Skocz do zawartości

Zwrotny i wydajny....?


Grzegorz82

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz82, nie chce Cię martwić, ale przy tak określonych kryteriach jak to zrobiłeś, to wybór między podanymi przez ciebie sprzętami to jak miedzy dżumą a cholerą. Warto jakąś alternatywę rozważyć, ale tu istotny jest budżet, sądząc po cenach tych rurek proponowanych przez Ciebie -niewielki. Określ jakiś rząd wielkości...

Dlaczego żaden z tych? Przeanalizujmy. Na wstępie wywalmy fotografię, bo to osobny temat:

 

80/400 -do samolotów i krajobrazu będzie świetny, ale jeśli myślisz o dużych powiększeniach ze statywu foto i szybkim śledzeniu to od pewnego momentu będą kłopoty. W tym ostatnim przypadku [szybkość] nie sprawdzą się najlepiej niektóre z montaży azymutalnych, np. AZ3. Tu lepiej się spiszą montaże A-Z z wyważeniem typu Porta albo Giro lub jakieś widły [można coś we własnym zakresie zmajstrować]. Do celów astro zaś ten refraktorek jest po prostu b. mały -apertura do obiektów mgławicowych to absolutna podstawa! A obserwacje planet utrudni krótka ogniskowa -oprócz kwestii aberracji chromatycznej [z którą można jakoś żyć] b. mała apertura [znowu] i problem z doborem okularów, ustawianiem ostrości.

 

130/900 -do celów astro jest O.K., mimo słabego montażu. Ale do zastosowań "naziemnych" to będzie zupełna porażka przez ten paralaktyk, odwrócony obraz to najmniejszy problem. Będzie to wielkie, dużo roboty z ustawianiem, zero ergonomii.

 

Rozumiem,że chcesz/musisz iść na kompromisy. Podaj budżet oraz co jest priorytetem -astronomia czy obserwacje naziemne.

W pierwszym przypadku prawdopodobnie najlepiej byłoby kupić jakiegoś Dobsona [np. 152/1200 -duże , proste w obsłudze i relatywnie tanie], a do obserwacji samolotów po prostu jakąś lunetkę z zoomem [są też takie stałoogniskowe 20 czy 30x, ale taki sprzet już masz] albo statywową lornetę. Z resztą do samolotów na dużym pułapie to Dobson się nada, świetnie się prowadzi, tylko problem z odwróconym obrazem, któremu można zaradzić [soczewka odwracająca]. Warto też pomyśleć o szukaczu z ziemskim obrazem. Moim zdaniem, mógłbys w takim wariancie kupić właśnie Dobsona i lornetkę.

Drugi wariant to refraktor -kompromis. Żeby to się sprawdziło w astro, to powinno mieć jednak przynajmniej 90-100mm średnicy. Może być krótkoogniskowy [np. 102/500], choć to spowoduje komplikacje na planetach, nie tak duże jednak jak w 80/400. Ułatwi natomiast sprawę montażu, oczywiście to musi być A-Z, nie paralaktyk. Szczegóły jak w opinii nt. 80/400 wyżej. Jeśli długość tuby nie jest problemem, to jeszcze 90/900 powinien być O.K. Generalnie nie ładowałbym się w APO czy ED, jeśli priorytetem nie jest fotografia, a chcesz coś na niebie zobaczyć. Inwestujac w APO/ED bedzie musiał zostać przy maks 80mm ze względu na bariery cenowe, a to jest mało do obserwacji nieba.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Tak się składa,że mam Newtona 130/650 na Dobsonie [na paralaktyku też wieszałem] i refraktorek 80/400 [tylko nie S-W]. Tym ostatnim próbowałem kiedyś łapać ze statywu foto stację kosmiczna [iSS]. Przy 20x było O.K., ale przy 40x z okularem Plossla już się nie udawało. Ale to jest wyjątkowo szybki obiekt, samoloty na pułapie przelotowym poruszają się kilkakrotnie wolniej, więc nie powinno być problemu [jaja będą na większych powiększeniach]. Z ptakami lub samolotami koło lotniska [na małej wysokości] to inna bajka -tu lepiej się sprawdzi lornetka.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już zdecydowany na tego refraktora trochę posiedziałem na forum i chyba aż takiej tragedii nie będzie jak go kupię. Chciał bym pomału wkroczyć w świat optyki dużo osób (amatorów w tej dziedzinie, jak ja) pisze że spodziewali się całkiem czegoś innego kupując syntę 8" czy 10" (co zobaczyli a czego się spodziewali), więc trochę szkoda by było kupić i się zniechęcić tym samym czynnik finansowy. Poza tym chciał bym rozbudowywać swój arsenał optyczny.

 

Następnym instrumentem na pewno będzie Newton 8" albo 10" muszę przyznać że odwrócony obraz trochę mnie odstrasza bo nie mając doświadczenia a z refraktorem takowego też nie zdobędę będzie trudno się przestawić.

 

 

Tutaj znalazłem potwierdzenie swojego wyboru na swój pierwszy i bardzo tani teleskop:

 

http://astro-forum.org/Forum/Celestron-Nex...400-t22916.html

 

 

Dziękuję za rady jakich udzielaliście, za cierpliwość : bo jak czytałem swoje pierwsze posty w tym temacie i wątpliwości jakie miałem to teraz trochę mi głupio że o takie banały pytałem :unsure:

Pozdrawiam Grzegorz

Edytowane przez Grzegorz82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.