Skocz do zawartości

ZRT raz jeszcze


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem gdzieś, że ZRT z tym, co jest fabrycznie montowanym obiektywem 30/60x nie nadaje się do obserwacji, może mi ktoś wyjaśnić dlaczego?

Jestem posiadaczem tego cudownego sprzętu, i całkiem fajnie mi się ogląda gwiazdki z okna, od czasu do czasu nawet jakaś mgławica wpada w pole widzenia, ale rzecz jasna bez sensacji, no, ale mam te fabryczne ustawienia, bez choćby kątówki i jestem ciekaw, czy z tego da się coś więcej wycisnąć?

W sensie czy jakbym kupił... no, cokolwiek gdybym do tego kupił, to czy jakość obrazu się jakkolwiek zmieni na lepsze? Co doradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czego oczekujesz.

Mój znajomy do dziś uważa ze to najlepszy zestaw: CENA/JAKOŚĆ.

 

Mialem przerobione ZRT 2x,myślę ,ze to dobry sprzęt i niekoniczne do zastosowań astronomicznych .

Wszystko zależy jaki trafisz obiektyw, przeróbka + zestaw 3 plossli jest koniczna bowiem podniesie ona jakość obrazu i to parokrotnie.

Jeżeli nawet obrazy astro nie bardzo ci przypadną do gustu to będziesz miał wspaniały travelik na podrożę i wakacje.

osobiście polecałbym min. dwa okularki: 25mm i 5mm + pryzmat Amiciego,do dziś pamiętam pierwszy obraz Saturna z wyraźnie oddzielonym uchem,fajerwerków nie oczekuj ale jeśli to twój pierwszy teleskop to po przeróbce bedziesz nim mile zaskoczony zwłaszcza jeśli uda ci sie kopić za grosze używane okulary i kątówkę .

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zlaczka statywowa. Standardowy "statyw-druciak" jest bardzo niewygodny.

2. Mocowanie "normalnych" okularow 1,25". Astrokrak sprzedaje katowke z pryzmatem Amiciego (zapewniajaca obraz ziemski). Niestety niektore okulary trzeba podtoczyc, by byly parafokalne na nieskonczonosc.

TUNING LUNETY ZRT 457

3. Mozna rowniez kupic zlaczke na M42x1 z jaskolczym ogonem. Umozliwia fotografowanie w ognisku (35 mm odpada ze wzgledu na winietowanie, moze APS-C da dobre rezultaty). Znajduje dzieki temu zastosowanie w fotografii kamera internetowa.

zrtm42x1sx2.th.jpg

Kosztorys (stary, ale przypuszczalnie obecne ceny elementow optycznych beda troche nizsze).

Luneta obserwacyjna ZRT 457.

PS. W proponowany czasami do ZRT okular Soligor 4 mm raczej nie inwestuj.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary trzeba podtoczyc, by byly parafokalne na nieskonczonosc.

Jestem naprawdę laikiem i to zdanie jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe - proszę, wyjaśnij jakoś bliżej!:)

 

Wykorzystuję lunetę głównie do 'zabawy' w znajdowanie różnych obiektów z katalogu Messiera i co jaśniejszych "NGC", zatem

moje pytanie brzmi: jaki byłby najlepszy okular? Głównie chodzi mi o ogniskową, bo raczej nie będzie mnie stać na nic więcej, niż Plossla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie sie dalo ustawic ostrosci na nieskonczonosc (nieskonczonosc w cudzyslowie - przyjmujemy wtedy, ze promienie dochodzace do nas sa rownolegle, a to ma miejsce dla obiektow znajdujacych sie bardzo daleko).

A'propos okularow: proponuje "standardowa" pare 10 i 25 mm.

http://astronoce.pl/katalog.php?katid=2

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś, że ZRT z tym, co jest fabrycznie montowanym obiektywem 30/60x nie nadaje się do obserwacji, może mi ktoś wyjaśnić dlaczego?

Oryginalne okulary mają bardzo małe pole widzenia. Da się coś zobaczyć - przy pow. 60x ze spokojem widać już pierścień wokół Saturna, jednakże nie ma co porównywać tego z efektami jakie uzyskasz po przeróbce. Przede wszystkim pow. przy zamontowaniu okularu 4,5mm. Także mniejsze powiększenia są całkiem atrakcyjne ze względu na jasność ZRT. Rowerem za miasto z ZRT w plecaku i statywem na bagażniku + dobra pogoda i masz gwarancję zaobserwowania kilkunastu, jak nie więcej, ciekawych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze jak zabulisz za przerobienie ZRT, kawałek sensownego azymutala i ze dwa okulary (chocby Plossle) to z wydatkami osiągasz pułap, gdzie spokojnie kupił bys refraktorek 100mm na AZ3 ;) I to tu jest pewien hmmm... pewna rozbieznosc zdań co do sensownosci i takich operacji i określania ZRT mianem ekonomicznego wyboru. ZRT nawet po przeróbkach i z nowymi plosslami, ma niewielkie szanse konkurowac z nieco większym, a ciagle tańszym refraktorkiem SkyWatchera lub czymś podobnym do niego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co trzeba będzie zrobić w związku z 'podtaczaniem' okularów?

Ja nie uważam, żebym osiągnął pułap finansowy jakiegoś dobrego reflektora przy takich zakupach, bo przecież kupię sobie tylko złączkę za te parędziesiąt złotych, a okulary się nie liczą, bo będę mógł używać w każdym innym teleskopie, więc to poniekąd inwestycja na przyszłość - czy nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

ZRT da sie obserwowac i daje duzo zabawy. Ale jesli wymienisz pryzmat i okulary to naprawde mozesz doznac szoku, ze taka dobra lunete masz w szufladzie. Koszt przerobki jest niski, pryzmat jednak trudno kupic na rynku wtornym, ale okulary juz mozna bez problemu, 2x taniej. Najlepiej kupic jakis na poczatek, chocby z ruskiego binokularu o ogniskowej 18mm. Za 50zl nie ma problemow. Jesli chcesz kupowac nowe, to z najtanszych doradzam PL32 i 10-9mm. Aczkolwiek zoom lantanowy tez chodzi. Podtaczac trzeba tylko niektore, trzeba zeby glebiej wchodzily w wyciag, wtedy ostrza na nieskonczonosc.

Pytanie, czy nie lepiej kupic nowy teleskop, moze i zasadne, ale to jednak sa 2-3x wieksze pieniadze.

Warto rozwazyc zmiane zlacza statywowego i zakup statywu foto, jesli takiego nie masz i do innych celow nie potrzebujesz, to sa jednak duze koszty, wtedy mozna ponownie przemyslec cale przerabianie i kupic cos nowego. Proponuje jednak zaczac od najtanszego pryzmatu i okularu, zeby sprawdzic czy masz bakcyla. Osiagniesz wiecej niz sie moze wydawac, za w sumie male pieniadze: pulap niezlego refraktora achromatycznego 70mm.

Pozdrawiam

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc pryzmat masz na myśli tą taką jakby kątówkę 45 stopni, z 'wyjściem' na 1,25'' ?

A szczerze mówiąc to nie mam zamiaru się rozdrabniać, jeśli będę usatysfakcjonowany osiągami nawet po przeróbkach w kosztach 200-300 zł

to zamierzam serio pomyśleć o czymś dużym, w stylu 12'' Lightbridge'a ;)

Chodzi mi tylko o to, że jeśli kupię do ZRT okulary, to nie będą się kurzyć w razie czego, tylko będę mógł je włożyć do czegoś większego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o to, że jeśli kupię do ZRT okulary, to nie będą się kurzyć w razie czego, tylko będę mógł je włożyć do czegoś większego?

Oczywiscie, ze nie beda. Rowniez te podtoczone bez problemu posluza w innym sprzecie. Jedynym "specjalem" do ZRT jest katowka z gwintem przystosowanym do ZRT oraz zlaczka statywowa. W sumie koszt nie przekracza 200 zl.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem ZRT 457 przerobioną .Ma super obraz tylko w dzień w nocy nadaje się tylko na łysego,duża aberracja niszczy planety,ds extra.Po przeróbce obiektywu skyluxsa[większa szczelina powietrzna] zredukowałem aberrację w znacznym stopniu w zrt jest to nie możliwe [obiektyw klejony].Skylux po przeróbce obiektywu daje wyśmienite obrazy planet wenus praktycznie bez fioletu,łysy malina.latarnie uliczne bez barwnych otoczek.W moim egzemplarzu skyluxa szczelina powietrzna po długich testach wynosi 5mm ale ogniskowa zmalała do 650mm.Jest to zaletą obiektywu nieklejonego że ma możliwość korekcji przez zmianę szczeliny powietrznej wad konstrukcyjnych lub złych obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ZRT 457 przerobioną .Ma super obraz tylko w dzień w nocy nadaje się tylko na łysego,duża aberracja niszczy planety,ds extra.Po przeróbce obiektywu skyluxsa[większa szczelina powietrzna] zredukowałem aberrację w znacznym stopniu w zrt jest to nie możliwe [obiektyw klejony].Skylux po przeróbce obiektywu daje wyśmienite obrazy planet wenus praktycznie bez fioletu,łysy malina.latarnie uliczne bez barwnych otoczek.W moim egzemplarzu skyluxa szczelina powietrzna po długich testach wynosi 5mm ale ogniskowa zmalała do 650mm.Jest to zaletą obiektywu nieklejonego że ma możliwość korekcji przez zmianę szczeliny powietrznej wad konstrukcyjnych lub złych obliczeń.

Może napisz więcej o tej szczelinie powietrznej i malejącej ogniskowej. Zapowiada się ciekawie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.