Skocz do zawartości

Zakrycia gwiazd przez planetoidy 2009


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle i na ten rok przygotowałem, wraz z kol. Goffinem, wykaz najciekawszych zakryć asteroidalnych dla terenu Europy.

 

Zachęcam do przyłączenia się do obserwacji tym bardziej, że mamy kilkanaście zjawisk z bardzo jasnymi gwiazdami! Nie ma już wymówek, że ma się za mały teleskop B)

 

Plik z wykazem można pobrać KLIKAJĄC TUTAJ <<< można pobrać wersję z dnia 22 grudnia ze stosownymi poprawkami

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Więcej szczegółów odnośnie efemeryd asteroidalnych TU

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Pawle, napisałes w pliku PDF "Zakrycia asteroidalne 2008 dla obserwatorów z terenu Europy" czy to nie jest pomylka daty? W temacie jest rok 2009.

 

I drugie pytanie? Na mapkach pokazany jest pas zakrycia. To jest tak samo wyznaczony jak np pasy przy zasmieniach np Słońca?? Jestem laikiem jesli chodzi o zakrycia, a im czesciej o nich czytam to coraz bardziej mnie fascynuja. Jesli znasz jakas lekture zeby zajac sie "od poczatku" zakryciami to bylbym wdzieczny/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tylko trzęsienie ziemi w Skandynawii?

 

ponieważ Robercie, to trzęsienie było ostatniowyczuwalne na terenie naszego kraju i wcześniej dowiedziałam się właśnie od Pawła, że trzęsienia mają wpływ na efemerydy... tak więc pytam, bom ciekawa wielce jako to się ma do praktyki.

Paweł to nie było złośliwe pytanie, tylko dociekliwe... B)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawieniu OW mam informajce o zakryciu gwiazdy 5,7mag

W Otwocku jestem 46 km od pasa.

17 Jan 2009 , 00:11 UT 15 (2105) Gudy

mag 14.8 HIP 46511

mag 5.7 Europe, Africa, NE Brazil 9.1m 1.5s 45°

Brakuje jej w zestawieniu.

 

To proste, oddajemy w ręce Polskich obserwatorów wybór zakryć asteroidalnych wyselekcjonowanych dla terenu

Europy – potencjalnie obserwowalnych z Polski.

 

W efemerydach użyto katalogów gwiazd - FK6 I (Wielen 1999) i III (Wielen 2000), HIP (ESA 1997), TYC 2 (Hog

2000) - bez gwiazd Hipparcosa, USAC2 (USAC - Zacharias 2004) - tylko gwiazdy < lub = 12 mag. W sumie

3380063 gwiazd.

Efemerydy wyliczono dla 1455 obiektów większych niż 40 km w tym obiekty Pasa Kuipera, Centaury itp. Średnice

obiektów zostały pobrane z tzw. Baza danych asteroid II (Binzel 1989) oraz bazy wyliczonej zakryciami (D.

Dunham 1997). Gdy średnica kątowa nie była znana wyliczano ją wzorem:

logD=3.52 - 0.20M

, gdzie:

D to rozmiary kątowe, M to absolutne magnitudo.

To nasze kryteria i sposób liczenia.

 

Zjawisko cytowane przez Ciebie Danielu nie podchodzi pod nasze kryteria. Inaczej sprawę ujmując, jest duże prawdopodobieństwo, że to zjawisko wystąpi nie w PL a np. w Czadzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli znasz jakas lekture zeby zajac sie "od poczatku" zakryciami to bylbym wdzieczny

 

por_obs_pozizakryc.jpg

Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć PTMA

 

aut. Roman Fangor, Zbigniew Rzepka, Marek Zawilski, Leszek Benedyktowicz, Sławomir Kruczkowski, Janusz Wiland.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ Robercie, to trzęsienie było ostatniowyczuwalne na terenie naszego kraju i wcześniej dowiedziałam się właśnie od Pawła, że trzęsienia mają wpływ na efemerydy... tak więc pytam, bom ciekawa wielce jako to się ma do praktyki.

Paweł to nie było złośliwe pytanie, tylko dociekliwe... B)

 

pozdrawiam

Ori

 

Wpływ na pewno miało, ale ciężko to przewidzieć jaki. Pewnie jak by przebadać statystycznie odchylenie różnic czasów efemerydalnych a obserwowanych zakryć Księżycowych obserwowanych przed trzęsieniem i po nim wyszła by jakaś korelacja. Dla zakryć asteroidalnych, których wyliczanie jest oparte o dane, które zależnie od asteroidy katalogu gwiazd itd. są bardzo różnej jakości ciężko by było badać taki wpływ. By lepiej to poczuć poczytaj Ori proszę TU

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć PTMA

 

aut. Roman Fangor, Zbigniew Rzepka, Marek Zawilski, Leszek Benedyktowicz, Sławomir Kruczkowski, Janusz Wiland.

 

Tak to jedyna książka ale ma obecnie raczej wartość wpomnieniowo-historyczną. Obecnie 95% treści się zdezaktualizowała. Właściwie poza aspektami dot. mechaniki nieba wszystko się zmieniło. Nie mniej jednak jest to kamień milowy w zakryciach i jedna z niewielu książek na świecie na ten temat

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Pawle, napisałes w pliku PDF "Zakrycia asteroidalne 2008 dla obserwatorów z terenu Europy" czy to nie jest pomylka daty? W temacie jest rok 2009.

 

I drugie pytanie? Na mapkach pokazany jest pas zakrycia. To jest tak samo wyznaczony jak np pasy przy zasmieniach np Słońca?? Jestem laikiem jesli chodzi o zakrycia, a im czesciej o nich czytam to coraz bardziej mnie fascynuja. Jesli znasz jakas lekture zeby zajac sie "od poczatku" zakryciami to bylbym wdzieczny/

 

Pozdrawiam

 

Oczywiście był to błąd, korzystam z tego samego szablonu... ;-)

 

Co do lektury to właściwie dzisiaj internet. Zapraszamy do Sekcji

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ Robercie, to trzęsienie było ostatniowyczuwalne na terenie naszego kraju i wcześniej dowiedziałam się właśnie od Pawła, że trzęsienia mają wpływ na efemerydy... tak więc pytam, bom ciekawa wielce jako to się ma do praktyki.

 

Codziennie na Ziemi występuje kilka-kilkanaście trzęsień silniejszych od tego, które miało miejsce w rejonie Bałtyku. Tak więc należałoby je uwzględniać na bieżąco. Tylko, czy rzeczywiście takie trzęsienia mogą mieć jakikolwiek wpływ na efemerydę zakrycia planetoidalnego? Według mnie nie.

 

Jaką dokładność mają obecne efemerydy asteroidalne? Wiemy, że pas często przesuwa się o wiele kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników, ale chyba największe znaczenie ma czas. Na kilkanaście godzin przed potencjalnym zjawiskiem z pomocą obserwacji astrometrycznych pozycję pasa można wyznaczyć (na ogół) już w miarę dokładnie.

 

A teraz jaki wpływ na pozycję Ziemi/obserwatora ma przeciętne trzęsienie ziemi. Przyznam, że nie wiem, ale przypuszczam, że minimalny (centymetry/metry w zależności od siły i występujących przesunięć). Na tyle minimalny, że pomijalny. Szczególnie w przypadku takich zjawisk jak zakrycie asteroidalne, gdzie nie liczą się metry, a kilometry.

 

Trzęsienia ziemi z ostatniego tygodnia - mapka:

 

post-2346-1229932664_thumb.png

 

Wykaz trzęsien ziemi - lista:

 

http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recent.../quakes_all.php

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robercie za informacje, bardzo ciekawa stronka. Wydaje mi się, że między innymi przez tak dużą liczbę, nawet słabych wstrząsów, rozbieżności w efemerydach jednak są. Druga sprawa, że nie wiemy jak dokładnie trzesienia wpływają na "chybotanie się " Ziemi na orbicie... Całkiem możliwe, że niektóre trzęsienia mogą wzajemnie znosic swoje skutki w tej materii. Tak czy siak dla mnie jest to fascynujące zjawisko :). Ciekawe co na to astrogeolodzy ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robercie za informacje, bardzo ciekawa stronka. Wydaje mi się, że między innymi przez tak dużą liczbę, nawet słabych wstrząsów, rozbieżności w efemerydach jednak są. Druga sprawa, że nie wiemy jak dokładnie trzesienia wpływają na "chybotanie się " Ziemi na orbicie... Całkiem możliwe, że niektóre trzęsienia mogą wzajemnie znosic swoje skutki w tej materii. Tak czy siak dla mnie jest to fascynujące zjawisko :). Ciekawe co na to astrogeolodzy ;

 

Wstrząsów jest bardzo dużo, ale tak jak wspomniałaś ich oddziaływanie w dużej mierze się znosi. Po drugie nie przypuszczam, aby nawet silne trzęsienie ziemi mogło wpłynąć na pozycję naszej planety w takim stopniu, aby mogło to być zauważalne dla dokładności efemeryd asteroidalnych (Ziemia jest dosyć stabilna na swojej orbicie). Tak jak dodałem wcześniej w przypadku przebiegu pasów zakryć asteroidalnych liczą się kilometry, a trzęsienie ziemi to sprawa (centy)metrów. Z chęcią przeczytałbym opinię geologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz przesunę te posty na osobny wątek?

 

Ale odpiszę, tak jak pisałem wcześniej i jak napisał Robert. Ciężko zobaczyć skutki przy zakryciach planetoidalnych.

Często w efemerydzie rolę odgrywa nie to jak działalność endogeniczna wpływa na ruch orbitalny co bardziej na najbardziej podstawowe jednostki lokalne np. poszczególne terrany. Nie mniej jednak duże, globalne skupienie zjawisk tektonicznych w czasie niewątpliwie ma wpływ na czas efemerydalny co kilkukrotnie mięliśmy okazję obserwować przy zkaryciach gwiazd przez Księżyc. Dwa lub trzy lata temu na ESOP był o tym piękny referat profesora Casariollego z Rzymu. Pokazywał on na konkretnych przykładach to o czym piszemy...

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko zobaczyć skutki przy zakryciach planetoidalnych.

Często w efemerydzie rolę odgrywa nie to jak działalność endogeniczna wpływa na ruch orbitalny co bardziej na najbardziej podstawowe jednostki lokalne np. poszczególne terrany. Nie mniej jednak duże, globalne skupienie zjawisk tektonicznych w czasie niewątpliwie ma wpływ na czas efemerydalny co kilkukrotnie mięliśmy okazję obserwować przy zkaryciach gwiazd przez Księżyc.

 

Przy zakryciach gwiazd przez Księżyc rzeczywiście może być zauważalny wpływ. Wiadomo, że silne trzęsienie ziemi może wywołać przesunięcie obszaru o kilka-kilkadziesiąt metrów w pionie lub poziomie. Ale raczej dotyczy to typowych obszarów sejmicznych.

 

Jako ciekawostkę przytoczę fragment tekstu, który znalazłem na jednej ze stron.

 

Najsilniejsze od czterdziestu lat trzęsienie Ziemi, które zaszło 26 grudnia 2004 roku i wywołane nim tragiczne tsunami (są to pojedyncze fale długie, powstające na skutek trzęsienia ziemi występującego pod dnem morskim) spowodowały zmiany kształtu naszej planety. Jak obliczono efektem tego trzęsienia było przesunięcie się bieguna północnego o 2,5 cm w kierunku południka 154°E. Przesunięcie w tym kierunku już obserwowano przy poprzednich kataklizmach. Po silnych wstrząsach Ziemia staje się bardziej kulista i przez to zaczyna się szybciej obracać. Wynika to z zasady zachowania momentu pędu. Skoro nie działa na Ziemię żaden zewnętrzny moment siły to moment pędu musi pozostać stały (zobacz pytania problemowe dotyczące zasady zachowania momentu pędu). Jeśli nastąpiło wyrównanie powierzchni to masa przesunęła się w stronę środka Ziemi i średni promień nieznacznie zmalał. Wtedy prędkość obrotu musi wzrosnąć aby moment pędu nie uległ zmianie. Dlatego w wyniku ostatniego kataklizmu dzień się skrócił o 2,68 ms (to jedynie 0,00268 sekundy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.