Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich :)

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum to w skrócie przedstawię swoją historię jak się tu znalazłem. Zaczęło się od przypadkowego znalezienia strony DO na facebook'u. Kiedy trafiłem już na właściwą stronę DO tematyka wciągnęła mnie do tego stopnia, że siedząc bite 5 godzin przeglądałem zdjęcia i czytałem komentarze zarówno na temat DO jak i programów związanych z symulacją widoków. W tym miejscu należy wspomnieć, iż nie jestem wybitnym fotografem, ba- powiedziałbym średnio przeciętnym nawet. Natomiast fascynują mnie góry i widoki tych większych i tych mniejszych pasm. Wybaczcie więc moją nikłą znajomość spraw związanych ze sprzętem fotograficznym. Natomiast w sprawach geograficzno-topograficznych służę ewentualną pomocą. Jako, że sam mieszkam w niezłej okolicy widokowej i byłem niejednokrotnie świadkiem DO zaledwie 1km od mojego miejsca zamieszkania to oczywiście chciałem dołączyć do "kaszmirowców" aby dowiedzieć się co tak naprawdę widziałem/widzę z danego miejsca. dowiadując się z komentarzy i przeglądając symulacje przez Was przedstawione zdałem sobie dopiero sprawę o istnieniu takiego cuda jak Kashmir 3D. Więc kolejne kilka godzin poświęciłem na podstawowe opanowanie Kashmira :D W połowie nocy wreszcie udało się-oczywiście dzieki wskazówkom zawartym w tym temacie oraz przy odrobinie improwizacji i pomocy GE. Stworzyłem pierwszą wirtualną panoramę z PO- 49°54'20.27 N 21°23'7.82 E :)

 

Oczywiście jest to mój absolutny debiut i powiem szczerze, że miałbym prośbę o wszelkie wskazówki/uwagi/krytykę co do tej panoramy. Przede wszystkim interesuje mnie "obróbka" tego zdjęcia. Jak widzicie na załączonym obrazku Tatry są praktycznie niewidoczne kolorystycznie/kontrastowo na tej symulacji. Mam do dziś widok Tatr z tego miejsca sprzed kilku lat(niestety tylko naoczny). I, opierając się na tym widoku w mojej pamięci, symulacjach z heywhatsthat oraz zdjęciach Tatr z Gorajowic k.Jasła odnoszę wrażenie, że zdecydowanie powinna być widoczna Łomnica, a także Sławkowski oraz Durny(?) i Lodowy.

 

Jeszcze jedno przy okazji powitań: Jestem pod ogromnym, ogromnym wrażeniem pracy jaką wykonujecie i dziękuje za to, co już tutaj zobaczyłem i czego się dowiedziałem! Myślę, że niejeden miłośnik gór i widokow o stronie DO nie wie, ale kilku osobom już powiedziałem i może oni z lepszym sprzętem fotograficznym i wyższymi umiejętnościami ode mnie dołączą do Was z pełną parą :D

 

Witam na naszym forum :),

 

Czuję się niejako wezwany do tablicy czytając Twojego posta, panoramka wyszła Ci całkiem całkiem, jedyną uwagą jest to, że kilka obiektów jest na niej opisanych niepotrzebnie - przykładowo "Lotnik", obiekt ten wprowadziłem do kashmira na potrzeby symulacji Tatr z tego wpisu.

 

Jeśli chodzi o Tatry na Twojej symulacji to są tak słabo widoczne z powodu ustawień Scenery Setup - pewnie masz ustawione Enable Fog albo Enable Mist. Ja osobiście do symulacji używam Smooth Shading - kolor wzniesień jest uzależniony od jego wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kashmir działał w porządku aż do dzisiaj. Wczoraj przekonwertowałem Tatry z SRTM3 na SRTM1. Wszystko cacy działało sprawnie. Teraz odpalam Kashmira i pojawia się takie coś:

 

schowek01nz.th.jpg

 

Po ponownym wczytaniu map jest tak samo. Po wczytaniu map SRTM3 też tak samo. Mieliście tak już kiedyś drodzy użytkownicy ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem sztuczki z wykorzystaniem rozbieżności współrzędnych duplikatów do wyznaczenia przesunięcia pozostałych szczytów z pliku Roberta, ale to na nic. Nawet w obrębie jednego pasma są różnice - np. Keprnik jest "w punkt", a Pradziad i Vysoka hole przesunięte o około 100 m, w różnych kierunkach. Tak więc wypada cieszyć się z takich współrzędnych, jakie są i najwyżej korygować je ręcznie. Najlepiej byłoby nakładać je na wirtualną mapę i mieć program, który przesunie je do najbliższych kulminacji, ale tego już z całą pewnością nie napiszę.

Natomiast scalanie plików NDB z odsiewaniem duplikatów mogę teraz robić właściwie od ręki, tak więc gdybyście jeszcze jakieś mieli, to walcie śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym problemem, co zamieściłem wyżej się uporałem. Natomiast mam inny. Program BILxSRTM nie przekonwertuje mi pliku .BIL który ma około 2,2GB. Wyświetla się takie coś:

 

beznazwydj.th.jpg

 

i nie robi z tym plikiem nic. Znajduje plik BIL ale nie rozdziela go na poszczególne mapy. Popróbuję jeszcze różnych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą prób i błędów udało się rozwiązać problem.

Dla tych którzy mają problem z konwersją plików .BIL programem BILxSRTM niech spróbują zrobić to w trybie awaryjnym Windowsa (u mnie pod Windows XP). Odpalamy kompa w trybie awaryjnym, nastepnie ładujemy do programu BILxSRTM ścieżki dostępowe do plików. Jeśli nie pójdzie za pierwszym razem to radzę odpalić program jeszcze raz i natychmiast wcisnąć "START". U mnie pomogło :).

 

Ważne!!!

-W programie GlobalMapper wczytujemy wszystkie pliki SRTM3 jakie mamy zamiar używać potem w Kashmirze

-Następnie zastępujemy pliki SRTM3 z Tatrami na SRTM1 (lepsza jakość)

-Plik .BIL powstał w programie GlobalMapper, gdzie w menu przy exportowaniu zaznaczałem opcje "16bit BIL"

schowek01w.th.jpg

-W programie BILxSRTM, jeśli chcemy mieć Tatry w wysokiej jakości zaznaczamy opcję "1arcsecond"

beznazwyes.th.jpg

-Program BILxSRTM myśli dosyć długo zanim zacznie konwersje (5-20min)

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że moje przygody z tym programem przydadzą się na przyszłość. Dzięki również Mateuszowi i Frycie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą prób i błędów udało się rozwiązać problem.

Dla tych którzy mają problem z konwersją plików .BIL programem BILxSRTM niech spróbują zrobić to w trybie awaryjnym Windowsa (u mnie pod Windows XP). Odpalamy kompa w trybie awaryjnym, nastepnie ładujemy do programu BILxSRTM ścieżki dostępowe do plików. Jeśli nie pójdzie za pierwszym razem to radzę odpalić program jeszcze raz i natychmiast wcisnąć "START". U mnie pomogło :).

 

Ważne!!!

-W programie GlobalMapper wczytujemy wszystkie pliki SRTM3 jakie mamy zamiar używać potem w Kashmirze

-Następnie zastępujemy pliki SRTM3 z Tatrami na SRTM1 (lepsza jakość)

-Plik .BIL powstał w programie GlobalMapper, gdzie w menu przy exportowaniu zaznaczałem opcje "16bit BIL"

schowek01w.th.jpg

-W programie BILxSRTM, jeśli chcemy mieć Tatry w wysokiej jakości zaznaczamy opcję "1arcsecond"

beznazwyes.th.jpg

-Program BILxSRTM myśli dosyć długo zanim zacznie konwersje (5-20min)

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że moje przygody z tym programem przydadzą się na przyszłość. Dzięki również Mateuszowi i Frycie za pomoc.

 

Cieszę się, że w końcu konwersja się udała, choć skromna w tym moja pomoc :). Od siebie dodam, że ja plików w rozdzielczości SRTM-1 używam jedynie w rejonach z których widać Tatry i okolice (ewentualnie Alpy i okolice), aby na symulacjach wychodziły dobrze :). Gdy chcę zrobić symulację innych pasm górskich nie widzę potrzeby używania SRTM-1 a co za tym idzie konwertowania plików, bo jakość symulacji pozostanie ta sama.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna porcja szczytów z mojej strony:

bonusik4.rar

 

Tym razem znalazły się tam:

 

- szczyty Pogórza karpackiego (dzięki Andis za współrzędne)

- kolejne spore uzupełnienie Karkonoszy

- Las Czeski

- Szumawa

- Las Bawarski (Czechy, Niemcy i Austria)

- kilka szczytów >1000 (z tisicovky.cz i Wikipedii pod hałem "Ceske Tisicovky")

- kilka masztów w Czechach.

 

Pamiętam że kiedyś była jakaś czeska strona radioamatorów, gdzie były podane dokładne współrzędne stacji nadawczych, ale nigdzie nie mogę jej znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek trafiłem na taką stronę

Niestety, gór na tym zdjęciu nie widać, ale w/g symulacji jest to jak najbardziej możliwe.

A że na symulacji wyszło sporo "bezimiennych" szczytów, tak więc dopisałem sporo kolejnych:

bonusik5.rar

 

Tym razem są ta:

 

- niemiecka część Gór Łużyckich i Przedgórze Łużyckie

- kolejne uzupełnienie Karkonoszy

- uzupełnienia: Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich, Gór Złotych, Orlickich i Sowich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trapiło mnie pytanie, co to takiego to SRTM, które wypływa regularnie w tym wątku. Już wiem, ale zaraz pojawiło się kilka nowych pytań. Niektóre nawet bez związku z SRTM. Może ktoś bardziej doświadczony w omawianej materii będzie mógł mi pomóc?

1. Na serwerze FTP srtm.csi.cgiar.org są dostępne dane w plikach o nazwach srtm_xx_yy.zip. Jaki jest klucz przypisywania xx i yy poszczególnym regionom świata? Bo niestety, nie są to współrzędne, a nie chcę ściągać całej tej strasznej góry danych, zwłaszcza że serwer nie jest za szybki.

2. Fryta, skąd masz dane w rozdzielczości 1 sekundy kątowej dla naszego regionu? Przeczytałem, że zostały opublikowane tylko dla USA, a reszta świata musi się zadowolić rozdzielczością 3 sekund kątowych. Czyżbym przeoczył coś ważnego?

3. Serwis www.mapy.cz - zauważyłem, że w wielu przypadkach kota na mapie wcale nie pokrywa się z kulminacją na podkładzie warstwicowym. Przypuszczam, że dane w pliku Roberta, jako pochodzące z tego źródła, mogą być obarczone podobnymi niedokładnościami. Ponieważ na tych mapach są gęste warstwice i dużo nazw, stanowią doskonałe źródło informacji, tylko że nie działa mi pod firefoksem odczyt współrzędnych - gdy kliknę na mapę, pojawia się komunikat "undefined". Jak to u was wygląda? Strona IE-only, czy co? Mam takie podejrzenia, bo wypróbowałem też seamonkey i nawet nie wyświetla mapy.

4. Nasz krajowy geoportal.gov.pl - chciałem go wypróbować, ale niestety, po akceptacji regulaminu i wczytaniu aplikacji z serwera wyświetla mi pusty, biały ekran. Wypełniłem formularz ze zgłoszeniem błędu, ale tak naprawdę na nic w tej materii nie liczę. Czy u was działa?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Nie ma wspólnego mianownika i dlatego jest mapka z której można zgrywać dane SRTM-3: po prawej stronie pomarańczowy odnośnik, potem zaznaczamy na mapie interesujący nas region i ściągamy plik formatu .asc. Potem niestety konwersja jeśli chcemy wykorzystać w Kashmirze, choć powiem szczerze nie próbowałem czy program łyka taki format. MicroDem taki format ładuje :)

 

Ad.2. Dokładnie, Amerykańce sobie udostępnili tylko SRTM-1 zachowując dla siebie resztę świata, a nam pozostawili SRTM-3. Światełko w tunelu to autorska strona, która wg mnie przyspieszyła zainteresowanie na forum generkami ale też uzmysłowiła nam jak daleko można widzieć czyli VIEWFINDER PANORAMAS a tu dane SRTM-1

 

Ad.3. Po prawej stronie jest przycisk GPS, potem klikasz na mapie LMB i pokazuje korki po lewej stronie w nowym okienku. Działa: FF, O i innych jakie czasami używam...

 

Ad.4. Tu nie pomogę bo nie rozumiem o co chodzi...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti, dzięki za odpowiedź. Pliki asc to właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej. Są tekstowe, bez żadnego wydziwiania - po prostu wysokości na siatce punktów. Myślę, że fajnie byłoby zrobić korektę szczytów Roberta, przez przesunięcie do najbliższych kulminacji (choć nie jest to projekt na najbliższe tygodnie). Na viewfinderpanoramas są niestety pliki hgt, binarne. Musiałbym znaleźć gdzieś opis formatu. Dobra, mniej więcej już wiem, na czym stoję.

Co do tego pomarańczowego odnośnika, to będę musiał na chwilę przeprosić się z graficzną przeglądarką, bo w lynksie w ogóle takich elementów strony nie widzę.

Ad 3. W takim razie to jakiś lokalny problem. Być może 4. też.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może plugin do FF "IE Tab" pomoże. Nie wiem tylko jaką wersję FF masz, bo na najnowsze chyba jeszcze nie ma, za to są różne niebezpieczne podróbki.

Ostatnia wersja była chyba do FF 3.5. Bardzo przydatna rzecz - strony, które chodziły poprawnie tylko pod IE mogłem mieć w FF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może plugin do FF "IE Tab" pomoże. Nie wiem tylko jaką wersję FF masz, bo na najnowsze chyba jeszcze nie ma, za to są różne niebezpieczne podróbki.

Ostatnia wersja była chyba do FF 3.5. Bardzo przydatna rzecz - strony, które chodziły poprawnie tylko pod IE mogłem mieć w FF.

Dzięki, zatrzymałem się na wersji 2.0.0.20, jako ostatniej chodzącej z GTK+ 1. Później zaczęło się ściganie w kategorii "wygrywa najbardziej pamięciożerny i najwolniejszy", której nie trawię. Teraz pytanie, czy ta wtyczka jest tylko pod windę, czy chodzi w dowolnym systemie? Zobaczę.

UPDATE: Raczej nie, bo jak piszą na mozdev.org, "IE Tab... embeds Internet Explorer in a Mozilla/Firefox tab". Poza tym merti pisze, że mu działa w FF. Dobra, nie ma co się przejmować.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Serwis www.mapy.cz - zauważyłem, że w wielu przypadkach kota na mapie wcale nie pokrywa się z kulminacją na podkładzie warstwicowym. Przypuszczam, że dane w pliku Roberta, jako pochodzące z tego źródła, mogą być obarczone podobnymi niedokładnościami. Ponieważ na tych mapach są gęste warstwice i dużo nazw, stanowią doskonałe źródło informacji, tylko że nie działa mi pod firefoksem odczyt współrzędnych - gdy kliknę na mapę, pojawia się komunikat "undefined". Jak to u was wygląda? Strona IE-only, czy co? Mam takie podejrzenia, bo wypróbowałem też seamonkey i nawet nie wyświetla mapy.

 

Widzę, że mój plik ze współrzędnymi narobił niezłego bajzlu ;)

Już się tłumaczę jak doszło do tego, że pozycja na mapie nie odpowiada najwyższemu punktowi. Otóż współrzędne szczytów na terytorium Czech uzyskiwałem z tej strony. Następnie wpisywałem współrzędne w GE i dalej manualnie przesuwałem do najwyższego punktu w okolicy. Czasami pozostawiałem punkt bez zmian(po prostu już mi się nie chciało ;)) Pewnie dlatego te wszystkie rozbieżności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, po pierwsze nie "narobił bajzlu" tylko "dostarczył cennych danych", a po drugie, nie biłbym aż takich pokłonów przed wszystkimi tymi GE i GM. Jestem prawie pewien, że bazują one na danych SRTM, bo lepszych po prostu nie ma, a położenie kulminacji wyznaczają na drodze interpolacji. Wszystko jest fajnie, dopóki ukształtowanie terenu jest w miarę łagodne, ale w trudniejszych przypadkach interpolacja zawodzi. Pamiętam, że gdy w zimie opisywałem zdjęcia ze Śnieżki, to za nic nie chciał mi wyjść w dobrym miejscu Honsky Spicak w czeskich Górach Stołowych, ze współrzędnymi odczytanymi z map google. Gdy patrzy się na niego ze Śnieżki, to z lewej strony jest prawie pionowa ściana, a z prawej niemal płaskie zbocze. Wirtualna kulminacja była oczywiście przesunięta w stronę tego płaskiego. Tak więc, liczę się zawsze z rozrzutem do 100 metrów, a jeśli są dostępne wyniki pracy "naziemnych" geodetów i kartografów, stawiam je na pierwszym miejscu (przynajmniej tam, gdzie pomiary prowadzi się od dawien dawna).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne uzupełnienia z moje strony

 

Gorce

GORCE.rar

Bieszczady

BIESZCZADY.rar

Gorgany (Dzięki Andis za współrzędne) W pliku są też szczyty Roztocza.

GORGANY.rar

zna może ktoś jakąś stronę albo posiada dobre współrzędne szczytów w Ukrainie i Rumunii? Chodzi mi głównie o te osiągane z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nie ma sposobu żeby wrzucić połączone pliki SRTM-1 i SRTM-3 na jakiś serwer? Jak dużo zajmują moga być w kilku częściach (np na chomika, rapid, megaupload itp.)

 

Otworzyłem te pliki w Global Mapperze i chciałem wyeksportować do pliku BIL (jak się pojawił wybór to wziąłem ten pierwszy z góry) i mi pokazuje że będzie to zapisywał 3 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nie ma sposobu żeby wrzucić połączone pliki SRTM-1 i SRTM-3 na jakiś serwer? Jak dużo zajmują moga być w kilku częściach (np na chomika, rapid, megaupload itp.)

 

Otworzyłem te pliki w Global Mapperze i chciałem wyeksportować do pliku BIL (jak się pojawił wybór to wziąłem ten pierwszy z góry) i mi pokazuje że będzie to zapisywał 3 dni...

 

Michał, wg tego co napisałeś mi w mailu, wrzuciłeś do Global Mappera całkiem spory kawał Europy, nie ma się co dziwić, że przekalkulował "mielenie" na 3 dni :flirt:. Już wspominałem, że nie ma sensu całej Europy przekonwertowywać do SRTM-1, jedynie obszary z których widać Tatry/Alpy, jakość symulacji, dajmy na to: Jeseników ze Skrzycznego pozostanie ta sama co dla plików SRTM-3, a zajmą o wiele więcej miejsca. Ja mam 2 foldery: z plikami SRTM-1 oraz SRTM-3 i sobie w razie potrzeby przełączam :). Dodatkowym plusem używania plików SRTM-3 jest szybkość działania - Kashmir nie musi przetwarzać tak ogromnej ilości danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnych powodów kilka dni temu zrezygnowałem z Windowsa i przesiadłem się na Linuksa (Ubuntu). Wszystko hula aż miło, oprócz Kashmira :(. Nie znalazłem nigdzie wersji lub odpowiednika pod tą dystrybucję Linuksa. Spotkał się może ktoś z Was lub może poradzić czego i gdzie szukać?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnych powodów kilka dni temu zrezygnowałem z Windowsa i przesiadłem się na Linuksa (Ubuntu). Wszystko hula aż miło, oprócz Kashmira :(. Nie znalazłem nigdzie wersji lub odpowiednika pod tą dystrybucję Linuksa. Spotkał się może ktoś z Was lub może poradzić czego i gdzie szukać?

Jak to mawiają - wypadając z okna nie licz na miękkie lądowanie ;) Temat przerobiony, Kashmir po prostu tam nie działa. Chyba, że przez ostatnie miesiące twórca programu coś dopisał, ale wątpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.