Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem, że Księżyc można szkicować, gdy wyraźne są cienie kraterów. Wybrałem się "na Jowisza" ( http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28327&view=findpost&p=358500 ) ale pałętał się jeszcze miedzy gałęziami drzewa. Musiałem chwilę poczekać. Księżyc za to był dobrze widoczny. Nie marnując czasu zabrałem się za obserwacje. Faza - 4 godziny do pełni, zatem płasko ;) cieni brak, za to pięknie pofałdowana krawędź. Zacząłem "studiować" w koło, aż pewien fragment przykuł moją uwagę. Trzy wyraźnie górki i parę mniejszych pagórków, gdzieś tam za Grimaldim. Zabrałem się do szkicowania, chociaż detal bardzo delikatny, wszystko w oślepiającym blasku - Synta 8" bez filtrów ;) . Żadnych cieni, jedynie różnice w jasności powierzchni. Zeszło mi troszkę, żonglowałem okularami, ołówkami itd. Najlepsze powiększenie to około 170 ale na 240 też pojedyncze sekundy były "ostre", problem w tym, że to Dobson i trzeba się ścigać z Ziemią.

Efekt pracy poniżej.

 

rook.jpg

 

Później sprawdziłem co naszkicowałem, i jak się okazało, wzgórza to Montes Rook czyli wewnętrzny pierścień basenu uderzeniowego Mare Orientale (Morze Wschodnie).

 

rookopis.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Heh.

W końcu wczoraj, po wielu dniach posuchy, zdarzyła się ładna księżycowa noc. Prawie się już oduczyłem szkicować ;) Ale jakoś to poszło.

 

Krater Gassendi a nad nim i w lewo część Mare Humorum.

SCT 5" + Antares SW 7,4 + barlow 1,6x

 

gassedni.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

:zimno:

Jeżeli kiedyś na zlocie zobaczycie mnie bez palców, to będzie znaczyło, że odmarzły mi przy szkicowaniu i mi amputowano ;)

 

Krater Thebit i Rupes Recta sprzed pół godziny.

 

SCT 5" + SWA58 9mm + barlow 2x + Moon & Skyglow.

Białe pastele na czarnym papierze (+kolorowe na celowniku ;) )

 

moon.rupesrecta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się, czy będziesz szkicował pastelami w tych warunkach...Wiedziałem, że nie dasz za wygraną:szczerbaty:.

wiesz, skrobnąć coś fiszorem jeszcze można w taki mróz, ale Księżyc pastelami...? nie mam już pytań:notworthy:.

szkic oczywiście przedni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staaary, pastelami taki szkic to fiku-mik w ciągu 20-30 minut*. Hardkor to byłby ołówkiem w tych warunkach :D

 

 

*mam wyćwiczone "skróty". Czasem na moich pastelowych szkicach widać kropki i linie przerywane. To granice cienia/światła. Dzięki temu mogę potem masowo cieniować wszystko na raz, a nie każdy element po kolei :) To znacznie skraca czas męczenia się z cieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Mniut i malyna, Olo!

O której robiłeś szkic?

Wczoraj obserwowałem Księżyc między 18:00 a 19:00 - Rupes Recta wydawała się być po prostu zakrzywieniem na terminatorze - cała część pod uskokiem była skryta w cieniu. Przecudownie wyglądał też Maginus do którego wnętrza wlewało się światło. Aż mnie korciło, zeby poszkicować, ale... cóż, zlecenie nie pozwoliło :(

Dobrze, że chociaż Ty byłeś na posterunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniut i malyna, Olo!...

Dobrze, że chociaż Ty byłeś na posterunku smile.gif

Nie tylko, nie tylko.

Im wcześniej, tym Rr była lepsza. I jeszcze to wszystko, co wisiało poza terminatorem - od Gór Teneryfa na północy, poprzez Birta wystającego z czerni poza Prostą Ścianą, po skłębione szaleństwo ścian kraterowych w okolicach bieguna południowego. Szkicujcie, chłopaki, szkicujcie i cieszcie się, że potraficie.

Krótkie obserwacje, ale treściwe. Chwała lornetkom, ze pozwalają wykorzystać każdą minutę bez chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko - na posterunku ze szkicownikiem - miałem na myśli.

Bo w to, że nie odpuścisz spojrzenia na Księżyc w kwadrze, ani chwili nie wątpiłem (zresztą, twój opis wyjaśnił wszelkie wątpliwości). Żałuję tylko, że nie miałem czasu wyskoczyć gdzieś poza dom, bo Księżyc schował mi się za ścianą bloku w okolicach 19:00 - a było na co popatrzeć. A żal tym większy, że miałem do dyspozycji okular Explore Scientific 9mm z polem 100° - i widok CAŁEJ tarczy Księżyca przy powiększeniu 133x skutkuje najzwyczajniej w świecie opadem szczęki :D

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... A żal tym większy, że miałem do dyspozycji okular Explore Scientific 9mm z polem 100° - i widok CAŁEJ tarczy Księżyca przy powiększeniu 133x skutkuje najzwyczajniej w świecie opadem szczęki biggrin.gif

Nie żałuj, nie żałuj.

Wywichnięcie szczęki (żuchwy) jest bardzo przykre.

Jednak chętnie bym zaryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której robiłeś szkic?

Wczoraj obserwowałem Księżyc między 18:00 a 19:00 - Rupes Recta wydawała się być po prostu zakrzywieniem na terminatorze - cała część pod uskokiem była skryta w cieniu...

 

Cześć!

Szkicowałem między 21 a 22 więc Rupes Recta, jak i otoczenie, była już po części w świetle.

Jednak wielokrotnie oglądałem ją jako właśnie twór na terminatorze, o którym piszesz. Dla mnie to zawsze wygląda dziwacznie. Taki ukośnik wśród nierówności.

 

Pozdrawiam!

 

P.S: Ja mam na Księżyc Antaresa SW 7,4mm z polem 82*. Też daje radę :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkicowałem między 21 a 22 więc Rupes Recta, jak i otoczenie, była już po części w świetle.

Kurczę, czyli marne dwie godziny wystarczyłyby, żeby obejrzeć tak wspaniały spektakl świateł i cieni... Niesamowite, jak dynamiczną linią jest terminator :)

 

P.S: Ja mam na Księżyc Antaresa SW 7,4mm z polem 82*. Też daje radę smile.gif

No niby tak... ale już lans nie ten sam :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rupes Recta wydawała się być po prostu zakrzywieniem na terminatorze - cała część pod uskokiem była skryta w cieniu.

przepraszam, że wcinam się tu z fotką ale dostałem pozwoleństwo :P

seeing był bardzo słaby więc fotka też słaba ale widać to ciekawe zjawisko gdy Księżyc "urywa się" na Prostej Ścianie

 

Rupes Recta 230310v2.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spóźniony szkic Heweliusza z przedostatniego dnia zeszłego roku

 

hevelius30122009.jpg

 

A to Krieger i Wollaston z 26 marca. Jak szkicowałem to nie widziałem co to za kratery ale jak zobaczyłem "rogaty" cień to nie mogłem już odpuścić. Ta grupka małych kraterów leży obok Aristarchus Plateau nad Prinzem. Nie jest często fotografowana, a w takim ujeciu z długimi cieniami nie znalazłem nic w sieci a świetny motyw na fotkę jak ktoś ma odpowiedni sprzęt.

Na szkicu tak jak to by było w Newtonie czyli Prinz u góry a Aristarchus z prawej.

 

Krieger26042010.jpg

 

Ołówek, kartka, Synta 8" i wszechogarniajacy spokój

 

PS. Znalazłem na AF zdjęcie Kriegera z rogatymi cieniami http://forum.astropolis.pl/topic/10275-ksiycowe-zakamarki/page__view__findpost__p__380233

Edytowane przez szmarcin
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kolejny zakątek do kolekcji. Pierwszy od dłuższego czasu :)

Księżyc blisko pełni, pole widzenia na terminatorze. Krater Vieta i poboczne. Szczegóły w rameczkach. Drobna obróbka w GIMPie i przy okazji nowy sposób - szablon nadrukowany na czarną papier fine-art do pasteli :)

Szkic białą pastelą.

 

moon.vieta.jpg

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Uuuu. Trzeba odkurzyć wątek po prawie roku czasu ;)

 

W końcu mi się udało powrócić na Księżyc! :)

 

Kolejny szkic do kolekcji:

Mare Nectaris, czyli Morze Nektaru, oraz m.in. kratery: Teophilus, Cirillus, Catharina, Fracastorius, Isidorus, Capella i wiele innych.

 

Biała kredka pastelowa na czarnym papierze, SCT 5", powiększenie około 178x.

 

ksiezyc_mare_nectaris.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.