Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Ta sprawa z tatrami nie daje mi spokoju ,ale ten ostatni raz pokaże zdjęcia i może ktoś je podda obróbce wyostrzy , po ciemni może to są tatry a może nie ,albo może po prostu chce je widzieć i tak mi się wydaje .2 Ostatnie zdjęcia robione z innej miejscówki dzisiaj pod wieczór

Na zdjęciach nic nie widać ale dla miejsce którego współrzędne podałeś kilka postów wyżej sprawdziłem w Kashmirze i wychodzi takie cuś:

Clipboard01.jpg

 

Nie spodziewaj się więc całej grani tylko pojedynczych piramidek wielkości kilku pixeli. Jeśli na horyzoncie jest las, to musisz mieć dobrą lufę aby to zweryfikować w 100% czy cokolwiek wystaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może już było ale mam pytanie do obeznanych w pogodzie i meteorologii - od paru dni mamy super widoczność praktycznie przez cały dzień ale właściwie dlaczego? :)

trochę wcześniej wiało, później było ładnie i z widocznością, potem padało a 25.04 i 26.04 mocne Słońce od rana do wieczora a mimo to warunki do obserwacji rewelacyjne.

patrze teraz na zakładke 'widzialność' i tak: ciśnienie dość wysokie, wiatr słaby południowy , bez opadów, chmurek trochę jest..

a może kwiecień to po prostu dobry miesiąc do obserwacji? :]

Dobra widzialność to rezultat obecnej cyrkulacji powietrza. Na skraju głębokiego nizu napływa do nas ciepłe powietrze z pd-zach. Zbiezność prądów powietrza wymusza osiadanie. Czyste powietrze z wyższych warstw atmosfery spływa do powierzchni zimne ogrzewając się i osuszając. Krótkie noce i wysokie słońce nie pozwalają na wytworzenie się inwersji jakby to było przy tego typu pogodzie w okresie jesienno-zimowym, Dodatkowo suchy fen (halny) wzmaga proces osiadania. Rzeczywiscie czas sprzyja bo tego typu pogoda bywa często w pierwszej połowie maja.

Na załączniku droga cząstki powietrza na 3 poziomach - wykres nalezy czytac od prawej do lewej.

391545_trj001.gif

Edytowane przez wicio
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się dziś zastanawiałem, że w sumie nie przypominam sobie takiej sytuacji w kwietniu kiedy tak dobre warunki powtarzają się z dnia na dzień przez prawie tydzień. Przypominam że pierwsze "okienka" były już w zeszły piątek.

 

Dzięki wicio za analizę :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki VRG. Nawet bym nie pomyślał że tam taka górk. A niedawno tamtendy jechałem na pustynie i nie zwróciłem uwagi. Trzeba będzie się jej przyjżeć bliżej;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - wilgotność wzrasta, burze doszły już na wschód. Przed chwilą wróciłem z Malej Fatry a do Buska widzę już idą pierwsze burze. W górach niestety widoczność też kiepska, to pewnie to zwrotnikowe powietrze i pyły znad Sahary.

 

Lysa Hora z Wielkiego Krywania - ale obróbka była potrzebna, bo było widać tylko zarysy. 270mm

lysa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak?? byłeś, udało się dojechać - warto? :)

bo ja myślę żeby dziś lub jutro pojechać, nie byłem tam jeszcze

Nie wiedzieć czemu ale dziś widzę posty w tym temacie, ale mniejsza z tym....

 

Czy warto było? TAK :) Miejscówka ma duży potencjał, horyzont otwarty od Olkusza do Dorotki, nawet EL Rybnik się przebił ;) Co do samych gór to byliśmy z Michałem w najgorszym dniu, bo w powietrzu było dużo syfu, który mocno ograniczył widzialność. Beskid dostrzegalny ale nie tak dobrze jak kilka dni wcześniej, nie powalał ;) Dzięki słońcu, przez mleko przebijały się Tatr,y choć słabo to jednak ośnieżone stoki widoczne. Wogóle to nawet nie wiem co tam mi na zdjęciach wyszło, leża na dysku jeszcze nie obrobione...

 

Inna sprawa to Jesenik. Jechałem tam z nastawieniem że go wyrwę. Nic to, nawet się nie przygotowałem i celowałem nie tam gdzie trzeba. Teraz zrobiłem symulację i zastanawiam się czy by się przebił nad Kukurydzą na Tysiąclecia, no może inny razem sprawdzę ... ;)

 

Virgo, fajną górę wskazałeś ale to nie ta. My byliśmy TUTAJ.... I jeszcze generka z tego miejsca. Panoramka w innym czasie, bo program błędnie generuje... :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie. Ja byłem na górce wskazanej przez Vrg a Ty Merti na tej właściwej po drugiej stronie koksowni. Na "mojej" Huta Katowice skutecznie utrudnia widoki w strone Jeseników a i w strone beskidu też słabo. Kiedys muszę obczaić to właściwą Wieką Górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takiego pomysła. Może widoczność nie jest powalająca, ale za to jest długi weekend. Więc może by tak wybrać się w góry? Proponuje Beskid Morawsko-Śląski albo Jeseniky.

Najlepiej jakby tak w piątek po południu się wybrać, a sobotę i niedzielę przeznaczyć na wędrowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Miałem dzisiaj jechać z rodzinką do Wisły, by powtórzyć trasę Wisła - Trzy Kopce - Orłowa - Równica - Ustroń, którą kiedyś przeszliśmy z ORJ w deszczu ale jak to kobity, odechciało się zly.gif Proponowany przez ciebie termin niestety mi nie pasuje, bo pracuję, a chętnie bym się wybrał, mimo że ostatnio zaliczyłem Diablaka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam piątek rano na pd.-wsch. Polski, choć już jutro rano może być nieźle!

Teraz z Tychów Całe pasmo beskidów i Babią widać super:) Lecz Tatry z Katowic chyba nie będą osiągalne, chyba że na wieczór (patrz.kamerka ze skrzycznego, w chmurach są)

Edytowane przez Sebszty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z Tychów Całe pasmo beskidów i Babią widać super:) Lecz Tatry z Katowic chyba nie będą osiągalne, chyba że na wieczór (patrz.kamerka ze skrzycznego, w chmurach są)

Najlepsze warunki stoją za zachód od Krakowa, jutro i pojutrze pewnie niespodzianek ciąg dalszy. Fajnie by było gdyby Wicio znalazł troszkę czasu i wyjaśnił nam fachowo co jest tego przyczyną :). Czyżby powtórka z końca kwietnia?

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to jest ogień. Altus z Siemianowic aż kuje w oczy, a gdy tak jest i gdy tak gwiazdy widac jak teraz i gdy dodatkowo wieje wiatr jak teraz, to rano są Tatry. Tak samo było 1.11. 2010 kiedy zrobiłem z Oberży foto Tatr (było jedynie znacznie zimniej).Jak warunki się utrzymają, podjadę tam na wschód słonca.

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to jest ogień. Altus z Siemianowic aż kuje w oczy, a gdy tak jest i gdy tak gwiazdy widac i gdy dodatkowo wieje jak teraz, to rano są tatry. Tak samo było 1.11. 2010 kiedy zrobiłem z Oberży foto tatr (było jedynie znacznie zimniej).Jak warunki się utrzymają, podjadę tam na wschód słonca.

To ja też nastawiam budzik na "przed świtem":-)

Edytowane przez rodas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.