Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Od późnego popołudnia niemal do zachodu słońca było całkiem nieźle. Wierchy widoczne gołym okiem dzięki pomarańczowemu niebu. Tuż przed zachodem osiadł lekki syf i mgły. Jeśli noc będzie chłodna to o wschodzie może być żyleta. Później coś wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj upolowałem o zachodzie Tatry ze Świerklańca. Niestety na granicy widoczności. Z minuty na minutę było gorzej. Gdyby nie te korki po drodze... Trzeba tam wrocić...

 

Dziś Wierchy padły z Lubszy (180 km) :)

 

RAWy idą na warsztat.

 

 

Malutką relację wrzuciłem do odpowiedniego wątku - http://astropolis.pl/topic/13392-off-beskidy-i-tatry-z-katowic/page__st__7320#entry471753

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Góry Siewierskiej i od Policy po Łysą Hore widoczność kapitalna:-) Jednak od strony Jaseników coś nadciągało. Tatry w chmurach. Niestety aparatu nie woże na rowerze a na telefonie nic nie widać. Czy na wieczór cos będzie więcej? Raczej loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o widzialności mowa, to w tej kwestii na Podkarpaciu mamy ostatnio same dobre wieści. Niekoniecznie chodzi o aktualną widzialność, bardziej o jej prognozowanie. Nawiązałem kontakt z Tomkiem/Łowcą Burz prowadzącym blog: Dobra Pogoda, który regularnie i z dużą skutecznością prognozuje pogodę. Zapytałem go o możliwość prognozowania widzialności dla dalekich obserwatorów. Dziś Tomek na blogu zamiescił taki wpis:

Mało kto wie, ale na Podkarpaciu znajduje się prywatna stacja meteorologiczna SolarAOT w Strzyżowie. Głównym celem prowadzonych na niej pomiarów jest badanie zmian procesów klimatycznych. Jej właścicielem jest dr Krzysztof Markowicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe dane pomiarowe ze stacji są ogólnodostępne za podaniem źródła. Wczoraj 03.10 wymieniłem kilka zdań z naszym podkarpackim fachowcem z zakresu fizyki atmosfery. Okazuje się, że dr Krzysztof Markowicz widział Tatry ze Strzyżowa 28 września, jak przyznał jest mu o wiele łatwiej, ponieważ posiada przyrząd do pomiaru widzialności, a przez to, wie dokładnie jakie są warunki. Dowiedziałem się, że przyrząd niedawno wrócił na stację.

Najbardziej istotne jest to, że dane pomiarowe bieżącej widzialności są dostępne online pod adresem:

http://www.igf.fuw.edu.pl/meteo/stacja/PolandAODdata.php?type=10&date=2012-10-05&next=-1&lev=1&stat=0

Reszta wpisu i interesujące podkarpackich obserwatorów wiadomości: na blogu Dobra Pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na kamerce z Widnicy widac juz Tatry, Panowie ze wschodu w teren :)

 

Jacy ze wschodu...? :)

 

Właśnie wróciłem z Góry Siewierskiej i od Policy po Łysą Hore widoczność kapitalna:-) Jednak od strony Jaseników coś nadciągało. Tatry w chmurach.

 

Aj tam w chmurach :) Po 17-stej jadąc z pracy wpadłem na jeden z moich PO w Rudzie Śląskiej Kochłowicach (Radoszowy):

 

kochlowice-tatry+polica-04-10-2012.jpg kochlowice-tatry-04-10-2012.jpg

 

Od zachodu idzie front. Jeseniki bez szans, a chciałem polować na Pradziada z Mertim w okolicach Olkusza.

Jeśli przejdzie na wschód do świtu, to może ogień :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem :) Ja to mam pecha. Jak wczoraj 03.10. był świetny zachód to musiałem być w robocie. Dziś Robert już przepowiedział że kapa z zachodu nadciąga i tak było w rzeczywistości ;) Ani jednej przerwy w chmurach :icon_evil: .... Trudno, pozostały mi wierchy do sfocenia ;)

Front już jest nad krajem i do rana odejdzie. Ciekawe jaki będzie poranek, bo dzisiaj była brzytwa. Jak to będzie wyglądało gdy ten front przesłoni pierwsze poranne promienie słońca , a nad krajem będzie klara :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracałem po 18tej do domu i faktycznie wierchy widoczne gołym okiem! Nieco już przymglone ale widoczne. Od zachodu już nadciągało niestety zachmurzenie także nie dałbym rady nawet wrócić ze sprzętem na najbliższy PO. Ja sądzę że rano może być nieźle. Lokalne mgły a temperatura ma mocno spaść więc może być tak jak ostatnio kiedy Wojtek złapał wierchy z Lubszy: http://astropolis.pl/topic/13392-off-beskidy-i-tatry-z-katowic/page__st__7320#entry471753

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z kolei wracałem ok. 17, sprawdziłem tylko jak widać z Lenartowicza w Sosnowcu - było super, miałem wrażenie że Tatry gołym okiem chociaż rzeczywiście w chmurach. także nie miałem sprzętu ale nastawiam się na jutro - obecnie mocno pada i strasznie wieje, powinno być ciekawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.