Jump to content

Czy Droga Mleczna zderzy się z galaktyką Andromedy ?


Recommended Posts

Napisali w artykule, że to będzie koniec całego Układu Słonecznego. Prawda ale Układ Słoneczny nie będzie w takim samym składzie za te 7 miliardów w jakim jest teraz. Czytałem że Słońce będzie ,,żyło" jeszcze około 5 miliardów lat... Czyli do czasu kolizji z M31 będzie u nas ciemno i zimno o ile wcześniej nie walnie w Ziemię jakiś asteroida wielkości Księżyca :)

Edited by mattman12
Link to comment
Share on other sites

Napisali w artykule, że to będzie koniec całego Układu Słonecznego. Prawda ale Układ Słoneczny nie będzie w takim samym składzie za te 7 miliardów

ale niby dlaczego koniec układu słonecznego? galaktyka zmieni kształt pod wpływem grawitacji drugiej galaktyki ale nie "psuje" to poszczególnych gwiazd i planet. kolizja galaktyk to nie zderzenie samochodów, one sie zderzają nie dotykając (pomijając mało prawdopodobne przypadki).

jakiś wpływ może to mieć, gdyby w wyniku tego przeleciała blisko jakaś gwiazda, no i pewnie będzie więcej komet i śmieci, ale nie od razu katastrofa :)

Link to comment
Share on other sites

ale nie od razu katastrofa :)

 

Być może masz rację, ale nie chciałem podważać autorytetu autora artykułu:

"zagłada naszej galaktyki, w tym Systemu Słonecznego i Ziemi, nastąpi w wyniku bezprecedensowej katastrofy, kiedy zderzy się ona z większą galaktyką, znaną jako Andromeda"

 

Zresztą scenariuszy takiej kolizji jest pewnie bardzo dużo: każdy naukowiec zapewne ma inną wizję takiego wypadku. Tylko szkoda, że tego nie zobaczymy :lol:

 

Hehe dotarłem do artykułu z wikipedii i napisane jest że do kolizji dojdzie nie za 7 tylko za 3mld lat... pewnie mają tam oddzielny sztab naukowców, którym wyszło całkiem inaczej niż tym z NASA :Boink:

Edited by mattman12
Link to comment
Share on other sites

"zagłada naszej galaktyki, w tym Systemu Słonecznego i Ziemi, nastąpi w wyniku bezprecedensowej katastrofy, kiedy zderzy się ona z większą galaktyką, znaną jako Andromeda"

 

Bezprecedensowa katastrofa tyle że takich zderzeń wydarzyło się już bez liku we wszechświecie - mało tego nawet człowiekowi udało się parę takich sfotografować:) - ton artykułu niemal jak z pierwszej strony faktu:)

Link to comment
Share on other sites

Ale powiem Wam, że na chwilę utknąłem na tym portalu Niewiarygodne. Najpierw pomyślałem, że tam tylko będzie ufo, nibiru, etc., ale warto chwilę powęszyć, bo parę ciekawostek jest. Całkiem, całkiem sensowne. Ot taka popular science z dawką emocji - dokładnie profil discovery.

Link to comment
Share on other sites

o tym, że Wielka Mgławica w Andromedzie zderzy się z Galaktyką wiemy w zasadzie od 1912 roku kiedy to Vesto Slipher otrzymał widmo tej galaktyki i stwierdził, że Galaktyka Andromedy z dużą prędkością zbliża się do nas. Nie wiedziano wtedy jeszcze, że Wielka Mgławica w Andromedzie jest galaktyką. Wiemy to od około 1922 roku

 

gdy w 1929 roku Hubble odkrył rozszerzanie się Wszechświata zdano sobie sprawę, że może dojść do zderzenia obu galaktyk. Moment zderzenia szacowano na około 10 mld lat. W tym rozumowaniu tkwi jednak pewien haczyk. Otóż czas do zderzenia oszacowano na podstawie prędkości radialnej galaktyk. Składowa radialna jednak nie wystarczy. Aby poprawnie wyliczyć czy i kiedy dojdzie do zderzenia trzeba znać jeszcze drugą składową prędkości: prędkość tangencjalną. Niestety nie znamy jej. Może więc okazać się, ze jest na tyle duża, że do kolizji nie dojdzie

 

sama kolizja nie będzie niczym nadzwyczajnym. Do zderzeń gwiazd będzie dochodziło bardzo rzadko. Rozmiary gwiazd są rzędu milionów kilometrów (olbrzymy stanowią znikomą mniejszość) natomiast odległości między nimi są około 100 mld razy większe (średnio, nie dotyczy to gromad oraz zgrubienia centralnego). Ponieważ galaktyki zawierają około biliona gwiazd więc może dojść do kilkudziesięciu zderzeń gwiazd (oczywiście to tylko oszacowanie). Szanse, ze Słońce czy raczej pozostały po nim biały karzeł ulegnie kolizji z inną gwiazdą są minimalne

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mimo, że nie znamy owej prędkości tangencjalnej dziwi aż tak duża rozbieżność danych w oszacowaniach co do czasu kolizji tych dwóch galaktyk. W 2007 r. w ''Wiedzy i Życiu'' doczytałem się, że to zderzenie może nastąpić za 3-5 mld lat.

 

http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=105

 

Teraz kiedy okazuje się, że Droga Mleczna jest o 30-50 % masywniejsza, co przecież oznacza zwiększone grawitacyjne przyciąganie obu obiektów i szybsze ich zbliżanie się do siebie, dowiaduję się na przekór zdrowemu rozsądkowi, że do tego w2szystkiego dojdzie za ... 7 mld lat. Wyczytałem to w serwisach informacyjnych wp.pl i onet.pl.

 

http://wiadomosci.onet.pl/1893652,16,konie...lismy,item.html

 

Astronomia to ponoć nauka ścisła więc tym trudniej te, tak daleko idące różnice, ze sobą sensownie pogodzić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.