Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

gkj mam dla Ciebie propozycję ,skoro mieszkasz gdzieś w pobliżu Kamieńska to może wybrał byś się w moje okolice Woli Świdzińskiej koło Oleszna niedaleko Włoszczowy,jest tu ciekawe miejsce do obserwacji tatr a nawet Babiej Góry.Sam ostatnio zacząłem tam chodzić ,ale czekam na lepsze warunki.Serdecznie zapraszam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gkj, może masz bliżej do Chełma (ja zresztą też), ale stamtąd raczej nie jest możliwe ujrzenie Tatr, bo widać je tylko z wierzchołka, a ten jest cały zarośnięty. Na Fajnej są takie wycinki lasu (widoczne w GE) i stamtąd wb heya widać Tatry i Babią. Ja swoje obserwacje skupiam własnie na tamtych terenach, ( rok temu własnie z Krzemyka uchwyciłem Tatry) i Tobie też je polecam czy wspomnianą Wolę świdzińską

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno miejsce do zaproponowania,a mianowicie wzniesienie koło Krasocina ,dokładniej 7 km od Woli Świdzińskiej .Na stronie Dalekie Obserwacje w zakładce POI jest tam zaznaczone miejsce niebieskim znacznikiem o nazwie Pasmo Małogoskie,spójrzcie na symulacje bardzo dużą cześć tatr widać oraz Babią Górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło że niechcący uruchomiłem temat POI w wątku o widzialności :). Na Górze Chełmo las kończy się jakieś 20m poniżej szczytu (co widać na zdjęciach sat. - dalej jest droga i pola). Gdyby więc horyzont podniósł się o te 20m to z obserwacją nie byłoby problemu. Problem byłby tylko taki, aby trafić na taką inwersję :)

I właśnie dlatego poruszyłem zagadnienie możliwej inwersji na nizinach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia satelitarne rzuca się w oczy jak wyż znad południa kontynentu rozrasta się "zjadając" istniejącą już inwersję. Więc jest duże prawdopodobieństwo, że od weekendu wrócą dobre warunki, słoneczko będzie z nami w dzień, w nocy dobra pogoda na gwiazdki, a poranki czerwone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczny zachód z Lysey Hory, nawet tu na Śląsku przez chwilę pojawiły się zaczerwienione chmury. Żółty i czerwień to te kolory, które człowiek lubi w DO :) Sytuacja się trochę skomplikowała. Od SW nadciągają front więc nie wykluczone, że może popadać. Wolniej też znikają chmury inwersji, wczoraj to "zjadanie" był szybszy, mimo to w górach powinna być jeszcze słoneczna pogoda. W nocy od północy zacznie się wypogadzać aż w głąb kraju...

Aha, no i mgły też możliwe...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał będzie dzisiaj wysoko w górach - ciekawe z czym wróci :)

 

Raczej bym nie liczył na jakieś rewelacje. Ja też miałem się wybrać gdzieś wysoko, lecz widząc co się dzieje z warunkami odpuściłem. Na "Dziadku" to tylko wieża wystaje ponad chmury :(

 

DSC_4058.jpg DSC_4065.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś podawał linki do zdjęć sat. NASA, na których świetnie było widać wystające szczyty nad warstwą inwersyjną, kto pamięta adres ?

Mówisz o tym ?

 

clipboard01swo.jpg

 

http://lance-modis.e...t=AERONET_Belsk (Polska)

http://lance-modis.e...set=Europe_2_03 (Europa środkowo-wschodnia, widać całe Karpaty)

http://lance-modis.e...t&subset=Venise (Alpy)

http://lance-modis.e...ubsets/?area=eu (tu jest lista obszarów)

Przypominam że każdy z obrazów ma trzy skale rozdzielczości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym ?

 

Dokładnie! Dzięki

 

Raczej bym nie liczył na jakieś rewelacje. Ja też miałem się wybrać gdzieś wysoko, lecz widząc co się dzieje z warunkami odpuściłem. Na "Dziadku" to tylko wieża wystaje ponad chmury :(

 

W niedzielę 20.11.2011 inwersja istotnie była wysoko ok 900m n.p.m, co uniemożliwiało zobaczenie Jesioników czy Świętokrzyskich, niemniej jednak pierwszy raz byłem nad tak gęstą inwersją.

Fotka z godziny 10:00 w stronę Wielkiego Chocza. P.S. Jak znajdę chwilę to posklejam giga-panoramy.

DSC_9537_szczyt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie za to było fajnie widać wiec wyruszyłem na Grodzisko przed zachodem i znów szczęście. Wierchy widoczne ale słabo, a wiatr ciśnie ile wlezie. Liczyłem na czerwone Tatry o zachodzie ale widoczność poprawiła się jak słońce schowało się za horyzontem.

panoGrodzicho.jpg

 

Wracając zasadziłem się jeszcze na Lysą Hore :D

P1000857e.jpgP1000892e.jpg

 

Myślę że rano są duże szanse na wierchy na czerwony tle :)

 

Swoją drogą strasznie lekkie wyszły mi te foty :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.