Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsze zdjęcia z Magdalenki k. Rzeszowa, chyba już jednak po maksimum, o którym pisze Rafał (siedziałem na górce od 8:10 chyba z godzinę jeszcze i się psuło cały czas). Oryginał, tylko wycięty kawałek kadru:

DSCF2014_mod1.jpg

 

I trochę podrasowana fotka działająca na wyobraźnię ;):

DSCF2015_mod1a.jpg

Rymek, maksimum na Magdalence to było chyba zaraza po wschodzie słońca. Obserwowałem z okna do mniej więcej 7 i czysto było tylko zaraz po 6. Potem mgliło coraz bardziej. Nawet mnie kusiło aby tam zaglądnąć, tylko obowiązki nie pozwoliły. Fotki i tak udane, gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj było w ogóle dziwne zjawisko. Z mojego punktu widokowego w Zielonej Górze, z którego obserwuję m.in. Karkonosze i Góry Izerskie wczoraj góry były widoczne, jednak zamglone. Natomiast obiekty położone bliżej były tak oświetlone, że można by lo rozpoznać detale, np. robiąc zdjęcie oddalonego o ok. 50 km od Zielonej Góry szybu kopalni miedzi Św. Jakub można było rozpoznać barwy, na jaki został pomalowqany (niebieskie i czerwone), podobnie bloki w Głogowie (48 km). Fotki wrzuciłem w dziale o industrialu.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymek, maksimum na Magdalence to było chyba zaraza po wschodzie słońca. Obserwowałem z okna do mniej więcej 7 i czysto było tylko zaraz po 6. Potem mgliło coraz bardziej. Nawet mnie kusiło aby tam zaglądnąć, tylko obowiązki nie pozwoliły. Fotki i tak udane, gratuluję!

 

Tak też się mi wydaje, nieco zaspałem. Znajomy z Kosów widział ośnieżone Tatry gołym okiem, ponoć w najdrobniejszych detalach - dzwoniłem do niego będąc już na Magdalence i prosiłem aby pojechał na nasz punkt obserwacyjny. Widocznie kanał najlepszej widzialności biegł z północy na południe właśnie tam w tym czasie, z tego co widać również po kamerach HD, szerokim pasem od na pewno Buska, poprzez Mielcec i Kolbuszową. A chciałem w pierwszej chwili tam pojechać... Jemu niestety sprzęt nie pozwolił na udokumentowanie obserwacji :(

 

Jeszcze raz przejrzałem owoce dzisiejszej porannej sesji, i chyba najlepsze dzisiejsze zdjęcie Tatr z Magdalenki mam tutaj:

027_mod3.jpg

 

I jeszcze Sucha Góra i nadajnik TV, 37km:

024_mod.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Rafał! Musisz podmienić widoczek 10/10 na kamerkach z Liwocza i Widnicy, bez dwóch zdań.

 

 

Wczorajsza Góra Grójec z Sączowa:

grójec.jpg

(oszałamiające 23km)

 

No masz, prawie widzę siebie koło tej wieży nadajnika, z mojej strony fotka zwrotna w twoim kierunku. Generalnie wczoraj po południu widoczność wyraźnie siadała (wiatr wzbijał tumany pyłu znad pól). Rano z obwodnicy Lublińca Jesioniki i Beskid ze Skrzycznem jak na dłoni, nawet Babia niewyraźnie majaczyła, żałuję że nie miałem ze sobą aparatu.

 

Eh, pikne te wasze Tatry.

 

Edit:PS vrg piszesz też na skyscrapercity pod tym samym nickiem??

Grojecberg 110410 astr.jpg

Edytowane przez Stacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na moją fotorelację z dzisiejszego rana:

 

tatry_800.jpg

 

Symulacja:

symulacja.jpg

 

tumblr_liuzbqmmPk1qbvc38o1_250.png

Banikov i Rohacze!!

 

Najdalszym punktem jest wschodnie zbocze Łopaty - 161km i to już jest 100% możliwości z mojego osiedla.

 

Nawet w gazetach o tym piszą

 

EDIT: Link do RAWów

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ZOOM Bardzo ładnie wyciągnięte zdjęcia.

Rymek no co tu dużo mówić obroniłeś nasz region, a za Suchą górę masz u mnie browara, bo ja ją widzę codziennie z drugiej strony ;).

twmichal achhh piękne są te Tatry! 160km to zacny wynik, ale te szczegóły powalają

loopp Babia jak żywa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby z Sarnowskiej/Strzyżowej koło Toszka rano było dziś widać Tatry??!! Jeśli sytuacja się jutro powtórzy to nie można zmarnować takiej okazji ;)

Cóż, gdy trzeba było rano śmigać do pracy... i nici z wyjazdu na górki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie małe przypomnienie z historii. Przy okazji przeglądania starych zdjęć z Kodaka wyszło na jaw, że dokładnie trzy lata temu, czyli 10 kwietnia 2008 roku, była dokładnie przez jeden dzień taka sama widoczność jak 10 kwietnia br. Wtedy na forum było nas kilka osób, tutaj przypomnienie od pierwszego postu o pogodzie wątek do pierwszego postu Benjiego. Tak, tak, wtedy po tym dniu dołączył kolega, który "w swoim ogródku ma usypaną Szarlotę".... :szczerbaty:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to temat dla osób mających dużo czasu. Ze strony DO pozbierać daty ze zdjęć, nanieść na oś czasu(Styczeń-grudzień), następnie nałożyć rok 2009 na 2010 i porównać czy dni z dobrą widocznością powtarzają się. Nikt pewnie nie robił jeszcze takich badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymajcie łapę na pulsie, bo sądzę, że do wieczora powinno się wypogodzić. Nie zdziwiłbym się jakby zachód był pomarańczowy lub czerwony. Już teraz widzę na 50 km, wilgotność w powietrzu ustępuje w wyniku napływu zimnych mas z północy. Najbliższy weekend może przynieść dobry seeing....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze się składa, bo akurat w weekend wybieram się we góry. Mam nadzieję, że porognozy się sprawdzą. Na razie wygląda na to że lepiej będzie w niedzielę niż w sobotę

 

Prognozy sprawdziły się, bo pogoda była piękna, tylko widoczność kiepska, nawet bardzo kiepska.

Nawet Fatry nie było widać... Tylko najbliższa okolica Radhosta była "dostępna"

 

radhost.jpg

 

Żadnych szans na Schneeberga :)

 

 

radhost7.jpg roznov.jpg radhost4.jpg

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może wieczór nie będzie najgorzej, dzisiaj znowu słońce zachodzi za pradziadem patrząc z równicy i sie zastanawiam, czy sie tam wybrac...

 

Napaliłem się dziś na zachód i Jeseniki. Po cichu marzyłem też o Śnieżniku. Wyparowaliśmy z moim ludkiem na nową miejscówkę...

... i kicha :(

Ale gdyby Słońce zachodziło właśnie gdzieś za konkretną górą to kto wie.

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda rano była ładna..., potem zaczął się koncert który więcej na niebie zostawi syfu ;) Reszta to zawiesina która już opadła nad ziemię. Warunki były idealne i nic nie wróżyło takich fusów, no ale... A tak na poważnie brakowało wiatru, a że to dzień roboczy to transport naziemny zrobił swoje.

Rano znów może być ogień ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj,tj. 2.05.2011 o godz 17:28:33-35 będzie miało miejsce dosyć ciekawe zjawisko.

Może i nie wątek do dalekichobserwacji ,ale.... Słoćce to odległośc ok 150 mln km a ISS Zarya (międzynarodowa stacja kosmiczna ) to ok. 805 km.

Przez ok. 2 sek. stacja będzie przelatywać na tle tarczy słońca.(wg. obliczeń Stellarium)

Miejsce, skąd będzie to widoczne :

50°16'56.74"N

19° 4'45.46"E

Hałda za centrum meblowym Roździeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze na DO było przedwczoraj, wczoraj. Tylko, że wtedy góry w chmurach były. Dzisiaj już-przynajmniej nad Krakowem-zepsute było. Poprawiło się za to nad górami i dlatego było widać ich słabe zarysy. Jutro jakiś deszcz i wiatr, więc może w niedzielę?

Ale może ktoś ma lepszą teorię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.