Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcie M45


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Pierwsze zdjęcie, jakie w ogóle wykonałem:

m45.jpg

 

ST2000XM; L 5x300 sekund; EQ6, FS-60C, Bin x 1, Crop z środka (dalej napiszę dlaczego); flattener od Sky90 407mm 1:4.5; nie odjęte żadne darki, flaty etc. - po prostu złożone zdjęcie.

 

Naświetlałem też RGB (1x300 sekund każdy kanał) ale w żaden sposób nie mogę sobie poradzić ze złożeniem tego by to jakoś wyglądało.

Myślę, że jak na pierwsze zdjęcie i pierwszy próby nie wyszło tragicznie. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi! :)

 

Pomijając nie do końca dobrze ustawioną ostrość, mam jednak problem, którego nie mogę przeskoczyć. Do pokazania właściwie nadaje się bowiem tylko samo centrum zdjęcia, co niesamowicie mnie denerwuje. Boki kadru wyglądają, jakby wszędzie latały "komety":

m45_problem.jpg

[zoom 200%]

 

Szukałem w Google - i ewidentnie jest to brak płaskości pola... ale chwila moment - przecież stosuje flattener. Googluje dalej i okazuje się, że kluczowa i ważna jest odległość flattenera od chipa kamery CCD. Czyżby to było to? Do tej pory nie wiem - na podobny efekt na żadnych innych zdjęciach nie trafiłem. Googluje dalej, jaka jest ta odległość... i nic nie mogę znaleźć. 51mm? Ale to dotyczyło bodajże innego zestawu. Wie ktoś może jaka ma być odległość flattenera od matrycy CCD?

Wkładam kamerę do drugiego teleskopu bez flattenera - gwiazdki punktowe w całym polu widzenia.

 

Problem jest taki, że nie mam oryginalnych złączek i przejściówek. Zestaw jaki mam (w kolejności):

Teleskop + flattener od Sky 90 + przedłużka 45mm od Astrokrak wykonana na zamówienie + złączka, która chyba nazywa się CA35 (ma gwint do kamery) + kamera CCD z kołem filtrowym.

 

Bez tej przedłużki Astrokrak też mogę wszystko podłączyć - ale wtedy nie łapie ostrości. Wniosek chyba więc taki, że przedłużka 45mm jest... za długa? Za krótka?

 

Konkretne pytania:

- Jak sprawdzić (mając na uwadze założone koło filtrowe) jaka powinna być odległość między flattenerem a matrycą? Jak zmierzyć tą odległość?

- Wnioskuje, że muszę zamówić drugą złączkę, ale... dłuższą? Krótszą? Czy to nie wina złączki?

- Oryginalne złączki - wie ktoś może, jakie należy dokupić, aby mieć pewność, że wszystko będzie idealnie?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Może to w ogóle nie chodzi o tą odległość flattenera od matrycy?

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

miałem ten zestaw FS60C+flatener sky+sbig2000.

Miałem dorobione 3 złączki przez Janusza do tego zestawu, i tak:

pierwsza złączka to była właściwie przejściówka na 2" z fs którą się nakręcało bezpośrednio na wyciąg fs-a,

druga złączka od przejściówki do flatenera,

trzecia od flatenera do koła filtrowego.

Cały zestaw był mega sztywny bo złączki miały jaskółczy ogon i jak się wszystko porządnie poskręcało to fs spokojnie utrzymywał sbiga z kołem.

Zapytaj Janusza może pamięta wymiary tych złączek, jeśli nie to pogadam z Michałem żeby pomierzył.

I teraz najlepsze na koniec, flatener od sky-ja nie wypłaszcza pola w tym efesie i rogi są pojechane.

pozdr.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wielkie dzięki za odpowiedź - i wszystko jasne :)

 

I teraz najlepsze na koniec, flatener od sky-ja nie wypłaszcza pola w tym efesie i rogi są pojechane.

 

No to mnie nie pocieszyłeś :( Masz gdzieś może przykład zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości 1600x1200 - żebym mógł zobaczyć, jak bardzo te rogi są pojechane?

 

Niezależnie od wszystkiego - złączki i tak zamówię u Janusza. Już zapytałem czy pamięta wymiary - jeśli nie, to będę Cię prosił o pomoc w tej kwestii.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.