Skocz do zawartości

LVW a refraktory SW f/5


MaciekC6N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś ma doświadczenie przy obserwacjach LVW w refraktorach SW f/5 i zechciałby się podzielić swoimi refleksjami?

Np.

1. Jak chromatyzm i inne aberki?

2. Do jakiego powiększenia można pchnąć takie f/5 na DS’ach? 1 x D? 0,75 x D?

3. Inne wrażenia organoleptyczne

Pozdr,

MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś ma doświadczenie przy obserwacjach LVW w refraktorach SW f/5 i zechciałby się podzielić swoimi refleksjami?

Np.

1. Jak chromatyzm i inne aberki?

2. Do jakiego powiększenia można pchnąć takie f/5 na DS’ach? 1 x D? 0,75 x D?

3. Inne wrażenia organoleptyczne

Pozdr,

MB

 

 

Posiadam 2 okulary lvw ze stajni vixen, używam ich także do niedawno zakupionego sw 80/400...aberracja występuje na planetkach i księżycu, to normalne nawet w przypadku lvw :D

Obiekty ds...rewelacja, wczoraj oglądałem sobie m42, m45, chichotki, hiady, kilka innych gromad otwartych, super w okularze lvw 13.

Aż strach pomyśleć co będzie jak dostanę w swoje ręce lvw 8.

 

Nie wiem, do jakich powiększeń można pchnąć taki teleskop, ale ja sobie wczoraj zrobiłem taki mały teścik...tubę skierowałem na m42 i włożyłem okular sp 10mm, ku mojemu zdziwieniu obraz mgławicy był naprawdę świetny...akurat zmieściła się w polu :D

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okulary znane są z tego, że są wolne od ww wad! Ja podczas swoich obserwacji nie zauważyłem nic takiego...no może, czasami pojawi sie jakies załamanie na samym brzgu pola, ale musiałbym byc kosmicznym estetą, aby zwracać na to uwagę... :D Generalnie jest ok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

Musimy się wreszcie spotkać na obserwacji. Mam dwa egzemplarze LVW i będziesz mógł się "własnoocznie" przekonać co są warte w kompozycji, o którą pytasz. Ja jestem bardzo zadowolony. W planach 8mm, ale w DO jeszcze go nie ma. Tak więc jeśli jeszcze nie kupiłeś, to się wstrzymaj. Ewentualnie zadzwoń i podjedź do mnie, to Ci je pożyczę.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Musimy się wreszcie spotkać na obserwacji. Mam dwa egzemplarze LVW i będziesz mógł się "własnoocznie" przekonać co są warte w kompozycji, o którą pytasz. Ja jestem bardzo zadowolony. W planach 8mm, ale w DO jeszcze go nie ma. Tak więc jeśli jeszcze nie kupiłeś, to się wstrzymaj. Ewentualnie zadzwoń i podjedź do mnie, to Ci je pożyczę.

Paweł

Ano może w końcu się uda ;) Wielkie dzięki za ofertę ws wypożyczenia. Póki co dałem na wstrzymanie z planami kupna achromata f/5 do uzupełnienia mojego SCT (w pierwszej kolejności muszę jednak dokupić orthosy do bino no i 2" filtr mgławicowy, co będzie boleć), więc na pewno zdążymy się spotkać. Moje cztery litery nie są stworzone do walki czy to w terenie czy na balkonie w takich warunkach termicznych ;)

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje cztery również ze złością patrzą na termometr :D . Mam też 26mm QX Meade. Niby go sprzedaję, ale jakoś bez przekonania... Ma sporo większe pole widzenia niż 22 LVW i to mnie do niego zachęca, ale jakość obrazu jest odwrotna. Ja kupiłem te szkiełka (LVW) w ciemno i się nie zawiodłem. Tak więc jeśli ogarnie Cię szał zakupów to jedź do DO i bierz, jak będą mieli. Poza tym brałem pod uwagę porady bardziej doświadczonych użytkowników - Im bardziej światłosilny sprzęt, tym lepsze szkiełka. Z LV 7mm nie za bardzo byłem zadowolony, ale mam nadzieję, że będzie dobrze służył osobie, która go ode mnie kupiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj robson. Gdybym rozstrzelał wszystkie lampy w promieniu 100m, to i tak będę miał niebo czterdzieści osiem razy jaśniejsze niż ty :D Poza tym zbankrutowałbym na amunicję i miał na głowie antyterrorystów. Ty wynosisz telep przed dom i patrzysz. Ja jadę 35 km, żeby mieć niebo choć trochę zbliżone do twojego. A jak przyjdą chmurki, to kilka litrów gazu przemieniam w spaliny całkowicie bezsensownie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj robson. Gdybym rozstrzelał wszystkie lampy w promieniu 100m, to i tak będę miał niebo czterdzieści osiem razy jaśniejsze niż ty :D Poza tym zbankrutowałbym na amunicję i miał na głowie antyterrorystów. Ty wynosisz telep przed dom i patrzysz. Ja jadę 35 km, żeby mieć niebo choć trochę zbliżone do twojego. A jak przyjdą chmurki, to kilka litrów gazu przemieniam w spaliny całkowicie bezsensownie. :D

 

 

No tak, tak, ja na niebo nie mogę narzekać...jestem w trochę lepszej sytuacji. Lecz wciąż brakuje mi właśnie jakiegoś wypadu z dużym teleskopem w teren...z kimś obeznanym trochę w obserwacjach, z kim mógłbym powymieniać się informacjami, doświadczeniem, pogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okulary znane są z tego, że są wolne od ww wad! Ja podczas swoich obserwacji nie zauważyłem nic takiego...no może, czasami pojawi sie jakies załamanie na samym brzgu pola, ale musiałbym byc kosmicznym estetą, aby zwracać na to uwagę... :D Generalnie jest ok!

 

Nieprawda, w LVW na brzegach widać silną aberrację chromatyczną :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, w LVW na brzegach widać silną aberrację chromatyczną :P

 

 

Czyż nie napisałem wcześniej, że pojawia sie (czasem) załamanie na brzegach pola??? :D:D:D Proszę czytać uważniej!!!!!! :D

 

 

ale musiałbym byc kosmicznym estetą, aby zwracać na to uwagę... :D

 

:P:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja obserwuje z NLV 9 i jestem bardzo zadowolony. Dziś obserwowałem księżyc przy użyciu SWANa 15 i Lantana(tyle że NLV)9. Obraz bardzo ostry i klarowny. Jak dla mnie wszystko super. Obydwa okulary się nadają do tego sprzętu więc i LVW się w 100% nada B)

M42 w NLV9 jest niesamowita. Bardzo fajnie ją widać. Obraz jest bardzo ostry i klarowny. CO do powiększeń to ja używam właśnie 45x z tym lantanem i sprawdza się wyśmienicie. Na Księzycu dokładałem do NLV Barlowa i z powerem 90 można spokojnie podziwiać naszego satelitę :D (ale to na słowacji w górach przy małym LP, w Katowicach do duzych powerów uzywam Maka 127 z wiadomych powodów).

Do DS myślę że power 50 bedzie optymalny.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.