Skocz do zawartości

DLA POCZĄTKUJĄCYCH


tutko

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę ten post na skutek własnych odczuć po pierwszej obserwacji przez teleskop. Spodziewałem się kolorowych obrazów, M42 na fotkach wygląda oszałamiająco ale już pierwszy rzut oka przez teleskop sprowadził mnie na ziemię...

dopiero Po tym wydarzeniu znalazłem gdzieś na forum głęboko schowane wyjaśnienie "co i jak".

Jako początkujący nie przyszło mi do głowy że obraz z fotek może różnic się od obrazu w teleskopie i to nie małym przecież...

oto LINK DO POSTU gdzie znalazłem info wyjaśniające...

Przepraszam jeśli powieliłem jakiś temat ale uznałem, że taki post w tym miejscu przyda się początkującym aby się przygotowali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszczęście więszość początkujących pyta przed zakupem czego ma się spodziewać i Ty też mogłeś ;)

Większość to nie wszyscy.

Ten post napisałem dla tych którzy zaczynają i w łatwym do znalezienia przez Nich miejscu a nie dla "mądrych" komentarzy wobec mojej osoby...

Nie każdemu nowicjuszowi pierwsze co przychodzi do głowy to wątpliwość, że sprzęt za ponad 1000zł nie pokaże tego co na fotkach.

Mnie nadal frajdę sprawia szukanie i odnajdywanie obiektów :) jednak mam nadzieję, że moja rada pomoże choć jednemu początkującemu astromaniakowi zanim wyda kasę na sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. W tematach które podlinkował tutko piszą, że żeby zobaczyć jakieś kolory trzeba mieć sprzęt o średnicy minimum 20". :o Naprawdę trzeba aż 20"? W np. 6" nie ma mowy o kolorach?

 

Pozdrawiam.

 

P.S

Tylko mi nie mówcie, że w takim czymś nie widać kolorów

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2672

 

bo zaraz zejdę. :lol: .

Edytowane przez kublon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S

Tylko mi nie mówcie, że w takim czymś nie widać kolorów

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2672

 

bo zaraz zejdę. :lol: .

 

Ano raczej nie widać, może trochę na M42... :Beer: ten przykład z linku to typowy sprzęt do astrofotografii - astrograf, do wizuala raczej bez sensu tyle kasy ładować ;).

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 15" tylko w paru obiektach można dostrzec kolorki.

Na pewno jest to M42/M43, w których sporo osób dostrzega zielonkawą poświatą, a czasami lekko czerwonawą. Główny warunek to jednak smoliste niebo.

Poza tym kolorki tylko w nielicznych mgławicach planetarnych, im ma większą jasność powierzchniową tym łatwiej - ale to w takich prawie gwiazdkowych. Nawet takie żarówy jak M57/M27 są tylko cz-b.

 

Jest za to sporo gwiazdek, gdzie te kolory są ewidentne.

 

Zalinkowany teleskop RC, jest raczej do astro foto niż do vizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj, ja zrobiłem w odwrotnej kolejności, najpierw dużo czytałem forum a potem zrobiłem dość desperacki krok (a przynajmniej wtedy tak mi się wydawało) , i polazłem do Lidla po Skyluxa :D. Na początku obserwowałem jedynie "na dole" bo pogoda nie pozwalała ale ostatnio przez chyba 2-3 dni było czyste niebo, władowałem rurkę z montażem do torby podróżnej, torbę do bagażnika i pojechałem za miasto, to co zobaczyłem na długo pozostanie w mej pamięci, w życiu nie widziałem tak wielkiego i ostrego księżyca! Jako ze jestem początkujący mało się orientuję na niebie, nacelowałem Skyluxa w jakieś losowo wybrane kupki gwiazd widoczne gołym okiem, widok w okularze to była po prostu poezja, w życiu nie widziałem tyle gwiazdek koło siebie, nawet nie chcę sobie wyobrażać co widać np. w Syncie 8 cali! Trafiłem też chyba to było w okolicach Pasa Oriona lub na prawo i do góry :D:D:D od niego na taką mgiełkę, nie wiem nawet czy to mgławica czy jakaś gromadka gwiazd ale wyglądała po prostu super. Na początku myślałem że to może para na okularze albo na obiektywie ale zmieniłem okular i mgiełka była większa :D!.

O Skyluxie też dużo czytałem że zdarzają się egzemplarze z wadami typu źle zamontowana soczewka ale najwidoczniej mój jest zbudowany dobrze bo gwiazdki są ostre i eleganckie. Tak się napaliłem po tej ostatniej eskapadzie że w przeciągu roku na pewno kupię Syntę a do tego czasu będę się uczył co gdzie jest na niebie :). Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja zrobiłem w odwrotnej kolejności, najpierw dużo czytałem forum a potem zrobiłem dość desperacki krok (a przynajmniej wtedy tak mi się wydawało) , i polazłem do Lidla po Skyluxa :D.

Widzisz Kolego... Nie wiem skąd założenie, że ja nie czytałem...? Dużo ludzi zwraca mi uwagę na fakt, że należy poczytać przed zakupem.

ALE JA CZYTAŁEM. Wiele czytałem czego efektem jest zakup mojej ósemki na dobsonie zamiast 130-tki na EQ2 ( mam EOSa 300D i początkowo myślałem o astrofoto a ta się za bardzo nie nadaje).

Różnica polega na tym, iż nie przyszło mi do głowy, że w okularze zobaczę coś innego niż na fotkach. A nie trafiłem na żaden post mówiący o kolorach na niebie. Mój pech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Kolego... Nie wiem skąd założenie, że ja nie czytałem...? Dużo ludzi zwraca mi uwagę na fakt, że należy poczytać przed zakupem.

ALE JA CZYTAŁEM. Wiele czytałem czego efektem jest zakup mojej ósemki na dobsonie zamiast 130-tki na EQ2 ( mam EOSa 300D i początkowo myślałem o astrofoto a ta się za bardzo nie nadaje).

No niestety myślę, że mylące tutaj są opisy teleskopów w niektórych sklepach jak i na allegro, gdzie często umieszczane są kolorowe zdjęcia mgławic czy galaktyk. Jak np. w zalinkowanym przez ciebie sklepie mamy fajną tabelkę obserwacje wizualne i nie wiadomo po co wklejone są kolorowe zdjęcia.

 

Na forum tematów o obiektach widzianych przez teleskop, a konkretnie ich kolorach było sporo. Często zadawano pytania w stylu "czy przez teleskop zobaczę M42 taką jak u was na zdjęciach etc"

 

Wystarczy użyć opcji szukaj, bardzo proszę wyniki wyszukiwania da słów kolory+teleskop:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...kolory+teleskop

 

Jak widać wcale tak trudno dogrzebać się nie jest.

 

Osobiście zanim kupiłem teleskop przebiłem się przez masę wątków na forum i zanim jeszcze do mnie dojechał wiedziałem dość dobrze czego mogę się spodziewać po tym teleskopie, jakich obrazów, jego zalety, wady itp.

Ale muszę przyznać, jak pierwszy raz spojrzałem na M42 obraz przerósł moje oczekiwania i doznałem "opadu szczeny".

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.