Jump to content
mateusz

Jak poszerzamy horyzonty?

Recommended Posts

W imieniu wszystkich osób, które od dwóch lat tworzą wątek Tatry i Beskidy z Katowic, pragnę serdecznie powitać całą społeczność Astro-Forum. Dzięki uprzejmości administracji Forum otrzymaliśmy tutaj własny kącik i korzystając z tej okazji chcielibyśmy przedstawić Wam nasze zainteresowania i zarazem zachęcić do współtworzenia i rozwijania idei „poszerzania horyzontów” na własnym podwórku.

 

Kim jesteśmy?

 

Dział Poszerzamy horyzonty jednoczy ludzi, którzy z zaciekawieniem spoglądają na otaczający ich horyzont. Pasja ta ma różne źródła, dla jednych ekscytująca jest świadomość odległości i możliwości „pokonywania” jej nie ruszając się z miejsca, dla innych wypływa z zamiłowania do gór, trekkingu, wysokich budowli, architektury, przyrody a nawet kartografii. Dla wszystkich jednak horyzont to nie prosta linia, która tylko przy wyjątkowych warunkach atmosferycznych zdradza odległe szczegóły – dla nas ich uchwycenie, identyfikacja i możliwość sfotografowania bez względu na warunki stanowi pasjonujące wyzwanie.

 

Lokalna idea dalekich obserwacji narodziła się na Śląsku, gdzie stosunkowo bliski dostęp do mniejszych bądź większych gór umożliwia uchwycenie, niekiedy nawet bardzo małych szczegółów, ze znacznych odległości. Stąd też społeczność zgromadzona przy wątku Tatry i Beskidy z Katowic to głównie ludzie z tego regionu, choć z biegiem czasu mieliśmy przyjemność gościć także dalekich obserwatorów z innych województw a nawet spoza naszego kraju.

 

Są wśród nas osoby mocno związane z górami, krajobrazami przemysłowymi a także meteorologią, dzięki czemu nasze spojrzenie na dalekie obserwacje jest szerokie i nie ogranicza się tylko do prostego uwieczniania na zdjęciach kształtów i światełek. Połączenie różnorodnych indywidualnych umiejętności i zainteresowań pozwoliło narodzić się społeczności, która stanowi precedens w polskim Internecie i może się pochwalić osiągnięciami mogącymi konkurować z najlepszymi środowiskami tego typu na świecie.

 

Co i jak robimy?

 

Poszerzanie horyzontów nie miałoby sensu, gdyby ograniczało się do wirtualnych widoków generowanych na ekranie monitora lub obróbki cudzych zdjęć. Stąd też często pojawiamy się w terenie, aby najpierw wyszukiwać potencjalnie dobre do dalekich widoków punkty, a następnie czekamy na odpowiednie warunki do weryfikacji teorii w praktyce. W ten sposób udało nam się zarejestrować obiekty oddalone niekiedy o ponad 150 km, a dzięki cierpliwym analizom zdjęć także szczyty wypiętrzone ponad 300 km od miejsca ich wykonania. W większości przypadków taka odległość sprawia, że ma się do czynienia bardziej z plamami bądź grupą odcinających się pikseli, niż rzeczywistym kształtem. W takich momentach pomocne są programy typu MicroDEM, Google Earth a nawet Radio Mobile (program dla krótkofalowców), a w trudniejszych przypadkach szczegółowe papierowe mapy wybranych regionów.

 

Wynikiem tych wypraw połączonych z eksploracją Internetu powstała strona

 

 

na której znaleźć można efekt długiej pracy w terenie i przed komputerem. Amatorom astronomii nie trzeba tłumaczyć, że uwiecznić na zdjęciu słaby obiekt nie jest łatwo, nie wspominając o identyfikacji obiektu, który jest zbiorem nieregularnie ułożonych pikseli. Jeżeli zabiegi te się powiodą, pozostaje czysta satysfakcja z osiągniętego wyniku, a także działająca na wyobraźnie odległość, którą niekiedy np. nawet samochodem trzeba by było pokonywać przez ponad 3 godziny. W tym wszystkim równie fascynująca jest obserwacja pogody, która z dnia na dzień potrafi wizualnie „przybliżyć” te same obiekty z tego samego samego miejsca o kilkadziesiąt kilometrów i odkryć przed okiem aparatu obiekty, o których wcześniej nikomu się nawet nie śniło. Oglądanie w takich warunkach przez lornetkę lub lunetę szczegółów drzew na zboczach Beskidu oddalonego o 60 km czy śniegu w tatrzańskich żlebach z odległości 130 km dostarcza ciężkich do zwerbalizowania emocji – o tym trzeba się przekonać na własnej skórze!

 

Poszerzanie horyzontów to także przyswajanie wiedzy o obserwowanych obiektach, próba zrozumienia zjawisk pogodowych, a także udzielanie nowych odpowiedzi na nurtujące pytania. Skąd najdalej można zobaczyć w Polsce Tatry? Jak daleko sięgnie ludzkie oko z terenów Polski na wschód? Czy jest szansa zobaczyć „od nas” Alpy? - przekonajcie się sami na www.dalekieobserwacje.eu a następnie skomentujcie w wątku Tatry i Beskidy z Katowic.

 

Poszerzajmy horyzonty!

 

Zainteresowania astroamatorów i dalekich obserwatorów dzieli kilkadziesiąt stopni kątowych różnicy ponad horyzontem, jednak praktycznie zajmujemy się prawie tym samym. Dlatego może warto czasem nie odkładać „działa” przy zachmurzonym niebie (nota bene zwykle wtedy trafia się na najlepszą widoczność...) i skierować go na horyzont – może te czerwone światełka diodowe to budynek lub maszt oddalony o 30km? W dzień natomiast nawet na równinnych terenach odszukać można odległe wzniesienia, kominy, maszty RTCN, refleksy słoneczne w oknach zabudowań i wiele innych. Im dalej tym lepiej... Dysponując lunetą lub teleskopem oraz zestawem fotograficznym możecie np. z polskiej linii brzegowej uchwycić światło latarni morskiej na wyspie Bornholm, a to już ponad 90 km! Czy Forumowicze z Łodzi, Kielc i Zawiercia wiedzą, że z ich okolic widać hałdę Kamieńsk pod Bełchatowem? Z dwóch ostatnich widać także Tatry...

 

Oto tylko niektóre przykłady tego, co możecie osiągnąć ze zwykłym teleskopem i apartem fotograficznym:

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=1552

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=599

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=401

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=433

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=325

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=34

 

 

Warto poszerzać horyzonty i do tego Was gorąco zachęcam. Dział Poszerzamy horyzonty jest do waszej dyspozycji, możecie umieszczać tu swoje zdjęcia, przemyślenia, pytania, sugestie – wszystkie mile widziane. Jeżeli dysponujecie panoramicznymi zdjęciami krajobrazów miejskich lub z wieżowców – to także dla Was miejsce. Zapraszamy również do dyskusji w wątku Tatry i Beskidy z Katowic, gdzie na bieżąco poruszamy najróżniejsze tematy związane z dalekimi obserwacjami. Zachęcamy także do regularnego zwiedzania strony www.dalekieobserwacje.eu, a także do jej współtworzenia.

Edited by mateusz
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.