Skocz do zawartości

Wenus - sezon 2009


Stacho

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że przez najbliższe 3 miesiące wieczorem będzie królować na naszym niebie Wenus, to jest to dość dobry powód aby ją trochę pofotografować :D Szczególnie zachęcam tutaj naszych mistrzów zakamarków księżycowych, żeby od czasu do czasu skierowali swe teleskopy na tą planetkę. Co prawda "trudno o szczegół" ale fazę już doskonale widać nawet w mniejszych powiększeniach.

 

Obecnie Wenus jest stosunkowo nisko, zmierza do gwiazdozbioru Wodnika, ale z każdym dniem będzie coraz lepiej. Docelowo w lutym/marcu znajdzie się w rybach, a to już całkiem wysoko. 27 marca mamy koniunkcję dolną i planeta będzie dostępna dla rannych ptaszków. Do tego czasu jej niebieska wędrówka będzie wyglądała tak:

1381e80c3a9dec59.png

 

Co prawda moje możliwości i umiejętności w zakresie fotografii planetarnej są bardzo małe, ale zawsze można spróbować. Moje dzisiejsze wypociny prezentują się następująco.

 

Pozdrawiam.

Wenus_23.12.08.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione sprzętem przy bardzo małej światłosile, ponieważ ta planeta ma ogromną jasność powierzchniową!

 

Mak 90/1250 przysłonięty diafragmą do 50mm+okular 25mm+barlow 2X = wypadkowa ogniskowa 3200mm

 

Zdjęcie "nie ruszane" to pojedyncza klatka z Nikona CP4500

 

 

http://img362.imageshack.us/img362/6689/ve...ojekcjaoiu4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś zmniejszyć radykalnie śwaitłosiłę jeśli startujesz do Venus. W przypadku tej planety chodzi tylko o pokazanie jej fazy, rozdzielczość wynikająca z dużej apertury nie gra tu roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie chociaż szczegółów na tarczy z oczywistych względów kompletnie brak. Co będzie pod koniec lutego gdy rozmiar Wenus osiągnie imponujące 50" ?

Przyzwyczajeni do księżycowych fotek z "nieco" wiekszą iloscią detalu czekamy niecierpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są pasy chmur? Coś podobnego widziałem w okularze i szkicował wimmer. Jak myślicie?

Moim zdaniem jest to struktura chmur,ale jako autor mogę być nieobiektywny . Moje zdjęcie dałem też na Alpo-Japan i tam z tego dnia jest Wenus z podobną strukturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Wenus z 27.12.2008, 15:45 UT Refraktor ED 120/900,Barlow 2x,Philips 840,Registax.Dość mocno podbilem kontrast,próbowalem wyciągnąć jakieś szczególy.

A w jakim świetle? IRcut, UV? W dodatku chyba kamerka nie była w osi, lekko obwiesiła wyciąg - dół fotki mniej ostry niż góra. Faktycznie jakieś paski widać, pytanie czy od instrumentu czy faktycznie na powierzchni.

Poniżej moje zdjęcie z 2 stycznia w świetle czerwonym - 0 szczegółów na tarczy. Wyszły dopiero w UV. Składankę i szczegóły można zobaczyć w wątku:

 

http://astro-forum.org/Forum/Wenus-i-filtr-UV-t24519.html

 

Pozdrawiam

Wenus_R.jpg

Wenus_B__UV_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim świetle? IRcut, UV? W dodatku chyba kamerka nie była w osi, lekko obwiesiła wyciąg - dół fotki mniej ostry niż góra. Faktycznie jakieś paski widać, pytanie czy od instrumentu czy faktycznie na powierzchni.

Poniżej moje zdjęcie z 2 stycznia w świetle czerwonym - 0 szczegółów na tarczy. Wyszły dopiero w UV. Składankę i szczegóły można zobaczyć w wątku:

 

http://astro-forum.org/Forum/Wenus-i-filtr-UV-t24519.html

 

Pozdrawiam

 

Aviki robiłem kamerką philips 840 bez żadnych filtrów. Robiłem nagrania kolorowe i czarno-białe. Na tych ostatnich wyszło więcej szczegółów. Oberon RD masz dobre oko.Wenus bezlitośnie obnaża wady optyki. Mimo,że jestem bardzo zadowolony z tego refraktora,to na takim obiekcie ma on widoczną aberację chromatyczną. Ta nieostrość na dole Wenus to źle wyjustowana oprawa obiektywu wzgledem tubusa, którą też dopiero teraz tak ewidentnie zobaczyłem i już udało mi się ją usunąć .

Pomimo tego ,że samo zdjęcie nie jest rewelacyjne (przepalony brzeg i ta nieostrość na dole) to po obejrzeniu surowych avików i po obróbce sądze ,że ta niejednorodność to jednak struktura atmosfery Wenus.

 

Gratuluję OBERON RD bardzo ładnej Wenus w UV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze wczorajsza próba z Newtonem 235/1940+barlow2x

 

Aberracja mocno wychodzi ;) Zresztą ja mam ten sam problem przy avikowaniu mojej Wenus - a może nawet większy. Jak mnie tu na forum kiedyś pouczono, można ten efekt zniwelować np w registaxie (wyrównanie RGB) o czym zapewne Wiesz. Tak na szybko poprawiłem Twoją planetkę.

Pozdrawiam.

Wenus_05.01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Wenus z 27.12.2008, 15:45 UT Refraktor ED 120/900,Barlow 2x,Philips 840,Registax.Dość mocno podbilem kontrast,próbowalem wyciągnąć jakieś szczególy.

 

Czy to są pasy chmur? Coś podobnego widziałem w okularze i szkicował wimmer. Jak myślicie?

 

Uważam, że to są właśnie te struktury, które obserwowałem i naszkicowałem. Jak mówili szkicownicy z ASODa w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowali podobne struktury.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . To i ja się pochwalę :rolleyes:

Jedno z pierwszych moich zdjęć w ogóle , zrobione 29 grudnia 2008 . ETX-70at + barlow3x + canon A70 w projekcji okularowej 12mm

Dałem Ci punkcika na zachętę, bo wiem co to znaczy fotografować Wenus kompaktem przez refraktor o ogniskowej 350 mm.

:szczerbaty:

To było jedno z moich pierwszych zdjęć Wenus zrobione przez bardzo podobny zestaw:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry164384

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.