Skocz do zawartości

Projekt Reportaż


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, może po tym poście, niektórzy wezmą mnie za szaleńca, ale sprawa jest na tyle ważna, że się odważę nadszarpnąć moją reputację.

Proszę jedynie wszystkich o uważne przeczytanie poniższego tekstu do końca.

 

To jest pomysł, do którego potrzebował będę każdego z Was moi drodzy forumowicze, nie wiem jak będzie z realizacją, ale mam 99% wiary w ten projekt :)

Na początek zaznaczam, że być może jest szansa wyświetlić (w telewizji) i zrobić ten reportaż przez profesjonalistów (operatorzy, scenarzysta i reżyser)

 

Jak bym to widział i co ja zamierzałbym zrobić:

 

Reportaż składałby się z kilku podstawowych tematów:

 

1. Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 (trzeba to naświetlić szarym obywatelom a tym samym wypromować astronomię)

2. Przedstawienie i opowiedzenie krótkich historii naszych forumowiczów (promocja naszego forum, naszego życia, naszej pasji)

3. Podjęcie walki z LP w np. moim mieście (tu bardzo przyda mi się pomoc telewizji i mocnego charakteru z forum)

4. Ewentualna rozmowa przed kamerą z dystrybutorem (widziałbym tu Deltę Optical)

5. Na koniec jakaś dobra puenta

 

 

Ad. 1 Reportaż zacząłby się informacją, że właśnie zaczął się MRA i można byłoby tu podać osiągnięcia naszych rodaków, czyli krótka i treściwa historia astronomii w Polsce.

Ad. 2 Tu widziałbym każdego chętnego z forum (na pewno widziałbym tak silne charaktery jak Adam Jesion, sumas oraz ulubieńców astrofotografii qbanos, MarcinPc i innych tych zaczynających oraz zaawansowanych użytkowników forum. (widziałbym również przedstawicielki płci pięknej, trzeba tym wszystkich zarażać)

Była by to luźna rozmowa z Wami jak to się zaczęło, jak astronomia wpłynęła na Wasze życie. Można by było pokazać swój sprzęt, zdjęcia itp.

Ad. 3 Tu ktoś zaznajomiony, może Ori2711 wypowiedziałby się o problemie dotyczącym LP

Ja użyłbym tu ostrych słów, typu "Proszę wszystkich o chwilę refleksji, dzisiejszej nocy spójrzcie w niebo i przypomnijcie sobie to samo niebo sprzed 10, 15 lat a później wyobraźcie sobie niebo z przyszłości za kolejne 10, 15 lat!" "Jeżeli wspólnie nic z tym nie zrobimy, już w niedalekiej przyszłości o gwieździstym niebie nasi synowie i wnuki będą mogli poczytać w podręcznikach" itp...

Po wypowiedzi Ori2711 każdy z przedstawionych wcześniej użytkowników forum nakreśliłby jak LP wpływa na jego samego, jak było kiedyś jak jest teraz w jego mieście.

Po wypowiedziach zobaczylibyśmy moją próbę zmienienia historii w moim mieście (rozmowa z burmistrzem i zarządem miasta Szczytno)

Oczywiście wcześniej zamierzam zebrać 5 tysięcy podpisów na wcześniej przygotowanym oświadczeniu (tu będę Was prosił o pomoc w utworzeniu odpowiedniego tekstu), zamierzam zbierać podpisy sam chodząc od drzwi do drzwi, będąc w Polsce będę miał dużo wolnego czasu :) zamierzam dobrze się do tej rozmowy przygotować i tu również prosiłbym o pomoc kogoś z forum by był ze mną ;)

Ad. 4 Tu dystrybutor mógłby wymienić i pokazać przeróżny sprzęt od sprzętu dla każdego(na każdą kieszeń) do nieco lepszego (dla zaawansowanych)

Promowałby również obserwacje nieuzbrojonym okiem czy lornetką :)

ad. 5 Tu widziałbym mądre zdanie od Pana Adama Jesiona, ma przecież twardy charakter i z pewnością padłyby jakieś piękne słowa

 

Jest Nowy Rok, więc rozmowy na temat stworzenia i wypromowania reportażu w telewizji zacznę od jutra i będę informował Was o każdym pojawiającym się aspekcie.

A teraz pytanie, czy mógłbym liczyć na Waszą współpracę, lub czy mógłbym zaoferować Wam swoją pomoc?

 

Życzę wszystkim by tym, co robicie, zarażać innych, pięknym hobby, jakim jest astronomia

By spokój oraz miłość towarzyszyła Wam cały czas przez ten i kolejne lata naszego życia.

 

Pozdrawiam i proszę wziąć to wszystko, co napisałem na poważnie.

 

PS. Jeżeli telewizja odpadnie zawsze istnieją inne formy jak You Tube, Google i inne

 

Dariusz Toman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuję projekty listu do Burmistrza

Są to projekty, pod którym będzie się podpisywała indywidualnie każda osoba, czyli ile podpisów tyle list.

Czekam na sugestie, co zmienić, dodać i poprawić.

 

Bardzo bym się ucieszył, gdybym zobaczył również zdanie innych forumowiczów, co sądzicie o całym projekcie.

Liczę również na komentarz wymienionych wyżej osób.

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję Ori2711 i majer

 

Projekt nr1

 

 

Prośba o wymianę oświetlenia miejskiego, lamp o wysokim LP*

 

 

Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 postanowiłem zająć się rosnącym problemem,



coraz większego (czasami zupełnie niepotrzebnego) zaświetlenia i zanieczyszczenia nieba oraz marnowaniu energii elektrycznej przez Lampy o wysokim LP*

 

 

 

 

Szanowna Pani Burmistrz

 

Wszyscy wiemy o tym, że nasza Planeta jest z dnia na dzień coraz bardziej zanieczyszczana, niszczona i rzadko kiedy jest robione coś zupełnie w odwrotnym kierunku.

Pragnę prosić Panią Burmistrz o zupełnie inne podejście do tematu zanieczyszczenia światłem o wysokim LP* i wymienienie ich na bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska.

Przyczyni się Pani tym samym do rozpoczęcia zmiany na lepsze i bardziej przyjazne środowisku tak jak tego chcą mieszkańcy naszego miasta.

Osobiście prezentuję środowisko Astronomiczne, które z roku na rok odczuwa w swoim mieście rosnące zanieczyszczenie światłem latarni i lamp miejskich a co za tym idzie, zmniejsza nam dostęp do gwieździstego, ciemnego nieba, które jeżeli nie podejmiemy żadnych kroków, wkrótce może jedynie pokazać się w podręcznikach i na zdjęciach.

Być może nikt nie odniesie z tego korzyści materialnych ale za to dla naszej planety będzie to bezcenna pomoc.

 

 

Dariusz Toman

 

 

Ja niżej podpisany/a, po zapoznaniu się z powyższym tekstem, również apeluję o wymianę lamp miejskich o wysokim LP* na lampy nie zanieczyszczające nocnego nieba.

 

Podpis ……………………

 

 

LP* - Light pollution - zaświetlenie nieba

 

 

Projekt nr2

 

 

Prośba o wymianę oświetlenia miejskiego, lamp o wysokim LP*



 

 

Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 postanowiłem poruszyć rosnący problem coraz większego (czasami zupełnie niepotrzebnego) zaświetlenia i zanieczyszczenia nieba jak również problem marnowania energii elektrycznej przez Lampy o wysokim LP*

 

 

Szanowna Pani Burmistrz

 

Pragnę prosić Panią Burmistrz o bliższe zapoznanie się z tematem zanieczyszczenia światłem o wysokim LP* środowiska oraz próbą wymienienia lamp na bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska.

Nasza Planeta z dnia na dzień jest coraz bardziej zanieczyszczana, niszczona i rzadko, kiedy podejmowane są kroki mające na celu zmniejszenie degradacji środowsika.

Osobiście prezentuję środowisko Astronomiczne, które z roku na rok odczuwa rosnące zanieczyszczenie światłem latarni i lamp miejskich a co za tym idzie, zmniejsza nam dostęp do gwieździstego ciemnego nieba.

Pani Burmistrz po zapoznaniu się z powyższym tekstem zwracam się z prośba wymiany zabójczych lamp miejskich o wysokim LP* na lampy niezanieczyszczające naszego nocnego nieba.

 

Dariusz Toman

 

 

Ja niżej podpisany/a, po zapoznaniu się z powyższym tekstem, również apeliję o wymianę lamp miejskich o wysokim LP* na lampy niezanieczyszczające nocnego nieba.

 

Podpis ……………………

 

 

LP* - Light pollution - zaświetlenie nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem tyle, żadna z ogólnopolskich anten telewizji publicznej nie jest zainteresowana tego typu produkcja nawet przy zakładanym czasie trwania do 10 min. Anteny regionalne TVP chętnie by takie coś przyjęły ale pod warunkiem by było to istotnie lokalne i najlepiej by jeszcze ktoś zapłacił za emisję.

Przerabiałem też nadawców komercyjnych i mimo daleko posuniętych rozmów wszystko rozbija się u największych o to jak taki temat ma być prowadzony. Zasadniczo koncepcja "bohatera zbiorowego" jest archaiczna i jako taka nie wpisuje się w profile nadawców działających w Polsce. Jedyną nadzieją są "szorty" dla Discovery Europe Networks. Taki "szort" musi być szybkim mocno impresyjnym, mało przegadanym obrazem do 3 minut. Oczywiście telewizje kablowe chętnie wezmą coś takiego tylko brak możliwości finansowych i bazy produkcyjnej powoduje, że goniące oszczędności coś potencjalnie atrakcyjnego sprowadzają do minimum - czytaj - nikt kto się szanuje pod tym się nie chce podpisać.

Warto jednak próbować!

Ja szykuję szorty z materiałów jakie zebrałem do dużego filmu. Dwa szorty są gotowe a jeden "long-szort" w wersji mini bez udźwiękowienia można oglądnąć na stronie PKiM.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa reportażu?

 

Rozmawiałem z konkretnym człowiekiem o reportażu, jaki chcielibyśmy zrobić, odnośnie telewizji i odnośnie produkcji.

 

Sprawa telewizji wygląda następująco:

Jeżeli uzbieram kilka tysięcy podpisów w moim mieście telewizja w chwili rozmowy z burmistrzem przyjedzie i nakręci materiał i na to jest jakieś 80% szansy.

Telewizja zajęłaby się tylko tym problemem, bo jeżeli chodzi o reportaż o danej grupie i stowarzyszeniu to TV nie jest instytucją charytatywną i za reportaż i czas antenowy sporo trzeba by było zapłacić.

 

Myślę, że i tak dobre by było nagranie próby walki z narastającym LP

 

Sprawa reportażu wygląda tak:

Reportaż można by było połączyć z materiałem telewizji.

Byłby on w formie naszych wypowiedzi, naszych sprzętów i zdjęć.

 

Jeżeli chodzi o kamerzystę i montera to mam człowieka, który zgodził się zrobić taki reportaż. Lecz aktualnie z czasem u niego krucho.

Materiał może zacząć powstawać od około 1 marca.

 

Oto linki do reportaży teledysków, które są autorstwa Pawła:

http://pl.youtube.com/watch?v=JlfC84SW-U0

http://relaz.pl/tivi-film.php?id=324;, http://relaz.pl/tivi-film.php?id=325&gat=7&page=1;, http://relaz.pl/tivi-film.php?id=326;

http://relaz.pl/tivi,alternatywne-spotkania-teatralne,257

http://relaz.pl/tivi,akurat-w-trasie-cz-2,230

 

Ma również na swoim koncie teledysk :)

http://pl.youtube.com/watch?v=UAFg7e_GfH0&...feature=related

 

Myślę, że jest to osoba na tyle profesjonalna, że nasz reportaż może okazać się naprawde dobry.

 

Jedyne, czego teraz potrzebujemy to konkretnych chętnych, no i liczyłbym w końcu na Wasze pomysły.

 

I tu uwaga, gdy repotraż już powstanie, możliwe że bedzie możliwość przepchnięcia go do telewizji publicznej :)

 

 

Zachęcam do komentarzy i rozmowy

 

Dariusz Toman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzyć mi sie nie chce, że w roku astronomii musimy aż tak na głowie stawać żeby w TV coś powiedzieli o astronomii :blink: .

Przecież to oni powinni drzwiami i oknami do nas przyjść i zapytać co mamy do powiedzenia... zamiast czas antenowy na wróżki tracić :(

Jest telewizja śniadaniowa, jest uwaga, jest mnóstwo programów gdzie można cyklicznie poruszać nasze problemy i zachęcać, popularyzować.

 

Dzisiaj w dzienniku telewizyjnym słyszałam o bajce o Koperniku... i wszystko ładnie, pięknie, ale dlaczego pokazują naszą astronomię tylko przez pryzmat uczonych? Dla przeciętnego człowieka to nudy!!!

Czy nie liczy się to, co można zrobić dzisiaj z niebem? Amerykanie świetnie sobie z tym radzą, z promocją za pomocą pięknych zdjęć, filmów, poprzez rozbudzanie wyobraźni... Już widzę te tłumy zafascynowanych ludzi, którzy rzucą się na astronomię po obejrzeniu bajki o Koperniku, z całym szacunkiem dla Kopernika. Chociaz dobre i to. Na bezrybiu i rak ryba.

 

W Polsce chyba ciągle pokutuje system, gdzie trzeba nauczać poprzez strasznie mądre i trudne książki oraz wzory... Zamiast uczyć poprzez zabawę, poprzez doświadczenia.

Szkoda by było żeby na początku zniechęcić, niż zaciekawić... Czy polska astronomia ma się nam kojarzyć tylko ze średniowieczem?

Wydaje mi się że w popularyzacji astronomii nie chodzi tylko o wypromowaniu polskich astronomów, ale astronomi w ogóle... a tu widzę "polacy nie gęsi..." takie klimaty... Jak się skończy ten rok tylko na Koperniku, Heweliuszu i paru innych, to się załamię.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz mam właśnie dużo czasu i sporo możliwości produkcyjnych są kamery SONY HDV, SD, XDCAM HD i Panasonic AVCHD i SD, zestawy dźwiękowe Sennheiser i Audiotechnica, jazdy, krany, stedicamy i montażowe AVID i EDIUS oraz do udźwiękowienia. Niestety właśnie w marcu zaczyna się sezon i już mam robotę zapowiedzianą.

W maju jadę robić reportaż w sumie astronomiczny bo o SALT do RPA. Tak więc możliwości produkcyjne zwalniają mi się od końca maja. Jeśli jednak trzeba było by to udźwiękowić czy przepchnąć przez digital intermidiete czy inne sprawy postprodukcyjne to oferuję oczywiście pomoc. Moge też podesłać kilku moich współpracowników - operatorów czy dźwiękowców po promocyjnych stawkach... a to się dzisiaj cholernie liczy :lol::D:rolleyes:

Pozdr

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odrobinie środków i dobrze zaprojektowanym scenariuszu i poprowadzonym budżecie można osiągnąć dobry poziom przy nakładzie rzędu 200 - 300 zł za minutę materiału końcowego (oczywiście przy realizacji cyfrowej). Oczywiście nie wliczam to udźwiękowienia i korekcji oraz wgrania na betę ale to już można zrobić przed sprzedażą. Jeśli chciał byś porady to troszkę już filmów tu i ówdzie upłynniłem... ale niestety z najważniejszą dla nas anteną czyli TVP 1, 2 i info jest coraz trudniej. Stosunkowo najłatwiejsza jest Polonia ale tam tez i proces decyzyjny jest specyficzny.

Jak by co zapraszam na priva.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W maju jadę robić reportaż w sumie astronomiczny bo o SALT

 

... czyli o niedziałającym teleskopie, który może za rok wreszcie ruszy (ostatnia informacja).

Szkoda tych milionów złotych naszych podatników wydanych na ten cel. Ale tak czy siak warto tam pojechać i pogonić tych afrykanerów do roboty B) Może jeszcze coś z tego teleskopu będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to możliwe, to deklaruję swoją pomoc :) Mógłbym wystąpić jako jeden z kilku "wyjątków" wśród dzisiejszej młodzieży.

 

Pozdrawiam.

 

Jako jeden z tych wyjątków również deklaruję swoją pomoc. B)

Swoją drogą to polecam skontaktować się z Multimedia Polska (sieć telewizji kablowych)

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jeden z tych wyjątków również deklaruję swoją pomoc. B)

 

No to jest już trzech wyjątków :) Też chętnie pomogę w miarę możliwości.

A tak swoją drogą to dlaczego w projekcie reportażu nie ma ani słowa o ATM'owcach?? Sądzę że nietypowe konstrukcje wykonywane przez ludzi z pomysłem wywrą na oglądających znacznie większe wrażenie niż fabryczne konstrukcje.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.