Skocz do zawartości

Materiał na lustro główne


Pafcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

już od jakiegoś czasu przeglądam różne fora poszukując informacji o firmach, które produkują szkło, które nadałoby się na lustro główne do teleskopu.

Napisałem kilka maili, ale albo brak odpowiedzi, albo odpisują, zę wykonają odpowiedni krążek metodą klejenia, co oczywiście jest niedopuszczalne.

 

Proszę Was drodzy forumowicze o pomoc w poszukiwaniu materiału na lustro główne.

Gdzie można kupić takie materiały?

Kogo warto zapytać?

 

Mam nadzieję, że ten post będzie przydatny dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z wykonaniem własnego teleskopu.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proszę o pozostawienie posta.

 

Otóż próbowałem kontaktować się z viperaglass'em, ale bez odzewu od ponad 3 tygodni.

Telefon komórkowy też tam milczy.

 

Kontaktowałem się z hutą szkła w Krośnie oraz Jaśle, dam znać jak będę wiedział coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kkazik40 polecił następującą stronę: http://web.archive.org/web/20041010124629/...m/coigdzie.html

 

Strona jest już dość stara, ale mimo wszytko sprawdziłem to źródło:

 

Krótkie podsumowanie:

 

- Próbowałem skontaktować się z Panem Jerzym Poruczko z firmy Quasar PJ, poprzez email, który znalazłem na stronie, która jest wymieniona w linku z punktu 3, ale bezskutecznie.

- Próbowałem się skontaktować z Viperglass'em, ale na telefon komórkowy, który jest podany na stronie odpowiada tylko poczta głosowa.

- Skontaktowałem się z Panem Januszem Wilandem, potwierdził informacje, że piec, w którym były wytapiane blanki niestety nie ruszył.

- Bogdan B z Rybnika niestety też nie odpowiada, dzwoniąc pod podany na stronie numer dostałem informację, że "nie ma takiego numeru", tam kkazik40 swoje krążki zakupił jakiś czas temu, ale widocznie to źródło już nie działa.

 

O dalszych próbach, miejmy nadzieję udanych poinformuję w późniejszym czasie.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

spytaj ludzi którzy rzeźbią lustra skąd wzieli szkło, np. eReSix, mattman12

albo tych którzy buduja teleskopy na zamówienie (...)

w sprawie płyt szklanych na zwierciadła pewnie wkrótce napiszę "kilka zdań" - razem ze zdjęciami. ale podsunę pewną propozycję. Nie wiem, czy teraz jest aktualna, ale może ??

Należało pójść do firmy (szklarza), która robiła duże płyty szklane do... akwariów !! Oczywiście nie chodziło tu o kupienie płyty rzędu 1x2 metry... :D , ale czasami można było dostać "kawałki" mniejsze, np. 50x50 cm. Płyta musiała być dość gruba. Minimum dla zwierciadła 15 cm to grubość 15 mm (po mocowaniu płyt na 6-9 punktach taka płyta mogła służyc jako materiał do zwierciadła do 20 cm). A potem należało z tej płyty wyciąć odpowiednie krążki. Jak ? Napiszę wkrótce.

W Oddziale PTMA w ten sposób "tworzyliśmy" płyty do teleskopów 25 cm, a nasz "rekordzista" kupił cienką płytę 50 cm i wyciął zwierciadło 42 cm !! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... średnica 420mm, grubość płyty na brzegu 42mm. Dwa takie zwierciała zostały wykonane... :D

 

 

A masz jeszcze namiary na źródło, które dostarczyło ci materiał do wykonania tych luster?

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwań czas dalszy.

 

Skontaktowałem się z Panem Stanisławem Rakiem z Continental Trades.

Wysłałem do niego następujące zapytanie:

czy można u Pana kupić krążek szklany borokrzemowy o średnicy około 25 cm i grubości około 3 cm?

Ile taki krążek kosztuje?

Dodam tylko, że potrzebuję tego szkła do wykonania lustra głównego teleskopu, podejrzewam, że już się Pan z takimi pytaniami spotkał.

 

Odpowiedz po kilku dniach otrzymałem następującą:

Dziękuję za zapytanie i oferuję jak poniżej :

1. szkło wzierne boro krzemowe nie hartowane fi 250 mm, grubość 30 mm, cena netto : 2500,00 zł/ 1 sztuka

2. termin realizacji : około 4 tygodni

3. płatność : 100% przedpłata na fakturę proforma

 

Cenę bagatela 2500 zł bez VAT, pozostawiam bez komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem trzy firmy zagraniczne, które dostarczają materiały dla astroamatorów:

 

1) Newport Glass w Kanadzie

2) Galvoptics w Wielkiej Brytanii

3) Mirror Making Material w Niemczech

 

oraz 2 strony internetowe, które pięknie zebrały linki, do wytwórców różnych akcesoriów, potrzebnych przy wyrobie teleskopu i obserwacjach.

Może komuś się to przyda.

 

4) Zasoby 1

5) Zasoby 2

 

Ceny są już chyba sensowne, ale proszę o komentarz tych, którzy już robili swoje lustra i mogą powiedzieć czy te ceny nie są za wysokie.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

CYTAT

"średnica 420mm, grubość płyty na brzegu 42mm"

 

(...) ale 42 mm to chyba w oceanariach ;p do szklanych basenów ;p

 

30 - 50 lat temu PTMA dysponowało płytami różnych rozmiarów, nawet o średnicy do 50 cm (były przeznaczone dla fachowców, którzy potrafili z tych płyt wykonać zwierciadła).

Pewnie napiszę coś o płytach, z jakich wykonywaliśmy zwierciadła, teraz dodam krótko - kiedyś jedna z hut w Polsce wykonywała iluminatory okrętowe i stąd było "zaopatrzenie" PTMA w materiały (były także proszki szlifierskie i tubusy... :D ). Niestety to odległe czasy, ale je pamiętam - w końcu moje teleskopy (jak i teleskopy Oddziału PTMA w Warszawie) zostały wykonane właśnie z tych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po krótkiej przerwie.

 

Udało mi się kupić od Pana Janusza z Astrokraka materiał na lustro o średnicy 190mm,

Jest to tylko blank i zdecydowałem, że będę wykonywał lustro metodą popularną za oceanem, czyli z użyciem tile-tool.

 

W załączniku przedstawiam zestawienie dwóch firm, które prowadzą sprzedaż proszków ściernych

wraz z ilością proszków potrzebnych do wyrobu lustra.

 

Mam nadzieję, że to się komuś przyda.

 

Pozdrawiam i dziękuję wszyskim, którzy pomogli mi zdobyć blank,

a w szczególności eReSix'owi, który nakierował mnie na Pana Janusza.

zestawienie_firm_sprzedajacych_proszki_scierne.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dodam jeszcze, że udało mi się skontaktować z Panem Jackiem z firmy Uniwersał, u którego zdobyłem krążek do wykonania lustra.

Dziękuję bardzo Panu Jackowi.

 

Pozdrawiam,

Paweł

 

P.S.

Pan Andrzej z firmy MARBAD okazał właściwe podejście do klienta: po napisaniu do niego emaila z prośbą o kontakt, na drugi dzień do mnie oddzwonił i przedstawił ofertę swojej firmy.

Jeśli chodzi o drugą firmę to po napisaniu emaila, nie otrzymałem żadnego odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

dziś w PTMA (Oddział w Warszawie) nasz "szef" Sekcji Instrumentalnej przyniósł do pokazania grube płyty szklane, z których można wyciąć sobie krążki do przyszłych zwierciadeł. Skorzystałem z okazji i zrobiłem kilka zdjęć takiej płyty - oto jedno ze zdjęć:

 

gallery_14903_6_2744.jpg

Płyta ma grubość prawie 20 mm i można z niej wyciąć krążek o średnicy do ok. 18 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

poszukiwałem szkła około września zaszłego roku i trafiłem na to tu , dzwoniłem do nich i powiedzieli że nie ma problemu z wycięciem krążka( tylko zagwozdka - tną strumieniowo więc krawędzie będą "ukośne" ale kto wie czy nie i przyhartowane) gatunkiem szkła itp jak ktoś ma ochotę może ich podręczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

poszukiwałem szkła około września zaszłego roku i trafiłem na to tu , dzwoniłem do nich i powiedzieli że nie ma problemu z wycięciem krążka( tylko zagwozdka - tną strumieniowo więc krawędzie będą "ukośne" ale kto wie czy nie i przyhartowane) gatunkiem szkła itp jak ktoś ma ochotę może ich podręczyć

 

Bardzo użyteczny link! Szkoda jednak, że tak późno piszesz, mam nadzieję, że innym użytkownikom się to przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę z innej beczki.

 

Jestem w fazie poszukiwania lepiku i kalafonii do wykonania polerownika, czy może wiecie, gdzie można go dostać?

Piszcie proszę na PW, później zbiorę informacje i dodam w jednym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.