Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Jak dodać nowe miejsce widokowe, bądź szczyt w KASHMIRze?

Prawym przyciskiem gdziekolwiek na mapie i wybierasz z menu New>New Name. Podajesz dokładne współrzędne miejsca, nazwę, wysokość nad poziomem morza (dla obiektów sztucznych np komin czy wieża musisz dodać wysokość nad poziomem terenu), warstwę od której przy renderowaniu symulacji będzie widoczny obiekt (wybierzesz Layer 3 to będzie widoczna na 3, 4 i 5) i najważniejsze - typ obiektu. Jeśli chcesz dodać szczyt to wybierasz "Szczyt", pinezka na mapie to "User 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od czasu do czasu na forum pojawiają się zdjęcia wykonywane z samolotów. Wpadł więc mi do głowy pomysł aby symulować takie widoki za pomocą symulatora lotu :) Na pierwszy rzut poszedł X-Plane korzystający z numerycznych modeli terenu SRTM-3 (prawie cała Ziemia jest tam tak zapisana). Z tego co się orientowałem można by wstawić lokalnie inny model np. SRTM-1 ale wymaga to sporo pracy. Największą zaletą tego typu programów jest możliwość operowania zachmurzeniem jak się prawie tylko chce. Wada: X-Plane symuluje widoki tylko do ok. 70-80 km...

 

Próbka symulacji widoku na Tatry z nad Pienin, samolot B777 na pierwszym planie - wysokość 3000m, zachmurzenie - stratus do 2000m:

BA_Tatry_XPLane.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :). Chyba rozpoznaję Tatry Bialskie na pierwszym planie, z tyłu od lewej grupa Łomnicy, trochę z prawej w głębi Gerlach, później Lodowy, jeszcze dalej na prawo z tyłu Krywań, a na końcu kawałek Orlej Perci :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu na forum pojawiają się zdjęcia wykonywane z samolotów. Wpadł więc mi do głowy pomysł aby symulować takie widoki za pomocą symulatora lotu :) Na pierwszy rzut poszedł X-Plane korzystający z numerycznych modeli terenu SRTM-3 (prawie cała Ziemia jest tam tak zapisana). Z tego co się orientowałem można by wstawić lokalnie inny model np. SRTM-1 ale wymaga to sporo pracy. Największą zaletą tego typu programów jest możliwość operowania zachmurzeniem jak się prawie tylko chce. Wada: X-Plane symuluje widoki tylko do ok. 70-80 km...

 

Próbka symulacji widoku na Tatry z nad Pienin, samolot B777 na pierwszym planie - wysokość 3000m, zachmurzenie - stratus do 2000m:

BA_Tatry_XPLane.png

hehehe ciekawe narzędzie ale niezła bzdura z tymi chmurami. Gdyby były na 2 tys to ledwo czubki by wystawały większości szczytów. Na oko to chmury są na 1600m i odcięte tak pięknie jak przy porządnej inwersji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe ciekawe narzędzie ale niezła bzdura z tymi chmurami. Gdyby były na 2 tys to ledwo czubki by wystawały większości szczytów. Na oko to chmury są na 1600m i odcięte tak pięknie jak przy porządnej inwersji ;)

 

Wysokości podstawy chmur i wierzchołków podawałem w stopach i przeliczyłem na metry orientacyjnie, faktycznie po sprawdzeniu wierzchołki sięgają ok. 1500-1600m. Przeliczę jutro idealnie i zobaczymy :) Być może symulator lokalnie generuje niższe zachmurzenie, tak aby mieściło się jednak w zadanych granicach.

 

Stratus ma to do siebie, że jest płaski od góry. Tatry bardzo często wystają ponad zachmurzenie tego typu, często również ponad wierzchołki wyższych stratocumulusów i nie jest potrzebna do tego inwersja. Wygeneruję dla sceptyków rówież symulacje dla innych typów zachmurzenia, cumulusy 3D, zachmurzenie wielowarstwowe, itp.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe ciekawe narzędzie ale niezła bzdura z tymi chmurami. Gdyby były na 2 tys to ledwo czubki by wystawały większości szczytów. Na oko to chmury są na 1600m i odcięte tak pięknie jak przy porządnej inwersji ;)

 

Dzięki VRG za czujność - przeliczyłem ft na m zbyt zgrubnie. Powtórzona symulacja z ustawioną górną granicą zachmurzenia na 6000ft (1825m):

Piper_Tatry_stratus1828m.png

 

I tak są pewnie jeszcze za nisko jakieś 100m wg mnie, ale czego więcej wymagać od jak by nie było gry :)

 

A tu obiecane symulacje z innymi typami zachmurzenia. Pierwsza z nad zalewu w Czorsztynie:

Piper_Tatry_Czorsztyn1641m.png

 

I druga znad Nowego Targu:

Piper_Tatry_NowyTarg1641m.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nastał w końcu ten smutny dzień, od kiedy nie jest dłużej dostępna darmowa wersja doskonałego programu Oloneo Photo Engine do obróbki RAW i HDR :( Może znalazł ktoś coś podobnego lub zdecyduje się zakupić licencję umożliwiającą korzystanie z dwóch PC ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość twmichal

Do obróbki raw-ów polecam Photomatix, ewentualnie Dynamic Photo-HDR. Pierwszy pozwala uzyskać HDR nawet z jednego pliku RAW. Drugi tworzy głównie pseudo-HDR z dowolnego typu plików, pozwala oczywiście na tworzenie prawdziwych HDRów z kilku plików.

Jak dla mnie Photomatix daje o wiele lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem, że w Google Earth bardzo ładnie ukazane są "górki" w Warszawie (np Szczęśliwicka czy Kazurka na Ursynowie) Do tej pory wzniesienia o tak niskiej wysokości względnej były na mapie płaskie - tymczasem w Warszawie ukazane są najmniejsze szczegóły rzeźby terenu. I nie są to modele 3-D (tak jak krakowskie kopce)

wawa1.png wawa2.png

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Od kilku dni jest u mnie sezon polowań na Śnieżkę na tle zachodzącego słońca. Do tej pory niebo było przeważnie zachmurzone co przekreślało taką obserwację dry.gif ...aż do wczoraj. Wydawało się że warunki są odpowiednie(bezchmurne niebo, widzialność około 80-100 km). Pojechałem więc w okolice Prudnika. Rozłożyłem się ze sprzętem na zboczu Kobylicy (395 m n.p.m.)...okazało się że w tle za Śnieżką są burzowe chmury gdzieś nad terytorium Niemiec :(

Jedyne ciekawe zdjęcie tego dnia:

Chmury 17.08.2011.jpg

 

Trochę się zawiodłem, ale mimo to dziś pojechałem ponownie. Tym razem na szczyt Zajęcza Kopa (369 m m.n.p.m). Warunki były już znacznie gorsze, ale za to udało się złapać Śnieżkę :astronom:

 

Nagrałem film. Powietrze mocno nagrzane i obraz strasznie falował. Wrzucę jak się przekonwertuje...

 

Na razie wrzucam takie zdjęcia:

 

stat..JPG

Sniezka na ekranie D90.JPG

Sniezka 18.08.2011...JPG

Mam pytanie do Roberta i innych forumowiczów - w jaki sposób określić kiedy, tj. w jakim dniu będzie zachód słońca za danym obiektem, np. Śnieżką widzianym z danego miejsca?

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Roberta i innych forumowiczów - w jaki sposób określić kiedy, tj. w jakim dniu będzie zachód słońca za danym obiektem, np. Śnieżką widzianym z danego miejsca?

Pobierz program TPE - w dziale z softem do symulacji go opisywaliśmy nie raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Roberta i innych forumowiczów - w jaki sposób określić kiedy, tj. w jakim dniu będzie zachód słońca za danym obiektem, np. Śnieżką widzianym z danego miejsca?

TPE

 

Dodatkowo sprawdzam Kashmirem jak to będzie wyglądać w rzeczywistości...

test.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Który symulator uważacie za dokładniejszy: HWT czy udeuschle? HWT przykładowo pokazuje skrawek Boubina z Wielkiego Szyszaka a udeuschle nie (sprawdziłem zoom x20).

Kashmir ;) HWT używam poglądowo, a do precyzyjniejszych symulacji udeuschle i Kashmira.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kashmir ;) HWT używam poglądowo, a do precyzyjniejszych symulacji udeuschle i Kashmira.

Ale w kashmirze nie sprawdzę od którego metra wystaje ponad horyzont dany szczyt. A precyzja jest bardzo ważna, gdy np. szczyt wystaje zza zalesionego wzniesienia. No chyba, że o czymś już nie pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w kashmirze nie sprawdzę od którego metra wystaje ponad horyzont dany szczyt. A precyzja jest bardzo ważna, gdy np. szczyt wystaje zza zalesionego wzniesienia. No chyba, że o czymś już nie pamiętam :)

Jeśli masz na myśli zoom to udeuschle jest faktycznie lepszy, ale do Kashmira za to załadujesz dokładniejsze modele DTM. Nie ma idealnego narzędzia... jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który symulator uważacie za dokładniejszy: HWT czy udeuschle? HWT przykładowo pokazuje skrawek Boubina z Wielkiego Szyszaka a udeuschle nie (sprawdziłem zoom x20).

Hey jest lepszy od Kashmira i Udeuschle tylko i wyłącznie w jednym aspekcie - kiedy chcemy wyszukać skąd widać dany interesujący nas szczyt. W Kaszce i Udeuschle można wyniki tych poszukiwań potem dokładnie sprawdzić, do symulacji widoku w celu jego opisu Hey się średnio nadaje. Także zależy co kto potrzebuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Software do wizualizacji terenu 3D i obiektów naziemnych w czasie rzeczywistym, rozwiązanie kolegów z Czech testowane na samolocie:

Pracowałem na tym w ubiegłym tygodniu, mają chłopaki polot!

 

 

To jest ich autorskie oprogramowanie czy może coś normalnie dostępnego na tablety z żyroskopem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.