Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Piękne foto Paweł z nieznanej mi miejscówki . Powiedz, czy z Przyłęka było widać wtedy całe pasmo Tatr ?

jak obstawiacie dziś warunki z rzeszowszczyzny ?

 

Od czwartku-piątku zapowiadają zmiane cyrkulacji czyli południowy wiatr i wilgotne gorące powietrze z nad afryki (wiemy co to oznacza:/ ), więc korzystajcie puki jeszcze coś widać ;)

Edytowane przez Sebszty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne foto Paweł z nieznanej mi miejscówki . Powiedz, czy z Przyłęka było widać wtedy całe pasmo Tatr ?

jak obstawiacie dziś warunki z rzeszowszczyzny ?

 

Cześć! Z Przyłęka niestety nie miałem okazji robić zdjęć, byłem po południu w Kosowach i na Złotej Górce w Ostrowach, wtedy było widać Beskid Sądecki i Łysogóry, Tatr jeszcze nie. O zachodzie Słońca wpadłem na Górkę Weryńską, tak z głupa, a tu Tatry! Z Przyłęka musiało być wtedy widać na pewno całe Tatry Wysokie, a Łysogóry całe na 100%. Dziś nie liczyłem na dobre warunki, tylko w niedzielę wieczorem była szansa na Tatry.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że tyle sympatyków DO czuwa. Super zdjęcia zrobiliście! Znalazłem wreszcie trochę wolnego czasu i pojechałem na swój PO. Już takiej dobrej widoczności nie było, jednak widok całego pasma Bieszczad, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego ucieszył mnie niezmiernie. Tatry były dzisiaj stamtąd nieosiągalne niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czuwa raczej stała grupa uzytkowników z tego co widzę.

 

Fotki wszystkie fajne tylko przyznam że nie rozumiem tej fotki Rymka z tym Panem na pierwszym planie. Ten Pan jest ostry, potem jest nieostro, a potem znowu jest ostro, no to jak to tak może być? photoshop?

 

Ja napaliłem się na wczoraj rano bo wieczorem było fajnie góry widać i rano było rozczarowanie, ledwo kontury tatr mozna było wypatrzyć. Za to dzisiaj rano kiedy troche zaspałem była bardzo ładna widoczność na tatry. Niestety nie było juz czasu na aparat no i jestem zawiedziony.

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w pracy przemieszczałem się trasą Katowice-Bielsko-Limanowa-Kraków-Wadowice-Katowice. Widoczność super! Widać wiatr swoje robi. W okolicy miejscowości Las (na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego) zrobiłem zdjęcie prowadząc samochód - jest to sukces, żeby przy większej prędkości skutecznie wyciągnąc aparat, przełączyć na tryb auto i nie patrzac w wizjer pstryknąć łapiac w kadrze co się chciało :)

 

ikaeUByKdkddH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w pracy przemieszczałem się trasą Katowice-Bielsko-Limanowa-Kraków-Wadowice-Katowice. Widoczność super! Widać wiatr swoje robi. W okolicy miejscowości Las (na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego) zrobiłem zdjęcie prowadząc samochód - jest to sukces, żeby przy większej prędkości skutecznie wyciągnąc aparat, przełączyć na tryb auto i nie patrzac w wizjer pstryknąć łapiac w kadrze co się chciało :)

 

kurcze naprawde dobre foto jak na tą sytuacje :) próbowałem kiedyś robić Ślężę z A4 i nie wyszło a tu takie ładne i równe Tatry z woj. Małopolskiego/Śląskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jest to sukces, żeby przy większej prędkości skutecznie wyciągnąc aparat, przełączyć na tryb auto i nie patrzac w wizjer pstryknąć łapiac w kadrze co się chciało :)

 

To nie sukces. To głupota, szczególnie przy "większej prędkości."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jakby od zachodu wkraczała do nas strefa z dobrą widocznością

 

http://www.wunderground.com/global/Region/EU/2xVisibility.html

 

może coś na rano bedzie ciekawego

 

Fakt, robi się coraz lepiej, z pn.-zach. niesie świeże masy powietrza, ale na warunki takie jak 21.07.2013 chyba nie ma co liczyć. Czujność można zachować na dzisiejszy wieczór. Do 100 km powinien być zasięg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prognozowana widzialność to : http://www.meteo.pl/um/php/small_maps.php?all=1

aktualna widzialność( dla Niemiec, ale aktualniejsza o kilka godzin niż dla Polski) : http://www.wunderground.com/global/Region/i_DL/2xVisibility.html

ponadto warto zaglądać na zdjęcia w podczerwieni na: http://www.sat24.com/pl/pl

dodatkowa weryfikacja z kamerami internetowymi daje dużą skuteczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś lepszego?

 

Na meteo.pl akurat widzialność jest moim zdaniem mało wiarygodna.

Wunderground pokazuje stan lekko przeszły.

W obu przypadkach najwyższa klasa to przedział >30-35 km - niezbyt dokładne dane do dalekich obserwacji.

Kamery internetowe - stan co najwyżej teraźniejszy.

W jaki sposób zasięg widzialności pomagają określić zdjęcia satelitarne na sat24?

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam p. - meteo.pl to tylko wyniki wyrzucone przez program do tego stworzony, na dany czas, widzialność jak inne zjawiska pogodowe jest dynamiczna. Co do Wunderground to dane faktyczne są lekko przestażałe ale dalej użyteczne. Zakresem się nie przejmuj, jak mapy Wunderground są różowe to widzialność jest większa niż 35 km. Co do meteo.pl to ważne żeby widzialność była ponad 20 km. jeśli meteo.pl tak pokazuje to na prawdę widać na 60 km. Przeanalizujesz to sam zobaczysz. Na zdjęciach w podczerwieni widać mgłę i pyły, których często nie widać na zwykłym zdjęciu a one skutecznie uniemożliwiają dalekie obserwacje. Ja korzystam z tych danych i jakoś zdjęcia mi się udają. Pamiętaj że prognoza może mówić ze widzialność jest na 100 km, a w rzeczywistości wielkie "G" widać, ważne jest położenie słońca względem obiektu i wysokość słońca nad horyzontem, zapylenie, lokalne zmiany wilgotności powietrza itd. Co do przewidywania warunków to zależy tylko od twojego przeczucia i doświadczenia. Obserwując na bierząco dane meteorologiczne z ogólnodostęnych serwisów i porównując je z wynikami kamer internetowych można sie dużo nauczyć, po pewnym czasie w 8 na 10 przypadków da się przewidzieć dobrą widzialność na kilka-kilkanaście godzin przed.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś lepszego?

 

Na meteo.pl akurat widzialność jest moim zdaniem mało wiarygodna.

Wunderground pokazuje stan lekko przeszły.

W obu przypadkach najwyższa klasa to przedział >30-35 km - niezbyt dokładne dane do dalekich obserwacji.

Kamery internetowe - stan co najwyżej teraźniejszy.

W jaki sposób zasięg widzialności pomagają określić zdjęcia satelitarne na sat24?

 

Moja metoda prognozowania widoczności np. Tatr z Kolbuszowej:

1. Sprawdzam prognozowany stan zachmurzenia, wilgotność i kierunek wiatru na meteo.pl i wunderground. Najlepiej gdy zachmurzenie niskie i średnie jest zerowe (wysokie może być, czasem nawet pomaga), wilgotność jak najniższa (30-40% to już jest super), długotrwały wiatr z pn.-zach. (przynosi świeże masy polarno-morskie) lub silny południowy (halny często sprzyja DO).

2. Tuż przed wyjazdem w teren patrzę na kamery internetowe (czy widać i jak widać Tatry np. z Zakopanego i Popradu), sprawdzam jak widać z Łomnicy i dodatkowo patrzę na obraz z Liwocza (pokrywa się z moim kierunkiem obserwacji, choć to 50 km bliżej). Jak widać Tatry z tych miejsc i dodatkowo na oknem stwierdzam, że te 50 km do Liwocza jest ok to wyruszam w teren.

 

PS. Szacowana widzialność na meteo.pl powyżej 50 km jest również wg. mnie mało wiarygodna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wyjaśnienia. No właśnie mi się wydaje, że tak jak pisze Rymek - bieżące śledzenie pogody, w tym szczgólnie mas atmosferycznych napływających do kraju + posiłkowanie się obrazkami z kamer (choć te nie zawsze są w danym rejonie i w potrzebnym kierunku) daje lepsze efekty niż te wszystkie "zabawki" w rodzaju map widzialności, wg których widzialność może być równie dobrze na 30 km i na 100 km. Myślałem, że są jakieś lepsze prognozy widzialności niż te, które znałem z powszechnie znanych serwisów pogodowych, uwzględniające wiele różnych czynników pogodowych, ale widać nie. Z jednej strony macie rację, że są sytuacje, gdy można być niemal pewnym dalekiej widzialności (np. po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego), ale też są takie, gdy właściwie jest to loteria (np. przy długotrwałym utrzymywaniu się wyżu - tak jak choćby teraz jest na Dolnym Śląsku). Najłatwiej o daleką widzialność przy napływie chłodnych, atlantyckich mas powietrza, ale wtedy przeważnie jest ogólnie kiepska pogoda. Ja jak jadę w góry, to kieruję się w pierwszym rzędzie tym, żeby było pogodnie i słonecznie, stąd też bardzo by mi zależało, żeby w tych właśnie warunkach dało się z dość dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dobrą widzialność, a to już jest trudniejsze, gdyż odpadają warunki potencjalnie najbardziej sprzyjające dalekiej widzialności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to każdy ma troche inny sposób na to żeby trafić na dobrą widzalność. Rymek ma dobry sposób - sam robie prawie tak samo, ale jeszcze muszę cos dodać od siebie.

 

1) Im niższa wilgotnosć tym lepiej - zgadza się, ale powietrze musi być samo w sobie mało wilgotne: polarno-morkie jak to ujoł Rymek. Na przyład dzisiaj mamy 30 stopni w cieniu i mała wilgotnosc wynika z wysokiej teperatury. Dzisaj było miejcami 38 % wigotności względnej powietrza a warunki przeciętne/słabe. Ale gdyby było 15 stopni i taka wilgotność to mamy super warunki. Dziś jeśli ?? w nocy spadnie temp do tych 15 stopni, to bedzie 85-90% wilgotności względnej.

 

2) Inną rzeczą są lokalne zmiany wilgotności. Robiąc zdjęcia ze Ślęży, Sudety Wschodnie zawsze toną w mgłach - wystają tylko wyższe partie szczytów, czy lato, czy wiosna, czy zima - zawsze to samo. Na lini obserwacji na bliskim przedpolu Sudetów Wschodnich mamy kilka dużych jezior, z których po prostu woda paruje, dając większą wilgotnośc.

 

3) Dolny Śląsk gdzie robię zdjęcia jest krainą rolniczą. Duża część gleb to lessy (less składa sie z drobin frakcji pyłowej i iłowej) często, szczególnie jesienią warunki powinny być dobre, wigotnosć mała a nic nie widać. Prace rolnicze połączone z niską wilgotnością bardzo mocno zapylaja atmosferę. Na wiosnę jest podobnie, ale częstsze opady ograniczają jednak nadmierne pylenie.

 

tak więc całość jest jednak dość skomplikowana i poza rutynowymi czynosciami jak sprawdzanie kamer itp, trzeba jeszcze torochę doświadczenia i szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyład dzisiaj mamy 30 stopni w cieniu i mała wilgotnosc wynika z wysokiej teperatury. Dzisaj było miejcami 38 % wigotności względnej powietrza a warunki przeciętne/słabe.

 

No, nie wiem, czy takie słabe. Nad ranem było widać np. Śnieżnik i Jesioniki z Černej hory w Karkonoszach, co w lecie nie zdarza się tak znowu często:

http://kamery.humlnet.cz/show_webcam.php?url=/archiv.php?kamera=cerna_hora&datum=1375498260&velikost=2048

 

Karkonosze było widać ode mnie bardzo wyraziście (choć to akurat z bliskiej odległości). Za to, z tego co widziałem na kamerkach, marnie prezentowała się widoczność w kierunku zachodnim. Później było gorzej, ale moim zdaniem jak na takie upały to całkiem przyzwoicie. Na pewno byłoby gorzej, gdyby wiatr był z południowego wschodu.

Edytowane przez Adam P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALARM na PODKARPACIU!!! Takich warunków latem jeszcze nie pamiętam!

A-20130804-091018.jpg

Edit: dodałem statyczny obraz, a nie link do kamery tak jak poprzednio

 

PS. Dziś Tatr z nie złowiłem. Nie zdążyłem.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę o poranku było widać Beskid śląsko-morawski oraz, jeżeli się uprzeć, można dojrzeć Małą Fatrę z Vysokiej Holi:)

 

DSC_6350.jpg

 

Oraz Ślężę z Pradziada:

 

DSC_6526.jpg

 

A tak oczekiwaliśmy na wschód słońca :)

 

9435025932_db2cd2d83a_c.jpg

Edytowane przez Robert J
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.