Skocz do zawartości

Astrojawil dla zakryciowców


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy

 

Tak jak obiecywałem na naszym ostatnim spotkaniu w Łodzi, piszę program dla nas zakryciowców.

Zdecydowałem się uzupełnić mój program AstroJaWil do tego celu, gdyż była tam już gotowa przeglądarka tarczy Księżyca podczas zjawiska :

 

ajw_occ.gif

 

 

Na pierwszy ogień zrobiłem przeglądarkę rocznych efemeryd policzonych OCCULTem z opcją ograniczenia jasności i wyborem przeglądu zakryć brzegowych. Można tam wydrukować sobie formularz obserwacyjny na daną noc z zakryciami. W programie opisałem jak policzyć dla innego miejsca obserwacji takie efemerydy. Kto będzie miał kłopoty to mu policzę to i wyślę mailem.

 

 

ajw_efem702.gif

 

Na tym obrazku widać najbliższą serię zakryć Plejad 12 września. Zwróćcie uwagę, że OCCULT liczy także momenty zakrycia i odkrycia dla całej gromady jak dla gwiazdy o jasności 3.0 mag. Tego zjawiska nie będzie widać :)

 

Do 30 września, czyli naszego następnego spotkania, wypuszczę wersję 7.03, w której znajdzie się plansza z rejestrowaniem wyników obserwacji i zapisem tych obserwacji na dysk.

 

Zamierzam napisać dodatkowy program do zbierania Waszych rezultatów i kodowanie tych wyników w jednolity sposób ze sprawdzeniem błędów na plik wymagany przez ILOC.

 

Jeśli ktoś z Was używał już AstroJaWila to zainstalujcie sobie wersję 7.02 w innym podkatalogu i przeczytajcie plik !czytaj.to!, aby nie stracić swoich wprowadzonych juz danych.

 

 

AstroJaWil wersja 7.02

 

Zapraszam do pobrania programu. Jest on darmowy.

 

Janusz

 

 

PS. Podczas testów przeglądarki zakryć wyłapałem ciekawe zakrycie brzegowe Regulusa 7 stycznia 2007 r. o wschodzie Słońca przy ciemnym brzegu 64 km od Warszawy. Granica leci dziwnie - praktycznie z północy na południe. Nie przegapmy tego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo małego wzrostu numeru wersji, kilka dni mocno popracowałem i ta ostatnia wersja ma sporo dodatkowych, nowych rzeczy i poprawek - ułatwień.

 

Przede wszystkim temat separatora dziesiętnego został już załatwiony i nie ma tego problemu.

 

Ostatnio rozwijam AstroJaWila dla zakryciowców.

Jak zauważyłem macie problemy z obsługą DOS-owskiego OCCULTa, więc posiedziałem i przygotowałem w programie gotowe efemerydy zakryć na 2006 i 2007 rok dla 25 miejsc w Polsce. Teraz już każdy z Was znajdzie koło siebie jakieś miasto, dla którego są policzone efemerydy.

Jeśli ktoś chce mieć dla swojego miejsca obsewacji efemerydy zakryć to bez problemu policzę dla niego i wyślę mailem.

 

W przeglądarce efemeryd zakryciowych można klikając na zjawisko na liście zakryć od razu zobaczyć gdzie pojawi się, czy zniknie gwiazda przy Księżycu. Na każdą noc obserwacyjną można wydrukować formularz z listą zakryć i danymi obserwacji.

 

Gorąco polecam wgranie sobie tej ostatniej wersji 7.04 tym, którym ten program sie podoba.

 

Teraz do końca września nie przewiduję zmian. Pracuję nad zbieraniem wyników obserwacji zakryciowych i kodowaniem ich w jakiś unormowany sposób, aby zmniejszyć do minimum przetwarzanie naszych rezultatów przed wysłaniem do ILOC.

 

Zapraszam do pobrania programu.

 

AstroJaWil 7.04

 

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz.

Dzieki i cieszę się, że wnaszym SOPiZ zafunkcjonuje program do zapisu po Polsku. Oczywiście był ERC Read ale ja miałem z nim same bugi.

Czekamy na wersję z zapisem obserwacji.

A teraz o wersji dla "kropkowców" (używających kropki jako znaku dziesiętnego) to co dostałem od Ciebie działa ok. Ale nie wiem czemu efemerydy zakryciowe dla Łodzi wyświetlają mi się podwojnie?

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku,

Zainstalowałem z neta AstroJaWila i po ustawieniu Łodzi, czy innego miasta, nie widzę nigdzie podwójnych efemeryd. Czy na pewno zainstalowałeś program bezpośrednio z neta na nowy podkatalog, tak jak sugeruję w pliku !czytaj.to! ??

Sprawdż w podkatalogu ZAKRYCIA czy może Twój plik LODZ.006 ma podwójnie policzone tam efemerydy.

U mnie jest wszystko OK i nie zauważyłm żadnych podwójności.

 

Zainstaluj całą wersję 7.04 od nowa na nowym miejscu i zobacz, że jest OK.

 

A poza tym, jak wspomniałeś już program ERC_READ, to powiem Ci, że dla mnie on jest świetny i ma wszystko i działa OK. Te "bugi", o których piszesz, to z pewnością sprawa tego separatora dziesiętnego. W tym ERC_READ wszystko działało włącznie z automatycznym sprawdzeniem poprawności wpisania nazwy gwiazdy z podanym czasem zakrycia i kodowaniem wyników obserwacji na plik do ILOC.

Jeżeli sposób kodowania do ILOC nie zmienił sie od tamtego czasu to wolę tylko poprawić ERC_READ na ten separator dziesiętny i narzędzie mamy OK. Zaoszczędziłoby mi to dużo czasu, a w AstroJaWilu, który raczej ma być dla wszystkich, nie musi być to wszystko co jest w ERC_READ.

W piątek wyślę CI poprawionego na kropkę ERC_READ i przetestuj go ... OK ?

 

 

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przypominam, że w programie AstroJaWil macie efemerydy zakryć policzone na 2009 dla bardzo dużej ilości miast w Polsce z możliwością generowania powiększonego Księżyca w odpowiedniej fazie wraz z miejscem gdzie znika, bądź pojawia się gwiazda. Jest tam możliwość generowania formularza do druku z danymi na daną noc.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że astrojawil, nawet w najnowszym wydaniu (po zmianie instalatora), nie działa na 3 z 5 komputerów do których mam niemal na co dzień dostęp, w tym komputer domowy i nowiuśki laptop.

Wszystkie z systemem XP z SP3, żadnej Visty. Jak to się dzieje nie wiem, ale ni etylko mnie dotyczy.

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Ostatnie posty (ten i powyższy) przeniosłem z wątku o zakryciach księżycowych.

Musiałem edytować by sens został zachowany.

Piszę tak dla ścisłości

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję Paweł, że AstroJaWil nie działa na Twoich komputerach. Jestem jak widać za słabym programistą, aby AJW tak zrobić, aby działał na każdym kompie.

U Ciebie z pewnością przyczyną jest wymuszanie przez inne programy, których używasz na co dzień typu Occult czy LOW, które chyba wymuszaja separator dziesiętny jako kropkę. Na nic się zdaje nawet w AstroJaWilu specjalny rozkaz, który ustawia ten separator jako przecinek. Widać w Twoim kompie ustawienie to jest tylko chwilowe.

Na szczeście w zdecydowanej większości komputerów program AJW działa prawidłowo. Kilkaset osób używa AJW - obecnie 320 widokówek doszło do mnie - tyle na pewno wersji dziala :) . Licznik ściągnięć przekroczył 10000, z czego myślę, przynajmnij 1/3 uruchomiła program.

Żałuję, że akurat Ty masz z tym problem, bo bardzo by mi zależało na Twoich uwagach. Tak doświadczony obserwator i mój przyjaciel, na pewno miałbyś wiele cennych spostrzeżeń, które wzbogaciłyby program. A tak, tylko czuję w tym miejscu pustkę ...

 

 

Dla tych, ktorzy chcą sprobować czy program działa na Waszych kompach - stąd mozna ściagnąć najnowszą wersję 10.5a:

 

AstroJaWil 10.5a

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszku właśnie sęk w tym, że Astrojawil nie działa też na kompach gdzie nie ma takich programów. Mam najnowszego na pendrivie i wsadziłem go tam gdzie się da. Np. na nowiutkim HP Mininote 2133 mojej małżonki, nie ma ani Occulta ani Occultwatchera i też niby się instaluje niby wsio oki. a tu odpalasz i wyskakuje jedno okno na następnym i tak bez końca i jedyny lek to "alt+crtl+del". Co ciekawe jeden z kompów na którym to idzie to laptop IBM X2ileśtam mojego ojca - gdzie jest Occultwatcher, bo jak bywam u niego to czasem lookam ;-)

Więc myślę, że nie tu przyczyna...

Co najśmieszniejsze wersja Astrojawila jaką mam na płycie, z czasów gdy był to soft jeszcze płatny, śmiga na jednym z tych kompów gdzie najnowszy ale i kilka porzednich nie chodzi.

Z tym doświadczeniem to już nie cukrój, każdy wie kto jest bardziej doświadczony... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem, gdzie tkwi problem.

Sprawdź jeszcze proszę tę ostatnią wersję.

 

Chyba zrobię ankietę, aby przekonać się na jakich kompach są problemy.

 

A co do doświadczeń ... to znajomość samego systemu Windows (od środka) nie jest u mnie najlepsza. Gdybym mial te wiedzę, to pewnie byś się już cieszył używając AstroJaWila :D.

 

Dla Ciebie sprobuję odjąć to ustawianie separatora i może wtedy pójdzie Ci ...

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja też kiedyś miałem taki sam problem (otwieranie się miliona okienek), gdy próbowałem uruchomić AstroJaWila za pomocą ikonki, która pojawiała się na pulpicie. Lekarstwem na to było olanie tej ikonki i odpalenie programu bezpośrednio z katalogu instalacyjnego. Wtedy program działał jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.