Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Tatry z Magdalenki koło Rzeszowa mistrzostwo :o nie mam porównania bo pierwszy raz widziałem ale tak z pół godziny po zachodzie słońca gołym okiem ładnie było widać. Wcześniej przymglone ale też gołym okiem dało się wypatrzeć... Potem wrzucę fotkę

Co to wystaje tam na prawo od masztu na Łanach (blisko prawego brzegu zdjęcia)? Z symulacji wynika, że nic nie wynika? Chmura jaka, czy co?

 

Edycja: dodałem link do zdjęcia Daka

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z mojego dzisiejszego wypadu:

4680x600.jpg

 

Zoom:

4680zoomx600.jpg

 

Jak już wspominałem, załapały się tylko Tatry Bielskie (145km), na prawo chmury, chmury i jeszcze raz chmury, na lewo bezchmurnie, ale tam niczego ciekawego nie ma... Ależ żałuję, że wczoraj się nie wybrałem :Boink:.

Edytowane przez Fryta
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to wystaje tam na prawo od masztu na Łanach (blisko prawego brzegu zdjęcia)? Z symulacji wynika, że nic nie wynika? Chmura jaka, czy co?

 

Edycja: dodałem link do zdjęcia Daka

 

Wysyłałem do Andisa zdjęcia z tym samym pytaniem. Też mi się wydaje że to dym bo na każdym zdjęciu wyglądało inaczej. Ja nie wiem jak to sprawdzić skąd to jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłałem do Andisa zdjęcia z tym samym pytaniem. Też mi się wydaje że to dym bo na każdym zdjęciu wyglądało inaczej. Ja nie wiem jak to sprawdzić skąd to jest :)

 

Hmm, na zbliżonym kursie jest Salatyński Wierch, ale widać go dopiero po podniesieniu Magdalenki o 200m...

Tu symulacja na szybko

 

Dak, pozwoliłem sobie umieścić Twoje zdjęcie pod symulacją Magdalenka+200 i wychodzi kierunek na Tatry Zachodnie, okolice Salatyńskiego Wierchu:

SalatynskiPytanie.JPG

 

Jeśli miałby to być dym to byłby zajefajny pożar bo obiekt wygląda raczej na odległy. Po zachodzie Słońca właściwości powietrza zmieniają się szybko, a przy takiej odległości różnica w czasie zachodu to kilkanaście minut. Może nie jest potrzebna/konieczna inwersja do "obniżenia horyzontu" lub raczej "podniesienia obiektów",? Możliwe to?

 

Edycja: Dodałem symulację z zdjęciem Daka

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najpierw jak oglądałem zdjęcie myślałem że to kawałek Tatr... ale coś za bardzo w prawo no i na innych zdjęciach z Magdalenki tego nie widziałem. Jak umiesz sprawdź co po drodze się znajduje w tym kierunku. Jakiś komin/fabryka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, na zbliżonym kursie jest Salatyński Wierch, ale widać go dopiero po podniesieniu Magdalenki o 200m.

[...]

Po zachodzie Słońca właściwości powietrza zmieniają się szybko, a przy takiej odległości różnica w czasie zachodu to kilkanaście minut. Może nie jest potrzebna/konieczna inwersja do "obniżenia horyzontu" lub raczej "podniesienia obiektów",? Możliwe to?

Inwersja jest potrzebna i powoduje pozorne podniesienie odległych obiektów. Był wieczór i w wyniku wypromieniowywania ciepła z podłoża mogła się wytworzyć, gdy przy grucie powietrze już się "od spodu" ochłodziło, a wyżej wciąż było ciepłe. Widac to na nocnym pomiarze wykonanym w Popradzie - inwersja faktycznie była! "Zmienny" wygląd jest możliwy przy szybko zmieniających się warunkach termicznych, bo wraz z nimi zmieniają się właściwści optyczne powietrza.

Tyle że to takie moje bajanie - bez twardych danych niczego wiarygodnego nie obliczę, a pomiar z Popradu jest o kilka godzin za późny i zaczyna się dopiero od 706 m npm, bo po prostu miasto leży dość wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nisko, nisko i jeszcze raz nisko. Można dorwać czubek Pradziada z okolic dolomitów (na symulacji) nie wiem czy na horyzoncie coś go nie zasłoni. A z dolomitów widok mniej więcej taki dolomity.

Rzeczywiście z Gołonoga chyba się go nie złapie, bloki na Lenartowicza zasłaniają - a można na główną wieżę kościoła św. Antoniego wyjść?

Patrze na tą Bukową Górę ale ona zalesiona jest, chociaż dopiero od pewnej wysokości.

Może Wielka Góra albo Siewierska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli była inwersja i podniesienie horyzontu, to znaczna. Zobaczcie na zdjęcie i symulację ile wystaje Tatr na zdjęciu a ile na symulacji. Poza tym podejrzany kształt wystaje duzo bardziej na zdjęciu niż na symulacji no i na kolejnych zdjęciach mocno zmienia kształt. Od spłaszczonego po ostry. Znalazłem coś takiego jak automatyczna stację meteo pod Salatynem: http://www.laviny.sk/stanica.php?id=4 . Dane są dosyć ogolne, ale może Krzyśkowi cos powiedzą:) I jeszcze Dak podesłal mi wczoraj Rawa, oto efekt męczenie go (Rawa, nie Daka):

tatry 079.jpg

Acha - po drodze nie ma nic, co by mogło dymić, nie licząc jakiegos przypadkowego pożaru w odległości 28km (mniej więcej w okolicy Glinika Charzewskiego), ale nie mam żadnych informacji od straży na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dak, pozwoliłem sobie umieścić Twoje zdjęcie pod symulacją Magdalenka+200 i wychodzi kierunek na Tatry Zachodnie, okolice Salatyńskiego Wierchu:

SalatynskiPytanie.JPG

Ta symulacja to nijak nie pasuje. Bielskie nie wystają wcale a Wysokie (Kieżmarski, Łomnica) wystają dużo bardziej niż na podniesionej symulacji. Z drugiej strony nie wystaje Sławkowski a wystaje coś po prawej stronie od nadajnika czego być nie powinno. Moim zdaniem nie jest możliwa tak zróżnicowana inwersja. Trzeba by zobaczyć zdjęcie w większej rozdzielczości.

 

VRG: bywam na tej miejscówce co jakiś czas (ja to nazywam Wzgórze Małobądzkie) - zaraz obok masztu jest coś jakby betonowa platforma z której obserwuję ale stamtąd głównie kierunek Czeladź, Siemianowice itp..

Trochę fotografowałem Katowice ale żadnych gór stamtąd nie widziałem a też od pewnego czasu chodzą mi po głowie Jeseniki z Zagłębia (Sosnowiec, Gołonóg..).

Ani górka na Środuli, ani Gołonóg ani nawet omawiany Małobądz chociaż bardzo tego chciałem bo miałbym bliżej niż na GSD ;) Potrzebne jest około 340m npm aby "przeskoczyć" przeszkadzające w obserwacji Jeseników z Zagłębia wzniesienie pomiędzy Chorzowem Starym a Siemianowicami.

Temat jest jeden - którykolwiek z bloków na Syberce. Punktowce mają klatki schodowe na południe - kto chce Tatry łapać i Fatrę - proszę bardzo. Szukam wciąż bloku który miałby klatkę na zachód.

 

 

Co do warunków: jak przypomnę sobie wieczór sprzed wczorajszych fantastycznych warunków to dzisiejszy nie wygląda tak dobrze. Powietrze nie jest tak czyste, niebo zasnute chmurami a w dolinach widać mgły. Z naszych nizin mogą się jutro nie udać obserwacje. Trzymam rękę na pulsie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta symulacja to nijak nie pasuje. Bielskie nie wystają wcale a Wysokie (Kieżmarski, Łomnica) wystają dużo bardziej niż na podniesionej symulacji. Z drugiej strony nie wystaje Sławkowski a wystaje coś po prawej stronie od nadajnika czego być nie powinno. Moim zdaniem nie jest możliwa tak zróżnicowana inwersja. Trzeba by zobaczyć zdjęcie w większej rozdzielczości.

Virgo, w większej rozdzielczości masz to z RAWa. Chyba, że Dak coś tam jeszcze chomikuje u siebie na dysku:) Przy okazji, jaka tam była ogniskowa? Exif nie pokazał. Poniżej 200mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli była inwersja i podniesienie horyzontu, to znaczna. Zobaczcie na zdjęcie i symulację ile wystaje Tatr na zdjęciu a ile na symulacji. Poza tym podejrzany kształt wystaje duzo bardziej na zdjęciu niż na symulacji no i na kolejnych zdjęciach mocno zmienia kształt. Od spłaszczonego po ostry. Znalazłem coś takiego jak automatyczna stację meteo pod Salatynem: http://www.laviny.sk/stanica.php?id=4 . Dane są dosyć ogolne, ale może Krzyśkowi cos powiedzą:) I jeszcze Dak podesłal mi wczoraj Rawa, oto efekt męczenie go (Rawa, nie Daka):

tatry 079.jpg

Acha - po drodze nie ma nic, co by mogło dymić, nie licząc jakiegos przypadkowego pożaru w odległości 28km (mniej więcej w okolicy Glinika Charzewskiego), ale nie mam żadnych informacji od straży na ten temat.

 

Kilka fotek potwierdzi że to jest szczyt a nie chmura ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt jeszcze nic nie napisał o poranku :rolleyes:

Dawno nie widziałem takiego niskiego mleka. Obraz na kamerce napawał optymizmem więc wstałem ale po wyjściu na dach stwierdziłem że chyba w tym roku jeszcze nie widziałem tak gęstych lokalnych mgieł. Niestety. Bez miejscówki powyżej 400-500m nie było sensu ruszać się w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście z Gołonoga chyba się go nie złapie, bloki na Lenartowicza zasłaniają - a można na główną wieżę kościoła św. Antoniego wyjść?

Patrze na tą Bukową Górę ale ona zalesiona jest, chociaż dopiero od pewnej wysokości.

Może Wielka Góra albo Siewierska?

 

Z Wielkiej chyba też ekscesów nie będzie. Z wieżą kościoła nie wiem, mogę Ci powiedzieć, że mnie na pewno nie wpuszczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loop, Raven >> Siewierska to oczywista oczywistość - Jesenik jak na dłoni, ale ta miejscówka to jednak nieco większa wyprawa niż górki w naszych miastach.

 

Dla uściślenia naszych rozważań zrobiłem symulacje z wszystkich Zagłębiowskich górek i o dziwo kilka wchodzi w grę, jednak jest to tak nikła szans że zabudowania czy jakieś drzewa na chorzowsko-siemianowickim horyzoncie mogą wszystko popsuć.

 

Symulacje na 200mm

Gołonóg:

Gołonóg.jpg

 

S-ec Lenartowicza:

S-ec Lenartowicza.jpg

 

Środula:

Środula.jpg

 

Wielka Góra (DG):

Wielka Góra.jpg

 

Sprawdziłem również PO Oberża (Czeladź), Górka Małobądzka (Będzin), Góra Zamkowa (Będzin). Te można sobie darować jeśli chodzi o Jesenik.

 

Można by się umówić i zapolować czy to z Wielkiej Góry czy to z Siewierskiej bo o dziwo jeszcze nie było takiej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako że to mój pierwszy post na tym forum. 13.09.2011 w godzinach wieczornych super widoczność na podkarpaciu w kierunku tatr, obserwowałęm tatry z Szufnarowej, zrobiłem parę zdjęć, jak myślicie jest szansa dziś na powtórke?

 

Witaj Piotrek! Jeśli pierwszym postem urywasz ... to co będzie z następnymi wpisami! Doskonałe zdjęcia! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loop, Raven >> Siewierska to oczywista oczywistość - Jesenik jak na dłoni, ale ta miejscówka to jednak nieco większa wyprawa niż górki w naszych miastach.

 

Dla uściślenia naszych rozważań zrobiłem symulacje z wszystkich Zagłębiowskich górek i o dziwo kilka wchodzi w grę, jednak jest to tak nikła szans że zabudowania czy jakieś drzewa na chorzowsko-siemianowickim horyzoncie mogą wszystko popsuć.

 

Symulacje na 200mm

Gołonóg:

Gołonóg.jpg

 

S-ec Lenartowicza:

S-ec Lenartowicza.jpg

 

Środula:

Środula.jpg

 

Wielka Góra (DG):

Wielka Góra.jpg

 

Sprawdziłem również PO Oberża (Czeladź), Górka Małobądzka (Będzin), Góra Zamkowa (Będzin). Te można sobie darować jeśli chodzi o Jesenik.

 

Można by się umówić i zapolować czy to z Wielkiej Góry czy to z Siewierskiej bo o dziwo jeszcze nie było takiej obserwacji.

Nie było obserwacji Pradziada z Siewierskiej? Jest moje zdjęcie Jeseników na forum.

IMGP1773.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt jeszcze nic nie napisał o poranku :rolleyes:

Dawno nie widziałem takiego niskiego mleka. Obraz na kamerce napawał optymizmem więc wstałem ale po wyjściu na dach stwierdziłem że chyba w tym roku jeszcze nie widziałem tak gęstych lokalnych mgieł. Niestety. Bez miejscówki powyżej 400-500m nie było sensu ruszać się w teren.

Kolejny dzień wstaję o 5.00, rzut oka na kamerki i... dalej spać. Jutro rano chyba też nie ma na co liczyć (chyba tylko na to, że ICM się pomyli)

 

We wtorek rano pisałem, że widziałem Tatry z Gajowic k. Toszka, ale zdjęć nie miałem. Tego samego dnia pojechałem tam raz jeszcze przed 18.00, z pożyczonym aparatem. Efekt? Dzięki ogromnej pomocy TEAMU DO mam swoje pierwsze prawdziwe Tatry z około 180km :banan:

OGROMNE DZIĘKI DLA TEAMU DO!!!

Edytowane przez rafal78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako że to mój pierwszy post na tym forum. 13.09.2011 w godzinach wieczornych super widoczność na podkarpaciu w kierunku tatr, obserwowałęm tatry z Szufnarowej, zrobiłem parę zdjęć, jak myślicie jest szansa dziś na powtórke?

 

Piotr - gratulacje, piękne zdjęcia!

 

Czy dzisiaj jest szansa? Jeśli 13.09.2011 dawałem 50% na Tatry z Magdalenki (post z ok. godz. 15) to... dziś daję 80%! Nie żartuję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.