Skocz do zawartości

All is quiet on New Year's Day.


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

dawno nic nie dawałem na forum. Niestety proza życia skutecznie uniemożliwiała mi efektywną zabawę w astrofoto w ostatnich miesiącach. Jak policzyłem w 2008 prawie sto dni spędziłem poza domem. Na zabawę w astrofoto wybitnie nie było warunków. Mam nadzieję, że w nowym roku będzie ok. Wchodząc aby poczytać na forum widzę często wspaniałe fotografie, których jest coraz wiecej oraz czytam o coraz to nowych obserwatoriach. Krzepiące! A z drugiej strony złośc mnie brała, że nie mogę fotografować, kiedy była dogodna pogoda!

 

Kilka ostatnich dni pozwoliło na zebranie materiału do fotki wąskopasmowej w paśmie siarki, tlenu i wodoru. Z żoną zostaliśmy wczoraj w domu, więc nawet w sylwestra o północy mogłem fotografować.

Poniższa fota to 16 ekspozycji w H-alfa. Każda po 30 minut. Dodatkowo SII i OIII to tylko po 4 godziny (!) w półgodzinnych ekspozycjach.

Ritchey Crethien A&M 320 IMST na Paramount ME. Rotator Pyxis 3? oraz FLI PDF focuser. Kamera SBIG ST-10XME

 

Akurat wczoraj z Tom-ciem rozmawiałem, że postaram się w najbliższym czasie robić foty bez znacznej ingerencji Photoshopa. No cóż poniższa fota to totalne zaprzeczenie mojej małej deklaracji ?. Ale dla ?usprawiedliwienia? dołączam dwie surówki, jak wygląda materiał w siarce i tlenie przed obróbką. A to i tak najlepsze z ośmiu klatki jakie miałem do dyspozycji.

Również zdjęcie w klasycznej formie czyli H-alpha w BW.

 

 

 

Rozeta_Narrow_gotowe_mini.jpg

 

Rozeta_H_gotowe_mini.jpg

 

Surowe klatki w S i O

Prnt_screen1.jpg

Prnt_screen2.jpg

 

Pełna rozdzielczość w linkach poniżej.

 

 

Rozeta w H-alpha

 

Rozeta w wąskich pasmach.

 

Wziąłem do ręki kalkulator i policzyłem wielkośc zaznaczonego strzałką ciemnego bąbla. Rozeta ma 135 lat świetlnych. Ten bąbelek ma około 4 miesięcy świetlnych czyli jest kilkaset razy większy od naszego Układu Słonecznego. Bardzo to do mnie przemawia. O ile jeszcze takie odległości można sobie jakoś uzmysławiać. Ta skala jest takim łącznikiem pomiędzy naszym układem a światem Deep Sky.

 

strzalka.jpg

 

 

Na koniec, robiąc noworoczny porządek na dysku postanowiłem wrzucić na serwer również kilka niedokończonych projektow tych mniej i bardzie udanych, których z racji różnych spraw nie skoczyłem i może dopiero w następnym sezonie się za nie zabiorę. Jako ciekawostkę można zobaczyć tutaj. Nie pamiętam łącznych czasów ekspozycji. Część zrobiona SBIG ST-10XME a częśc STL 11000 podłączonymi do Ritchey Crethien A&M 320 IMST postawionym na Paramount ME. Jeden wyjątek to rozeta strzelona z STL11000M, obiektywu ED180 na Losmandy G11.

 

Zdjęcia ?odrzuty? są TUTAJ

 

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Michał Żołnowski - Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Chłopaki!

Piotrek, jak pewnie się domyślasz S i O to filtry astrodonowskie, które miałeś w swoich rękach:) CFW-10 też z tego samego źródła :) Czy Ty te filtry pociągnąłeś jakąś czarną farbą ftalową? Wogóle światła nie puszczają :szczerbaty:

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Chłopaki!

Piotrek, jak pewnie się domyślasz S i O to filtry astrodonowskie, które miałeś w swoich rękach:) CFW-10 też z tego samego źródła :) Czy Ty te filtry pociągnąłeś jakąś czarną farbą ftalową? Wogóle światła nie puszczają :szczerbaty:

Pozdrawiam

Michał

domyśłiłem się :D

a filtry rzeczywiście ciemnie jak cholera, może Donowi pomyliły się oznaczenia i to są 3nm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.