Skocz do zawartości

Wenus - sezon 2009


Stacho

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się udało w końcu złapać ją z balkonu , ale niestety już nisko po drugiej stronie dachu Smyka (sklep taki w Warszawie).

 

Więc rewelacji nie ma , ale mały sukces jest bo udało mi się Wenus wypatrzeć w ciągu dnia o 15:15 nad dachem , i to dość blisko jego krawędzi po przeciwnej stronie niż wykonana fotka.

 

Jeśli tylko pogoda dopisze mam zamiar wypatrzeć ją o 14:00 i wówczas nakręcić . Sprzęt jak zwykle przygotowany , ostrość ustawiona , więc wchodzę na balkon robię co swoje i nie ma że boly ... :D ( taka reklama była ) .

 

Jestem ciekaw czy będzie tak pływać jak przy dzisiejszym kręceniu :blink: , wiele kiepskich seeingów przeżyłem ale takiego dna basenu to w życiu nie widziałem.

 

Mam zamiar pomęczyć tą planetkę i jak dobrze pójdzie to jej dołożyć filterkiem na chmórki :rolleyes: .

WENUS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz lepsze warunki do focenia z domu niż ja z balkonu :blink: .

 

Ładna tarczka , troche się nią jeszcze pobawiłem :D .

 

Czy ja wiem? Przez szybę nigdy nie uzyskam zadowalającej ostrości, a balkon mam zbyt mały. Pozostaje tylko spakowanie się i wyjazd za miasto.

Ale udało Ci się fajnie zamaskować aberrację :-)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja druga próba z wczoraj. Tak jak poprzednio: Synta 8'' dobs, filtr polaryzacyjny, projekcja z LV5 i nikon coolpix 4300. Tym razem poszedłem na całość i zrobiłem ok 60 klatek. Oczywiście składane w Registax i Gimp. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

 

a963ad4bb46b14c7.jpg

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus z dzisiaj, te artefakty to szron na szkle albo brudny barlow. Nie sądziłem , że Wenus to taki trudny obiekt.

Venusx46.jpg

Jest jakiś patent na ustawianie ostrości? Obraz w kamerce nieustannie pływa i w zasadzie to zgadywanie czy jest już ostro czy nie.

Jacek

kamerka Meade planetary, SCT9 1/4, barlow x2 + barlow x2, EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

 

Przy okazji wczorajszego polowania na Księżyc, skierowałem mojego SW 1000/200 na Wenus. Efekty nie są powalające, gdyż ogniskowa 1m to zdecydowanie za mało:

 

1/1000 sek, iso 1600, canon 1000d

wenus.jpg

 

3 sek, iso 1600, canon 1000d

wenus2.jpg

 

Mam pytanie, czy da się powiększyć jakos ogniskową przy fotografii w ognisku głównym? cos w rodzaju barlowa pomiędzy wyciągiem, a aparatem?

 

pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy da się powiększyć jako ogniskową przy fotografii w ognisku głównym? cos w rodzaju barlowa pomiędzy wyciągiem, a aparatem?

 

pozdrawiam

 

Nie coś w rodzaju, a poprostu barlowa lub powermate'a ;)

 

lepsze skutki przyniesie jednak kamerka internetowa lub dedykowana... mniejszy rozmiar pixela pozwala łatwo uzyskać obraz planety o większej rozdzielczości przy tej samej ogniskowej.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie coś w rodzaju, a poprostu barlowa lub powermate'a ;)

 

lepsze skutki przyniesie jednak kamerka internetowa lub dedykowana... mniejszy rozmiar pixela pozwala łatwo uzyskać obraz planety o większej rozdzielczości przy tej samej ogniskowej.

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Zdaje sobie sprawę, że lepsze efekty da kamerka internetowa lub dedykowana, narazie jednak jej nie posiadam. Chciałbym pozostać tylko przy aparacie bo nie usmiecha mi się wyciąganie laptopa w teren.

 

rozumiem, że musiałbym dokupić przejsciówkę 2'' na 1.25 żeby połączyć barlowa z aparatem a potem z teleskopem, ewentualnie 2'' barlow jak w tym linku:

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/rigel...barlowlens.html

 

szukałem trochę w sieci i jednym ze sposobów zwiększenia ogniskowej jest telekonwerter, ale nie jestem pewien czy da to efekt w przypadku bezposredniego połączenia z teleskopem.

 

przepraszam jesli moje pytania/dociekania są nieprofesjonalne, ale jestem początkujący i prosze o wyrozumiałosć.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MrSunders

Dzień dobry,

 

Pierwszy raz przedstawiam swoje zdjęcia Wenus na tym forum.

Zdjęncia zrobiłem 31 styczenia. Też przedstawiam animację z pokazem podobnych detali w kanałach.

 

Hello everyone,

 

It's my first post with Venus images on this great forum. The images were taken on January, 31.

I also include an animation which shows that there were similar details in all color channels.

 

090131_Venus_en-web.jpg

http://foto.rambler.ru/photos/mrsunders/As...31_Venus_en.jpg

 

comp4.gif

http://foto.rambler.ru/photos/mrsunders/As...comp4/comp4.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warto przypomnieć, że wenus z racji swojej jasności można bez większych problemów zobaczyć za dnia (nawet gołym okiem). W lokalizacji może pomóc dosyć blisko położony księżyc. Wystarczy tylko kawałek opuścić wzrok w kierunku słońca (po ekliptyce) by natrafić na wenus. Zachęcam do obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.