Skocz do zawartości

NGC 2264 Christmas Tree, Cone Nebula


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Gromada NGC 2264 - Christmas Tree Cluster to gromada otwarta w Gwiazdozbiorze Jednorożca. Jasna gwiazda w lewym górnym rogu zdjęcia to S Mon (15 Mon, HIP31978 4,7mag gw. zmienna, poczwórna) Gromadę otacza mgławica Christmas Tree, a u jej podstawy znajduje się Mgławica Stożek (Cone Nebula) ale tylko jej odległość została wyznaczona i szacuje się ją na ok 2200 lat świetlnych od Ziemi, pozostałe wydają sie znajdować wiele tysięcy lat świetlnych za mgławicą Stożek. Całość kompleksu ma znacznie większe rozmiary, daleko wykraczające poza zakres kadru

 

NGC2264_oc__Ha.jpg

15x900sec Ha Atik314L w 80ED na EQ6

 

mapki obiektu:

mapka_Cone_Nebula.jpg mapka2_Cone_Nebula.jpg

Gromadę łatwo można dostrzec przez lornetkę, ale żeby dostrzec mgławicę potrzeba już większego teleskopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno tak, nawet i ten materiał to z dwóch dni pierwsze 5 kadrów jeszcze z 18 listopada, pozostałe 10 z przedwczoraj

tak mi się marzyło, żeby zrobić je w narrow bandzie i zdążyć na Święta, ale pogoda niestety nierozpieszcza, a po koszmarach, które przeżywam przy obróbce zwykłego RGB już w ogóle odechciewa mi się koloru, bo niema kiedy przysiąść wreszcie i się tego po prostu nauczyć

 

a kadr mógłby być przesunięty trochę w lewo i odrobine w górę, ale chciałem wykorzystać zdjęcia z poprzedniej sesji

 

Co raz bardziej bierze mnie, by wrócić do Edzia. Dochodzę do wniosku , że wszystkie te taki są przereklamowane i zwykłym poczciwym Edziem można robić świetne zdjęcia, no tak tylko że ja chciałbym ogniskową w granicach 800 :angry:

a była świetna oferta Roberta w Astromarkecie takiej właśnie, ja szukam raczej czegoś krótszego no i trochę jaśniejszego od Edka, albo poczekam na ten nowy flattener WO mk4

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a była świetna oferta Roberta w Astromarkecie takiej właśnie, ja szukam raczej czegoś krótszego no i trochę jaśniejszego od Edka, albo poczekam na ten nowy flattener WO mk4

Rozważałem ją ale sprzęt niestety za ciemny jak dla mnie :(

 

ps.

Odważam się pokazać tylko taką miniaturkę mojej NGC2264, bo szumy wyszły masakryczne - przydałoby się zebrać nie 6 krotność, lecz szesnasto . Materiał dosłownie łapałem pomiędzy drzewami sąsiadów, a dachem mojego domku.

NGC2264.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam do was pytanie raczej w kwestii obserwacyjnej.

Czy udało sie wam dojrzeć mgławicę Stożek przez teleskop.

Jak tak to jakim jak dużą aperturę posiadał teleskop i w jakich warunkach?

Mnie się dzisiejszej nocy nie udało, choć z pół godziny próbowałem coś dojżeć.

Używałem w tym celu powiekszenie 100x na zwierciadle 10'' dodajac też filtr OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

udało mi się wczoraj dorobić trochę koloru do drzewka, niestety tylko trochę, bo i Lulin czekał i na tranzyt egzoplanety GJ436b mieliśmy z Hansem zapolować

dlatego takie trochę miękkie wyszło

 

ngc2264_LRGBHa.jpg

 

materiał H-a ten co poprzednio

RGB po 20x120sec na kanał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.