 

Szczególnie możnaby się skupić na Śnieżniku. Z Dorotki widać go prawie że nic, na lewym zboczu Biskupiej. Z Kopca widać ale słońce nieco go minie. Z Siewierskiej za to dosyć konkretnie. Polujemy ? ;)

śnieżnik z siewierskiej_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od Ulrich po wysłaniu paczki ze szczytami od Roberta.

Może aby przyśpieszyć sprawę trzeba przesłać Urlichowi dane w prostszej postaci. Aby nie mnożyć korespondencji, zapytaj, w jakim formacie dane były by dla niego najwygodniejsze. Skonwertujemy GPS Babelem i wyślemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pozycje do kalendarium zachodów na kolejne dni:

 

7.03 - Pradziad z Olkusza

7.03 - Śnieżnik z Kopca

8.03 - Keprnik z Dorotki

8.03 - Śnieżnik z Siewierskiej

11.03 - Śnieżnik z Dorotki

 

Szczególnie możnaby się skupić na Śnieżniku. Z Dorotki widać go prawie że nic, na lewym zboczu Biskupiej. Z Kopca widać ale słońce nieco go minie. Z Siewierskiej za to dosyć konkretnie. Polujemy ? ;)

 

Krzysiek, nie wziąłeś pod uwagę hałdy w Kochłowicach, dziś słońce zachodziło za Pradziadkiem :). W załączniku przedsmak :banan:

2085x600.jpg

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, nie wziąłeś pod uwagę hałdy w Kochłowicach, dziś słońce zachodziło za Pradziadkiem :). W załączniku przedsmak :banan:

To fakt, wielu innych równie mi odległych miejsc również nie wziąłem pod uwagę :rolleyes: Ale sam też coś dziś ciekawego złowiłem :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, nie wziąłeś pod uwagę hałdy w Kochłowicach, dziś słońce zachodziło za Pradziadkiem :). W załączniku przedsmak :banan:

 

No no, gratuluje, czekam na resztę. Byłem dzisiaj bok, szkoda, że sie nie zgadaliśmy

Miejsce okazało się zbyt nisko. Słońce zachodziło za drzewami.

 

 

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=50.244445,18.911218&spn=0.000742,0.002064&t=h&z=20

DSC_5426_radoszowy_600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt Rafał, byliśmy jakieś 300 metrów od siebie, szkoda się nie zgadaliśmy się... Ja strzelałem z bunkra przy drodze, na dojście na nasyp nad boiskiem, skąd pochodzą wcześniejsze zdjęcia Jeseników nie miałem nawet czasu. Jak dojechałem i rozstawiłem sprzęt to miałem tylko jedno zdjęcie próbne bo na tle słońca już pojawiała się wieża :). Ogólnie decyzja o wyjeździe była totalnie spontaniczna, a dodam, że o mało bym w ogóle nie dojechał - mieszkam na wąskiej jednokierunkowej i pod domem rozładowywali akurat dostawę z Obi z jakimiś panelami :swear:, więc musiałem chyba 300m pojechać pod prąd by się wydostać z ulicy B). Warto było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny Most Wanted :)

Śnieżka najbliżej naszego województwa, czyli okolice Ozimka ;)

 

Symulacja

Jest o co walczyć - 177km i taki widok! W prezencie dostajemy uwaga - Studnicni hore :astronom:

sniezka.jpg

 

Lokalizacja - http://maps.google.p...6,0.022724&z=16

 

I na koniec najlepsze - rezerwujcie miejsce w kalendarzu - zbieramy ekipe i trzeba jechać - 18 marzec godzina 17:50

sniezka_sun.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do autora TPE i jak dobrze rozumiem poprawi błąd:

Hi Martin,

Many thanks for the report - just starting to look into this. I

The detailed examples are very helpful. 'll let you know what I discover.

Best regards,

Stephen

 

A w między czasie, jako że na dowód błędu programu wskazałem zachód za Pradziadem tc_iego, to jego zdjęcie i wpis na DO pojawily się na stronie autora TPE i na FB :D

FB_TPE-Praded_sunset.jpg

 

Pozostaje kwestia wskazywania wschodów i zachodów z wysokości innych niż poziom morza czyli z gór. Choć teraz się zastanawiam czy po zmianie programu na wcześniejszy to już nie jest aktualne...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg, z symulacji na hey dokładnie z punktu, który podałeś wynika, że Śnieżka jest ledwo widoczna, jest jedynie mały czerwony punkt samego szczytu

 

 

Też mnie to zdziwiło. Tzn nie wynik heya ale to co pokazał mi generator na www.udeuschle.de

Nie mniej jednak jak widać Kashmir potwierdza tą niesamowitą obserwację. Pamiętajmy jednak że to ponad 170 km i potrzeba min. 400mm na taki widok ;) Symulka z Kaszki była właśnie na 400 ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zdziwiło. Tzn nie wynik heya ale to co pokazał mi generator na www.udeuschle.de

Nie mniej jednak jak widać Kashmir potwierdza tą niesamowitą obserwację. Pamiętajmy jednak że to ponad 170 km i potrzeba min. 400mm na taki widok ;) Symulka z Kaszki była właśnie na 400 ustawiona.

 

Krzysiek, a z którego miejsca ustawiłeś obserwację? Ciekawe, czy jest tam gdzieś w miarę otwarta przestrzeń?

Ma mam np. na uwadze kilka miejsc w Mikołowie, skąd powinny być dostępne Jeseniki, a nawet wg heya Śnieżnik, ale pełno w okolicy drzew i zabudowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, a z którego miejsca ustawiłeś obserwację? Ciekawe, czy jest tam gdzieś w miarę otwarta przestrzeń?

Wstawiałem linka do tej miejscówki: http://maps.google.p...6,0.022724&z=16

Wygląda na otwartą przestrzeń. To jest pod samym lasem, w tym narożniku pola, jakaś górka ale jej szczyt jest w tym lesie niestety. Horyzont nie wydaje się niczym przysłonięty, ale wiadomo że różnie z tym bywa.

Po symulacji z heya dla Śnieżki to miejsce znalazłem: http://www.heywhatst.../?view=AGVO4AEN

 

Ktoś kto ma najbliżej powinien to miejsce sprawdzić. Potrzebujemy ochotnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, może nie będziesz musiał jechać tam. Zaprzągłem do pomocy dziadka MicroDema i okazało się, że po drodze, w odległości 21 km "pod górą" jest las ale w obniżeniu, 160 mnpm, więc są duże szanse na tą Śnieżkę :)MAPA - zielona strzałka to ten las...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie, bo ostatnio bawię się tym niemieckim wynalazkiem - rewelacyjna i prosta w obsłudze rzecz.

 

Skąd są tam polskie opisy szczytów? Nie są to przypadkiem z naszych plików do Kashmira? Mogę podesłać autorowi strony plik, chyba że już ktoś wysłał i dane są uzupełniane na bieżąco.

Wydaje mi się też, że wynik, jaki otrzymujemy - jest zbyt optymistyczny. Robiłem symulacje m.in z okolic Buska, skąd w zeszłym roku sfotografowałem Pilsko. W/g tego programu powinna być widoczna spora część Romanki - ale nawet jakby pozbyć się roślinności z bliższych wzniesień to i tak to jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie, bo ostatnio bawię się tym niemieckim wynalazkiem - rewelacyjna i prosta w obsłudze rzecz.

 

Skąd są tam polskie opisy szczytów? Nie są to przypadkiem z naszych plików do Kashmira? Mogę podesłać autorowi strony plik, chyba że już ktoś wysłał i dane są uzupełniane na bieżąco.

Wydaje mi się też, że wynik, jaki otrzymujemy - jest zbyt optymistyczny. Robiłem symulacje m.in z okolic Buska, skąd w zeszłym roku sfotografowałem Pilsko. W/g tego programu powinna być widoczna spora część Romanki - ale nawet jakby pozbyć się roślinności z bliższych wzniesień to i tak to jest niemożliwe.

 

Sprawdź z jakiej wys. nad poziomem gruntu robiłeś symulację. Domyślnie jest 10m, z tego może wynikać przekłamanie.

 

Polskie szczyty od Roberta poszły do autora, trwają prace nad ich wdrożeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.