Jump to content

All is quiet on New Year's Day.


Tiamat
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

dawno nic nie dawałem na forum. Niestety proza życia skutecznie uniemożliwiała mi efektywną zabawę w astrofoto w ostatnich miesiącach. Jak policzyłem w 2008 prawie sto dni spędziłem poza domem. Na zabawę w astrofoto wybitnie nie było warunków. Mam nadzieję, że w nowym roku będzie ok. Wchodząc aby poczytać na forum widzę często wspaniałe fotografie, których jest coraz wiecej oraz czytam o coraz to nowych obserwatoriach. Krzepiące! A z drugiej strony złośc mnie brała, że nie mogę fotografować, kiedy była dogodna pogoda!

 

Kilka ostatnich dni pozwoliło na zebranie materiału do fotki wąskopasmowej w paśmie siarki, tlenu i wodoru. Z żoną zostaliśmy wczoraj w domu, więc nawet w sylwestra o północy mogłem fotografować.

Poniższa fota to 16 ekspozycji w H-alfa. Każda po 30 minut. Dodatkowo SII i OIII to tylko po 4 godziny (!) w półgodzinnych ekspozycjach.

Ritchey Crethien A&M 320 IMST na Paramount ME. Rotator Pyxis 3? oraz FLI PDF focuser. Kamera SBIG ST-10XME

 

Akurat wczoraj z Tom-ciem rozmawiałem, że postaram się w najbliższym czasie robić foty bez znacznej ingerencji Photoshopa. No cóż poniższa fota to totalne zaprzeczenie mojej małej deklaracji ?. Ale dla ?usprawiedliwienia? dołączam dwie surówki, jak wygląda materiał w siarce i tlenie przed obróbką. A to i tak najlepsze z ośmiu klatki jakie miałem do dyspozycji.

Również zdjęcie w klasycznej formie czyli H-alpha w BW.

 

 

 

Rozeta_Narrow_gotowe_mini.jpg

 

Rozeta_H_gotowe_mini.jpg

 

Surowe klatki w S i O

Prnt_screen1.jpg

Prnt_screen2.jpg

 

Pełna rozdzielczość w linkach poniżej.

 

 

Rozeta w H-alpha

 

Rozeta w wąskich pasmach.

 

Wziąłem do ręki kalkulator i policzyłem wielkośc zaznaczonego strzałką ciemnego bąbla. Rozeta ma 135 lat świetlnych. Ten bąbelek ma około 4 miesięcy świetlnych czyli jest kilkaset razy większy od naszego Układu Słonecznego. Bardzo to do mnie przemawia. O ile jeszcze takie odległości można sobie jakoś uzmysławiać. Ta skala jest takim łącznikiem pomiędzy naszym układem a światem Deep Sky.

 

strzalka.jpg

 

 

Na koniec, robiąc noworoczny porządek na dysku postanowiłem wrzucić na serwer również kilka niedokończonych projektow tych mniej i bardzie udanych, których z racji różnych spraw nie skoczyłem i może dopiero w następnym sezonie się za nie zabiorę. Jako ciekawostkę można zobaczyć tutaj. Nie pamiętam łącznych czasów ekspozycji. Część zrobiona SBIG ST-10XME a częśc STL 11000 podłączonymi do Ritchey Crethien A&M 320 IMST postawionym na Paramount ME. Jeden wyjątek to rozeta strzelona z STL11000M, obiektywu ED180 na Losmandy G11.

 

Zdjęcia ?odrzuty? są TUTAJ

 

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Michał Żołnowski - Tiamat

Edited by Tiamat
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Chłopaki!

Piotrek, jak pewnie się domyślasz S i O to filtry astrodonowskie, które miałeś w swoich rękach:) CFW-10 też z tego samego źródła :) Czy Ty te filtry pociągnąłeś jakąś czarną farbą ftalową? Wogóle światła nie puszczają :szczerbaty:

Pozdrawiam

Michał

Edited by Tiamat
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Chłopaki!

Piotrek, jak pewnie się domyślasz S i O to filtry astrodonowskie, które miałeś w swoich rękach:) CFW-10 też z tego samego źródła :) Czy Ty te filtry pociągnąłeś jakąś czarną farbą ftalową? Wogóle światła nie puszczają :szczerbaty:

Pozdrawiam

Michał

domyśłiłem się :D

a filtry rzeczywiście ciemnie jak cholera, może Donowi pomyliły się oznaczenia i to są 3nm :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.