Jump to content

Mars 3 miesiące po opozycji


oskar
 Share

Recommended Posts

Po kilkunastu dniach niepogody dzisiaj wydawało się, że będzie ładne niebo. Jednak okazało się, że jest mocno zamglone. Gołym okiem widoczne są gwiazdy do 3,5 mag.

Wystawiłem jednak teleskop i po półgodzinnym studzeniu skierowałem refraktor na Marsa. Tradycyjnie założyłem okular vixena 8mm i czerwony filtr 23A. Widok mimo mgiełki i małej wysokości planety nad horyzontem (około 25 stopni) był całkiem dobry. Tarcza już co prawda jest niewielka (13”), ale widoczna była czapa oraz ciemne szczegóły nad nią. Wydawało mi się, że to Syrtis Maior. Po założeniu barlowa x2 obraz jednak uległ rozmyciu i na tarczy nie było wiele widać.

Jednak cieszę się, że jeszcze pomęczyłem czerwoną planetę.

Link to comment
Share on other sites

Na Marsa patrzyłem 3 dni temu i wrażenia miałem podobne. Tarcza mocno ścięta z jednej strony, maleńka czapa polarna i dominująca na powierzchni Syrtis Maior. Niestety z powodu nienajlepszych warunków atmosferycznych i małych już romiarów kątowych nic więcej nie było widać.

 

Zrobiłem kilka zdięć, niestety wyszły marnie.

 

Pozdrowienia dla planeciarzy.

Link to comment
Share on other sites

Cóż próbowałem 15 i 25 mm + Barlow 3x z Tałem 120...Myślę, że z 15 i Barlowem 3x to trochę ciut za słabo, przy miejskich światłach i 'odparowaniu'. Oczy mi łzawiły od mrozu ;) a wszystko drgało jak na dyskotece. Księżyc był o wiele lepszy, ale czułem jak ślepnę ;))) Terminator piękny.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Ja obserwowałem z miasta i nad miastem ale obraz mimo mgły był dosyć stabilny.

To właśnie paradoksalnie dzięki tej ciężkiej mgle zapobiegającej ruchom konwektywnym zdarza się czasami bardzo stabilny obraz planety we mgle 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Love
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.