Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii między 3-4 tys.


RafiYork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!

Kochani!

 

Kilka godzinek czytałem to forum i wyniosłem z tego pierwszego spotkania z Wami bardzo wiele cennych informacji, za które dziękuje. Niemniej nie odpowiedziałem sobie na moje zagadnienie, które opisuję w temacie.

 

1. Na sprzęt przeznaczam w granicach 3500zł i ma to być stacjonarka.

2. Mieszkam na południu PL 4 km od granicy czeskiej w terenie lekko górzystym, a warunki obserwacyjne mam wręcz wymarzone (zero jakichkolwiek poświat, łun, czyste powietrze, niebo gołym okiem wygląda nocą rewelacyjnie)

3. Od sprzętu oczekuję przede wszystkim naprawdę dobej jakości fotografii DeepSky.

No i chyba autotracking ułatwiłby mi pracę. Czasem nakręciłbym tez jakiś filmik z ciekawym zjawiskiem lub obiektem. Ogólnie myślę o skomputeryzowanym teleskopie, lub takim, który można w przyszłości za dodatkową kasę w takie ustrojstwo wyposażyć.

4. Waga sprzętu i gabaryty są dla mnie nieistotne.

5. Fotografia to moje hobby-interes, a córka lubi gwiazdeczki więc chciałbym połączyć przyjemne z pożytecznym. Ona się pogapi (ma 10 lat) a ja sobie popstrykam :)

6. Jestem raczej estetą ponad normę jeśli chodzi o fotografię, więc proszę abyście wzięli to pod uwagę. Dobry sprzęt foto mam, doświadczenie też, więc proszę pomóżcie w wyborze armaty :)

7. Oglądałem dużo fotek w internecie oraz czytałem o problemach i rozwiązaniach.

8. Nie mam w planie zostać astronomem, ale z przyjemnością gapię sie w niebo :) Chcę zobaczyć coś fajnego, ale niekoniecznie muszę wiedzieć co to jest i jak się nazywa :). Tym pewnie zajmie się córka :).

 

Wiem, że ile osób, tyle opinii aaallleee......

Proszę o pomoc. Co mam kupić?

 

pozdrawiam

Dominik

 

P.S. post wyedytowany, bo zamiast pomocy zapowiada się wojna.

Edytowane przez RafiYork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanując Twój czas odpowiem szczerze. Punkt pierwszy całkowicie koliduje z pozostałymi. Skala dysproporcji jest tak ogromna, że nie ma co się nawet rozwodzić. Zdjęcia kolegi, którego podziwiasz to parę set tysięcy zł.

 

Masz dwa wyjścia - albo zmniejszyć swoje wymagania, albo drastycznie rozciągnąć budżet. Za 3-4 tys. nie ma w ogóle o czym gadać. za tyle możesz sobie kupić montaż (taki "statyw" z głowicą kompensujący ruch ziemi) i zaczepić na nim aparat fotograficzny. Czy taki scenariusz Tobie odpowiada? Jeżeli tak, to poprowadzimy za rękę, co dalej zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślimy o tym samym koledze to popatrz na stronie jakim sprzętem dysponuje.

Pod zdjęciami są informacje.

Wpisz nazwę sprzętu w google.

Niech tam, zrobiłem to za Ciebie

 

ASA 12"

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-599-1089-10554&kw=&st=0 ://http://www.optcorp.com/product.aspx...p;kw=&st=0

 

 

SBig ST2000XM, SBIG STL 11000M,

http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm

 

 

ParamountMe

http://www.bttechnologies.com/bisque_me.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, jak ktoś pytałby mnie o rzeczy na których się nie zna, to raczej bym mu pomógł i jakoś go pokierował, natomiast widzę, że koledzy raczej wolą poironizować i pośmaić się z nowego zarejestrowanego użytkownika. Troszkę nie fer panowie i delikatnie mówiąc, lekko to rzutuje na wasze osobowości. Anyway dzięki za pomoc.

 

Jacapa, dzięki, tego nie wiedziałem, ale bogaty ten hobbysta :)

Edytowane przez RafiYork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kim jest RafiYork?

W Polsce jest kilku astrofotografów, którzy robia daleko lepsze zdjęcia i sprzętami tańszymi niż kolega ze Słupska...

Dla mnie to czysta prowokacja.

Ej tam zaraz prowokacja. Nasz wielbiciel ma chwilę słabości, chociaż... raczej to permanentna słabość.

 

Korzystając z okazji, widzieliście?

http://trole.joemonster.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori wyrzuciłem to co powoduje boleści ego innych amatorów w pierwszym poście. Proszę o przeinterpretowanie wątku i w dalszym ciągu proszę o pomoc. Mówisz że lepsze i tańszym - czy mogę prosić o sprecyzowanie wypowiedzi?

 

P.S. Lików nie podałem więc proszę o wstrzymanie się od opinii na temat prowokacji itp B) a gdyby inni się lepiej reklamowali w necie, to pewnie szybciej bym ich znalazł niż jego :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Od sprzętu oczekuję przede wszystkim naprawdę dobej jakości fotografii DeepSky.

No i chyba autotracking ułatwiłby mi pracę.

 

3-4 tys ? To chyba naciągana polowa kwoty do zestawu startowego który ja bym polecił dla zapoznania się z meandrami astrofotografii. Innymi słowy ja mówię: zapomnij i poobserwuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia D.S. wymaga dużych nakładów finansowych,może zastanów się nad foceniem Księżyca i planet,w tym przypadku sprzęt nie będzie aż tak drogi.

 

P.S.Nie rozumiem powodów takiej reakcji osób biorących udział w tej dyskusji,może mi ktoś wyjaśni o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafi, witaj na forum

 

niestety, kwota która podajesz nie jest wystarczająca do astrofotografii o której myslisz. Sam na początku myslałem, że jak kupię newtona 200/1000 na EQ5 to swiat zwojuję. Prawda jest taka, że trzeba dużo więcej, poprzeglądaj forum, zobacz czym ludzie robią zdjęcia i policz ile to kosztuje.

 

Może na początku spróbuj z fotografią szerokokątna, kup dobry montaż np. taki :

 

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...ntrek,d896.html

 

i podczep do niego dobrą lustrzankę cyfrową z dobrym obiektywem, efekty mogą być zdumiewające. Np:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22534

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=szeroko

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=szeroko

 

Przede wszystkim zapoznaj się z Forum i Celestią. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!!! Mi dopiero po paru tygodniach czytania i sledzenia Forum wyjasniło się wiele spraw i doszedłem do wniosku, że porwałem się z motyką na słonce i zabrałem się do astrofoto od d... strony.

 

PS: sorki za błędy ale komputer odmawia mi dzis przejscia na polską klawiaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy początkujący, ja też chciałem się zająć astro foto. Na forum jest gdzieś (ja nie wiem gdzie, ale admin pewnie tak) wątek traktujący o kosztach tego hobby. Najtańszy zestaw oparty tylko i wyłącznie na używanych elementach kosztował ok 5 tyś zł. Żeby móc już normalniej realizować swoją pasję, trzeba "wyskoczyć" przynajmniej z 9 - 10 tyś zł. Tak więc ten wątek wyleczył mnie skutecznie z astrofoto i zająłem się obserwacjami. Za te pieniądze, które chcesz przeznaczyć, można już kupić fajny sprzęt i trochę niezłego osprzętu do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes1: Wiesz, ja tam jestem dzielny, pewnie do końca 2009 uskrobię kolejne 4-5 tys :), raczej się nie poddaję

 

Bamus: bardzo Ci dziękuję, podsunąłeś doskonały pomysł, czy można do tego pięknego EQ6 dokupić jakąś rurę (chodzi mi o córkę) ,żeby coś mogła oglądać :D. Wiele pozytywnych opinii czyta się o Syntach., lecz modeli w okolicach 1000 zł jest kilka. Który wydawałby się najbardziej odpowiedni do zamocowania na EQ6 (czytałem, że trzeba dokupić sobie szynę?) ? W sumie jeśli mi wyjdzie 4200-4500 zł za wszystko świat się nie zawali, potem mogę zmieniać armaty w zależności od możliwości finansowych. Na razie poproszę o sugestie jaką rurę na początek? Paralaktyk EQ6 bardzo mi się podoba, jeszcze raz dziękuję za sugestię! Pewnie kiedyś dokupię pilota HEQ5 :)

 

zainteresowały mnie:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...l-ota,d907.html

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...p-ota,d720.html

 

a może jeszcze coś innego? Może coś używanego za dobrą cenę?

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafi,

 

ogólnie to im większa srednica lustra tym lepiej jesli chodzi o obserwacje. Z drugiej strony musisz wziąsć pod uwage warunki w jakich będziesz obserwował. Jak masz ciemne niebo i nie będziesz musiał jechać po za miasto to skywatcher 250/1200 bedzie jednym z wyborów:

 

http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skp-2...-ota,d1209.html

(szyna i obejmy są dołączone do tego teleskopu)

 

jest to jednak wielka tuba i transport jest ciężki. U mnie np. mniejsza 200/1000 ledwo na tylnie siedzenie samochodu sie miesci, musisz też mieć dużo miejsca gdzie będziesz trzymał montaż i teleskop.

 

 

Może jednak bardziej doswiadczeni użytkownicy wypowiedzą się na ten temat jaka tuba obserwacyjna bedzie najlepsza dla ciebie. Może lepiej bys zaczął od mniejszych srednic lustra, jak będziesz chciał więcej zobaczyć to kupisz większą.

 

Jeszcze jedno, nie nastawiaj się, że przez teleskop bedzie widać obiekty ciemnego nieba jak na zdjęciach. M31 bedzie widać mniej więcej tak:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3009&hl=m31

 

Nie jestem pewnien czy 10 letnia córkę to zaciekawi. Za to księżyc i planety mogą już dech odebrać.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga i gabaryty nie mają znaczenia dla mnie, warunki mam naprawdę super, zero łun, poświat itp. Mieszkam w b.małej wiosce, z dala od miast. Gołym okiem niebo wygląda rewelacyjnie. Co do mniejszych zwierciadeł to raczej odpadają, bo naczytałem się znów wiele :), niemniej może ktoś będzie miał jeszcze jakieś sugestie? Rozumiem, że refraktory raczej w moim przypadku odpadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze taką możliwość:

1. Kupujesz teraz np Synte 8" lub 10" plus jakieś dodatkowe rzeczy typu: lepsze okulary, atlasy i mapy nieba

2. Korzystasz ze swojego świetnego nieba, obserwujesz, uczysz sie odnajdywać obiekty, czyli po prostu wchodzisz w świat astronomi amatorskiej.

3. Zbierasz w między czasie pieniążki na sprzęt do astrofoto (jak dla mnie około 6tyś).

4. Kupujesz na przykład coś takiego co używam ja, ale jeszcze raczkuje, więc wielu zdjęć nie mam:

- Montaż -> LINK

- Teleskop -> LINK

- Niezbędny do astrofotografi Wypłaszczacz Pola -> LINK

Do tego potrzebujesz drugi teleskop na guider (nie użyjesz do tego Synty), kamerke do guidowania (w najgorszym przypadku webkamerka, ale nie wszystkie nadają sie do tego celu), oraz przejściówki, kable, zasilanie i różne pierdółki.

Po podliczeniu kosztów wyszło mi około 5,5-6 tyś

Wszystkie te obliczenia mają tylko sens, jeśli posiadasz laptopa oraz (co najważniejsze) cyfrową lustrzankę!!!

Co do aparatu to nie znalazłem informacji, jaki aparat jest obecnie w Twoim posiadaniu, a jest to ważne!

 

To tak ode mnie!

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Opisany przeze mnie sprzęt, to tylko przykład mający na celu pokazanie ile trzeba wydać na mikry sprzęt do astrofoto!

Co do wartościowości w/w sprzętu w astrofotografii, trzeba by było założyć osobny wątek, bo ma on swoje plusy jak i minusy!

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga i gabaryty nie mają znaczenia dla mnie, ... Co do mniejszych zwierciadeł to raczej odpadają... Rozumiem, że refraktory raczej w moim przypadku odpadają?

 

Waga i gabaryty znaczenia może dla Ciebie nie mają, ale dla montażu owszem, i to bardzo duże. W astrofoto DS zapomnij o Makach i podobnych, to nie przejdzie. Dlaczego refraktory odpadają ? Ja bym się właśnie zastanowił nad np. Sky-watcher 80ED, z nim można już spokojnie stawiać pierwsze kroki w astrofoto.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga i gabaryty znaczenia może dla Ciebie nie mają, ale dla montażu owszem, i to bardzo duże. W astrofoto DS zapomnij o Makach i podobnych, to nie przejdzie. Dlaczego refraktory odpadają ? Ja bym się właśnie zastanowił nad np. Sky-watcher 80ED, z nim można już spokojnie stawiać pierwsze kroki w astrofoto.

Pozdrawiam.

 

do astrofoto jak najbardziej 80ED, ale kolega pytal w wizuala :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze taką możliwość:

1. Kupujesz teraz np Synte 8" lub 10" plus jakieś dodatkowe rzeczy typu: lepsze okulary, atlasy i mapy nieba

2. Korzystasz ze swojego świetnego nieba, obserwujesz, uczysz sie odnajdywać obiekty, czyli po prostu wchodzisz w świat astronomi amatorskiej.

3. Zbierasz w między czasie pieniążki na sprzęt do astrofoto (jak dla mnie około 6tyś).

4. Kupujesz na przykład coś takiego co używam ja, ale jeszcze raczkuje, więc wielu zdjęć nie mam:

- Montaż -> LINK

- Teleskop -> LINK

- Niezbędny do astrofotografi Wypłaszczacz Pola -> LINK

Do tego potrzebujesz drugi teleskop na guider (nie użyjesz do tego Synty), kamerke do guidowania (w najgorszym przypadku webkamerka, ale nie wszystkie nadają sie do tego celu), oraz przejściówki, kable, zasilanie i różne pierdółki.

Po podliczeniu kosztów wyszło mi około 5,5-6 tyś

Wszystkie te obliczenia mają tylko sens, jeśli posiadasz laptopa oraz (co najważniejsze) cyfrową lustrzankę!!!

Co do aparatu to nie znalazłem informacji, jaki aparat jest obecnie w Twoim posiadaniu, a jest to ważne!

 

To tak ode mnie!

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Opisany przeze mnie sprzęt, to tylko przykład mający na celu pokazanie ile trzeba wydać na mikry sprzęt do astrofoto!

Co do wartościowości w/w sprzętu w astrofotografii, trzeba by było założyć osobny wątek, bo ma on swoje plusy jak i minusy!

 

 

Piotrek,

 

może nie mieszajmy za bardzo na początek. Wg mojego skromnego zdania nie ma sęsu pchać się od razu na głęboką wodę. Guidowanie i cały dodatkowy sprzęt mogą tylko zniechęcić początkującego astrofotografa. Ileż to na forum jest postów, że nie działa mi to czy tamto, jak ustawic, podłączyć guidowanie. Poza tym mieszanina kabli, podłącznie zasilania, itp, itd. A z samym dobrym montażem i aparatem można super zdjęcia szerokokątne robić. Jak koledze się to spodoba, pozna niebo i sprzęt to droga otwarta w wyższą szkołę astrofoto.

Tak przecież większosć z was zaczynała (astrofotografowie na tym forum), prawda?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamus, słusznie prawisz. Dam Wam bardzo obrazowy argument. Zestawcie sobie statystyki - choćby nasze, forumowe (wezmę pod uwagę tylko zarejestrowanych userów).

 

1. Ile jest osób chcących robić zdjęcia nieba? [założę, że 4000, pewnie więcej]

 

2. Ile jest osób mających sprzęt w który wkładali swoje nadzieje [pewnie z 1000]

 

3. Ile jest osób próbujących, uczących się, etc. [100?]

 

4. Ile jest osób, którym się udało (pojedyncze sukcesu nie są miarą - tu chodzi o poziom techniczno-merytoryczny wystarczający do komfortowej, ciągłej pracy)? [10?]

 

Co to oznacza? 0,2% z grupy startowej "da radę" - zarówno finansowo, jaki i desperacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie pojawiły się jakieś konkretne podpowiedzi.

Zaskoczony jestem pierwszymi postami, które wyśmiewiają i zniechęcają nowego Kolegę. O co chodzi z tą rzekomą prowokacją...?

Może w dziale 'mój pierwszy teleskop' aktywni powinni być ludzie, którzy potrafią cierpliwie i po wielokroć podpowiadać i zachęcać, a nie zniechęcać i wyśmiewać? Też jestem 'newbie' i tak sobie myślę, że aż strach zadać u Was jakiekolwiek pytanie.

Dodatkowo w sprawie pojawia się 10-letnie dziecko. Czy nam nie zależy na nowych adeptach tego pięknego hobby?

 

Co do tematu Kolegi:

Skoro jesteś zawodowcem w fotografii, to dysponujesz z pewnością sporym arsenałem sprzętu, a w takim razie już jest dobrze. Świetnie podpowiedzieli Tobie koledzy powyżej, że teraz wystarczy dobry montaż z prowadzeniem. Sadzasz na nim lustrzankę z jakąś stałką klasy "L" (jeśli to jest canon) i możesz robić naprawdę piękne zdjęcia, tym bardziej, że dane Ci jest ciemne, górskie niebo. Musisz jeszcze opanować składanie i edycję zdjęć - znajdziesz na ten temat dużo informacji w sieci, także na tym forum. I wcale nie trzeba wydać na dzień dobry kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co do obserwacji wizualnych dla córki, to myślę, że biorąc pod uwagę ciemne niebo, jakie macie nad głową, powinien to być jakiś spory newton - 8-10 cali + wysokiej klasy dwa, trzy okulary.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie pojawiły się jakieś konkretne podpowiedzi.

Zaskoczony jestem pierwszymi postami, które wyśmiewiają i zniechęcają nowego Kolegę. O co chodzi z tą rzekomą prowokacją...?

Może w dziale 'mój pierwszy teleskop' aktywni powinni być ludzie, którzy potrafią cierpliwie i po wielokroć podpowiadać i zachęcać, a nie zniechęcać i wyśmiewać? Też jestem 'newbie' i tak sobie myślę, że aż strach zadać u Was jakiekolwiek pytanie.

Dodatkowo w sprawie pojawia się 10-letnie dziecko. Czy nam nie zależy na nowych adeptach tego pięknego hobby?

 

dokładnie, mam takie samo zdanie. Sam już się nie pytam, bo będe albo wysmiany, albo zignorowany. Z drugiej strony, większosc odpowiedzi można znaleźć na forum, ale jak ktos jest nowy to często nie wie nawet czego szukać.

 

troche wyrozumialosci i cierpliwosci drodzy koledzy z większym doswiadczeniem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.