Skocz do zawartości

Kropelkowe makrofoto


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym pokazać wam kilka moich makro fotek kropel wody i słupów wody. Ktoś z was też pstryka tego rodzaju fotki? Wszystkie fotki pstykane Canonem 40D i industarem 52/2.8 na gwint M39 od Fieda. Całkiem niezłe fotki makro można zrobić tym obiektywem, a koszt tego obiektywu to jedyne 30-50zł.

Oto kilka z mojej kolekcji ;)

Robione z wbudowaną lampą błyskową.

kropla2.jpg

kropla3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne:

2 zdjęcie bez lampy błyskowej, do podświetlenia kropli użyłem zwykłej lampy (oświetlenie boczne), niestety jest zbyt słaba i musiałbym zaopatrzyć sie w mocniejszą. Pierwsza fotka już z lampą.

kropla7.jpg

kropla6.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne, zdradź tajemnice za którym shotem trafiasz w ostrość ?

Mniej więcej co 5-10 strzałow :rolleyes: . To jest taki sam obiektyw: http://www.allegro.pl/item517952247_indust...fotografii.html

Mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa z powodu podania linka do allegro. Aukcje nie moja żeby nie było ;). To jest obiektyw na gwint M39 dlatego albo trzeba mieć przejściówkę m42/m39 albo przykleić obiektyw na taśmę klejącą :lol: . Ja wybrałem tą drugą opcje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś bawiłem się w taką fotografię B)

Używałem aparatu Fuji S5600 z soczewkami makro oraz z filtrem gwiazdkowym :)

 

Oto kilka efektów (na drugim zdjęciu jest strumień wody :D )

 

 

kropla1.jpg kropla2.jpg kropla3.jpg

 

Mam nadzieję, że przypadną do gustu ;) co prawda nie są robione lustrzanką ale efekt też całkiem ciekawy.

 

Ja też nieco pstrykam, ale prób focenia z wodą jeszcze nie podejmowałam choć mam w planach.

 

No i w planach zakup lustrzanki, ale to za...ho ho hoooo! :D

 

Ja też przymierzam się do zakupu lustrzanki (350tki Canona oczywiście :D ) a mój kompakcik trafi w inne ręce

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz83 też Ci to całkiem nieźle wyszło. :D

 

Ja też przymierzam się do zakupu lustrzanki (350tki Canona oczywiście :D ) a mój kompakcik trafi w inne ręce

 

A co do lustrzanki to początkowo też myślałam o Canonie, ale raczej zdecyduję się na wypróbowanego już przeze mnie Olympusa.

 

Adam mam takie pytanko, może nieco śmieszne, ale "Kto pyta-nie błądzi"- gdzie robiłeś te zdjęcia? W jakichś miskach, że na nich są różne kolory? :lol:

Edytowane przez Myszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne kolory fotografii nie wynikają chyba z kolorów misek ;)

 

To zależy w dużej mierze od rodzaju oświetlenia (lampa błyskowa wbudowana, zewnętrzna, oświetlenia zewnętrzne, itp...) oraz od kąta padania światła.

Dodatkowo odcień fotografii jest nadawany przez tło (np. można stosować folię aluminiową wtedy tło jest srebrno - metaliczne)

albo delikatnie przysłonić lampę dłonią wtedy będziemy mieli czerwonawy odcień.

Warto eksperymentować żeby osiągnąć rożne efekty :)

 

Adam, popraw mnie jeśli się mylę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primo - wodę możemy zabarwić barwnikiem

secundo - jeżeli chodzi o tło to wstawiamy kartkę papieru o odpowiednim kolorze albo stawiamy za kapiącymi kropelkami butelkę o odpowiedniej barwie lub butelkę z płynem do mycia naczyń (kolor dowolny - są żółte, niebieskie, zielone) - tło i tak rozmyje się i nie będzie widać kształtów butelki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primo - wodę możemy zabarwić barwnikiem

secundo - jeżeli chodzi o tło to wstawiamy kartkę papieru o odpowiednim kolorze albo stawiamy za kapiącymi kropelkami butelkę o odpowiedniej barwie lub butelkę z płynem do mycia naczyń (kolor dowolny - są żółte, niebieskie, zielone) - tło i tak rozmyje się i nie będzie widać kształtów butelki :D

 

No to ja się zabieram do eksperymentowania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz mieć więcej zabawy i krople Ci za szybko uciekają to użyj zamiast wody - gliceryny (kupisz w aptece)

 

A to ciekawe...no o tym to nie wiedziałam.

 

Dziękuję Krzysztofie za tę podpowiedź. Na pewno spróbuję. Chociaż tej gliceryny to chyba będzie potrzeba sporo. :D

Edytowane przez Myszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe...no o tym to nie wiedziałam.

 

Dziękuję Krzysztofie za tę podpowiedź. Na pewno spróbuję. Chociaż tej gliceryny to chyba będzie potrzeba sporo. :D

Napełniasz butelkę, ustawiasz do góry nogami (oczywiście nad miską a nie zlewem) - gliceryna kapie; jak się skończy przelewasz do butelki i tak w kółko Macieju, aż Ci wyjdą fotki :D (oczywiście zamiast gliceryny możesz użyć oleju - wada olej nie jest bezbarwny).

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napełniasz butelkę, ustawiasz do góry nogami (oczywiście nad miską a nie zlewem) - gliceryna kapie; jak się skończy przelewasz do butelki i tak w kółko Macieju, aż Ci wyjdą fotki :D (oczywiście zamiast gliceryny możesz użyć oleju - wada olej nie jest bezbarwny).

 

Krzysztofie o tym pomyślałam, ale gorzej z fotografowaniem kropli odbijającej się np. od powierzchni wody. Tutaj raczej będę musiała zostać przy wodzie.

Chyba że gliceryny starczy mi żeby wylać ją choćby na jakąś niewielką miseczkę lub głęboki talerz, ale zobaczymy jak to będzie "w praniu". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glicerynę można rozcieńczać wodą do momentu uzyskania źądanej lepkości cieczy.

Bawiłem się w fotografowanie kropel jeszcze Canonem 350D i nie jest to w brew pozorom łatwe (fotografowałem czystą wodę) bardzo szybkie zjawisko. Ładne kropelki udawało mi się złąpać jedynie co 15-20 strzałów, a że nie raz nie trafiały one w płaszczyznę ostrości to wychodziło jeszcze mniej. Z 40D jest o niebo łatwiej, co 5-10 strzałow coś napewno trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niezle foty, zwlaszcza kolorystyka.

Rok temu tez bawilem sie kropelkami.

 

 

Canon A60, tryb manualny.

 

Pozdrawiam

 

 

 

edit

cos mi zniknely foty podlinkowane, wiec wrzucam zalaczniki

post-612-1231024393_thumb.jpg

post-612-1231024398_thumb.jpg

post-612-1231024405_thumb.jpg

Edytowane przez dwork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.