Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Oj kolego, nie ładnie, zaczynasz od osobistych wycieczek... Zapewniam Cię że na forum są kompetentne osoby więc poprzestań na tym co napisałeś, my przymrużymy oko ;)

Chciałbyś poznać nazwę programu, który by pokazywał dzień i czas dla zachodzącego słońca razem w linii z obserwowanym obiektem ale napisałeś jedno głupstwo

Z mojej okolicy dany punkt na tle zachodzącej tarczy słonecznej jest widoczny praktycznie przez całą zimę, tylko nieznacznie zmieniają się miejsca dla obserwatora.

dopinając do tego nie potrzebnie przykładową obserwację w linii Szarlota - Pradziad - Słońce "...kilka razy w roku...". O ile pierwsza teza jest prawdziwa, bo np Tatry na tle zachodzącego słońca widać praktycznie przez cały grudzień i styczeń z okolic Jasła to już obserwowanie kilka razy w roku Pradziada nie jest możliwe...

 

Ale nie przeczę, pomysł programu nie jest głupi. Proponuję byś napisał do autora TPE czy by nie dopisał tego do programu ;)

Pozdro

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem głupstwa. To ty nie zrozumiałeś treści mojego postu. Jeszcze raz powtarzam: przeczytaj go ze zrozumieniem, bo nasza "dyskusja" w obecnej sytuacji nie ma kompletnie sensu. Nie rozumiem też, dlaczego wypowiadasz się w liczbie mnogiej...

 

Ale OK, pomogę. Nigdzie nie pisałem o obserwacji Pradziada z Szarloty na tle Słońca kilka razy w roku. Napisałem wyraźnie, że trzeba do tego zmieniać miejscówki. I po raz n-ty powtarzam, że szukam nie programu, "który by pokazywał dzień i czas dla zachodzącego słońca razem w linii z obserwowanym obiektem", tylko takiego, który wskazałby miejsce dla obserwatora przy założonym już wcześniej czasie. Jeśli inni są tak samo kompetentni, jak ty, to nie dziwię się, dlaczego pod moim pytaniem zapadła cisza. Inni przynajmniej nie piszą, gdy nie wiedzą.

 

Reasumując: niczego merytorycznego nie wniosłeś do mojego pytania, a niepotrzebnie zaśmieciłeś wątek. Nie traktuj tego jako "osobistą wycieczkę", ale bardziej jako zachętę do bardziej merytorycznej dyskusji, czego podstawą jest rozumienie tego, co się czyta ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem... Jeśli mogę się wtrącić.

Rozumiem o co Ci chodzi, ale to nie ma większego sensu. Musiałbyś mieć najpierw bazę wszystkich obszarów (punktów współrzędnych) z których widać założony obiekt bądź obiekty. I już samo to powinno sprowadzić cię na Ziemię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie P. - sama idea programu jest świetna i prosta, tylko nie wiem czym się tak irytujesz? Jest jednak zasadniczy problem: dzisiaj robimy tak że najpierw sprawdzamy na symulacji czy z danego punktu widać np: Pradziada a potem używamy TPE żeby sprawdzić kiedy będziemy mogli zobaczyć za nim tarczę słoneczną z wybranego przez nas punktu. Program sugerowany przez Ciebie działałby odwrotnie. Tylko że TPE działa na płaskiej mapie, a teren nie jest płaski (dlatego najpierw sprawdzamy czy widać z naszej miejscówki Pradziada). Dla przykładu TPE nam policzy taką bzdurę jak datę kiedy złońce zajdzie za Dimbierem w Niskich Tatrach a punktem wyjściowym będzie Zakopane. Żeby taki program działał tak jak chcesz i wskazywał miejsca gdzie będzie można zobaczyć to co się chce po wskazanej datach/dacie to musiałby mieć silnik generujący linię/punkt miejscówek/miejscówki po wcześniejszej analizie modelu cyfrowego terenu. Czyli to co Raven89 podkreślił, program musi mieć bazę z których widać dany obiekt, lub musiałby ją sobie wyliczyć.

 

Dlatego dziwi mnie trochę twoje stwierdzenie "gdyby natomiast czas ustalić jako dowolny danego dnia - linia krzywa, której krzywizna byłaby uwarunkowana kulistością Ziemi i rzeźbą terenu" a potem "Tą bazą byłaby mapa Google, tak jak w przypadku TPE."

 

Nie znam niestety takiego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie dla mnie najprościej jest :

 

1. poznać miejscówkę (przeszkody, możliwość zmiany pozycji w tym wysokości),

2. w Google Earth wyznaczyć sobie azymut "pi razy drzwi" naszej planowanej fotografii z ów miejscówki (przy pewnej wprawie i możliwościach terenowych mogą one stanowić liczbę mogą w stosunku do obiektu w zależności od pory roku) ,

3. w Cartes du Ciel sprawdzić jak pokrywa się on z linią zachodzącego Słońca dla danej pozycji N,E, z i planowanej daty obserwacji ,

4. niewielkie błędy niwelujemy na miejscu obserwacji poprzez przemieszczanie się

 

i wszystko.

 

P>S> Tak, naprawdę najlepiej mieć np. ACAD z podczytaną referencyjnie mapą, wtedy przy pomocy CdC to nawet Jowisza na iglicy kościoła można by było z premedytacją posadzić, ale to inna bajka dla wtajemniczonych geodezyjnie.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, wiem co napisałeś i na co odpowiadałem ale widzę że po kilku godzinach zmieniłeś post i stwierdzasz, że tego nie napisałeś...

Mając taki programik, sfotografowałbyś Pradziada na tle tarczy słonecznej nie tylko w jeden dzień w roku z np. hałdy Szarlota (kiedy to Słońce, Pradziad i Szarlota znajdą się na jednej linii), ale powiedzmy przez pół roku czy nawet dowolnego dnia przez cały rok (oczywiście odpowiednio zmieniając miejscówki). Co polecam wszystkim Dalekim Obserwatorom
JA natomiast popełniłem błąd, bo źle się wyraziłem. Myślałem o tym co mówiłeś ale nie potrzebnie napisałem to co ty nie chciałeś by było lub inaczej, to co już znamy, czyli TPE.... Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tucznik: Dzięki za rzeczowy i obszerny post. TPE jednak nie działa na płaskiej mapie, gdyż mapa Google zawiera informację o rzeźbie terenu. Dlatego napisałem Ravenowi89, że ta baza już jest i jest nią ta mapa. Wiem jednak doskonale, co masz na myśli. TPE ma m.in. tę wadę, że nie uwzględnia rzeźby terenu, w tym kierunku ekspozycji stoków. Ale to jest wada programu, a nie mapy Google. Tak więc algorytm nie może być prostą modyfikacją programu TPE. Strona Udeuschle do symulacji panoram przecież też działa na bazie mapy Google. Ona uwzględnia rzeźbę terenu i ekspozycję stoków. Zaznaczając Zakopane jako punkt wyjściowy, nie wskaże Ci Dumbiera w Niskich Tatrach. Ja myślę, że powinno to być coś w rodzaju połączenia TPE i Udeuschle. W każdym razie moim zdaniem wszystkie potrzebne dane wyjściowe są, kwestia tylko opracowania algorytmu, który by w odpowiedni sposób analizował te dane.

 

@Robson78: Mniej więcej robię to samo, choć innymi narzędziami. Problem jednak (często niemały) pojawia się w przypadku pkt. 4, gdy miejscówka obserwatora wypada na obszarze zabudowanym lub na skraju lasu. Wtedy przemieszczanie się nie jest takie proste. Na pewno byłoby duuużo łatwiejsze wybranie odpowiedniej miejscówki, gdyby udało się stworzyć program, o jakim piszę - cóż, możliwe, że znajdzie się ktoś, kto zainteresuje się tym tematem po przeczytaniu wątku na forum.

 

@merti: Zarzucasz mi kłamstwo, a tymczasem sam kłamiesz, co łatwo sprawdzić. Mój wpis, którego fragment cytujesz, został zmieniony tylko 1 raz 18 minut po napisaniu go (a nie po kilku godzinach, jak piszesz). Twoja odpowiedź (bardzo krótka, więc nie zajęła dużo czasu) miała miejsce 13 minut po ostatniej edycji. Sądzę, że nie ma sensu głębiej drążyć tego tematu i jeszcze bardziej się kompromitować - czasem warto umieć po prostu przyznać się do błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie za bardzo odpowiada mi "dyskusja" w stylu "mertiego", pozwolę sobie wrócić do zasadniczego tematu. Czy ktoś dobrze znający się na programie Kashmir3D mógłby mi napisać, na czym polega wartość tego programu przy wyznaczaniu miejscówek do fotografowania wschodów i zachodów Słońca w stosunku do TPE? Czy warto instalować ten program, mając już zainstalowany TPE? W czym on przewyższa/uzupełnia TPE?

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentlemen, BEHOLD!

 

Karpaty Ukraińskie w Kashmirze!

 

Podgląd

 

Plik do ściągnięcia (tylko uzupełnione szczyty)

ukraina.rar

 

Szczyty opisane na podstawie przedwojennych polskich map, zamieszczonych na portalu e-gory.pl.

 

Oczywiście mapy nie obejmują wszystkich szczytów i niektóre pasma wciąż pozostają nieopisane. Do zrobienia została jeszcze część Świdowca i Czarnohory.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to rzeczywiście dokładnie (widziałem też wcześniej kilka podobnych screenów m.in. w tym wątku). Interesuje mnie przy tym bardzo, czy można mieć zaufanie do map w Kashmirze (konkretnie do rysunku poziomicowego i wysokości)? Na ile te dane są dokładne? Wiecie może coś więcej na temat tych map, kto je sporządził, w jaki sposób?

 

I skąd można by ściągnąć mapy dla Sudetów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najzwyklejszą", czyli jaką? Dla mnie najzwyklejsza mapa, to mapa turystyczna, których mnóstwo mam na półce. Mogę ją ewentualnie zeskanować do postaci cyfrowej. Być może plik w .jpg da się załadować do programu, ale program raczej nie odczyta z niego poziomic i wysokości, gdyż mapa taka ma postać rastrową, a nie wektorową.

 

Tak więc Twój post nie przybliża mnie do odpowiedzi, bo wynika z niego, że mogę załadować do programu dowolną mapę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w tym Wątku był pokazany przykład jak skan mapy naniesiono na wektorową mapę i wyszedł całkiem ciekawy efekt. Mapy do Kashmira mają rozszerzenie .hgt. Troche jest z tym roboty, bo najpierw trzeba ściągnąć mapy a potem w programie Global Mapper przerobić je na .hgt żeby Kashmir je czytał.

Najwięcej siedzenia jest nad opisem szczytów - najlepiej do tego korzystać z map on-line gdzie błąd wynosi kilka-kilkanaście m. Nie polecam Google bo tam błędy są na poziomie kilka - kilkanaście km.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twmichal kawał dobrej roboty. Dzięki za paczkę szczytów :). Przekopiowałem plik do swojego i tylko kilka szczytów mi się zdublowało. Ja teraz siedzę nad mapą z Bieszczadami, ale straciłem trochę ochotę. Musi mnie wena najść :).

 

EDIT:

Teraz poprawiam źle opisane szczyty na północ od Bieszczadów.

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w tym Wątku był pokazany przykład jak skan mapy naniesiono na wektorową mapę (...) najpierw trzeba ściągnąć mapy...

 

Wszystko OK, tylko skąd ściągnąć te wektorowe mapy dla Sudetów? Z samym skanem nic nie zrobisz, trzeba by było wszystko samemu wektoryzować. Sam program bez map jest bezużyteczny.

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Adamie P. - cyfrowy SRTM terenu dla Sudetów znajdziesz na stronie http://www.viewfinderpanoramas.org

Mapy rastrowe Polski i Czech z geoportalu polskiego i czeskiego ściągniesz w darmowym polskim programie Geoxa Viewer.

Jeśli chcesz coś wektoryzować ręcznie lub automatycznie wygenerować wektorowe poziomice z modelu cyfrowego to polecam Global Mapper,

Warto poczytac na wikipedii o Numrycznych Modelach Terenu (NMT po Polsku lub DEM po angielsku)

 

Mi się zdaje żę kolega twmichal miał na myśli naniesienie mapy rastrowej na model numeryczny DEM (patrz załączony zrzut obrazu z Global Mappera),

 

Edytowane przez Tucznik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tucznik: Dzięki za informacje i link do strony! Wygląda na to, że jednak z Kashmirem jest bardzo dużo zabawy i zastanawiam się, czy w ogóle warto z niego korzystać. Tym bardziej, że wciąż nie wiem, na czym polega "lepszość" tego programu w stosunku do TPE, a także na ile dokładne są mapy używane w Kashmirze (te, których Wy używacie), czego oczywistą konsekwencją jest dokładność wyznaczenia miejsc do obserwowania zachodów Słońca. Innymi słowy: czy cała ta zabawa jest w ogóle warta zachodu, bo może na końcu okazać się, że nie. Dlatego prosiłem o opinie osoby lepiej zorientowane w temacie. Samodzielne wektoryzowanie skanów map topograficznych nie wchodzi w rachubę ze względu na ogrom pracy, jaki trzeba temu poświęcić, tak więc albo skorzystam z gotowych map, albo wcale.

 

PS. Ta Ślęża wygląda co najmniej jak Kilimandżaro ;)

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TPE nigdy nie używałem. Zanim doprowadziłem Kashmira do używalności trochę czasu to zajeło. Najtrudniejsze było połączenie map SRTM3 z SRTM1 (tatry). Opisałem to (i inni koledzy też) dokładnie w tym wątku. Dla przykładu podam, że same mapy SRTM3 "ważą" 250MB a te z Tatrami SRTM1 2,5GB. Widać różnicę. Kashmir ma fajną aplikację do wyznaczania zachodów i wschodów słońca. Kilka razy sprawdzałem to w praktyce i wszystko się zgadzało z rzeczywistością.

 

 

Kashmir ma kilka wad dla początkujących użytkownikow:

-większość map to mniej dokładne SRTM-3, tylko niektóre fragmenty Europy mają SRTM1 (w tym Tatry)

-trzeba sobie ściągnąć i przygotować mapy

-opisy szczytów trzeba wprowadzać ręcznie (ale ja to lubię), na szczęście w tym wątku masz ich pod dostatkiem

-na początku trudna obsługa

 

Dla mnie to bardzo dobry program, szkoda ze nie rozwijany przez twórców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Adamie P. - Mapy których my używamy to właśnie model cyfrowy SRTM jedno lub trzystopniowy,z którego Kashmir liczy sobie wszystko, generuje poziomice itd. dodatkowo można się wspomóc mapami rastrowymi i innymi mapami, na przykład wektorowymi. O dokładności danych w modelu cyfrowym SRTM przeczytasz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Shuttle_Radar_Topography_Mission znajdziesz tu też na czym polega różnica dokładności w modelu jedno i trzy stopniowym. Ponadto jest szereg innych modeli cyfrowych terenu, lecz są one płatne, zobacz co jest do kupienia: http://www.codgik.gov.pl/skorowidze.html w sieci dostępny jest jeszcze model ASTER DEM 1,5 sekundowy ale używania nie polecam bo zawiera obszary gdzie są duże przekłamania (po prostu nie jest wyczyszczony jak to mówią w fachowcy). Nasze mapy topograficzne 1:10 000 są jednymi z najdokładniejszych w Europie i Świecie, jak chcesz sobie sprawdzić dokładność modelu cyfrowego to ściągnij taką mapę z Geoportalu a podem podłóż pod nią poziomice wygenerowane z z modelu SRTM.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.