Jump to content

Sto dni pracy Cloud Sensora


Tiamat
 Share

Recommended Posts

Witam,

Minęło właśnie dokładnie 108 dni pracy mojego Cloud Sensora.

Opis samego urządzenia jest przy wątku tutaj.

Urządzenie zapisuje w sposób ciągły tzw. dane telemetryczne na dysku komputera. Z pewnymi przerwami np. gdy zabraknie prądu i komputer sam po takim incydencie nie wstanie dzieje się tak cały czas.

Dołączam kilka ciekawych grafik. Są to dopiero pierwsze jakieś tam analizy.

Po pierwsze nasuwa się wniosek, że z pogodą w Małopolsce nie jest aż tak tragicznie.

Dane zaimportowałem do Excela i zrobiłem wykres ? pierwszy, bo będzie więcej.

Ważna uwaga. Na tym długim wykresie jesiennym inaczej interpretuje się wykres! Krzywa niebieska w górę ? czyste niebo. W firmowym programie Russella Cromana dostępnym na mojej stronie jest odwrotnie!

 

pogoda_jesie__kopia.jpg

 

 

Na zapisie brakuje kilkunastu dni. Nie było mnie w kraju i komputer nie pracował, bo go nikt nie włączył.

W wykresie użyłem 5490 pomiarów ze 108 dni (razem z nocami oczywiście).

Przy 1935 pomiarach wynik jest pozytywny: Sky clear! To daje 35% czasu, gdy na niebie nie ma chmur!

 

Oczywiście należy pamiętać, że wliczone są w to również chwile gdy było czyste niebo np. tylko przez 30 minut.. Są to tylko zapisy z ?long term? plików, a więc dokonywane rzadko- co pół godziny. Nie wiem jak jest interpretowana sytuacja, gdy przez 29 minut było czyste niebo, a tylko minutę zachmurzenie lub odwrotnie. Do analizy pozostają pliki ?short term? aktualizowane co 2, 3 sekundy, ale one są kasowane automatycznie po kilku dniach bo sporo ważą. Ustawienie wyznacznikia kiedy dla elektroniki jest czyste niebo jest arbitralne. Przyjęty w pomiarach treshold to 23 stopnie. W zdecydowanej większości jest to ok. Ale czasem było tak, że wynik był: czysto a były lekkie chmurki i odwrotnie. Takich sytuacji w pracy CS jest niewiele i pod tym względem jestem, mówiąc językiem sprawozdawców1) sportowych pozytywnie rozczarowany. Myślę, że liczba dodatnich i ujemnych wyników się równoważy. Poza tym czasem jest tak, że fotografujemy pomiędzy mniejszymi chmurami.

.

Niebieska krzywa gdy wychodzi powyżej czerwonej linii to oznacza, że jest czyste niebo.

Gdy wskazuje zero to oznacza, że padał deszcz lub śnieg. Żółta regularna krzywa to zapis jasności. Idzie w górę ? wstaje Słońce. Fajnie widac jak się zmieniła długośc dnia i nocy.

Zapis kończy się wczoraj rano. Widać dobrze okres, kiedy przez ostatnich kilka dni była dobra pogoda.

 

Po drugie wydaje się, że można oceniać seeing na podstawie wyglądu krzywej temperatury nieba. Mówimy o seeingu tylko w przypadku czystego nieba. Gdy linia biegnie gładko najprawdopodobniej jest dobry seeing a gdy idzie poszarpanie, mimo, że jest czyste niebo to seeing jest kiepski.

Dołączyłem plik, gdzie zaznaczyłem miejsce dobrego seeingu i złego. Potwierdzone jest to fotografiami wykonanymi teleskopem o ogniskowej 2100mm.

Bardzo fajnie widać jak szybko seeing potrafi się zepsuć i jak w kilka godzin później przychodzą chmury.

Zachęcam zwłaszcza astrofotografów z Małopolski do konfrontowania swoich doświadczeń z seeingiem z obrazem pokazywanym przez Cloud Sensor celem potwierdzenia powyższej teorii.

 

Czekam na nowy router, który nie będzie powodował samoistnej utraty sieci w moim komputerze pogodowym. Dopiero po restarcie na nowo wraca siec i zrzuty z ekranu komputera idą na mój serwer. Myślę, że ta niedogodność w najbliższym czasie zostanie zażegnana. Na razie może zdarzy się tak, że przez kilka godzin informacje na serwerze mogą być nie aktualizowane. Postaram się to naprawic.

CS gromadzi mnóstwo różnych informacji, które można w ciekawy sposób później obrobić. Pobawię się tym jeszcze.

pogodaAF.jpg

pogodaAF2.jpg

Edited by Tiamat
Link to comment
Share on other sites

świetne statystyki Tiamacie, ale jeśli mogę coś zaproponować, to jakbyś mógł z tego wykresu "wykasować" te miejsca osi, na których linia żółta jest powyżej czerwonej, wtedy byłby o połowę krótszy no i zawierałby tylko noce

a może też, udałoby się jeszcze nałożyć na to wykres seeingu i w ten sposób oznakować dni czy może godziny (półgodziny?) nie tylko na ilość "Clear" ale także na jego jakość?

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.