Skocz do zawartości

Czas na zakupy


Mrowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po dłuższym czasie zbierania funduszu operacyjnego i zastanawiania się nad modelem teleskopu, wstępnie złożyłem coś takiego na start:

 

Telepek

Barlow

Filtr księżycowy

Filtr słoneczny

 

Zastanawiałem się nad Syntą 8", ale biorąc pod uwagę gabaryty zdecydowałem się jednak na 6". Bez sensu raczej będzie kupno wielkiej rury, której noszenie później na miejsce obserwacji będzie tylko zniechęcało... Chcę, a by zestaw był w miarę mobilny B) Kierując się wyborem chciałem, aby teleskop był jak najbardziej uniwersalny, chcę poobserwowac księżyc, planety oraz jaśniejsze DS'y. Na razie nie chcę się bawic w wyciągnie ledwo widocznych 'mgiełek' bo na to jestem póki co 'za wąski w uszach' :D Barlowa wrzuciłem żeby móc poobserwowac łysola przy max powerze jaki daje ten telepek :rolleyes: Prosiłbym Was o opinie na temat w/w elementów i ich wspólnego 'dopasowania'. Zaznaczam jeszcze, że to ma byc mój pierwszy teleskop (do tej pory obserwowałem przez lornetkę), a mieszkam w niewielkiej miejscowości, w której LP nie jest aż tak dokuczliwe.

 

PS. Myślałem też nad zakupem jakiegoś refraktora, ale w cenie do 1200zł raczej ciężko znaleźc coś z montażem i statywem (a najlepiej żeby został jakiś grosz jeszcze, chociaż na filtry) - chyba, że jest coś wartego uwagi w tej cenie?

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw wydaje się być wzglednie sensowny. Jedyne co osobiscie bym zmienił, gdyby miało to byc dla mnie, to dobry okular o mniejszej ogniskowej zamiast barlowa. Generalnie pamietaj, ze to dobson. Obserwacje na najwiekszych powiekszeniach nie beda jakoś specjalnie wygodne. Wracając do Barlowa. Skupiasz się na filtrach i soczewce barlowa. Osobiscie doradzał bym droge poprzez dobry okular zamiast KITowców na soczewce barlowa nie mającej wyrobionej opinii o wysokiej jakości.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę ostatnio poczytałem, porozmyślałem i chyba jednak pójdę w stronę mobilności sprzętu.

 

Wypatrzyłem coś takiego:

Teleskopik

 

W sumie już jestem prawie zdecydowany, ale chciałem się upewnic w swoim wyborze ( :P ) i tu przychodzi mi na myśl nie banalne dla mnie pytanie :P

Mianowicie, czy uda mi się uchwycic tym teleskopem wszystkie eMki?

Oraz głupie, ale wolę miec pewnośc, czy ta konstrukcja odwraca widziany obraz? Domyślam się że tak :rolleyes:

 

Jeśli macie jakieś zastrzeżenia lub uwagi to też prosiłbym o odpowiedź

Posty związane z tym telepkiem na forum czytałem, recenzje na astronoce również, ale nie ma to jak bezpośrednia odpowiedź :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie, czy uda mi się uchwycic tym teleskopem wszystkie eMki?

mi sie większość udało :) ale pamiętaj że to mały sprzęcik i w DSach sukcesem jest że coś widać a nie że ładnie widać

 

Oraz głupie, ale wolę miec pewnośc, czy ta konstrukcja odwraca widziany obraz? Domyślam się że tak :rolleyes:

dobrze się domyślasz.

odwraca lewo-prawo (gdy używasz kątówki) albo odwraca lewo-prawo i góra-dól (gdy nie używasz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro większośc da się wychwycic to rozumiem, że te jaśniejsze można pooglądac całkiem komfortowo? B)

 

Wiem, że ten sprzęt może najwyższych lotów nie jest, ale gdy się mieszka na czwartym piętrze, bez windy... :burza: to jednak mobilnośc ma duże znaczenie.

Nie wyobrażam sobie za bardzo wynoszenia Synty 8", jeszcze do tego na dwa razy...

 

I właśnie dlatego przestawiłem się na tego Mak127, tym bardziej, że z mojej wiedzy (czysto teoretyczniej pókic co) wynika, że ma on w zestawie całkiem niezły montaż co ma dla mnie duże znaczenie bo nie chcę już na starcie go wymieniac.

 

Przeglądam jeszcze oferty i recenzje refraktorów, ale póki co jestem na 'Mak" :rolleyes:

 

Mam jeszcze pytanko na temat jakości optyki. Czy optyka jest lepsza w teleskopach firmy Sky Watcher czy może Celestron?

Wiem, że jest dużo innych firm ale w ramach cenowych, w których chcę się zmieścic (wzrosło do 1500zł :P ) chyba tylko te marki wchodzą w grę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie większość udało :) ale pamiętaj że to mały sprzęcik i w DSach sukcesem jest że coś widać a nie że ładnie widać

 

Nie popadajmy w jakieś skrajności, w zasięgu tego maka jest cały katalog Messiera, a nawet dużo więcej. Ponadto świetny do księżyca i planet. Pod ciemnym niebem można się mile zaskoczyć tym teleskopem. Obiegowa opinia o jego wąskim polu do mnie jakoś szczególnie nie przemawia, HiHoty, M31 w plosslu 32 mm wyglądają całkiem przyzwoicie. Najkrótszy sensowy okular do tego maka to 6 mm, z barlowa całkowicie zrezygnuj, niepotrzebny. EQ3-2 zasadniczo wystarcza, chociaż przy całkowicie wysuniętych aluminiowych nóżkach trochę może drgać np przy ustawianiu ostrości.

 

Ogólnie ten Mak daje takie obrazy na jakie pozwala mu apertura i jakość optyki a ta jest całkiem dobra. Punktowość gwiazd jest bardzo dobra. Oczywiście w 8" widać będzie więcej, ale czy jest sens pakować się z dobsonem na balkon w bloku - chyba nie. Ponadto jakbyś chciał wyjść na otwarty teren to z jego zabraniem nie będzie żadnych problemów. Mak ma w zestawie fajną torbę, głowica montażu, przeciwwaga i okularki do plecaka a nóżki do ręki (chyba nawet kilo nie ważą).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się z tą mobilnością.

 

Obserwował będe głównie z działki oddalonej o jakieś 200m, a nie z balkonu, więc za każdym razem będe tachał sprzęt z góry na dół wąską klatką schodową.

Istotne są więc dla mnie rozmiary sprzętu, a nie jego waga. Dlatego właśnie zrezygnowałem z Synty na dobsonie. Zarzucic pare kilo więcej na plecy nie stanowi tu problemu :rolleyes:

 

Przepraszam za to dośc istotne niedomówienie <_<

 

Jeżeli wychwycę eMki to już mnie to bardzo satysfakcjonuje :D

Z barlowa już zrezygnowałem, na początek wezme tylko filtry.

 

Wyszperałem jeszcze taki refraktorek:

 

Refraktor

 

W sumie cena podobna, rozmiary powiedzmy do przełknięcia, tyle że już na start musiałbym dokupic jakiś okular żeby uzyskac powery powyżej 100x, a na taki wzrost ceny niestety nie bardzo mogę sobie pozwolic :/

 

Strasznie tu mieszam i motam się z wyborem sprzętu, ale nie sądziłem, że wybór teleskopu będzie aż tak trudną rzeczą.

No, ale nie chcę kupic czegoś co później będzie sprawiało tylko kłopot lub nada się tylko do podglądania sąsiadki przez okno :P

Ale może i nie ma tego złego, bo i wiedzę z zakresu sprzętu trochę poszerzyłem B)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mrowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszperałem jeszcze taki refraktorek:

 

Refraktor

 

Być może się mylę ale z ogniskową 60cm nie zaszalejesz zbytnio z powiększeniem. Ten teleskop bardziej nadaje się chyba do DS'ów, ale z kolei szukacz Star Pointer... Tym to się da celować tylko w te jaśniejsze DS'y a reszta to na wyczucie. Wydaje mi się, że od razu musiałbyś zainwestować w szukacz z prawdziwego zdarzenia i barlowa, bo planetki i Księżyc się raczej przy dużych powiększeniach ogląda..

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie dlatego zostaje przy Mak'u :rolleyes:

 

W nadchodzącym tygodniu mam zamiar zamówic sprzęt, decyzja już w sumie podjęta, ale cały czas się edukuję i może jeszcze coś wyszperam :P

 

Póki co zacząłem zgłębiac tajniki montażu paralaktycznego i mam w związku z tym dwa pytanka :P

 

Z tego co rozumiem kąt nachylenia głowicy musi byc przybliżony szerokości geograficznej miejsca, z którego obserwujemy (w moim przypadku 51*30'), czyli zakładając, że prowadzę obserwację zawsze w tej samej okolicy ( +/- 20km), ustawiam ten kąt tylko za pierszym razem, dokręcam na sztywno i więcej nie ruszam? :D

 

I drugie jeszcze lepsze :P

Z mojego rozumienia działania osi montażu wynika, że obserwując obiekty położone poniżej bieguna niebieskiego północnego, teleskop musi byc ustawiony ciężarkami do góry :D A że to nie możliwe, więc chciałbym wiedziec jak to wygląda w praktyce :D

 

Przepraszam za głupie pytania, ale cóż... od czegoś trzeba zacząc :huh:

 

Btw. trochę ciężko to ogarnąc nie mając sprzętu przed sobą i nie mogąc zobaczyc co, gdzie i jak się porusza :P

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mrowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą mobilnością to grubo przesadziłeś :D

bo synta waży jakieś 16 kg

a ten mak 23 kg z montażem (http://www.optical-systems.com/skywatcher-1271500mm-eq32-mak-telescope-p-2914.html?ref=18)

więc będziesz tu musiał nościc na 3 razy :D

Pozdrawiam

Jest to tak i nie jest :)

- Ten mak nawet z kątówką 2'' i lekkim okularem spokojnie da się używać z przeciwwagą 1,25kg, więc te 3,5kg zostają w domu ;) Troszkę gorzej może być z wyważeniem gdy się włoży okular 30+ deko, ale i tak nie zdarzyło mi się nigdy, żeby nieco przeciążone ramię z teleskopem uderzyło w montaż (pilnujemy hamulce i wszystko jest ok)

- Gabarytów Synty 8'' nie ma nawet co porównywać do gabarytów i masy Maka. Dopiero cały zmontowany mak na montażu zaczyna odczuwalnie ważyć, a i tak z 4 piętra nosiłem złożony zestaw po schodach i nie było większych problemów :) W razie potrzeby teleskop, głowica eq3, pręt, przeciwwaga 1,25kg, okulary kątowka, aparat foto dajwały się spakować do plecaka 30 litrów a statyw brałem do ręki. Nie miałem większego problemu by z takim zestawem gdzieś sobie wyskoczyć, ale przyznam że zbyt łatwe to jednak nie jest. Z EQ5 już taki numer nie przechodił.

Życzę miłego użytkowania, powinien ten teleskopik sprawić wiele radochy pod rozgwieżdżonym niebem :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tak i nie jest :)

- Ten mak nawet z kątówką 2'' i lekkim okularem spokojnie da się używać z przeciwwagą 1,25kg, więc te 3,5kg zostają w domu ;) Troszkę gorzej może być z wyważeniem gdy się włoży okular 30+ deko, ale i tak nie zdarzyło mi się nigdy, żeby nieco przeciążone ramię z teleskopem uderzyło w montaż (pilnujemy hamulce i wszystko jest ok)

- Gabarytów Synty 8'' nie ma nawet co porównywać do gabarytów i masy Maka. Dopiero cały zmontowany mak na montażu zaczyna odczuwalnie ważyć, a i tak z 4 piętra nosiłem złożony zestaw po schodach i nie było większych problemów :) W razie potrzeby teleskop, głowica eq3, pręt, przeciwwaga 1,25kg, okulary kątowka, aparat foto dajwały się spakować do plecaka 30 litrów a statyw brałem do ręki. Nie miałem większego problemu by z takim zestawem gdzieś sobie wyskoczyć, ale przyznam że zbyt łatwe to jednak nie jest. Z EQ5 już taki numer nie przechodił.

Życzę miłego użytkowania, powinien ten teleskopik sprawić wiele radochy pod rozgwieżdżonym niebem :)

Pozdrawiam

 

Ja tylko dorzucę swoje trzy grosze, jako że miałem swego czasu Synte 8'' i zmieniłem ją na rzeczonego Mak'a 127/1500 własnie. Na dodatek mieszkam również w bloku na 4 piętrze (bez windy) :Boink: .

 

Głównym powodem zmiany na Mak'a była dla mnie właśnie mobilność (z tą różnicą, że w moim przypadku chodziło o zniesienie sprzętu do samochodu). Powiem tak - różnica jest kolosalna (na korzyść Mak'a), koniec i kropka. Co prawda w obu przypadkach ilość kursów do samochodu była podobna (3-4, zależnie od dodatkowych rzeczy typu koc, termos itp.), jednak przenoszenie Mak'a jest dużo bardziej komfortowe. Co więcej, można pomyśleć o jakichś walizkach na montaż i tubę (właśnie jestem na etapie rozglądania się za czymś takim :rolleyes: ), wówczas cały telep powinno się dać zabrać za jednym zamachem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Po pierwsze to nie jest teleskop. To jest luneta. Ja bym tegonie kupil. To nie jest sprzet do zastosowan astronomicznych. nie wiem ile wydac mozesz ale zakladam ze pkolo 700 do 900 bedzie mozliwe. Jesli ma byc to mobilny sprzet( sugeruje sie tym, ze chcesz kupic mala luneta, ale moge sie mylic) to zobacz artykuly na celesti- teleskop mobilny. Teraz mozna kupic Maka 127 Auto Track za okolo 1050 zlotych w Delcie. Jest to chyba najlepsza propozycja cena- jakosc jesli nie ma byc to teleskop Newtona na Dobsonie. Mozesz tez polowac na refraktor 100/500 Achromat. Tez dobry sprzet np. na AZ3. Ale pamietaj ze refraktor f/5 wymaga lepszych okularow do uzyskania dobrych efektow wiem bo mam oba teleskopy. W maku na Plosslach widac bardzo ladnie. Refraktorek ma ochote na cos lepszego :rolleyes: (u mnie sprawdzaja sie SWAN i Lantan)Mak nie potzebuje zadnych filtrow do planet bo ostrosc i kontrast sa standardowo na bardzo wysokim poziomie.

Ten Mak to wedlug mnie dobra propozycja

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już swojego Maczka otrzymałem także podzielę się swoimi wrażeniami.

 

Jeśli chodzi o sklep to wybrałem Deltę, sprzęt zamówiony we wtorek późnym wieczorem był już u mnie w czwartek o 11 rano z czego jestem bardzo zadowolony . Pierwsza myśl jaka mi przeszła przez głowę po zobaczeniu pudła "OMG jakie to wielkie!", druga myśl "dobrze, że nie kupiłem synty 8" " :P

 

Jak się po chwili okazało było to tylko złudzenie spowodowane dużą liczbą pudeł w środku, tak naprawdę nie jest tego tak 'dużo' objętościowo.

 

Oczywiście czym prędzej zacząłem wszystko otwierac i składac do kupy i... sprzęt troszkę większy niż sobie to wyobrażałem, nie mniej jednak w granicach rozsądku i całkiem mobilny o czym miałem okazję przekonac się w niedzielę (o czym później) ,wcześniej niestety miałem chmury non stop.

 

Najbardziej nurtującą mnie sprawą był montaż, ale jak się okazało, nie ma nic trudnego w jego działaniu i w 10 min można wszystko ogarnąc.

Statyw jest lekki i poręczny, a przy tym stabilny co bardzo mnie cieszy.

 

Dobra przejdźmy do niedzieli .

 

Zapakowałem sprzęcior i pojechałem do babci na wieś. Nie miałem żadnych problemów z ustawieniem całości na północ, ani z celowaniem, celownik 'red dot' okazał się całkiem intuicyjny i na początek na pewno wystarczający. Niestety Księżyc dosłownie szalał na niebie (pełnia) co w połączeniu z brakiem doświadczenia zaowocowało tym iż cały czas spędziłem na obserwacji Łysola właśnie oraz Plejad. Troszkę zmarzłem, ale wróciłem do domu z bananem na ustach, wrażenia z przesiadki (z lornetki) były na prawdę na wysokim poziomie :D

 

We wtorek wykorzystując fakt troszkę późniejszego pojawienia się Żarówy na niebie, wycelowałem teleskop w M42. Po chwili zawahania spojrzałem w okular i... nic... ale zaraz zaraz... lekka poświata z lewej strony okularu... lekka korekta i... eureka! Magiczny widok, po prostu masakra!!

Po kilku minutach zawiechy ze szczęką przy glebie i okiem przy okularze, wycelowałem w Wenus i... powtórka z rozrywki, po prostu piękna!!

Po następnych minutach 'zawiechy w czasie i przestrzeni' zdążyłem popatrzec troszkę na Plejady, a w tym czasie Łysol wskrabał się już wysoko na niebo, dając w połączeniu ze śniegiem nieznośną jasnośc... żeby się zemścic, wycelowałem w niego xD

Po ponad dwóch godzinach na mrozie, złożyłem sprzęt i wróciłem do domu bardzo zadowolony z tego co udało mi się zobaczyc :banan:

 

Może i nie są to obrazy z Hubble'a, ale radośc ze znalezienia obiektu na niebie i możliwości zobaczenia go na własne oczy jest po prostu nie do opisania!

Oby wszystkie obserwacje były tak fascynujące i satysfakcjonujące jak te pierwsze :D

 

 

A teraz z innej beczki.

 

Widziałem Paweł, że szukasz jakiejś walizeczki na swojego Mak'a. Otóż mnie również ten problem nurtował i sprawę załatwiłem w dośc banalny sposób.

Otóż znalazłem w Nomi bardzo fajną skrzynkę na narzędzia za 40zł. Skrzynka jest solidnie wykonana, z twardego tworzywa, rogi obite grubą gumą, metalowa rączka. To co najbardziej mnie do niej skłoniło, to zapinania wykonane z metalu, a nie z jakiegoś badziewnego plastiku jak w większości skrzynek... dodatkowo można ją zaknąc na kłódkę.

 

Wczoraj całe popołudnie walczyłem z wyłożeniem jej gąbką. Gąbkę wyciągnąłem z wałków od starej kanapy, podocinałem, pokleiłem... teraz cały czas schnie.

Co prawda gąbkę trzeba jeszcze troszkę obrobic, ale już jest całkiem spoko i tuba trzyma się bardzo pięknie i stabilnie.

Nawet miejscie na okulary pod przykrywką wygospodarowałem. Po wyschnięciu całości jeszcze zostaje wycięcie miejsca na kątówkę i będzie git :)

 

Załączam fotki dla ciekawskich: Fotki

 

Ufff... troszkę się rozpisałem, sory :P

 

Ogólnie rzecz biorąc jestem bardzo zadowolony z zakupu i czekam na kolejne bezchmurne noce :D

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Edytowane przez Mrowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Myślę, że wybrałeś optymalny dla siebie sprzęcik.

Też się nad tym makiem zastanawiam ale ponieważ chciałbym też popatrzeć czasem na horyzont dlatego mam pytanie do Ciebie:

Jak on się spisuje przy dziennych obserwacjach (ziemskich) czy nie jest zbyt ciemny i jak sprawa wygląda z kontrastem?

Jaka jest różnica obrazu w porównaniu do lornetki (poza powerem i polem oczywiście)?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę ciężko mi coś powiedziec w tym temacie, bo obserwowałem w dzień tylko raz - przy kalibrowaniu szukacza.

 

Oczywiście power bez porównania, przy ustawianiu wziąłem na cel słup wysokiego napięcia oddalony o kilka kilometrów, przez lornetkę widziałem cały słup i okolicę, podczas gdy przez Maczka mogłem policzyc metalowe szczeble na samym jego czubku. Oczywiście pole widzenia mniejsze, ale przy dobrym ustawieniu szukacza nie stanowi to wielkiego problemu.

 

Oczywiście musisz wziąc pod uwagę, że obraz w tym teleskopie jest odwrócony lewo-prawo (przy używaniu kątówki). Gdy spojrzałem na przechodzących w oddali ludzi, pozornie szli oni w lewo, ale tak na prawdę poruszali się w prawą stronę, wydaje mi się to dośc ważne w obserwacjach dziennych.

 

Jeżeli chodzi o jasnośc obrazu, muszę podkreślic, że pola były pokryte śniegiem i już przy patrzeniu przez lornetkę obraz był 'olśniewający'. Przy spojrzeniu przez teleskop blask już na prawdę mocno raził po gałach. Także jeżeli chodzi o jasnośc to na pewno nie będzie problemów przy obserwacjach ziemskich, w końcu średnica obiektywu teleskopu jest jednak spora. Kolejna sprawa, o którą pytasz - kontrast, również w tej kwestii nie mam zastrzeżen, ale musisz wziąc porpawkę na to, że nie ma na tym polu wielkiego doświadczenia więc lepiej będzie zapytac kogoś kto ma z tym do czynienia od dłuższego czasu.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.