Skocz do zawartości

Odwrócony obraz


Grzegorz82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Które modele teleskopów dają obraz rzeczywisty nie odwrócony. (poza refraktorami)

Czy są w ogóle jeszcze takie i ewentualnie czego trzeba użyć do odwrócenia obrazu w teleskopach: Maksutowa, czy Cassegraina bo konstrukcja tych teleskopów jest chyba podobna.

po pierwsze - refraktory tak samo dają obraz odwrócony (chyba, że stosuje się dodatkowe układy odwracające),

po drugie - jednym z niewielu typów teleskopów dających obraz prosty jest teleskop Gregory'ego - wątpię jednak, czy ktoś z forowiczów ma ten system w teleskopie (nie mamy go także w Oddziale PTMA w Warszawie, bo po co ? - do obiektów astronomicznych nie jest to potrzebne...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich instrumentach, które wymieniłeś, będziesz miał obraz odwrócony. Aby coś z tym zrobić możesz zastosować dwa rozwiązania:

1. Kątówka 90* da Ci obraz prawidłowy pod względem góra/dół ale obrócony prawo/lewo

2. Kątówka 45* z pryzmatem Amiciego da Ci obraz całkowicie prawidłowy (ziemski).

Gdzieś wyczytałem (choś nie mogę tego potwierdzić własnym doświadczeniem), że tania kątówka z pryzmatem Amiciego daje lekko zdegradowany obraz, gorszy niż nawet też tania lustrzana kątówka 90* - wynika to generalnie z konstukcji tych kątówek - w pryzmacie światło musi się odbić kilkukrotnie, a od lustra jeden raz.

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to wszędzie w teleskopie gdzie są kątówki będzie ten obraz odwrócony zgodnie z tym co pisałeś?

 

Czy tutaj jest tak samo? http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=693

 

Poco mi obraz odwrócony?.........chciał bym wykorzystywać teleskop również do obserwacji "ziemskich".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to wszędzie w teleskopie gdzie są kątówki będzie ten obraz odwrócony zgodnie z tym co pisałeś?

Czy tutaj jest tak samo? http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=693

Poco mi obraz odwrócony?.........chciał bym wykorzystywać teleskop również do obserwacji "ziemskich".

 

Dokładnie.

W tym maku127 będziesz miał prawidłowo góra/dół i odwrócony lewo/prawo. Odwrócenie lewo/prawo w obserwacjach "ziemskich" raczej nie przeszkadza ale trzeba się przyzwyczaić, że obiekty "uciekają" nie w tą stronę, w którą mogło by się wydawać, że powinny. O ile nie będziesz "zczytywać" rejestracji samochodowych, to nie będzie problemu :)

 

Zapomniałem jeszcze napisać, że jest trzecia możliwość - układ soczewek odwracających - ale to jest rozwiązanie raczej najgorsze z możliwych (w sensie pogorszenia jakości obrazu), więc w sumie nie warte uwagi.

 

EDIT: o, Chodak mnie uprzedził z soczewką odwracającą :)

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje rozjaśniły mi one trochę obraz odnośnie teleskopów w tych systemach.

 

Mam jeszcze pytanie czy nasadka kątowa i pryzmat diagonalny to to samo?

 

Bo w tym modelu http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...p-ota,d718.html jest podane że w zestawie jest nasadka, zastanawiam się jak przez nią będę widział.

 

 

p.s. uparłem się na ten obraz ziemski bo chciał bym wykorzystać Maka 102 do Spottingu żelaznych ptaków a i jakąś planetą nie pogardzę w nocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka kątowa to nasadka kątowa. W środku ta nasadka może mieć lustro, pryzmat diagonalny lub pryzmat Amiciego. Lustro i pryzmat diagonalny odwraca (prostuje) obraz tylko góra/dół. Amici odwraca (prostuje) obraz całkowicie. W tym zestawie, który zalinkowałeś jest z pewnością nasadka kątowa lustrzana, która da Ci obraz prawidłowy góra/dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.