Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, trza śledzić kamerki internetowe, np. tą na Łomnicy: http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/summer/gallery/?id=708864 , po tych śnieżycach prawdopodobnie "otworzą się" dalekie widoki, być może nawet na Rumunię z Wysoko- bądź Niżno-Tatrzańskich wierzchołków - jeśli ktoś się tam wybiera w najbliższych dniach niech trzyma aparat w pogotowiu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trza śledzić kamerki internetowe, np. tą na Łomnicy: http://www.holidayin...lery/?id=708864 , po tych śnieżycach prawdopodobnie "otworzą się" dalekie widoki, być może nawet na Rumunię z Wysoko- bądź Niżno-Tatrzańskich wierzchołków - jeśli ktoś się tam wybiera w najbliższych dniach niech trzyma aparat w pogotowiu!

 

Nie wydaje mi sie, żeby były warunki na dalekie widoki. Chłodne powietrze kręci sie nad Polską jak kot na rożnie i nasyca sie dymami ze śmieci, które ludzie nazbierali w ciagu lata. Może w przyszły weekend będą warunki inwersyjne ale w wyższych górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie, żeby były warunki na dalekie widoki. Chłodne powietrze kręci sie nad Polską jak kot na rożnie i nasyca sie dymami ze śmieci, które ludzie nazbierali w ciagu lata. Może w przyszły weekend będą warunki inwersyjne ale w wyższych górach.

Wicio, mnie chodzi właśnie o to, żeby nie było inwersji - tak jak już kiedyś to przerabialiśmy inwersja na dalekich odległościach i przy dość małych wysokościach względnych odległych szczytów, typu góry Gutii czy Munti Apuseni w Rumunii "zabija" widok - te odległe wierzchołki "utopią się" pod warstwą inwersyjną (no chyba, że chmury inwersyjne wiszą na bardzo niskiej wysokości). To musiałyby być warunki np. takie, jak na tym zdjęciu: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=628 - wówczas po przejściu frontu z opadami śniegu i przy braku klasycznej inwersji "otworzył się" daleki widok - niestety Rumunia wtedy cały czas była w chmurach kolejnego frontu (zresztą rozdzielczość tej fotki i tak pozostawiała wiele do życzenia i dużo było tu domysłów). Może tym razem po przejściu śnieżyc będzie jednak inaczej i pomiędzy Tatrami a Karpatami rumuńskimi nie będzie żadnych "przeszkód pogodowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicio, mnie chodzi właśnie o to, żeby nie było inwersji - tak jak już kiedyś to przerabialiśmy inwersja na dalekich odległościach i przy dość małych wysokościach względnych odległych szczytów, typu góry Gutii czy Munti Apuseni w Rumunii "zabija" widok - te odległe wierzchołki "utopią się" pod warstwą inwersyjną (no chyba, że chmury inwersyjne wiszą na bardzo niskiej wysokości). To musiałyby być warunki np. takie, jak na tym zdjęciu: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=628 - wówczas po przejściu frontu z opadami śniegu i przy braku klasycznej inwersji "otworzył się" daleki widok - niestety Rumunia wtedy cały czas była w chmurach kolejnego frontu (zresztą rozdzielczość tej fotki i tak pozostawiała wiele do życzenia i dużo było tu domysłów). Może tym razem po przejściu śnieżyc będzie jednak inaczej i pomiędzy Tatrami a Karpatami rumuńskimi nie będzie żadnych "przeszkód pogodowych".

Jasne, że tak. Niestety teraz są zupełnie inne warunki. Wtedy było to okno pomiędzy frontami z szybkim napływem powietrza. Teraz to chłodne powietrze, które na początku tygodnia wpływnęło do Polski stoi prawie w miejscu i się brudzi.

364553_trj001.gif

Nie ma też stref o dużym wznoszeniu i opadaniu powietrza co też bardzo sprzyja dobrej widzialnośc i do powierzchni ziemi. Nie licz więc, że taraz otworzą się dalekie widoki.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na weekend rzeczywiście zapowiadają się bardzo dobre warunki i jest doże prawdopodobieństwo na DO. Wnioskuję to na podstawie nastepujących faktów:

1. Napłynie arktyczne powietrze z północy a więc nie brudne z NE, ani za wilgotne z NNW.

2. W tym powietrzu rozbuduje się wyż z centrum nad Polską nie będzie więc wiatru, czyli turbulencyjnego rozpraszania zanieczyszczeń do wyższych warstw atmosfery.

3. Od zachodu wgryzać się będzie niż co sprzyja intensywniejszemu osiadaniu powietrza, a wiec inwersja może zejść dość nisko, zwłaszcza w niedzielę, a powietrze nad inwersją będzie suche - na niedzielny poranek średnia wilgotność prognozowana dla warstwy 500 - 2500 m ma być od 30 % na Bramą Morawską do poniżej 15 % w Karkonoszach.

4. Nie ma niskich temperatur, więc nie będzie zbyt dużo zanieczyszczeń z pieców.

5. Słaby wiatr i temperatura blisko 0 st umożliwi spokojne rozłożenie się ze sprzętem.

Na minus - nagrzana ziemia i jeszcze nie bardzo niskie słońce może powodować konwekcję w warstwie podinwersyjnej i podnieść wysokość zanieczyszczeń, bo inwersja będzie raczej słaba - na zachodzie silniejsza

Wydaje mi się, że Pradziad w niedzielny świt jest dobrym pomysłem, bo Tatry będzie widać na 99% i może powtórzycie moje fotki w lepszej jakości. Kto wie czy nie możliwe by były Alpy z Radhostu, czy Gutti z Łomnicy? Sytuacja temu sprzyja.

W sobotę tez będą dobre warunki ale inwersja wyżej ale za to warstwa poinwersyjna bardziej przejrzysta, co z kolei da mozliwość DO z nizin na góry przed wsch słońca - np Łomnica z GSA. Mozliwe tez bedą wierchy ze Św Krzyża.

 

Problem w tym, że w taki weekend niektórzy ze względów rodzinnych nie mogą jechać w teren.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla testu jutro o świcie skoczę na miejscówkę zobaczyć jak się sprawy mają. Jeśli prognozy już na jutro się sprawdzą to w weekend warto coś lepszego zaatakować niż mój czeladzki PO :rolleyes:

 

Gdyby to wypaliło to w sobotę lub niedzielę spróbuję odczarować Siewierską :rolleyes: Jakby ktoś nie wybierał się na nigdzie daleko i byłby chętny to niech da znać.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jak tam prognozy na jutro, godzinę 6 rano dla Beskidu Śląskiego? Planuje wschód słońca, jednak bez pewności że uda się wyjść powyżej górnej granicy chmur (teraz koło 1350-1400 dla Śląskiego i Morawskiego) nie będę ryzykował. Prognozy z wetterzentrale.de i meteoblue.com są dobre, jednak trochę niepokoi mnie zdjęcie satelitarne i rozległość chmury inwersyjnej sięgającej od Warszawy do Tatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jak tam prognozy na jutro, godzinę 6 rano dla Beskidu Śląskiego? Planuje wschód słońca, jednak bez pewności że uda się wyjść powyżej górnej granicy chmur (teraz koło 1350-1400 dla Śląskiego i Morawskiego) nie będę ryzykował. Prognozy z wetterzentrale.de i meteoblue.com są dobre, jednak trochę niepokoi mnie zdjęcie satelitarne i rozległość chmury inwersyjnej sięgającej od Warszawy do Tatr.

 

Dziś przez Białoruś i Ukrainę przemieszczał się front chłodny i to on dał to zachmurzenie, a górą napłynęło chłodniejsze powietrze. Jutro powinno sie juz to uspokoić ale lepsze prognozy są na niedzielę. Jak będzie to nie wiadomo, są duże szanse na ropogodzenie i obniżenie inwersji. To nie jest stabilna pogoda, więc nie mozna przewidziec na 100 %.

30.10.12.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przez Białoruś i Ukrainę przemieszczał się front chłodny i to on dał to zachmurzenie, a górą napłynęło chłodniejsze powietrze. Jutro powinno sie juz to uspokoić ale lepsze prognozy są na niedzielę. Jak będzie to nie wiadomo, są duże szanse na ropogodzenie i obniżenie inwersji. To nie jest stabilna pogoda, więc nie mozna przewidziec na 100 %.

 

Strefa niskich chmur warstwowych rozciągała się dzisiaj od zach.Ukrainy po całą południową połowę kraju, co widać na tym zdjęciu satelitarnym z godziny 14. Ponad chmurami były szczyty: Pradziada, Karkonoszy, a także Śnieżnik Kłodzki. Była chyba szansa na Schneeberg, gdyż był on powyżej chmur inwersyjnych nad Kotliną Wiedeńską. Chmury nie przykryły także Radhost'a. Wg mnie nakorzystniejsza sytuacja będzie w niedzielę rano, gdy mało aktywny front chłodny przemknie z północy na południowy-wschód i opuści nasz kraj. Ciśnienie będzie wtedy najwyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za pomoc. Myślę o Baraniej, te jej 1200 metrów powinno pozwolić mi znaleźć się nad inwersją. W okolicach zachodu słońca zaczęło się przecierać na Lysej Horze, teraz kamerka pokazuje niespotykany widok nocnego morza chmur podświetlonego światłem księżyca. Dopatrzyłem się i Smreka, to już wysokość Skrzycznego, jeśli nic się nie zmieni, powinno być dobrze.

 

http://www.lysa-hora.cz/webkamery

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi już być porządna inwersja, bo u mnie widzę jak para z chłodni elektrowni wygina się pod podstawą chmur i nie może się wyżej przebić. Z Lysej chyba już też widać Tatry...

webcam_lysa_inverzia.jpg

Na Seraku jest jeszcze ładniej ale inwersja jest raczej słaba, bo Serak podaje (godz 21) -3,4, Lysa -3,5, a Ostrawa +3,1.

serak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 10:00 z Kasprowego widać Babią, Pilsko i ....

 

 

Na wieczór tzn zachód słońca 16:09, warto wybrać się gdzieś w góry.

Proponujemy więc zbiórkę gdzieś w wysokim Morawskim. Czy gdziekolwiek na Knehyne jest pwidok na wschód lub południe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrze teraz na "fotki z nieba" i kamerę na Lysej to nasuwają mi się dwa wnioski:

 

1. Na Alpy są duże szanse, bo patrząc na kamerkę Schneeberga widać zarys gór na NE

fischer-ost-hi.jpg

 

2. Ogromne szanse są na Karpaty wschodnie bo nad tym regionem w ogóle nie ma chmur :)

 

Życzę Wam powodzenie w górskich łowach :) ....

 

PS. 12:00. Chmury we wchodniej Austrii, i tak wogóle nad naszym regionem, zanikają więc szanse na Schneeberga coraz większe. Widać już zalegający śnieg we wschodnich Alpach.Ja tam do niczego nie namawiam ale zachód z Radhosta to może być to... :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piszę prosto z powrotu ze wschodu na Baraniej. Warunki genialne, wysokość górnego pułapu chmur do 8.30 nie pozwalała dostrzec Jesioników ale za to na Tatry i Fatry widok nieskazitelny. Polecam wyprawy na jakiekolwiek szczyty powyżej 900 metrów n.p.m. Zdjęcia wkrótce.

 

Coś na zachętę:

 

img72212345fused.th.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.