Skocz do zawartości

Okular problem


xwikuofsq

Rekomendowane odpowiedzi

Ot óż jestem posiadaczem teleskopu Sky Watcher SYNTA SKDOB 8 więc nie zaspokojony okularami w komplecie zakupiłem innego z myślą dobrego okularu Vixen NLV4mm EYEPIECE

ale pomimo zakupu nie jestem zbyt zadowolony. Dlaczego? Ano dlatego że obraz nie jest zbyt dobry tzn. jest rozmazany i czym to jest spowodowane skoro pogoda jest wyśmienita a jakość tego okularu chyba nie jest zła chyba że kupiłem kota w worku mimo żę sprzedawca gwarantował wyższą jakość. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4mm? To o wiele za dużo. Optimum to 6-7mm. 4mm to już prawie maksimum dla Twojego teleskopu, nie mówiąc o tym że warunki odpowiednie do użycia takiego powiększenia są może raz na rok, dwa. Jakość okularu jest wyśmienita, mam 6mm i nie mogę na niego powiedzieć złego słowa ale i tak używam go dość rzadko.

Pogoda jest, piszesz, wyśmienita. Chodzi Ci pewnie o to, że nie ma chmur. Ale nie uwzględniłeś chyba ruchów powietrza w atmosferze, obserwowanych z powiększeniem 300x...

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Ojoj :mellow:

Dla synty 8' okular o ogniskowej 4mm to ekstremalnie mało wg mnie. Podobnie jak Krawat uważam, że Vixenowskie NLVki są wyśmienite. Ale niestety optimum to 6 - 7mm. Choć osobiście skłaniam sie ku 7 milimetrom ogniskowej (kupiłem 6 i mało kiedy są warunki by przez niego popatrzeć, a szkoda bo okular wg. jest fantastyczny).

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spokojnie. Okular 4mm to w przypadku ogniskowej Twojego sprzętu da niebagatelne pow. 300x. Jest to dużo i do jego wykorzystania potrzeba odpowiednich warunków. Nie można nim obserwować na siłę wszystkich obiektów i każdej nocy. Poczekaj na lepszy seing i przejrzystość powietrza. Użyj go wtedy do obserwacji Księżyca i planet ale tylko gdy będą wysoko na niebie. Ograniczy to destrukcyjny wpływ ruchów atmosfery na jakość obrazu a który to wpływ zwiększa się znacznie przy niskim położeniu oglądanych obiektów. Także rozdzielanie gwiazd podwójnych prawie zawsze wymaga dużych powiększeń ( szczególnie gdy ich separacja jest bliska zdolności rozdzielczej posiadanego teleskopu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymianą okularu nie powinieneś mieć problemów. Koledzy mówią o 6-7 mm, może mają dobre seeingi; "bezpieczniejsza", czyli umożliwiająca częstsze udane obserwacje jest ósemka, no ale to zależy od miejscowych warunków...Ja musiałem zrezygnować z siódemki, taką mam miejscówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż polecacie mi wymienić na 6mm czy to będzie już dobry obraz? I jak sądzicie czy w sklepie wymienia na taki skoro mam wszystko paragon itd. a okular nie wygląda na używany bo mam go tylko tydzień a ten 6mmm kosztuje tyle samo. A w sklepie w Krakowie (bo tam zakupiłem tego) następny jaki jest po 6mm to 9mm a ten to niewiele mocniejszy od tego co jest fabrycznie dokładany do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Trudno powiedzieć czy będzie dobry obraz, bo to wszystko zależy od seeingu. Obraz może pływać nawet jeżeli wrzucisz 20mm :)

Rozumiem, że okular kupiłeś w AK, więc info o zwrotach poszukaj na stronie. Jeśli chodzi o okulary, to ja bym kupił ogniskowe 8, 13 i 22 mm do takiej światłosiły.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już bym wymienił to na 9mm ten vixen lub 6mm vixen (obywda za 379zl) lub plossla trzy np. 6mm, 7mm, 9mm poradzcie bo chcę okular nieco o minejszej ogniskowej niż aktualnie mam ten 10mmm. A podałem wszystkie te które są w Astro Krak.

 

A więc tak:

- opierając się na moich doświadczeniach:

 

Rozumiem, Twoje rozczarowanie, gdyż sam coś podobnego przeżyłem, jak zdobyłem LV6 i po raz pierwszy użyłem go latem... zobaczyłem niewiele - jakbym patrzył przez okulary swojej babci - stwierdziłem - szajs i żenada... o tym, że to dobry okular przekonałem się zimą... przy odpowiednich warunkach... ;)

 

power ok. 400x udało mi się z powodeniem zapuścić 2x przez 2 lata... i warunki, które na to pozwalały, trwały 5-10 minut.

power ok. 200x (LV6) da się wykorzystać na planetach, księżycu, planetarkach głównie późną jesienią, zimą, wczesną wiosną - wtedy przeważnie zdażają się warunki, na obserwacje z takim powiększeniem. Latem nigdy nie udało mi się uzyskać przejrzystego obrazu z tego okularu, a szkoda, bo mam swoje porachunki z Jowiszem ;), a Saturn i Mars wygląda w tym okularze cudnie.

Maksymalny moim zdaniem przy Syncie power latem to 150x (8mm)

 

Jeżeli liczysz na dobre obrazy obiektów DS, kup jakiś szerokokątny okular ok. 13mm - np LVW13 - przekonałem się kilka razy, że to optymalna ogniskowa okularu do tego teleskopu dla większości obiektów DS w połączeniu z szerokim polem...

Jeżeli chcesz polować na planetki - kup LV6... ponadto PL10. który jest z Syntą nie jest najlepszej klasy... ale w miarę daje radę przy planetach... da ci 120x i uzupełni twoje potrzeby, gdy LV6 nie wyostrzy z powodu warunków, chyba że zainwestujesz w LV9 np.

 

I... cierpliwości... cierpliwości i spokoju ducha...

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli będzie w miarę dobrze skolimowany to lepiej nie próbuj poprawiać, bo tylko popsujesz ;)

Wcześniej czy później wskazane jest nad kolimacją zapanować. Niestety trzeba ją w Newtonach regularnie sprawdzać/korygować. Więc jak na początku nawet popsuje, to po kilku próbach już się kolega nauczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już bym wymienił to na 9mm ten vixen lub 6mm vixen (obywda za 379zl) lub plossla trzy np. 6mm, 7mm, 9mm poradzcie bo chcę okular nieco o minejszej ogniskowej niż aktualnie mam ten 10mmm. A podałem wszystkie te które są w Astro Krak.

 

Witam

Zanim zdecydujesz ktory wybierzesz przeczytaj dwa bardzo pouczające w tej kwestji wątki.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=4317

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w AK można zwracać sprzęt kupiony bezpośrednio w sklepie w Krakowie ? :unsure:

 

Zwroty

 

Zgodnie z Ustawą o ochronie praw konsumentów klient ma prawo do zwrotu zakupionego towaru zakupionego przez Internet bez podawania przyczyny w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki. Towar należy odesłać do nas na swój koszt. Koszt ten jak również koszt dostawy nie podlegają zwrotowi. Wraz z towarem należy przesłać oryginał dowodu zakupu oraz informację o numerze konta, na który zwrócimy równowartość towaru. Zwracany produkt musi znajdować się w oryginalnym nienaruszonym opakowaniu oraz nie może nosić żadnych śladów użycia. Towar noszący ślady użytkowania zostanie odesłany do klienta na jego koszt. W przypadku wysyłki kurierem klient możne spisać protokół niezgodności w obecności kuriera. Protokół zostanie dostarczony do biura obsługi klienta sklepu www.astrokrak.pl, które skontaktuje się z klientem poprzez e-mail lub telefonicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.