Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, ważny jest też kierunek padania promieni słonecznych. Ja niestety z Zielonej Góry mam Karkonosze w kierunku południowo-zachodnim i w dzień mogę zapomnieć o dobrej obserwacji, zwłaszcza w bezchmurne dni. Ranek też odpada ze względu na mgły, pozostaje wieczór, lub jakieś cumulusy na niebie przykrywające częściowo słońce.

Nawet 14.11.2010 ok. godziny 14-tej Śnieżka z ZG była ledwo widoczna, dopiero przy zachodzie słońca pojawił się rewelacyjny widok.

Niewątpliwie masz rację - zostało już tu pokazanych wiele przykładów, że właściwe oświetlenie może zdziałać cuda (Pradziad z Równicy ;), jednak 14 listopada kluczowe musiały być jakieś ruchy mas powietrza. Wracałem wtedy z Brennej do Wrocławia i pamiętam, że dzień wcześniej było wietrzenie, ze znakomitymi warunkami w Beskidach. Nocą wiatr ucichł, o świcie Robert J. złapał jeszcze Tatry z Góry Św. Anny, a potem siadło mleko i do południa wszędzie było tak sobie (widzialnościowo). Po południu natomiast znowu się poprawiło - z wiaduktu w Opolu mignęły mi wyjątkowo wyraźne Jesioniki, a następnego dnia zaczął się wysyp zdjęć na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaobserwowałem, że dobra widoczność jest:

- nastepnego dnia po deszczu i przy pogodzie wietrznej

- kiedy na niebie są poszarpane ciemnogranatowe chmury

- kiedy temperatura nagle wzrasta z okolic 0 lub lekiego mrozu do kilku stopni na plusie - tak było właśnie pamiętnej niedzieli 14.11.2010 r.

- latem, ale przy chłodnym poranku

Zimą, ale także np. późną jesienią, czy tak jak teraz na przedwiośniu dobre warunki z nizin umożliwia też wiatr halny (fen) - wtedy jest szansa na DO o każdej porze dnia, gdyż z reguły nad szczytami górskimi zawisa charakterystyczny wał chmur fenowych, który daje kontrast (często też przesłania częściowo słońce).

Na najbliższą niedzielę dla Dolnego Śląska jeszcze wczoraj prognozy były optymistyczne - wiatr 22m/s z kierunków południowych, duża różnica ciśnienia po obu stronach gór - słowem wymarzone warunki na DO w warunkach fenowych, ale już dziś coś te prognozy nie są tak korzystne.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wg symulacji, słońce będzie dzisiaj zachodzić za Pradziadem z hałdy w Kostuchnie. Godź 17:43.

Ponieważ mam blisko, to na 99% tam się pojawię.

 

Zapraszam, jeśli ktoś ma czas, miło będzie jeszcze kogoś spotkać.

http://maps.google.pl/maps/ms?hl=pl&ie=UTF8&msa=0&msid=207657710610739834635.00045af9b9fbb2a83ca82&ll=50.186049,19.010983&spn=0.023769,0.066047&t=h&z=15&iwloc=00045af9bf468dbfcfb71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto może niech jedzie, ja nie mam czym ;)

 

 

Niestety prognozy pogody nie są korzystne :(

Ale jeśli nie sprawdzą się i dotrzesz do Katowic na Koszutkę ok. 16.30, to możemy zapolować razem :) Z transportem z powrotem pod dom oczywiście.

 

Zerknijcie teraz na kamerki. Przejrzystość powietrza żyleta! Szkoda tylko, że pułap chmur taki niski.

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym dniu jedno jest pewne. SkyBar to rewelacyjne miejsce do DO, aż głupio sie przyznać, że nigdy nie pomyslałem, aby tak łatwo dostępne i oczywiste miejsce zbadać pod [...] Szczerze polecam każdemu pasjonatowi DO mieszkającemu niedaleko centrum Katowic.

 

być może to nic nowego, ale dziś opatentowałem wjazd za frico na 27 piętro Altusa / Sky Bar, normalnie trzeba płacić 10 czy 20 zl w recepcji hotelu Qubus (skandal)...

a wystarczy wjechać ogólnodostępną windą z poziomu 0 na poziom 4 (fitness klub Gymnasium) i tam przejść do windy obok, która wyjeżdża wprost na 27 piętro przy Sky Barze ;)

niestety Sky Bar jest czynny 18:00 - 2.00 w dni powszednie, 16:00 - 2:00 w weekendy,

dziś byłem tam przed południem, strzeliłem więc tylko foty spod windy (bardzo brudna szyba) - foty z komórki Samsung Wave, tylko "poglądowe",

 

kierunek N:

1.jpg

3.jpg

4.jpg

przez drzwi do Baru:

2.jpg

 

powodem wizyty w Altusie był zakup lornetki Delta Optical 15x70 SkyGuide w salonie Delty, przy okazji poznałem bardzo kompetentnego sprzedawcę (Marek), nota bene znajomy Mateusza - świat jest mały !! ;) rozmowa zeszła na tematy DO... miałem możność przetestować szereg szkieł i mimo tego, że przyjechałem z myślą zakupu Celestrona 25x70 SkyMaster, to wyszedłem zadowolony z innym sprzętem ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną "przygodę" w Delta optical w Altusie. Ko kilkutygodniach lektury, "badań", pytań, pojechałem do Delta Optical na zakup mojego wymarzonego spoterka. Jechałem pewny na 100% co kupię. Po godzinie a może i więcej spędzonej w sklepie, po miłej, uczciwej, rzetelnej rozmowie ze sprzedawcą wyszedłem z niczym i nie żałuje. Po prostu nakierował mnie czego potrzebuje itd. mogłem oczywiście spojrzeć przez to i owo i sam sie przekonać co i jak widać. Bardzo mi się podoba takie podejście do kupującego a nie aby tylko wepchać cokolwiek. Z tego co sprzedawca mi powiedział to też prowadzi forum astro a spotkania mają w Dąbrowie. Zapraszał mnie nawet z synem.

A co do wejścia do sky bar to pojechałem tam kiedyś z synem-zapaleńcem zwiedzania wysokich budowli i najpierw troche mi się nie spodobało 10 zyla za wejście a potem pani powiedziała że i tak nie wejdę z synem ( że niby to bar i alko tam jest itp). Do tej pory nie byłem jeszcze na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może to nic nowego, ale dziś opatentowałem wjazd za frico na 27 piętro Altusa / Sky Bar, normalnie trzeba płacić 10 czy 20 zl w recepcji hotelu Qubus (skandal)...

a wystarczy wjechać ogólnodostępną windą z poziomu 0 na poziom 4 (fitness klub Gymnasium) i tam przejść do windy obok, która wyjeżdża wprost na 27 piętro przy Sky Barze ;)

niestety Sky Bar jest czynny 18:00 - 2.00 w dni powszednie, 16:00 - 2:00 w weekendy,

dziś byłem tam przed południem, strzeliłem więc tylko foty spod windy (bardzo brudna szyba) - foty z komórki Samsung Wave, tylko "poglądowe",

 

kierunek N:

1.jpg

3.jpg

4.jpg

przez drzwi do Baru:

2.jpg

 

powodem wizyty w Altusie był zakup lornetki Delta Optical 15x70 SkyGuide w salonie Delty, przy okazji poznałem bardzo kompetentnego sprzedawcę (Marek), nota bene znajomy Mateusza - świat jest mały !! ;) rozmowa zeszła na tematy DO... miałem możność przetestować szereg szkieł i mimo tego, że przyjechałem z myślą zakupu Celestrona 25x70 SkyMaster, to wyszedłem zadowolony z innym sprzętem ;)

 

:) Zawsze myślałem ze musi być jakieś drugie rozwiązanie by obejść "płatną bramkę"

Miałem tez raz dostęp do klatki schodowej która prowadzi na szczyt, tylko pytanie czy tam na górze są otwarte drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Zawsze myślałem ze musi być jakieś drugie rozwiązanie by obejść "płatną bramkę"

Miałem tez raz dostęp do klatki schodowej która prowadzi na szczyt, tylko pytanie czy tam na górze są otwarte drzwi?

 

Drzwi można otworzyć swobodnie tylko od strony SkyBaru. Od klatki już nie. Kiedy robiliśmy zdjęcia z okien przedsionka klatki schodowej (kierunek na wschód, poludniowy-wschód), to blokowaliśmy je plecakiem lub ktoś przy nich stał, żeby się nie zatrzasnęły :)

 

Byliśmy swego czasu na górze całą ekipą polować na Jeseniki i nic nie płacliśmy. Wpuścili nas przed oficjalnym otwarciem baru. Pytanie do Mateusza, jak to było wtedy załatwione, bo ja tradycyjnie spóźniłem się trochę i ekipa była już na górze, kiedy dojechałem. Ale za free panienka wywiozła mnie windą, kiedy zobaczyła sprzęt foto. Grupka gości do SkyBaru cierpliwie czekała na dole na porę otwarcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z nudów w pracy oglądałem dzisiaj prognozy. I niech na jutro szykują sprzęt mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Podlasie to będą regiony gdzie jutro się wypogodzi po przejściu frontu chłodnego. Pierwszy raz odkąd korzystam z prognoz ICM widzę żeby w modelu UM pasek widzialności dochodził do granicznej wartości!

W regionie znajduje się najwyższy obiekt w Polsce - maszt RTCN Pieczewo, a ze wzgórz przy granicy województwa może będzie widać rosyjski maszt średniofalowy w obwodzie kaliningradzkim - min. 70km odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi można otworzyć swobodnie tylko od strony SkyBaru. Od klatki już nie. Kiedy robiliśmy zdjęcia z okien przedsionka klatki schodowej (kierunek na wschód, poludniowy-wschód), to blokowaliśmy je plecakiem lub ktoś przy nich stał, żeby się nie zatrzasnęły :)

 

Byliśmy swego czasu na górze całą ekipą polować na Jeseniki i nic nie płacliśmy. Wpuścili nas przed oficjalnym otwarciem baru. Pytanie do Mateusza, jak to było wtedy załatwione, bo ja tradycyjnie spóźniłem się trochę i ekipa była już na górze, kiedy dojechałem. Ale za free panienka wywiozła mnie windą, kiedy zobaczyła sprzęt foto. Grupka gości do SkyBaru cierpliwie czekała na dole na porę otwarcia :)

 

Kilka lat temu byłem tam z dwoma kolegami. Jeden z nich poszedł na klatkę schodową a ja "pilnowałem" drzwi.Mieliśmy po kolei obejrzeć widok na wschód i ewentualnie jeszcze jakiś. Kiedy kolegi długo nie było, stwierdziłem, że trzeba go szukać.Wtedy drugi z kolegów stanął przy drzwiach/a własciwie za nimi, żeby nie zwracać uwagi/. Szukając kolegi trafiłem na jeszcze wyższy poziom korytarza a za nim szklane drzwi do jakiegoś pomieszczenia, pod sufitem kamery. Widziałem za oknem to co miało być tarasem widokowym. Dużo się nie naogladałem, bo to był wieczór i niespecjalna pogoda. Nie znalazłszy kolegi nr 1 wróciłem do drzwi. W tej samej chwili zobaczyłem go wysiadającego z windy i prowadzonego przez ochroniarzy. Myślę, że pomogło mu wylegitymowanie się zagranicznym dowodem czy prawem jazdy. Chcieli wiedzieć, czego tam szukał. Gdy odpowiedzial, że chciał zobaczyć góry, wyrazili zdziwienie bo ciemno ale stwierdzili, że można oglądać okolicę z tarasu widokowego. Na pytanie, gdzie uzyskać zezwolenie, dowiedzieliśmy się, że w administracji Altusa.

Kiedy otwierali Altusa pamietam informacje medialne o tarasie widokowym na szczycie ale nie słyszałem aby ktos tam był.

 

 

Jeżeli chodzi o Wasze jesienne polowanie na Pradziada, też się szykowałem na nie. Na katowicki rynek dotarłem już po zachodzie słońca, jakieś 40 minut spóźniony.Patrząc na okna Skybaru pomyślałem, że już po spotkaniu. Z forum dowiedziałem się, że trwało dłużej. Może kiedyś się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja przeczułem warunki i udałem się na swój PO :)

Panorama Masywu Ślęży z Charbielina z 09.04.2011.jpg

DSC_3558.jpg

DSC_3574.JPG

 

Mam jeszcze nagrany filmik, ale wrzucę trochę później ;) Szkoda tylko, że tak mocno wiało i strasznie trzęsło zestawem. Niestety ten co posiadam raczej nie można nazwać statywem :no:

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.