Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Tucznik napisał:

Na Szumawie sezon już się zaczął

Ech, Szumawa... Jak zwykle w takiej sytuacji, interesuje mnie, czy pan Roman Špuk (bo to chyba on jest autorem) ma zdjęcia w kierunku trochę na prawo od Zugspitze. Przy takiej mirażowni i przejrzystym powietrzu, miał sporą szansę złamać 300 km. Gdyby tak ktoś z kontaktem osobistym, albo z kontem na facebooku, mógł zapytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2017 o 11:39, Eclipse9292 napisał:

Witam.Co się dziej Panie i Panowie ,żadnych zdjęć ,żadnych komunikatów o widoczności od długiego czasu?Upada Wasze zamiłowanie?Codziennie wchodzę na DO i tutaj i nic :(

Jeśli ma ktoś jakąś stronę o ile taka istnieje,o widoczności aktualnej proszę o link.Tylko nie meteo.pl.bo ten program ściemnia.

Też jak Merti nie mam czasu, ale gdyby tylko były warunki ... U mnie (Jura) warunki lipa od niepamiętnych czasów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zadziwiająco regularnie, bo co roku w Święta jest u mnie najlepsza widoczność i jednocześnie dwucyfrowa temperatura na plusie. Tym razem najlepiej było widać 25-go tuż przed południem:

 

Gorc (106km) i Mogielica (96km) (wyraźnie widać obie wieże widokowe)

1_10180.thumb.jpg.b4586b754268cd85c9b8faa2f761cad1.jpg

Wystające ponad chmury Tatry - Wysoka i Rysy (150km)2_1080.thumb.jpg.881030bc66697900738a8c3d0e4e2e09.jpg

Panorama Pasma Radziejowej (do Radziejowej - 114km)

3_1080.thumb.jpg.cd0d5052b12e9929980b3608003e8a6f.jpg

Beskid Niski - Maślana Góra (94km), Lackowa (119km). Z prawej strony - maszt radiowy w Lichwinie k. Tarnowa (65km)

4_1080.thumb.jpg.ee3859feb07a5b2b7c8f4025037994cd.jpg

Panorama Beskidu Wyspowego i Gorców (gdzieniegdzie wystają Tatry, skrajna prawa część kadru - widać stoki Tatr Zachodnich - 160km odległości)

5_1080.thumb.jpg.8fd069ede093c968ad2a99d71beef704.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ja to tak przewiduje z dnia na dzień. Na przykład wczoraj późnym wieczorem jak się zaczęło wypogadzać było wyraźnie widać gwiazdy, do tego zapowiadali znaczny spadek temperatury. Zawsze w takich sytuacjach spodziewam się też dobrego widoku na tatry. Dodatkowo wieczorem jak już właściwie nie widać gór wypatruję oddalonego o 40km oświetlonego nadajnika na Skrzycznem. Jak go widać wyraźnie gołym okiem to znaczy że jest dobrze.

Ale nie jest to oczywiście 100% przepis na dobrą widoczność bo może wystąpić też w takich warunkach mgła/smog, zwłaszcza w nizinach. Warto też wypatrywać zachodu słońca (jak jest pogodnie) jeśli słońce do samego końca (zachodu) jest oślepiające, "ostre", to znaczy że i powietrze jest czyste. Oczywiście to takie wskazówki.

Pomagają też kamerki, polecam te z czech http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=javorovy (w prawym górnym rogu wybierasz lokalizacje - w nawiasie masz podane kierunki kamer wschód zachód itd). Najlepsze jest w nich to że są to aparaty a nie kamery i dają dużo lepszy obraz od kamer "na żywo" zwłaszcza nocą

Kamerka z Mikołowa z widokiem na babią górę też bardzo przydatna http://foscam.pl/i1,kamery-hd-online.html (niestety chyba nie ma nadziei na uruchomienie tej kamerki na skrzycznem :()

No i jakaś tam bezpośrednia kamera na tatry z bliska https://www.zol.pl/webcam/ też się przydaje

Do tego popularna ostatnio strona z pogodą http://windy.com

I jeszcze zdjęcia satelitarne w podczerwieni też dają pewien pogląd na czystość powietrza https://pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair

 

 

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że was zarzucam jednym i tym samym kadrem, ale mam tą miejscówkę po prostu najbliżej. Dzisiaj rano wstałem, patrzę przez okno, niebo mocno zachmurzone, oddalonego o 20 km Beskidu Małego praktycznie nie widać, myślę sobie lipa, ale patrzę jeszcze na południowy wschód i co widzę? widzę bardzo cieniutki pomarańczowy pas nad horyzontem... a to mogło oznaczać tylko jedno - Tatry.

_MG_1581.jpg

Max. Dist. - 102 km

Untitled-2.jpg

Edytowane przez Pjotrek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ale dzis fajna widocznosc, nie wiem czy na foto nie faluje ale lornetką patrzałem z Głobikowej i Tatry z Górami Świetokrzyskimi widoczne dość wyraźnie, nie miałem czasu podjechac na miejscówke z Bieszczadami ale chyba powinno byc widac bo na Cergowej liczę drzewa;) Kamerka z Głobikowej tez pokazuje teraz Tatry tylko ktos przestawił przyblizenie za bardzo na zachód i widac je tylko na szerokim ujeciu.

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znów warunki na Podkarpaciu  były przyzwoite. Wizualnie ustrzeliłem całe pasmo świętokrzyskie i  klasztor na Świętym Krzyżu - 75 km. 

Na deser zjadłem Tatry (słabo ale jednak) - 170 km.  Przy okazji zjawiło się kilka zaciekawionych tematem osób,  gdyż zawsze stoję z dużą lornetą na statywie która przyciąga ludzi.  Ludziska często nie dowierzają, że takie rzeczy można zaobserwować z takich odległości. 

Edytowane przez janusz_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jasne! Ostatnio dwie próby: 21.V i 6.VI. Próbowałem wykorzystać łezkę arktycznego powietrza z nadzieją na Babią/Pilsko/Skrzyczne spod Częstochowy (Biskupice), ale chyba za słabo wiało i nie  wywiało smogu znad Śląska. Dobrze wyszedł tylko śląski industrial :( Na górnym zdjęciu Komin Huty Katowice (to się chyba teraz inaczej nazywa, ale ja jestem z czasów Huty Katowice) na tle Pilska w zimowej szacie w 2016, a na dole zdjęcie z 6.VI.2018.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.