Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Fryta >> pytanie do Ciebie. Robiłeś m.in. dla mnie jakiś czas temu symulacje w Kasmirze. Jesteś pewny że masz dobrze oznaczony komin EC Zabrze ? Pytam bo mam coś takiego:

 

pradziad_hipoteza copy.jpg

 

Fotka robiona była w ostatnią sobotę kiedy widoczność była niezła. Są to prawdopodobnie chmury ale czekam na te Jeseniki z Czeladzi już drugi sezon :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merti, takie pytanko..ten FW tools działa Ci bez żadnych problemów? mi po wybraniu exportu się zawiesza i mój ulubiony komunikat "program przestał działać".jakiego systemu Używasz? bo może u mnie to problem z win7.. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta >> pytanie do Ciebie. Robiłeś m.in. dla mnie jakiś czas temu symulacje w Kasmirze. Jesteś pewny że masz dobrze oznaczony komin EC Zabrze ? Pytam bo mam coś takiego:

 

pradziad_hipoteza copy.jpg

 

Fotka robiona była w ostatnią sobotę kiedy widoczność była niezła. Są to prawdopodobnie chmury ale czekam na te Jeseniki z Czeladzi już drugi sezon :rolleyes:

 

Współrzędne komina brałem z GE u jego podstawy (50°17'56.37''N, 18°48'44.63''E). Nawet biorąc pod uwagę rozbieżności w obrazie naniesionym w tym programie do faktycznych współrzędnych, przesunięcie nie byłoby tak duże, abyś miał go w tak odległym miejscu. Myślę podobnie do Mertiego, to tylko chmury.

 

 

Edit:

 

Sprawdziłem również w GE ciągnąc linię z miejsca obserwacji do samego Pradziada, komin wychodzi na północ od tej linii, czyli musi się pojawić na zdjęciu po jego prawej.

Vrg, a czy jesteś na 100% pewny, że podałeś dobre współrzędne Twojej miejscówki? Pytam, bo wg GE to szczere pole.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrg, a czy jesteś na 100% pewny, że podałeś dobre współrzędne Twojej miejscówki? Pytam, bo wg GE to szczere pole.

Tak, współrzędne są dobre bo wskazują PO Oberża przy ul.Będzińskiej.

A zdjecie było robione z innego miejsca, bo mojego dachu, który jest prawie idealnie na przecięciu linii PO Oberża-Pradziad ;)

 

Także na zdjęciu nie ma Jeseników. Ale jak na górochmury to nawet ładnie mnie nabrały :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zapraszam do zapoznania się z ciekawym programem pokazującym dokładnie gdzie wzejdzie lub zajdzie słońce lub księżyc - The Photographer's Ephemeris 0.9

 

Przy okazji mojej korespondencji z Marcosem Moliną, zachwycał się Kashmirem 3D i symulacjami Fryty. Ja nie znam Kashmira. Nie mogę go używac na maczku i nie znalazłem jakiegoś odpowiednika na MacOS.

Napisałem mu o programie, który polecał merti, a on odpowiedział, że to znany i powszechnie używany soft wśród profesjonalnych fotografów przyrody.

 

On jednak używa innego - GeoAstro

Sprawdzałem w wyszukiwarce i chyba nic o nim nie było na forum. Oto adres stronki:

http://www.jgiesen.de/GeoAstro/GeoAstro.htm

 

Jego pytanie brzmi. Czy można w Kashmirze określać wschody i zachody Słońca i Księżyca w wybranym krajobrazie? A jeśli nie, to czy znacie oprogramowanie będące połączeniem możliwości Kashmira i GeoAstro?

 

Myślę, że taki soft byłby też bardzo pomocny w dalekich obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jego pytanie brzmi. Czy można w Kashmirze określać wschody i zachody Słońca i Księżyca w wybranym krajobrazie? A jeśli nie, to czy znacie oprogramowanie będące połączeniem możliwości Kashmira i GeoAstro?

 

Myślę, że taki soft byłby też bardzo pomocny w dalekich obserwacjach.

 

W Kashmirze można załączyć położenie słońca w danym krajobrazie, można aby zrobił symulacje położenia słońca w danym widoku zależnie od godziny.

Np jako punkt widokowy daje Harwań, i sprawdzam za jaką górą będzie zachodzić dzisiaj słońce. Z tego co zauważyłem, Kashmir pokazuje o 1h do tyłu. Nie ustaliłem jeszcze gdzie się konfiguruje aktualną strefę czasową aby nie było przekłamania o 1h.

kashmirw.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeczytałem taki oto tekst: Mój link. Zamarzyła mi się aplikacja smartfonowa "zintegrowana" np z Kashmirem, teoretycznie sprawa wykonalna, mocno ułatwiałoby identyfikację horyzontu - chociaż pewnie "zabiłoby" sporo przyjemności z identyfikacją, symulacjami, opisami itd. Z drugiej strony jeszcze 2 lata temu Kashmir to była dla nas rzecz nieznana a obsługa Micro Dema raczkowała. W związku z tym idąc z duchem czasu - spotkał się ktoś z Was z czymś takim?

 

ps. na swoim telefonie z system Android mam aplikację Google Sky Map, która działa analogicznie do opisywanej w artykule i identyfikuje obiekty na nocnym niebie po skierowaniu tam telefonu - wykorzystując GPS, czujnik nachylenia telefonu i mapę gwiazd. Może istnieje jakaś OpenSourcowa aplikacja którą możnaby adoptować do naszych celów?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem taki oto tekst: Mój link. Zamarzyła mi się aplikacja smartfonowa "zintegrowana" np z Kashmirem, teoretycznie sprawa wykonalna, mocno ułatwiałoby identyfikację horyzontu - chociaż pewnie "zabiłoby" sporo przyjemności z identyfikacją, symulacjami, opisami itd. Z drugiej strony jeszcze 2 lata temu Kashmir to była dla nas rzecz nieznana a obsługa Micro Dema raczkowała. W związku z tym idąc z duchem czasu - spotkał się ktoś z Was z czymś takim?

 

ps. na swoim telefonie z system Android mam aplikację Google Sky Map, która działa analogicznie do opisywanej w artykule i identyfikuje obiekty na nocnym niebie po skierowaniu tam telefonu - wykorzystując GPS, czujnik nachylenia telefonu i mapę gwiazd. Może istnieje jakaś OpenSourcowa aplikacja którą możnaby adoptować do naszych celów?

 

Często przed wyjazdem w miejsca obserwacyjne robię sobie panoramki w Kashmirze i będąc na miejscu oglądając ich efekt na ekranie telefonu (JPG) zastanawiam się kiedy pojawią się na telefony aplikacje o takich jak Kashmir możliwościach. Siedzę w temacie dość głęboko i myslę, że za 3,4 lata??, gdy telefony osiągną moc obliczeniową (dobry procek + dużo RAMu), by pociągnąć system pokroju XP-ka to zainstalowanie samego Kashmira nie powinno sprawić większej trudności. Niestety na chwilę obecną żaden Smartphone raczej nie pociągnie takiego procesorożernego i pamięciożernego "kombajnu"... Pozostaje czekać, a na chwilę obecną zabierać ze sobą laptopa / netbooka, bądź potrzebne panoramy sporządzić w domu i wgrać jako JPG do komórki :)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis Zumi ma nowe skany o takiej rozdzielczości, że widać namalowane fale na jednej z chłodni el Opole, czy jakiegoś Dalekiego Obserwatora na hałdzie Skalny - kto ma biały samochód (furgonetka) przyznać się :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W końcu w stopniu zadowalającym ostatecznie i definitywnie opanowałem Kashmira :banan: Dzięki Fryta za wszelką pomoc, mapy, szczyty itp ;)

 

Nie ma za co Krzysiek, bardzo zgrabnie Ci to wyszło :helo:! Jedynie coś z oznaczeniem Dorotki jest nie tak, bo nie jest przypasowane do szczytu. Jak sobie przytrzymasz CTRL i zaczniesz przenosić punkt to Kashmir szuka najwyższego punktu w okolicy, takim sposobem mamy pewność, że oznaczenie będzie "przyklejone" do najwyższego punktu, a nie na zboczu i co za tym idzie będzie widoczne na symulacji z każdej strony. Gratuluję!

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy szanowne grono już zauważyło, ale google zaktualizował sporo swoich map w naszych regionach - KLIK. Looknijcie sobie na Beskid Śląski i generalnie w GE na te obszary, w których pojawiły się łatki o większej rozdzielczości.

 

Google mnie coraz bardziej rozwala :) Mateusz lubi to :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem taki oto tekst: Mój link. Zamarzyła mi się aplikacja smartfonowa "zintegrowana" np z Kashmirem, teoretycznie sprawa wykonalna, mocno ułatwiałoby identyfikację horyzontu - chociaż pewnie "zabiłoby" sporo przyjemności z identyfikacją, symulacjami, opisami itd. Z drugiej strony jeszcze 2 lata temu Kashmir to była dla nas rzecz nieznana a obsługa Micro Dema raczkowała. W związku z tym idąc z duchem czasu - spotkał się ktoś z Was z czymś takim?

 

ps. na swoim telefonie z system Android mam aplikację Google Sky Map, która działa analogicznie do opisywanej w artykule i identyfikuje obiekty na nocnym niebie po skierowaniu tam telefonu - wykorzystując GPS, czujnik nachylenia telefonu i mapę gwiazd. Może istnieje jakaś OpenSourcowa aplikacja którą możnaby adoptować do naszych celów?

 

Jeśli chodzi o aplikacje na smartfony z systemem Android lub Iphony warto zajrzeć TU. Kolejnym nowum, które ma powstać jest TO. Co wy na to?

Edytowane przez jochen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o aplikacje na smartfony z systemem Android lub Iphony warto zajrzeć TU. Kolejnym nowum, które ma powstać jest TO. Co wy na to?

Pomysł fajny, co więcej wymieniona w artykule organizacja prowadzi bliźniaczą dla DO stronę internetową poświęconą dalekim widokom. Co do samej aplikacji, to pomysł OK, ale zanim to zacznie pracować skutecznie w wymagającym terenie, to nie jedna wersja beta będzie musiała upłynąć. Zidentyfikować w ten sposób Babią Górę z Pilska pewnie będzie się dało, ale w interesujących nas przypadkach, np. Tatry z rzeczonego Pilska lub przy średniej widoczności, to może nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o aplikacje na smartfony z systemem Android lub Iphony warto zajrzeć TU. Kolejnym nowum, które ma powstać jest TO. Co wy na to?

Przetestowałem to. Zabawka jest raczej beznadziejna, dużo prostsza mniej dokładna niż sądziłem. Daleko jej do doskonałości Kashmira.

W zasadzie działa w oparciu o położenie gps, kompas i bazę szczytów. Wyświetla opisy szczytów na ekranie i trzeba je dopasować, do tego co widać. Niestety nie bardzo się to udaje. Dodam, że baza szczytów jest w naszym rejonie dosyć uboga, co pokazuje jedno ze zdjęć.

Oto moje dalekoobserwacyjne sukcesy w tym programie ;)))

post-18139-040426500 1283524118_thumb.png

post-18139-030410000 1283524125_thumb.png

post-18139-014305800 1283524132_thumb.png

post-18139-026057400 1283524139_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A powiedzcie mi panowie jak zrobić większą, dłuższą panoramę w Kasmirze niż szerokość ekranu, bo jak ustawiam dajmy na to 20kpix to pluje się o jakiś film O_o ...

Setup camera ustawiasz na 360stopni i albo generujesz całą albo zatrzymujesz po kilku kadrach i przycinasz ;)

 

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setup camera ustawiasz na 360stopni i albo generujesz całą albo zatrzymujesz po kilku kadrach i przycinasz ;)

 

Bez tytułu.jpg

 

Oprócz ustawienia kamery na 360 musi być zaznaczona opcja Round Camera. Ustawiamy wtedy azymut na lewy skrajny kadr i naciskamy Take. Panoramka się tworzy kadr po kadrze w prawą stronę, a jak osiągnie azymut nas już nie interesujący (najlepiej patrząc na radarek) naciskamy Cancel, przenosimy powstały wytwór do jakiegoś programu graficznego (wklei się całe 360 stopni) i ucinamy niepotrzebny kawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.