Skocz do zawartości

Astroslovník polsko-český a česko-polský


P.D.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jste asi zaregistrovali,jsem z jihu :D a rád bych abychom našli společnou řeč,takže prosím všechny aby tady pomalu ale jistě dávali slova která se používají v astronomii jak v českém tak polském jazyce.

 

Budu se snažit sem chodit co nejčastěji a editovat první příspěvek a přidávat do něj nově nabyté výrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfabetyczny astrosłownik

 

Słownik trudnych pojęć – Slovník obtížných výrazů

Poniżej zawarte są trudne pojęcia, które pojawiły się na stronie. Wszystko krótko i zwięźle.

 

A

P:Astronomia - nauka zajmująca się ciałami pozaziemskimi m.in. położeniem, ruchem, budową, itp.

Č: Astronomie – věda zabývající se objekty za hranicí Země …. Polohou, pohybem a složením atd.

 

P:Astrofizyka - dział astronomii zajmujący się procesami fizycznymi zachodzącymi zarówno w ciałach niebieskich jak i w przestrzeni kosmicznej.

Č:Atrofyzika – část astronomie zabývající se fyzikálními procesy ???? ???? v nebeských cílech tak i v kosmickém prostoru

 

P:Asteroidy - małe ciała niebieskie krążące wokół Słońca, zbudowane głównie z żelaza i skał.

Č:Asteroidy – malé nebeské tělesa kroužící okolo Slunce , tvořené hlavně z železa a skal

 

B

P:Biały karzeł - jest to ostateczne stadium ewolucji każdej gwiazdy o masie przybliżonej masie Słońca.

Č:Bílý trpaslík – je to poslední stádium evoluce (vývoje) každé hvězdy o mohutnosti (váze) blízké mohutnosti Slunce

 

C

P:Czarna dziura - to obiekt astronomiczny, jedno z możliwych, krańcowych stadium ewolucji wielkich gwiazd, obiekt niewyobrażalnie mały i masywny. Grawitacja na jej powierzchni jest tak duża, że nawet światło nie może jej opuścić, z tego powodu nigdy nie zauważymy czarnej dziury.

Č:Černá díra – je to atronomický objekt , jedno z možných ,konečných stádií evoluce velkých hvězd ,objekt nepředstavitelně malý a masivní. Gravitace na jejím povrchu je tak velká, že ani světlo jej nemůže opustit, z toho důvodu nikdy černou díru neuvidíme

 

To jest początek !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja kumam (choć w życiu Czeskiego nie słyszałem:)) kolega mówi żeby po mału dawać słowa którymi się posługuje w astro po Polsku lub coś w tym stylu :)

 

mam mierne umiejętności anglojęzyczne, ale może coś zadzaiała:

 

Could you give us most important words to communicate? We can (a moze may??) tell you some Polish words, but I see you speaking/writing Polish not bad:)

 

Z góry sory za błędy:)

 

 

PS. Że teżnikt na to nie wpadł:)

PS/2:Nie wiem tylko czy kolega P.D. umie po angielsku, jak nie to próbujemy po francusku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Could you give us most important words to communicate? We can (a moze may??) tell you some Polish words, but I see you speaking/writing Polish not bad:)

 

PS. Że teżnikt na to nie wpadł:)

PS/2:Nie wiem tylko czy kolega P.D. umie po angielsku, jak nie to próbujemy po francusku:)

 

Móżeś do mnie móvit po Polski. Ja zrozumieje doskonałe. :wink:

 

Móźeće davać słowa używane v atronomii po Polski a ja będe tłumoczył do języka Czeskiego. Tak możeme urobić astrosłownik czesko-polski,polsko-czeski.

Móżeće mi psat personal messages.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.