Skocz do zawartości

Jaki Teleskop ? Cena 1200-1500zł


Maruder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Proszę o poradę jaki powinien być ten pierwszy teleskop. Główne przeznaczenie - fotografia (mgławice, planety itd.) Miejsce w którym mieszkama ( Szczecin ) uniemożliwia raczej skuteczną obserwację, ale zanam miejsca gdzie nie dociera żadne sztuczne światło :) dlatego zależy mi na "mobilności" teleskopu, ciężar nie ma znaczenia- mam samochód. Byłoby fajnie gdyby miał system, który sam namierza wybrane obiekty. Zależy mi na możliwości obserwcji sztucznych satelit. Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej najpierw poczytaj...

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14281

http://www.celestia.pl/Teleskop_do_taniej_...astrofotografii

i jeżeli po przeczytaniu podejmiesz decyzję żeby zacząć tylko od obserwacji a astrofotografię odłożyć na później to będzie bardzo dobra decyzja i ułatwi znalezienie teleskopu który będzie dla ciebie najlepszy, a jeżeli jednak zdecydujesz się nie rezygnować z fotografii to wiedząc więcej o technice fotografowania będziesz mógł zdecydować się co konkretnie chcesz fotografować i w razie dalszych pytań ktoś na pewno ci doradzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc. Przeczytałem sporo materiału i teraz już wiem, że nic nie wiem, zbyt dużo informacji na raz. Chyba zdecyduję się na Meade ETX-70 AT. Zamierzałem na telepa przeznaczyć trochę więcej pieniędzy, ale chyba nie ma sensu - no chyba, że ma ? A może jest jakiś poradnik dla poczatkujących Astrofotografów ? Coś co poprowadzi "za rączkę" ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MA SENSU, to juz ci mówię z góry. Po cholere przeznaczac jakiekolwiek pieniądze skoro przez swoje lenistwo nie masz pojęcia na co sie zdecydować.

Swoja głowa ci ręcze że temat "teleskop do 1500zł" był wałkowany wiele razy i to w bardzo wyczerpujący sposób. W równie wyczerpujący sposób był wałkowany temat mobilnego teleskopu do tej właśnie ceny (lub zblizonej).

Jeśli nie chce ci się szukać, a z lenistwa chcesz kupić pierwszy lepszy teleskop (bo o nim coś gdzieś wyczytałeś) no to NIE MA SENSU.

Dlaczego?

Dlatego że teleskop ma wspirać i rozwijać zainteresowania astronomią, a nie CHYBA rozwijać. Teleskop to przedmiot, który przeznaczony jest do obserwacji nieba, a nie który CHYBA jest przeznaczony do obserwacji nieba.

 

Czy jest jakiś poradnik dla początkujących amatorów astronomi?

CAŁE MNÓSTWO lektury w internecie (jeśli nie chce ci się szukać na forum użyj wyszukiwarki google.pl)

Jeżeli nie masz czasu na wyszukanie ISTOTNYCH informacji, to CHYBA tez możesz nie mieć czasu na obserwacje nieba, a co za tym idzie CHYBA jednak nie ma sensu.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Skoro masz tak lekceważące podejście, i tak jesteś nastawiony na NIE, to po co w ogóle (chyba) chcesz zaczynac przygodę z astronomią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MA SENSU, to juz ci mówię z góry. Po cholere przeznaczac jakiekolwiek pieniądze skoro przez swoje lenistwo nie masz pojęcia na co sie zdecydować.

Swoja głowa ci ręcze że temat "teleskop do 1500zł" był wałkowany wiele razy i to w bardzo wyczerpujący sposób. W równie wyczerpujący sposób był wałkowany temat mobilnego teleskopu do tej właśnie ceny (lub zblizonej).

Jeśli nie chce ci się szukać, a z lenistwa chcesz kupić pierwszy lepszy teleskop (bo o nim coś gdzieś wyczytałeś) no to NIE MA SENSU.

Dlaczego?

Dlatego że teleskop ma wspirać i rozwijać zainteresowania astronomią, a nie CHYBA rozwijać. Teleskop to przedmiot, który przeznaczony jest do obserwacji nieba, a nie który CHYBA jest przeznaczony do obserwacji nieba.

 

Czy jest jakiś poradnik dla początkujących amatorów astronomi?

CAŁE MNÓSTWO lektury w internecie (jeśli nie chce ci się szukać na forum użyj wyszukiwarki google.pl)

Jeżeli nie masz czasu na wyszukanie ISTOTNYCH informacji, to CHYBA tez możesz nie mieć czasu na obserwacje nieba, a co za tym idzie CHYBA jednak nie ma sensu.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Skoro masz tak lekceważące podejście, i tak jesteś nastawiony na NIE, to po co w ogóle (chyba) chcesz zaczynac przygodę z astronomią?

 

No, ciekawy jestem jakie były twoje początki - my master, wszystko wiedzący i na wszystko zdecydowany :P . Jak masz pisać takie rady to lepiej.....( no nie, nie mogę tego napisać ). Swoje frustracje przelewaj na kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sprostowania. Moje początki opierały się (i nadal opierają) na UWAŻNYM CZYTANIU i przeglądaniu forów internetowych, na czerpaniu wiedzy z art. zamieszczanych w internecie, a przede wszystkim na zestawieniach zdobytych informacji, w celu wybrania tego jednego, właściwego sprzętu, z WIEDZĄ że nikt tego za mnie nie zrobi.

 

Pytałeś forumowiczów (w tym mnie) "czy jest sens?" Moja odp. była krótka i na temat, z uzasadnieniem. Odpowiedziałem również na pytanie czy jest poradnik dla początkujących astro amatorów.

 

Poza tym, ty nie potrzebujesz POMOCY w kwestii wyboru sprzętu, tylko potrzebujesz kogoś kto DOKONA WYBORU za ciebie.

W czym rzecz?

Jesteś osoba która sypnęła tematem w ogóle się w to nie angażując. Twoje działania opierają się na zalogowaniu na forum, napisaniu temtu, a następnie kolejnego postu. Nie oczekuj że ktoś za ciebie przeczyta forum i dokona wyboru. Poświęć trochę swojego czasu i poczytaj, a nie każesz innym poświęceć swój cenny czas za siebie. WIĘCEJ CHĘCI do czytania i szukania, bo jeszcze raz napiszę - TEGO TYPU problemów jest P E Ł N O w całym forum, i są one wyczerpująco opisane (skąd wiem? no stąd że sam to przerabiałem i przerabiam, z tym że ja CZYTAM i SZUKAM).

 

Zanim kupisz teleskop. Wiesz że samo wystawienie go poza dom nic nie da, a jeżeli kupisz teleskop bez urządzeń nakierowujących na dany obiekt, będziesz MUSIAŁ się nauczyć jego użytkowania i poruszania sie po niebie (pod warunkiem że będziesz chciał z niego korzystać)?

Jeżeli na początku juz ogarnia cie lenistwo i niechęć, to poraz kolejny napisze - NIE MA SENSU.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez !chim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sprostowania. Moje początki opierały się (i nadal opierają) na UWAŻNYM CZYTANIU i przeglądaniu forów internetowych, na czerpaniu wiedzy z art. zamieszczanych w internecie, a przede wszystkim na zestawieniach zdobytych informacji, w celu wybrania tego jednego, właściwego sprzętu, z WIEDZĄ że nikt tego za mnie nie zrobi.

 

Pytałeś forumowiczów (w tym mnie) "czy jest sens?" Moja odp. była krótka i na temat, z uzasadnieniem. Odpowiedziałem również na pytanie czy jest poradnik dla początkujących astro amatorów.

 

Poza tym, ty nie potrzebujesz POMOCY w kwestii wyboru sprzętu, tylko potrzebujesz kogoś kto DOKONA WYBORU za ciebie.

W czym rzecz?

Jesteś osoba która sypnęła tematem w ogóle się w to nie angażując. Twoje działania opierają się na zalogowaniu na forum, napisaniu temtu, a następnie kolejnego postu. Nie oczekuj że ktoś za ciebie przeczyta forum i dokona wyboru. Poświęć trochę swojego czasu i poczytaj, a nie każesz innym poświęceć swój cenny czas za siebie. WIĘCEJ CHĘCI do czytania i szukania, bo jeszcze raz napiszę - TEGO TYPU problemów jest P E Ł N O w całym forum, i są one wyczerpująco opisane (skąd wiem? no stąd że sam to przerabiałem i przerabiam, z tym że ja CZYTAM i SZUKAM).

 

Zanim kupisz teleskop. Wiesz że samo wystawienie go poza dom nic nie da, a jeżeli kupisz teleskop bez urządzeń nakierowujących na dany obiekt, będziesz MUSIAŁ się nauczyć jego użytkowania i poruszania sie po niebie (pod warunkiem że będziesz chciał z niego korzystać)?

Jeżeli na początku juz ogarnia cie lenistwo i niechęć, to poraz kolejny napisze - NIE MA SENSU.

 

Pozdrawiam.

 

No może masz troche racji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowi recenzenci :lanie: - więcej świątecznej tolerancji dla młodego (stażem ) uczestnika forum. Czy osiągnięty zostanie cel gdy kolega nie będzie cytował całych postów ponieważ nie będzie ich pisał wcale? Albo zrezygnuje z nabycia teleskopu a wolny czas poświęci na gry komputerowe lub telewizję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowi recenzenci :lanie: - więcej świątecznej tolerancji dla młodego (stażem ) uczestnika forum. Czy osiągnięty zostanie cel gdy kolega nie będzie cytował całych postów ponieważ nie będzie ich pisał wcale? Albo zrezygnuje z nabycia teleskopu a wolny czas poświęci na gry komputerowe lub telewizję ?

 

 

Nie ukrywam, że liczyłem na inną pomoc niż to co dostalem od "!chim!" :) np. na taką pomoc jaką dostałem od "szuu" - chociaż podejrzewam, że jego przemyślenia były podobne, ale nie marnował czasu i energii na laboraty, tylko zapodał dwa linki, i temat do przemyślenia. Myślę, że każdy nowicjusz który zagląda na to forum właśnie na taką pomoc liczy - na światełko w tunelu, a nie dobicie rannego - żeby się nie męczył. Ale co tam, jestem bliżej kupna teleskopu niż byłem kilka dni temu...

Edytowane przez Maruder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że liczyłem na inną pomoc niż to co dostalem od "!chim!" :) np. na taką pomoc jaką dostałem od "szuu" - chociaż podejrzewam, że jego przemyślenia były podobne, ale nie marnował czasu i energii na laboraty, tylko zapodał dwa linki, i temat do przemyślenia. Myślę, że każdy nowicjusz który zagląda na to forum właśnie na taką pomoc liczy - na światełko w tunelu, a nie dobicie rannego - żeby się nie męczył. Ale co tam, jestem bliżej kupna teleskopu niż byłem kilka dni temu...

 

witaj,

 

moje początki też tak wyglądały, miałem jako takie pojęcie o astro, ale o astrofotografii już prawie żadne. zrobiłem błąd, że najpierw kupiłem teleskop, a potem zaczęłem zgłebiać tajniki wyższej jazdy astro i astrofoto. teraz wiem, że kupiłbym coś innego niż mojego Skywatchera 200/1000 na EQ5 bo do astrofoto bez bardzo drogiego montażu i guidingu się nie nadaje, zaduża ogniskowa i ciężar. (choć do wizuala i nauki tego pięknego hobby jest bardzo dobry).

 

niestety takich pytań jakie zadałeś ty i ja pojawia się na forum codzieninie wiele i teraz ja sam się nie dziwię, że wielu starych forumowiczów nie ma już sił na nie odpowiadać. Najlepiej jak sam zaczniesz dużo czytać codziennie frum, ja poświęcam dużo czasu czytając wątki astrofotograficzne od początku istnienia tegoż forum i powiem ci, że to mi dało wiecej pojęcia niż jakakolwiek książka. to forum to prawdziwa sarbnica wiedzy tylko trzeba chcieć poświęcić trochę czasu.

 

ja ci mogę jedynie powiedzieć, że za tą kwotę która podałeś to ja teleskop kupiłem, a za drgie tyle niedługo kupię canona 1000d z obiektywami i będę bawił się z fotgrafię szerokokątna z aparatem prymocowanym na teleskopie (pigyback) i wydaje mi się że to najlepsza droga dla początkujących (dość ława i przez to nie niechęci bo prawdopodobieństwo sukcesu jest większe niż z zawansowanym sprzetem), a zdjęcia potrafią być równie piękne jak te robione w ognisku głównym . można oczywiście trochę taniej jak kupisz używany sprzęt, ale niestety astrofoto to droga zabawka:(

 

pozdrawiam i powodzenia

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh no może byłem trochę surowy, ale ja po prostu nie lubię ignoranctwa, i lenistwa:)

A swoim postem chciałem pokazać że jeżeli ktoś chce kupić teleskop, i chce go używać, to i tak i tak wiele czasu na różne rzeczy będzie trzeba poświęcić, a czytanie to jest właśnie ten pierwszy krok. Maruder chyba zrozumiał o co mi chodziło.

 

Następnie liczyłem że weźmie się za czytanie, i będąc obeznany już z tematami (takich samych jakie założył Maruder jest co najmniej kilka z ostatnich 2 miesięcy, więc nawet szukać nie musi daleko) i konkretnie przedstawi kilka wybranych teleskopów, z pytaniem który byłby odpowiedni pod jego wymagania, lub w ogóle temat pozostałby bez odp. bo na podstawie tamtych tematów, doszedł by do wniosku co tak naprawdę potrzebuje.

 

Maruder - pisałeś o tym, że chyba zdecydujesz się na ETX70. Ale czy wyboru jesteś pewny? Wiesz jeżeli coś ma napęd to nie znaczy że zaraz musi być tym najlepszym teleskopem (mam nadzieję że nie tylko napędem się sugerujesz):)

(od razu sprostuje - przez to pytanie nie neguje walorów tego teleskopu, a zwyczajnie bez podtekstów pytam, czy kolega zapoznał się z jego możliwościami, ewentualnymi wadami i zaletami)

 

Maruder, ja jestem świadom że na tego typu "pomoc" (w cudzysłowach ze względu na nieporozumienia) nie liczyłeś i spodziewałeś się zupełnie czegoś innego.

Ok będę bardziej pomocny, i użyje dużo prostszych metod.

Jak klikniesz na mój nick, i dasz opcje "zobacz profil" a w profilu klikniesz "założone tematy" znajdziesz mój temat (niemalże identyczny - z tą różnicą że ja się na astro-foto nie porywam), lub też możesz zwyczajnie go wyszukać przy pomocy opcji "szukaj". Jeżeli przeczytasz CAŁY temat, gwarantuje ci, że twoja sytuacja stanie się bardzo jasna i na pewno klarowniejsza. Co do astro-foto, pomyśl może na razie głównie o astro-obserwacjach, a dopiero potem o astro-foto. Bo choć ja się astro-foto póki co nie interesowałem, to nie wiem czy za tą kwotę można zabrać się za coś takiego jak astro-foto (wybaczcie użycie aż tak wiele razy sformułowania "astro-foto":P)

 

Pozdrawiam.

 

P.S Przy takiej ilości wątków, zanim założy się kolejny warto naprawdę przeszukać forum, bo prawdopodobieństwo, że temat był poruszany jest bardzo duże (szczególnie w przypadku działu "mój pierwszy teleskop").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jaki powinien być ten pierwszy teleskop. Główne przeznaczenie - fotografia (mgławice, planety itd.)

Zanim podejmiesz jakieś decyzje, to najpierw poczytaj trochę tematów dot. astrofotografi na tym forum. To chyba najtrudniejsza i najbardziej kosztowna gałąź astronomii, a ty chcesz się za to zabrać niejako "z marszu". Dla przykładu, podane przez ciebie przykłady obiektów, które chciałbyś fotografować wymagają w zasadzie skrajnie odmiennego sprzętu. Dla przykładu: mgławice możesz z powodzeniem fotografować bez teleskopu. Wystarczy cyfrowa lustrzanka (np. Canon 350D) i jasny obiektyw (+ oczywiście odpowiedni montaż).

 

Byłoby fajnie gdyby miał system, który sam namierza wybrane obiekty. Zależy mi na możliwości obserwcji sztucznych satelit.

System do namierzania obiektów (GoTo) to całkiem przydatna sprawa do wyszukiwania obiektów na niebie, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że nie ma praktycznie żadnego zastosowania do obserwacji sztucznych satelitów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdeklaruj, co (typ obiektów) i czy w ogóle chcesz focić na dzień dobry. Po przebiciu się przez podlinkowane w pierwszej odpowiedzi arty oraz przez to: http://www.celestia.pl/Astrofotgrafia_dedykowanym_CCD (to rozwojowka jednego z tych artów pod nieco innym katem, ale powinna być pomocna) bedziesz miał mniej więcej pojecie na czym stoisz. Zalecam wgryzanie się w linki z tego celestiowego arta, wiele Ci wyjasnią). Słowo o problemach mobilnosci znajdziesz tez tutaj: http://www.celestia.pl/Teleskop_mobilny - choć bardziej pod katem wypadów wizualnych.

 

Gdybyś był przekonany , ze jednak astro-fotografia i chcesz walczyć odrazu na głębokiej wodzie, to słów kilka o najtańszych zestawach znajdziesz tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18533 - dobry wątek, da ci do myslenia. Jak już go przewalczysz (niezrozumiałe pojecia wbijaj w celestie, to dobra metoda) weź sobie w obroty coś w tym stylu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19112 aby nie było , ze sie nie da ;) Da sie, luzik. Jednak żebyś nie pomyślał, ze to takie super proste wszystko to coś z drugiej mańki ;)http://www.celestia.pl/Guide (hihi, żeby nie było , ze powiedzieli , ze to proste, a potem płacz )

 

Pozdrawiam.

 

Ps. :) heh, cobyś miał pojecie czym pachnie kupowanie dolnopółkowego sprzętu do astro-foto ;)http://astro-forum.org/Forum/Regulacja-luz...EQ6-t22301.html

 

Ps. Przeczytaj moją stopkę, to też sporo ci powie, jakie schizy mozna złapać bawiąc się w astro-foto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,mam mały problem mianowicie dostałem teleskop BRESSER MESSIER n-130/1000 i chciałbym co nieco dowiedziec się o obserwacj dokładniej poco są okulary jakich używac do czego bo dali mi 10mm 15mm 20mm i 25mm i własnie po co one sa czym się różnią.Bardzo bym prosił o odpowiedz jak ktos by wolał to moze pisac na gg 5049413

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Wyciągnij teleskop na zewnątrz w bezchmuna noc i poglądaj niebo (pamiętaj by używać okularu :D ). Zauwazysz, że gdy uzyjesz 25 mm to powiększenie bedzie mniejsze niż 10mm. Wzór na powiekszenie = ogniskowa (w twoim wypadku 1000) podzielona przez ogniskowa okularu (10, 15, 20, 25mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj RobusRCJ!

Najprościej zajrzyj na stronę poradnika:

 

http://www.celestia.pl

 

Tam przejrzyj artykuły tematyczne, np. "Jak obserwować" "Jak dobrać okulary" itp. Poza tym w dziale Kategorie masz słownik pojęć. Poczytaj trochę podstaw, a wszystko się rozjaśni. Warto też zajrzeć do instrukcji obsługi teleskopu, jeśli takową masz. Z tym, że ta ostatnia może się np.okazać kiepsko przetłumaczona ulotką, mało wartościową. Jeśli jednak jest porządnie zrobiona, może się przydać.

Teleskop masz całkiem niezły, więc do dzieła.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki chciałbym cos jeszcze sie dowiedziec na temat mojego teleskopu Messer Bressier N-130/1000 czy tym teleskopem obejrzę mgławice w dobrej jakości planety niestety instrukcje obsługi mam po angielsku niestety bardzo cięko z moim anglikiem (ograniczam się do słowa fuc...)hehe bardzo bym prosił o odpowiedz

Edytowane przez RobusRCJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśniejsze mgławice i galaktyki będą prezentować się przyzwoicie,a cały katalog obiektów Messiera w warunkach ciemnego nieba masz w zasięgu 130mm zwierciadła.130/1000 Newton to teleskop typowo pod obserwacje planet i tu powinien spisać się najlepiej.Instrukcja obsługi do teleskopu nie jest Ci potrzebna,bo to żadna filozofia poznać jego działanie mechaniczne.W twoim przypadku problemem będzie wyszukać konkretny obiekt do obserwacji.Zamiast słownika polsko-angielskiego kup dobry atlas nieba dla początkujacych,i zaczynaj od najjasniejszych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet to przyda Ci się jakiś darmowy program planetaryjny, obcojęzyczne maja też polskie wersje językowe, np. Hello Northern Sky, Cartes du Ciel i in. Zawsze też możesz użyć polskiego -Astrojawil.

No i lektura Celestii obowiązkowo, żebyś przypadkiem nie zaczął np. od obserwacji przez szybę czy otwarte okno, albo poza domem ale nie wychłodzonym teleskopem. Jeśli to będzie balkon, zamknij drzwi, by ciepłe powietrze z domu nie uciekało masakrując obraz.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Zacznij od obiektów widocznych gołym okiem [Księżyc, Saturn,Wenus, a Jowisz i Mars dopiero za jakiś czas, Plejady, mgławica w Orionie], potem przejdź do trudniejszych.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdy tak już zrobie że oglądam przez otwarte okno to może się cos stac ze względu na różnice temperatur,jakies nieodwracalne zmiany w jakości oglądanego obrazu ?????

nie ma żadnych nieodwracalnych zmian ale skoro kupujesz teleskop żeby widzieć lepiej to bez sensu jest potem używać go przez okno żeby widzieć gorzej! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odrobiłeś lekcji :angry: i nie przeczytałeś "Jak obserwować" na Celestii. Gdybyś to zrobił [co zajmie dokładnie 5-10minut], wiedziałbyś o co chodzi i nie zadawał tego pytania, jak i wielu innych, które się jeszcze pojawią. Uspokoję Cię,że z teleskopem nic się nie stanie. Ale zobaczysz niewiele. Dlaczego -na Celestię marsz! Tam to jest wprost napisane [być może w kontekście obserwacji z balkonu, ale to tak samo jak z otwartym oknem], podobnie jak wszystkie inne podstawowe sprawy. Ten podręcznik został napisany m. in. dla Ciebie, więc skorzystaj. Oszczędzisz czas swój i nasz. Trudno o banałach pisać za każdym razme kilkustronnicowe posty, kiedy gotowiec jest w zasięgu ręki [czy raczej kursora myszki]. Podstawy opanować i tak musisz, a jak będą jakieś trudniejsze szczegóły, chętnie pomożemy Ci na forum. A więc:

 

http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

 

W pierwszym akapicie jest napisane jak byk!

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.