Skocz do zawartości

U-gem - Eksplozja nowej karłowatej - teraz!


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie, możliwe, że sieje panike, może mi sie coś pomerdało ze zmęczenia ale mam wrażenie, że nasza nowa karłowata własnie dostała mega kopa.

 

Jakbym mógł prosic o skierowanie teleskopów na ten układ i potwierdzenie (lub wyszydzenie ;) ) tego alarmu. Za niecałą godzine powinno by minimum, a ja widze tam żarówke.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Za chwile pierwsze fotki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalot:

 

http://www.as.up.krakow.pl/gzz/mapy/u%20gem/u%20gem.html

 

Dokładna:

http://mira.aavso.org/cgi-bin/vsp.pl?actio...bmit=Plot+Chart

 

Za chwile postaram się zassac jakieś freeware żeby przygotowac kawałek fotki w akceptowalnym formacie, chwilę to potrwa przy moim radio-necie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas piękna fota,, jak na mój gust to jest pojaśnienie piekne...

U_GEM_002G_1_1.jpg mam nadzieję, że dobrze zaznaczyłam...

wg gwiazdek porównania jest jaśniejsza niż gwiazda 116 (około 10 mag) z mapki AAVSO, którą podał Hans.

Filtr G, to green? Jak ma się to do jansości w tabelce AAVSO tej 116tki? Tam jest tak -

Label 116, U - 12.085 (0.016), B 10 11.600 (0.013), V 10, Rc - , Ic 10.953 (0.101)16 , J 10.668 (0.020)8 , H 10.443 (0.021)8 , K 10.336 (0.015)8

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za maksymalne wycinanki i resize, załączenie tego maleństwa zajęło mi ponad 5 min.

 

3.jpg

 

Na dole U-gem z 24.XII - jakieś 30 , 40 min. przed minimum.

 

Na górze U-gem z dziś, też jakieś40 min. przed minimum.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Materiał się wypala :) Pociągne aż mi Atik w pier nie sieknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ma ok 10 mag.

Tak myślałam, dzięki Robert.

 

Rozumiem, że gwiazda zarejestrowana przez różne filtry ma różną jasność. Czy na karcie AAVSO, podane parametry sa tez dla filtra zielonego? W ogóle czy ktos mógłby przetłumaczyć te oznaczenia z tabelki - http://mira.aavso.org/cgi-bin/vsp.pl?actio...amp;ccdtable=on

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większej nie mam szans wgrac z domu, rwie mi transmisje.

 

4.jpg

 

Obie fotki przez filtr L

 

W tej właśnie chwili może pojaśniec jeszcze odrobinę , bo kończy się zacmienie (Choc przy takiej skali zjawiska, to chyba bez znaczenia)

 

Brr, ale zimno... a tam piekło i to jakie!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brr, ale zimno... a tam piekło i to jakie!

 

Hans świetna akcja, dzięki twojemu alertowi mamy zdjęcia, które nieźle działają na wyobraźnię. Właśnie po raz kolejny potwierdziła się potrzeba i idea istnienia i współpracy na forum, jest hasło, jest większa szansa na zaobserwowanie i uwiecznienie danych do badań i wykresów. Taki system na pewno zbliży do siebie ludzi ponad podziałami, wspaniała zapowiedź MRA2009 :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas wypalam kolejne klatki po 120sek w odstępach 60 sek. I mam zamiar pociągnąc to tak długo jak pozwoli mi montaż (to znaczy do mometu gdy kamera zacznie byc na milimetrowych odstepach od piera w miarę jak U-gem będzie wędrowac ku zenitowi). Myślę , ze to kwestia do max. 2h. Mogą też przypałętac się jakieś chmury. Na to już nic nie poradze. Nawet jeżeli moje fotki nie dadzą pełnych danych z powodu braku odpowiednich filtrów, lub pojawienia się chmur, to prawdopodobnie w tej chwili na U-gem skierowanych jest juz kilka innych sprzętów amatorów o znacznie lepszych umiejetnosciach :)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Pierwsze moje fotki dzisiejszej nocy jakie popełniłem po skierowaniu teleskopu na U-gem pokazały mi juz całkiem jasny obiekt. Wybuch musiał nastąpic przed 21:15. Ja z moim netem nie mam szans, ale może było by niegłupim pomyslem przekopac siec za obserwacjami z Azji lub Australii/Oceanii. Mogli złapac sam moment zapaści dysku akrecyjnego. Jak jest ktoś z userów forum w którejś z Ameryk, to też można by pokusic sie o serię fotek, gdy u nas będzie już jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto opisy do tabelki załączonej do mapek AAVSO - skoro nikt nie odpowiedział, to sobie poszukałam :P

 

Most of these symbols were established by the GCVS. In general: P-PhotographicV-Visual, Photovisual, or Johnson V (if following by 2 or more figures after the decimal point)1 - 1.04-micrometer band of the system introduced by G.W.Lockwood.u,v,b,y-Stroemgren bandsIc,Rc-Cousins I systemg-Thuan and Gunn systemT-broad-band Tycho formed from B and V measurementsr-red magnitudes from no particular system

pozchodza ze strony - http://www.aavso.org/observing/charts/searchhelp.shtml poszukam jeszcze dokładniejszych wyjaśnień i opisze w osobnym wątku.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis wczorajszej sesji.

 

Czysta klateczka po konwersji do .png

 

u_gem_054.png

 

Oznakowana jakby ktoś miał ochote.

 

U_Gem_marked.JPG

 

Najważniejsze, krzywa. Łagodnie sobie wedruje w dół, lekko zygzakując, nie moge się dopatrzeć wpływu zaćmienia, w teorii minimum jest w okolicy 20tej klatki (przepraszam za brak konwersji do HJD, nowy soft, jeszcze nie wszystko opanowałem, sekwencja to klatki 120 sek, z odstepem 60 sek. pierwsza z 21:22)

 

U_gem.JPG

 

Pliki wynikowe i fitsy standardowo moge dostarczyć po kontakcie na Pw.

 

I na koniec mini ciekawostka. Ponownie załapała się nasza tajemnicza towarzyszka ;)

 

ghost.JPG

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Zapowiada się kawałek nocy, ale nie wiem czy dam rade urwać druga noc z kolei, pewnie tak ;) oby niebo sie nie spaprało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec mini ciekawostka. Ponownie załapała się nasza tajemnicza towarzyszka ;)

 

Już chyba kiedyś o tym pisałem - ta tajemnicza towarzyszka to gwiazda VSX J075457.7+215409, zaćmieniowa typu W UMa, o okresie obiegu 0,3364 dnia :)

Udało Ci się uchwycić ładne minimum Hans :) Jak zwykle proszę o dane dla obliczenia minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.