Skocz do zawartości

Piękno Wszechświata...


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! :)

 

Jako że problem z niepotrzebnym zaświetleniem nieba wzrasta i nie wygląda na to, żeby ktokolwiek się tym przejmował to chciałem stworzyć niezbyt długi film pokazujący to, co naprawdę znajduje się tam na górze. Bo jak myślicie, dlaczego ludzi nie interesuje walka z Light Pollution? Ponieważ 99% z nich myśli, że to same, białe gwiazdki i nic więcej. Dlatego przedstawiam wam poniżej 3 minutowy film pokazujący 28 różnych obiektów Deep Sky. Jeżeli spodoba się wam to "nakręcę" dłuższy.

 

Wykorzystałem zdjęcia Roberta Gendlera oraz fragment ścieżki dźwiękowej z gry X3: Reunion.Jeżeli interesuje was, jak powstał film to krótko wyjaśnię: Nagrana prezentacja w Power Poincie. Łącznie spędziłem nad tym pokazem około 8 godzin. Obraz jest w rozdzielczości 640x480 (jeżeli będzie potrzeba, wykorzystam inny program, który skonwertuje plik do wyższej rozdzielki). Waga pliku to około 10MB. Nie wrzucam na YouTube'a, ponieważ on tylko spierniczy jakość.

 

Na koniec powiem, że stworzyłem te malusieńkie przedstawienie, gdyż tak jak wszystkim nam tutaj, zależy aby nocne niebo nie stało się jedynie widokami w podręcznikach lub albumach...

 

Piękno Wszechświata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubo bardzo ładny film, generalnie działanie w słusznej sprawie, jednakże zmieniłabym delikatnie argumenty.

 

Ponieważ argumenty emocjonalne działają tylko dla kogoś kto już jest zafascynowany pięknem wszechświata.

Aby nasze działania odniosły skutek należy nawiązać w przekazie również i przede wszystkim w kieszeń "wyborców", czyli wskazać oszczędności w wyłączaniu ozdobnego oświetlenia i luminacji kościołów, zabytków, etc... np. po godzinie 23-ciej, na konsekwentnej wymianie opraw oświetleniowych na te EKOlogiczne, czyli żeby źródło światła nie wystawało poza klosz i żeby snop światła był skierowany na ziemię, w dół.

Należy zrobic stosowne kalkulacje ile zaoszczędzimy, biorąc pod uwagę nowe koszty w postaci nowych opraw bądź modyfikację starych. Dla większości decydentów twarde dane w postaci liczb i zaoszczedzonych pieniędzy będą decydującym argumentem. Pomyślmy również o wsparciu od Unii Europejskiej na walkę z LP (oszczędność energii = zmniejszenie wydzielania CO2)

Należy również pracować nad zmianą mentalności i myślenia społeczeństwa, tutaj szybki akcje nie skutkują... badania rynkowe dowodzą, ze aby w danym społeczeństwie (40mln obywateli) postrzeganie zmieniło się na inne należy uruchomić szeroko zakrojona kampanię, która będzie pokazywana społeczeństwu przez co najmniej kilka lat, najlepiej 10.

To właśnie zrobił lobbing mleczarski w Polsce, kampania wspierana przez rząd, żeby wesprzeć polską gospodarkę - akcja "pij mleko będziesz wielki" (aczkolwiek biorąc pod uwagę przesłanki medyczne, mleko jest raczej szkodliwe dla dorosłego człowieka, co innego jogurty i przetwory mleczne). Tutaj niestety chyba bez sponsorów daleko nie zajdziemy w kwestii długofalowej reklamy społecznej... jak ktoś zna temat, proszę o wypowiedź.

 

ten rok to świetna pretekst żeby zacząć naszą walkę, bo trudniej będzie odmówić politykom ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystałem zdjęcia Roberta Gendlera oraz fragment ścieżki dźwiękowej z gry X3: Reunion.http://rapidshare.com/files/179110072/Pi__...__347_wiata.wmv

Kuba, a nie obawiasz się problemów z prawami autorskimi do tych zdjęć i ścieżki dźwiękowej? Oczywiście, nie robisz nic złego, ale zawsze twórca może sobie nie życzyć np łączenia jego dzieł z innymi...

Sugerowałbym może wersję ze zdjęciami z Hubble Heritage i np muzyką klasyczną.

Poza tym - brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pozytywne opinie :)

 

Panie mają pierwszeństwo, więc skomentuję komentarz Ori- otóż właśnie dlatego miałem na myśli stworzenie dłuższego pokazu z większą ilością zdjęć, ale na mniej więcej zasadzie takiego schematu: Foto>Foto>Foto>Argument>Foto>Foto... Niestety, problem jest taki, że musiałbym kogoś z Was poprosić o pomoc w doborze odpowiednich stron ZA do następnej prezentacji. Bo przecież trzeba to jakoś łatwo i przejrzyście napisać, prawda? :)

 

Teraz komentarz do wypowiedzi Mariusza- W oryginalnej grze (tj. nie piracie tylko kupionej w sklepie), muzyka jest normalnie w jednym z folderów gry pod postacią plików .mp3, więc sam nie wiem. A co do praw autorskich Pana Gendlera to... chyba masz rację, dlatego najpierw wolałem opublikować tutaj na forum i chyba rzeczywiście lepszym wyborem będą zdjęcia z Hubble'a. Może jeżeli napisałbym list do Roberta z zamiarem upewnienia się to nic mi nie będzie "grozić"? :)

 

Szuu- Dzięki za podanie mi linka, nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego serwisu :).

 

Coremeil, wiem o tym, ale nie miałem już jak tego poprawić, gdyż błąd zauważyłem u siebie w domu, a film nagrywałem u kolegi, ponieważ u mnie masakrycznie przycinał się komputer. A już nie mogłem do niego przyjść.

 

Pozdrowienia!

 

EDIT: Jutro wrzucę film na serwis, który podał Szuu, także będzie można go łatwiej dostać :)

 

A teraz trzeba iść spać...

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do praw autorskich Pana Gendlera to... chyba masz rację, dlatego najpierw wolałem opublikować tutaj na forum i chyba rzeczywiście lepszym wyborem będą zdjęcia z Hubble'a. Może jeżeli napisałbym list do Roberta z zamiarem upewnienia się to nic mi nie będzie "grozić"? :)

 

Tak mi przyszło na myśl, czy nie łatwiej by było zrobić "filmu" z fotkami naszych forumowych astro-fotografów... Wymiatają. Z całym szacunkiem dla Roberta Gendlera, ale fotki "naszych" pod pewnymi względami wcale nie ustepują jego fotkom i z tychże wyszedł by Ci równie dobry "film".

Wystarczyłoby założyć wątek w stylu: "Czy zgadzacie się na użycie Waszych zdjęć?" Jestem pewien, że spora większość, (jak nie wszyscy) zgodziłaby się na łamach forum i jeszcze ucieszyła, że ich fotki zagrają tam role :) I sprawa praw autorskich załatwiona. A muzykę by Ci skomponował np. Pabami :)

 

pozdrawiam i czekam na film ze szkicami :D

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym jednak zwrócić uwagę na prawa autorskie i wysłać prośbę do autora zdjęć o ich udostępnienie. To co robi R.Gendler jest w tej chwili chyba także komercyjnym przedsięwzięciem, więc tym bardziej konsekwencje mogą być niemiłe, pomimo szlachetnego celu.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, ja wcale nic nie mówiłem, że zdjęcia naszych astrofotografów są złe :) Wręcz przeciwnie, niektóre wyglądają lepiej od tych, które zrobił Gendler.

 

I rzeczywiście taki pomysł jest bardzo fajny, tylko będzie trzeba poprosić odpowiednie osoby o udostępnienie swoich zdjęć. Oczywiście na filmie będzie napisane, kto dane zdjęcie wykonał :). A co do muzyki... Też dobry pomysł.

 

Po prostu ten film stworzyłem po to, aby sprawdzić czy spodoba się Wam tutaj na forum no i widzę, że się spodobał.

 

Pozdrowienia.

 

EDIT: I tak chyba będzie najlepiej :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękno Wszechświata YouTube

 

Coś mnie ta strona Vimeo zawiodła, Szuu :(. Wyświetlał się komunikat "Loading, please wait" przez 30 minut i nic się nie działo. Dlatego zamieściłem na YouTubie niestety. Ale nie jest tak źle, jakby mogło się wydawać :). (ale tylko jak oglądacie w standardowym, mniejszym oknie :D )

 

Pozdrowienia

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na youtube można też oglądać w lepszej jakości używając takiego linku: (dopisane &fmt=18)

daleko mu do HD ale przynajmniej nie rozmywa tak obrazu jak normalne filmiki jutubowe :)

szuu, z parametrem "&fmt=18" jakość jest nieporównywalna :D

Poniżej porównanie:

111.gif

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Troszkę tutaj mi temat ucichł, a to ze względu na to, że dopiero teraz będę miał jako-taki czas na pewne "postępy" związane z drugą częścią filmu.

 

Otóż od soboty mam zamiar rozpocząć produkcję nowego filmu związanego z LP jak i pięknem wszechświata :). Niestety o ile problem z podkładem muzycznym jakoś sam postaram się rozwiązać, o tyle kłopot związany z Light Pollution stwarza komplikacje. Dlatego mam prośbę:

 

Czy byłby ktoś z Was chętny, aby pomóc mi w kalkulacjach i formułowaniu odpowiednich argumentów dotyczących zanieczyszczenia światłem, które pojawiły by się w prezentacji? Byłbym naprawdę bardzo wdzięczny, jeżeli ktoś znalazłby jeden, dwa wolne wieczory lub popołudnia aby mi pomóc. :)

 

Pozdrowienia.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Coś już ruszyło w sprawie filmu :). Mianowicie. Mam większość zdjęć, informacje już w większości są zgromadzone(dzięki za pomoc Wimmer!) i w weekend planuję zabrać się do pracy.

 

Niestety, problem jest z muzyką. Wysłałem maila do firmy Egosoft w niedzielę. Zobaczymy, co odpiszą. Bo jak na razie, jest cisza :whistling: , ale to chyba z tego powodu, że codziennie dostają dziesiątki maili i nie mają czasu na wszystkie odpisać.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na drugą cześć z niecierpliwością - a tak nawiasem YouTube się strasznie zepsuło głownie z powodu praw autorskich lub filmów które nie są dostępne w twoim kraju.

 

Więc chyba było by warto pomęczyć się z Vimeo i tam to załączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś już ruszyło w sprawie filmu :) . Mianowicie. Mam większość zdjęć, informacje już w większości są zgromadzone(dzięki za pomoc Wimmer!) i w weekend planuję zabrać się do pracy.

 

Niestety, problem jest z muzyką. Wysłałem maila do firmy Egosoft w niedzielę. Zobaczymy, co odpiszą. Bo jak na razie, jest cisza :whistling: , ale to chyba z tego powodu, że codziennie dostają dziesiątki maili i nie mają czasu na wszystkie odpisać.

 

Pozdrawiam.

 

Z muzyką trzeba bardzo a właściwie najbardziej ostrożnie! Można mieć przez jej złe użycie wielkie kłopoty! Piszę z doświadczenia - jeśli nie stać Cię na muzyka, który napisze muzykę do twojego nawet niekomercyjnego projektu to szukaj np. tu

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, właśnie wczoraj dostałem od Mpp link do jednego z kompozytorów muzyki na Jamendo. Dzisiaj postaram się jeszcze dodatkowo poszukać czegoś na tym serwisie.

 

Wiem, że przez muzykę można mieć kłopoty... I to jest największy problem.

 

Dziękuję wszystkim osobom, które oferują swoją pomoc przy tworzeniu tegoż filmu!

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalając, które utwory muzyczne wybiorę, czekam aż przyjdzie mi wiadomość od Egosoft'u. Czekam już 8 dzień na odpowiedź. Czyżby Niemcy zignorowali moją prośbę? :( Mam już na oku kilka kawałków z Jamendo i wydaje mi się, że to właśnie z nich skorzystam.

 

Tymczasem biorę się za układanie zdjęć w odpowiedniej kolejności.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc Kuba,

 

Na początku musze powiedzieć, że twój filmik robi wrażenie, gratki za pracę i efekt końcowy. Może warto by zrobić też wersję w innych językach. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć pierwszą stronę na angielski:

 

 

Long time ago, people around the World were admiring the beauty of night sky. Since electricity was discovered and cities have started developing into huge metropolis, humans started to forget about that what is up above their heads. This process is still continuing and it seems hard to stop. This is why We – Astronomers from around the World would like to put Your attention into this problem. This short movie shows only a little bit of wonder of the Universe Ocean...

 

Nie jestem pewny tlumaczenia ostatniego zdania, może ktos kto zna iniomy angielski mogłby podać lepsza wersje "kropli w całym oceanie piękna Wszechswiata"

 

Wydaje mi się, że warto by zrobić kilka wersji - angielska, niemiecka, hiszpańska, francuska, ale tu muszą pomóc osoby obeznane w tych językach.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem angielskie idiomy i "a drop in the ocean" jest używane, więc ostatnie zdanie może zostać przetłumaczone jako "This short movie shows only a drop in the ocean of the Universe's beauty"

 

Tak sobie pomyślałem, ze jeśli film jest dostepny na utub'ie to warto będzie zrobic inne wersje językowe, by grono odbiorców mogło być o wiele większe.

 

Jak pokazałem wczoraj w pracy ten filmik w pracy, to częśc Anglików i Japończyków nie wierzyła, że takie obiekty istnieją na niebie, ale grono ogladających było duże więc myślę, że warto przesłanie podać dalej.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus, aż miło się czyta takie zdania :). Fajnie, że przetłumaczyłeś wstęp.

 

Można zrobić filmy z wieloma językami. Myślę, że dopiero drugi film będzie przetłumaczony, natomiast ten niech pozostanie w wersji polskiej i angielskiej. :)

 

Pozdrawiam.

 

PS. Drugi film będzie wyświetlony 21 kwietnia w mojej szkole z okazji Dnia Ziemi :banan:

 

EDIT: Niestety w związku właśnie z nauką, prace nad filmikiem opóźniają się <_<... Mam nadzieję, że w weekend będę mógł się zabrać do pracy na dłużej niż 30 minut.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubo, przepiękny podkład muzyczny. :notworthy:

Świetny pomysł i z tą wersją angielską też. Jak dałoby radę zrobić trochę płynniejsze przejścia pomiędzy zdjeciami, to byłby ideał. Powolna zmiana bardzo koreluje z rytmem muzyki i wprowadza nas w swoisty trans...

Kawał dobrej roboty Kuba !!!!! :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: na u tube'a wrzućcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie rozumiem dlaczego przez wszystkich jest to nazywane filmem?

Moim zdaniem to nie jest nawet filmik.

To zwykły pokaz slajdów z podkładem muzycznym.

Wolałbym to obejrzeć w prostym Powerpoincie. Zdjęcia były by lepszej jakości i waga pliku mniejsza.

 

No ale szacunek dla Autora za pomysł, szczytną ideę i włożoną pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.